PREP SOFTBALLL | SCOUTING LOCAL REGIONALS

Scouting Local Class 3A & 4A Softball Regionals

2012-05-19T23:00:00Z 2012-10-18T21:13:24Z Scouting Local Class 3A & 4A Softball RegionalsBy Times Staff nwitimes.com
May 19, 2012 11:00 pm  • 

(Seedings in parnetheses)

All games at regional sites unless noted

 

Class 3A

Bremen Regional

Monday

Game 1 -- (5) Thornridge at (4) Washington, 4:30 p.m.

Wednesday

(2) T.F. North  vs. (2) Bremen, 4:30 p.m.

Thursday

Winner of Game 1 vs. (1) Oak Forest, 4:30 p.m.

Saturday

Championship, 11 a.m.

Advancement: Winner plays the Crete-Monee Regional champion at 4:30 p.m. May 31 in one semifinal of the Providence Sectional.

Favorite: Oak Forest

Darkhorse: Bremen

Local players to watch: T.F. North -- Alexis Brown, Sr., 1B; Monique Fleming, Sr., 3B. Thornridge -- Elaine Russell, Sr., P; Amber Brown, Sr., C.

Crete-Monee Regional

Tuesday

(1) Crete-Monee vs.(4) Rich South , 4:30 p.m.

Wednesday

(2) Kankakee vs. (3) Rich East, 4:30 p.m.

Saturday

Championship, 11 a.m.

Advancement: Winner plays the Bremen Regional champion at 4:30 p.m. May 31 in one semifinal of the Providence Sectional.

Favorite: Crete-Monee

Darkhorse: Rich East

Local players to watch: Crete-Monee -- Melanie Lambert, Jr., 1B/3B; Sarah Rizzo, So., P/2B; Alexis Labauex, Jr., OF, Abby King, Fr., C.

Marian Catholic Regional

Tuesday

(1) Marian Catholic vs. (4) Hillcrest, 4:30 p.m.

Wednesday

(2) Tinley Park vs. (3) Rich Central, 4:30 p.m.

Saturday

Championship, 11 a.m.

Advancement: Winner plays the Lemont Regional champion at 4:30 p.m. May 30 in one semifinal of the Providence Sectional.

Favorite: Marian Catholic

Darkhorse: Tinley Park

Local players to watch: Marian Catholic -- Becca Stanton, Jr., C; Alex Nickel, Jr.-SS; Allison Spence, Fr., P/OF.

Class 4A

Richards Regional

Monday

Game 1 -- (17) Thornton at (16) Bloom Twp., 4:30 p.m.

Tuesday

Winner of Game 1 vs. (1) Richards, 4:30 p.m.

Wednesday

(8) Lincoln-Way Central vs. (10) Stagg, 4:30 p.m.

Saturday

Championship, 11 a.m.

Advancement: Winner plays the Homewood-Flossmoor Regional champion at 4:30 p.m. May 30 in one semifinal of the Sandburg Sectional.

Favorite: Richards

Darkhorse: Lincoln-Way Central

Local players to watch:  Bloom Twp. -- Geena Locicero, Jr., 1B; Toni Formentini, Sr., SS/OF; Jenna Amazzalorso, Jr., C.

Homewood-Flossmoor Regional

Tuesday

(4) Mother McAuley vs. (13) Oak Lawn, 4:30 p.m.

Wednesday

(9) Homewood-Flossmoor vs. (5) Lincoln-Way North, 4:30 p.m.

Saturday

Championship, 11 a.m.

Advancement: Winner plays the Richards Regional champion at 4:30 p.m. May 30 in one semifinal of the Sandburg Sectional.

Favorite: Mother McAuley

Darkhorse: Homewood-Flossmoor

Local players to watch:  Homewood-Flossmoor -- Kaitlyn Shereyk, Jr., SS; Sarah Burke, Sr., P; Jessica Taylor, Sr., 1B; Sydney Battle, Sr., 3B.

