2010 Lake County Election Results

2010-11-03T00:00:00Z 2010-11-03T01:12:49Z 2010 Lake County Election Results nwitimes.com
November 03, 2010 12:00 am

With 100 percent of precincts reporting

U.S. Senator
Brad Ellsworth (D);65,569
Dan Coats (R);44,158
Rebecca Sink-Burris (L);2,692
Secretary Of State
Vop Osili (D);63,123
Charlie White (R);43,591
Mike Wherry (L);3,651
Auditor Of State
Sam Locke (D);64,455
Tim Berry (R);42,508
Eric Knipe (L);3,422
Treasurer Of State
Pete Buttigieg (D);65,582
Richard E. Mourdock (R);44,894
United States Representative
District 1
Peter J. Visclosky (D);72,608
Mark Leyva (R);38,793
Jon Morris (L);2,601
State Senator District 1
Frank Mrvan Jr. (D);16,446
David B. Spudic (R);10,832
State Senator
District 4
Karen Tallian (D);5,592
Shawn Olson (R);3,500
State Senator
District 6
Jim Metro (D);9,188
Sue Landske (R);20,369
Charles E. Barman (L);1,048
State Representative
District 1
Linda C. Lawson (D);7,326
Bill Johnson (R);3,994
State Representative
District 2
Earl Harris (D);9,259
Kenneth R. Stevenson (R);3,303
State Representative
District 3
Charlie Brown (D);8,180
John A. Schick (L);508
State Representative
District 4
Thomas W. Webber Sr. (D);1,366
Ed Soliday (R);2,871
State Representative
District 11
Dan Stevenson (D);7,417
Cy Huerter (R);5,205
State Representative
District 12
Mara Candelaria Reardon (D);7,256
Peter N. Karagan (R);5,922
State Representative
District 13
Chester F. Dobis (D);9,655
Craig Menninga (R);6,179
State Representative
District 14
Vernon G. Smith (D);9,402
Catherine Campbell (R);1,446
State Representative
District 15
Timothy E. Downs (D);2,732
Donald J. Lehe (R);6,493
Steve Helsel (L);301
State Representative
District 19
Shelli Vandenburgh (D);7,573
Daniel M. Klein (R);5,998
Jeff Duensing (L);526
County Offices
Judges Of The Circuit Court
George C. Paras (D);66,876
William I. Fine (R);44,306
Prosecuting Attorney
31st Circuit
Bernard A. Carter (D);68,979
Dougas (Doug) Grimes (R);42,910
Clerk Of The Circuit Court
Mike Brown (D);77,520
County Auditor
Peggy Holinga Katona (D);79,774
County Treasurer
John E. Petalas (D);68,941
Jack D. Chavez (R);42,182
County Sheriff
John A. Buncich (D);69,327
Dan Bursac (R);43,728
County Assessor
Carol Ann Seaton (D);55,605
Hank Adams (R);56,273
County Commissioner
District 1
Roosevelt Allen Jr. (D);28,980
County Council Member
District 1
Michael C. Repay (D);7,851
Michael A. Gramhofer (R);4,871
District 2
Elsie Franklin (D);12,279
District 3
Jerome A. Prince (D);13,163
District 4
Thomas C. O'Donnell (D);8,850
Daniel Edward Dernulc (R);10,623
David Tysson (L);742

