Lake County Election Results

Municipal Elections: Nov. 6, 2007
2007-11-07T00:00:00Z Lake County Election Results nwitimes.com
November 07, 2007 12:00 am

CEDAR LAKE

Clerk-Treasurer

Amy J. Sund (D) 743

Diane Neaves-Diehl (R) 403

Town Council Ward 2

John C. Foreman (D) 658

Stacy Brooks (R) 481

Town Council Ward 4

Jerry Smith (D) 629

Jerry Reiling (R) 509

Town Council Ward 6

John E. Marlow (D) 563

Bill Landske (R) 571

Town Council Ward 7

Charles R. Kouder Sr. (D) 555

Greg Parker (R) 592

CROWN POINT

Mayor

David Uran (D) 3,190

Gayle Van Sessen (R) 2,791

Clerk-Treasurer

Patti Olson (R) 4,251

Judge of the City Court

Kent A. Jeffirs (R) 3,943

City Council At-Large (2 seats)

Stephen R. Figurski (D) 2,647

Carol Drasga (R) 2,953

Mark A. Schweitzer (R) 3,179

City Council District 1

Bill Feder (D) 724

Paul L. Bremer (R) 720

City Council District 2

Stephen P. Dravet (D) 488

Robert Clemons (R) 534

City Council District 3

Andrew S. Kyres (D) 602

Melissa Flutka (R) 228

City Council District 4

Laura J. Sauerman (R) 896

City Council District 5

Bob Corbin (R) 891

DYER

Clerk-Treasurer

Patricia A. (Pat) Hawrot (D) 1,313

Debbie J. Astor (R) 665

Candace L. Bodnar (I) 190

Town Council Ward 1

Joseph M. (Joe) Cinko (D) 1,282

Connie S. Hope (R) 866

Town Council Ward 3

Connee K. Trepton (D) 1,336

Ted DeJong (R) 789

EAST CHICAGO

Mayor

George Pabey (D) 3,118

Arthur Santos Sr. (R) 176

Carla Morgan (I) 1,301

Ronald O. Hayes (I) 261

Clerk

Mary Morris Leonard (D) 4,081

Judge of the City Court

Sonya Morris (D) 3,979

City Council At-Large (3 seats)

Myrna Maldonado (D) 2,832

Richard (Rich) Medina (D) 2,821

Juda S. Parks (D) 3,058

Richard H. Sanders Jr. (R) 339

Anthony Copeland (I) 2,247

City Council District 1

Adrian Santos (D) 463

City Council District 2

Lenny Franciski (D) 596

City Council District 3

Jimmy Ventura (D) 649

City Council District 4

Christine Vasquez (D) 866

City Council District 5

Roberto Garcia (D) 515

Rosendo Cuevas (I) 153

City Council District 6

Gilda Orange (D) 541

GARY

Mayor

Rudolph (Rudy) Clay (D) 8,529

Charles R. Smith Jr. (R) 2,569

Eddie Tarver (W-I) 284

City Clerk

Suzette Raggs (D) 9,909

Judge of the City Court

Deidre L. Monroe (D) 9,988

Council-At-Large (3 seats)

Kyle W. Allen Sr. (D) 9,415

Ragen Hatcher Matthews (D) 9,030

Roy Pratt (D) 8,814

Willie L. Brown (R) 2,293

City Council District 1

Marilyn D. Krusas (D) 1,739

Paula D. Peeples (UN) 518

City Council District 2

Shirley A. Stanford (D) 1,622

City Council District 3

Mary Brown (D) 1,815

City Council District 4

Carolyn D. Rogers (D) 2,099

City Council District 5

Jerome A. Prince (D) 1,279

City Council District 6

Ronier L. Scott (D) 1,149

Morris K. (Ken) Smith (R) 296

GRIFFITH

Clerk-Treasurer

Ronald James Szafarczyk (D) 1,586

Town Council Ward 1

Linda Greta Carroll (D) 972

Glen (Bud) Gaby (R) 1,486

Town Council Ward 2

Wally Hartman (D) 930

George Jerome (R) 1,521

Town Council Ward 3

J. Patrick Janke (D) 853

Rick Ryfa (R) 1,601

Town Council Ward 4

Michael E. Gulley (D) 1,347

Town Council Ward 5

Stanley Dobosz (D) 1,437

HAMMOND

Mayor

Thomas M. McDermott Jr. (D) 5,289

George T. Janiec (R) 4,802

City Clerk

Robert J. Golec (D) 7,045

Judge of the City Court

Jeffrey A. Harkin (D) 7,113

Council-At-Large (3 seats)