Andrew Regional

Monday

Game 1 -- (18) Eisenhower at (15) Thornwood, 4:30 p.m.

Tuesday

Winner of Game 1 vs. (2) Andrew (2), 4:30 p.m.

Wednesday

(7) Sandburg vs. (11) Shepard, 4:30 p.m.

Saturday

Championship, 11 a.m.

Advancement: Winner plays the Reavis Regional champion at 4:30 p.m. May 31 in one semifinal of the Sandburg Sectional.

Favorite: Andrew

Darkhorse: Sandburg

Local players to watch:  Thornwood -- Brittney Mathews, Jr., IF; Kia Pettigrew, Sr., P; Shantel Dennis, Sr., SS.

Reavis Regional

Tuesday

(14) Reavis vs. (3) Lincoln-Way East, 4:30 p.m.

Wednesday

(6) Marist vs. (12) T.F. South, 2:30 p.m.

Saturday

Championship, 11 a.m.

Advancement: Winner plays the Andrew Regional champion at 4:30 p.m. May 31 in one semifinal of the Sandburg Sectional.

Favorite: Lincoln-Way East

Darkhorse: Marist

Local players to watch: T.F. South -- Cori Reynolds, So., C; Kaitlyn Togtman, Jr., CF/SS; Ashtyn Kapovich, So., P/SS.

 

~! Compiled by Vince Vosti

Copyright 2014 nwitimes.com. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

Follow The Times

Fan Poll

Loading…

Who was the area's best baseball player this season?

View Results

Follow your school

Duneland Conference

Chesterton Trojans
News
Crown Point Bulldogs
News
Lake Central Indians
News
LaPorte Slicers
News
Merrillville Pirates
News
Michigan City Wolves
News
Portage Indians
News
Valparaiso Vikings
News

Greater South Shore Conference

Bishop Noll Warriors
News
Calumet Warriors
News
Lake Station Eagles
News
Michigan City Marquette Blazers
News
North Newton Spartans
News
River Forest Ingots
News
Wheeler Bearcats
News
Whiting Oilers
News

Great Lakes Athletic Conference

Clark Pioneers
News
Gavit Gladiators
News
Hammond Wildcats
News
Morton Governors
News

Hoosier Conference

Rensselaer Bombers
News

Northwest Crossroads Conference

Andrean 59ers
News
Griffith Panthers
News
Highland Trojans
News
Hobart Brickies
News
Kankakee Valley Kougars
News
Lowell Red Devils
News
Munster Mustangs
News

Northwestern Conference

Lew Wallace Hornets
News
Roosevelt Panthers
News
West Side Cougars
News

Porter County Conference

Boone Grove Wolves
News
Hanover Central Wildcats
News
Hebron Hawks
News
Kouts Mustangs/Fillies
News
LaCrosse Tigers
News
Morgan Twp. Cherokees
News
South Central Satellites
News
Washington Twp. Senators
News
Westville Blackhawks
News

Independents

Bowman Academy Eagles
News
Calumet Christian
News
Campagna Academy
News
Covenant Christian Knights
News
E.C. Central Cardinals
News
Hammond Baptist Swordsman
News
Luther East Eagles
News

Chicago Catholic League

Mt. Carmel Caravan
News
Seton Academy Sting
News
St. Francis deSales Pioneers
News

Chicago Public League

Washington Minutemen/Minutewomen
News

East Suburban Catholic

Marian Catholic Spartans
News

Metro Suburban

Illiana Christian Vikings
News

River Valley Conference

Beecher Bobcats/Ladycats
News
Illinios Lutheran Chargers
News

South Suburban Blue

T.F. North Meteors
News
T.F. South Rebels
News

Southland Athletic Conference

Bloom Twp. Blazin' Trojans
News
Crete-Monee Warriors
News

SouthWest Suburban Blue

Homewood-Flossmoor Vikings
News

SouthWest Suburban Red

Thornridge Falcons
News
Thornton Wildcats
News
Thornwood Thunderbirds
News

Featured Businesses