District 5

Christine Cid (D);8,702
Daryle K. Tunis (R);2,381
Jeanine Kirpec (L);530
District 6
Ted F. Bilski (D);8,991
Ric Holtz (R);6,411
Ryan Stewart (L);848
District 7
Wendy Vandertuuk (D);6,717
Rick Niemeyer (R);15,841
Janice Glueckert (L);705
Township Offices
Calumet Township, Township Assessor
Jacquelyn (Jackie) Y. Collins (D);23,098
Calumet Township, Township Trustee
Mary Elgin (D);22,350
Willie (Faithful and True) Brown (R);3,117
Calumet Township, Township Board Member (3)
Alex A. Cherry (D):22,375
Ron Matlock (D);22,181
Clorius L. Lay (D);21,659
Cedar Creek Township, Township Trustee
Alice F. Dahl (R);2,290
Cedar Creek Township, Township Board Member (3)
Marcia Quale (D);1,393
Randall Wietbrock (D);1,434
Dorothy E. Gwyn-Maas (D);1,212
W. Brian Mathias (R);1,794
Center Township, Township Assessor
Margot M. Miller (D);2,836
Kristie L. Dressel (R);5,693
Center Township, Township Trustee
Jeff Augsburger (D);3,008
Eldon Strong (R);5,655
Center Township, Township Board Member (3)
Randolph (Randy) Palmateer (D);3,335
Kate Webster (R);5,657
Bryan J. Bodamer (R);5,483
Roland (Bub) Wise (R);5,641
Eagle Creek Township, Township Trustee
James L. Morrow (R);350
Eagle Creek Township, Township Board Member (3)
Kimberly Newsome (D);152
Bruce McNeill (R);294
Wilbert E. Fitch (R);276
John R. Jurs (R);286
Hanover Township, Township Trustee
James Hunley (D);1,344
Mitch Lopez (R);1,680
Hanover Township, Township Board Member (3)
Pamela A. Castner (D);1,274
Scott Bourrell (R);2,009
Roberta Torrence Allan (R);1,857
Hobart Township, Township Assessor
Julia M. Wolek (D);5,367
Hobart Township, Township Trustee
Tom Silich (D);4,576
William J. Savage (R);2,867
Hobart Township, Township Board Member (3)
Mike Hannigan (D);4,523
David (Dave) Scheeringa (D);4,516
Michael E. Ellis (D);4,794
North Township, Township Trustee
Frank J. Mrvan (D);23,868
North Township, Township Board Member (3)
Pete Auksel (D);18,749
Ralph Flores Jr. (D);18,016
Richard J. Novak (D);19,552
Mario Martini (R);11,020
Dave Helms (R);11,766
Jeremy Scheeringa (R);13,094
Ross Township, Township Assessor
Angela Guernsey (D);8,262
Ross Township, Township Trustee
John W. Rooda (D);8,213
Ross Township, Township Board Member (3)
Rich Kendera (D);7,463
Ronald P. (Ron) Dudley (D);7,560
Ronald Widing (D);7,400
St. John Township, Township Assessor
Melody K. (Mel) Kikkert (R);11,912
St. John Township, Township Trustee
Dan Bielski (D);6,516
Jean E. Shepherd (R);10,657
St. John Township, Township Board Member (3)
Mary Therese Robert (D);5,728
George O'Donnell (D);6,196
Eric J. Kundich (D);6,280
Deborah A. (Debbie) Walters (R);10,084
Alfred (Al) Hansen (R);9,178
Thomas J. (Tom) Cavanaugh (R);10,171
Mark Lambert (L);900
West Creek Township, Township Trustee
Ronna M. Lukasik-Rosenbaum (D);564
Harold Mussman Jr. (R);1,033
West Creek Township, Township Board Member (3)
Kyle Bruce (R);1,114
Michael R. McIntire (R);1,098
Patricia R. Kopas (R);1,154
Winfield Township, Township Trustee
Roland (Rollie) Brauer Jr. (R);1,901
Winfield Township, Township Board Member (3)
Karen L. Smiley (D);932
Bonnie L. Kirrin (D);927
Margaret R. (Marge) Brauer (R);1,506
Sherry J. Gasparovic (R);1,671
Linda G. Eisenhauer (R);1,593
Town Offices
Cedar Lake
Ward 1
Town Council Member
Cindy Olson (D);787
Robert H. (Bob) Carnahan (R);1,527
Ward 3
Town Council Member
Patricia J. Wisniewski (D);876
Dale Poston (R);1,430
Ward 5
Town Council Member
Dennis (Denny) Wilkening (D);844
Randell C. (Randy) Niemeyer (R);1,462
Dyer
Ward 2
Town Council Member
Jeffery L. Keilman (D);1,693
Jeffrey Dekker (R);2,629
Ward 4
Town Council Member
Nannette M. (Nan) Onest (D);1,915
Mary Tanis (R);2,368
Ward 5
Town Council Member
Steven H. Kramer (D);1,764
Debbie Astor (R);2,575
Lowell
Ward 2
Town Council Member
Shane D. Tucker (D);964
Robert (Bob) Philpot (R);1,159
Ward 4
Town Council Member
Phillip A. Kuiper (D);1,328
Schererville
Ward 2
Town Council Member
David J. (Spike) Jaroszewski (D);3,208
Harold (Hal) Slager (R);4,475
Ward 4
Town Council Member
Tom Schmitt (D);3,899
John O'Brien (R);3,806
St. John
Ward 3
Town Council Member
Gregory J. Volk (R);3,291
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Copyright 2014 nwitimes.com. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

Follow The Times

Featured Businesses

National Video