Robert (Bob) Markovich (D) 6,778

JoAnn M. Matonovich (D) 5,945

Kathleen M. Pucalik (D) 5,237

Joseph (Joe) McCarthy (R) 4,503

City Council District 1

Mark Kalwinski (D) 1,267

Matthew J. LaPointe (R) 763

City Council District 2

Alfonso (Al) Salinas Jr. (D) 546

Harold Gene Wallace, Jr. (R) 283

City Council District 3

Anthony W. Higgs (D) 1,100

Karl J. Kammer (R) 325

City Council District 4

Cynthia Berdine Matasovsky (D) 934

Kimberly A. Poland (R) 1,035

City Council District 5

Daniel C. Repay (D) 1,381

City Council District 6

Homero (Chico) Hinojosa Jr. (D) 1,065

Daryle K. Tunis (R) 604

HIGHLAND

Clerk-Treasurer

Michael W. Griffin (D) 3,665

Town Council Ward 1

Bernie Zemen (D) 2,729

Philip Edward Pena (I) 1,665

Town Council Ward 2

Pat Popa (R) 2,106

Mark A. Herak (HFC) 2,249

Town Council Ward 3

John E. Garcia (D) 2,057

Greg W. Blumenthal (R) 569

Dan Vassar (HFC) 2,306

Town Council Ward 4

Brian J. Novak (D) 3,222

Joseph A. (Joe) Wszolek (R) 1,405

Town Council Ward 5

Keith A. Magiera (D) 1,519

Daniel Edward Dernulc (R) 1,213

Konnie Kuiper (HFC) 2,245

HOBART

Mayor

Brian K. Snedecor (D) 3,639

John M. Guthrie (R) 2,426

Eric D. Smith (I) 150

Clerk-Treasurer

Deborah A. Longer (D) 3,480

Jonathon (Sapper) Kraynik (R) 2,471

Judge of the City Court

William J. Longer (D) 4,228

City Council At-Large (2 seats)

Matthew D. Claussen (D) 3,134

Monica Wiley (D) 3,685

Eric H. Allen (R) 2,682

City Council District 1

Jerry Herzog (D) 661

Thomas R. (Tom) Ehrhardt (R) 615

City Council District 2

Pete Mendez (D) 661

Sherryl Doerr (R) 601

City Council District 3

Brian R. Rosenbaum (D) 945

City Council District 4

David R. Vinzant (D) 904

Jack (Chip) Greenberg (R) 607

City Council District 5

John G. Brezik (D) 503

Dave Spott (R) 278

LAKE STATION

Mayor

Keith W. Soderquist (D) 976

Clerk-Treasurer

Brenda Samuels (D) 908

Judge of the City Court

Christopher A. Anderson (D) 941

Council-At-Large (2 seats)

Todd Lara (D) 818

Garry A. Szostek (D) 873

City Council District 1

John McDaniel (D) 218

Cynthia L. Robbins (R) 61

City Council District 2

Don J. Huddleston (D) 234

City Council District 3

Todd A. Rogers (D) 94

City Council District 4

Harry N. Pedroza Jr. (D) 164

Cindy Durall (I) 130

City Council District 5

Rick Long (D) 133

LOWELL

Clerk-Treasurer

Judith A. Walters (D) 731

Michael H. White (R) 202

Judge of the Town Court

Thomas Vanes (D) 708

Town Council Ward 1

Donald Huseman (D) 594

Melissa J. Cummins (R) 342

Town Council Ward 3

John Alessia Jr. (D) 626

Andrew LeRoy (R) 287

Town Council Ward 5

David C. Gard (D) 674

MUNSTER

Clerk-Treasurer

June Thomas (D) 1,758

David F. Shafer (R) 2,497

Town Council Ward 1

Joseph J. Uzubell (D) 1,883

Michael J. Mellon (R) 2,362

Town Council Ward 2

James J. Kaczka (D) 1,911

John W. Edington (R) 2,337

Town Council Ward 3

John D. Argus (D) 1,922

Rob Mangus (R) 2,298

Town Council Ward 4

Bob Cashman (D) 2,007

David B. Nellans (R) 2,254

Town Council Ward 5

Timothy J. Radtke (D) 2,103

Helen Brown (R) 2,169

MERRILLVILLE

(election Tuesday for only one race)

Town Council Ward 3

D. Lance Huish (D) 434

Raymond C. Dix, Jr. (R) 94

Already elected (in May primary)

Clerk-Treasurer: Eugene M. Guernsey (D)

Judge: George C. Paras (D)

Town Council

Ward 1: Andrew Sylwestrowicz (D)

Ward 2: Richard L. Hardaway (D)

Ward 4: Tom Goralczyk (D)

Ward 5: Joe Shudick (D)

Ward 6: Shawn M. Pettit (D)

Ward 7: Ron Widing (D)

NEW CHICAGO

Clerk-Treasurer

Lori (Newsom) Reno (D) 263

Town Council Ward 1

Laurie A. (Wiggins) Robbins (D) 262

Town Council Ward 2

Wallace A. (Perry) Peters Jr. (D) 243

James R. (Rick) Self Sr. (R) 64

Town Council Ward 3

Dennis (Roger) Bastin (D) 258

Town Council Ward 4

Roger Pelfrey (D) 248

Town Council Ward 5

Kelly Vickery (D) 253

ST. JOHN

Clerk-Treasurer

Sherry P. Sury (D) 1,325

Joan Millis (CITZ) 975

Town Council At-Large (2 seats)

Joseph M. Hero (R) 975

Mike Forbes (R) 1,194

Mark Barenie (CITZ) 1,116

Todd Trepton (CITZ) 997

Town Council Ward 1

Maria L. Runyon (R) 1,015

Michael S. Fryzel (CITZ) 1,263

Town Council Ward 2

Ron Zochalski (D) 536

Tom Busch (R) 830

Jerri A. Teibel (CITZ) 1,043

SCHERERVILLE

Clerk-Treasurer

Janice M. Malinowski (D) 2,757

Judge of the Town Court

Kenneth L. Anderson (D) 2,676

Town Council Ward 1

Stephen Z. Kil (D) 1,816

Jerry Tippy (R) 2,193

Town Council Ward 3

Rob Guetzloff (D) 2,070

Kevin Slaman (R) 1,936

Town Council Ward 5

Michael A. Troxell (D) 1,975

Perry Ferrini (R) 2,039

SCHNEIDER

Clerk-Treasurer

Ray E. Bowman (D) 49

Patricia J. Wright (R) 33

Town Council At-Large (3 seats)

Joseph Sneed (D) 26

Keith A. Trueblood (D) 57

Richard M. Wright (D) 59

Gary Beier (R) 54

Richard E. Ludlow (R) 36

WHITING

(No voting; all candidates unopposed)

Mayor: Joe Stahura (D)

Clerk-Treasurer: Mark S. Adam (D)

City Judge: Ann Patricia Likens (D)

City Council

At-Large: Chris Sarvanidis (D)

At-Large: Steven Spebar (D)

District 1: Rebeca Unate (D)

District 2: Ken Zubeck (D)

District 3: Bruce Stolman (D)

District 4: Larry Jennings (D)

District 5: Mildred Greer (D)

WINFIELD

Clerk-Treasurer

Rick Anderson (R) 223

Town Council At-Large (5 seats)

James L. Hicks (D) 217

Roland (Rollie) Brauer Jr. (R) 183

Robert (Rob) Bult (R) 209

Michael G. De Normandie (R) 207

Michael J. Lambert (R) 204

Paulette Skinner (R) 198

Copyright 2014 nwitimes.com. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

Follow The Times

Latest Local Offers

Featured Businesses

Poll

Loading…

Have you ever visited the John Dillinger Museum?

View Results