logo

Boys Basketball

Arthur Tournament: Game 19, Calumet Christian vs. Bracket 18 winner Game 18, 10 a.m.; Game 21, Grace Baptist vs. Bracket 18 loser Game 18, 10 a.m.

Calumet Classic: Tinley Park vs. River Forest, 11 a.m.; Milwaukee Madison vs. Bishop Noll, 1 p.m.; Chicago DRW vs. Calumet, 3 p.m.; Mount Carmel vs. Crown Point, 5 p.m.; Chicago Lindblom vs. E.C. Central, 7 p.m.

Champions of Character Classic at Grace College: Valparaiso vs. Kokomo, 10 a.m.; Valparaiso vs. Zionsville, 5 p.m.

Motor City Roundball Classic (Detroit): Michigan City vs. Detroit Henry Ford, 7:20 p.m.

Wheeler Tournament at the Hoosier Gym: Games 7-9, 5th, 3rd and 1st place game

West Central Tournament: Game 3, Loser game 1 vs. South Central, 6 p.m.; Game 4, Winner Game 1 vs. Winamac, 6 p.m.

Girls Basketball

Morgan Twp. at Boone Grove, 12:30 p.m.

Highland at Michigan City, 1:30 p.m.

Arthur Tournament: Game 10, Calumet Christian vs. Mid Missouri Homeschool, 11:30 a.m.

Goshen Shootout: Game 1, New Haven vs. Goshen, 10 a.m.; Game 2, Merrillville vs. DeKalb, 10 a.m.; Game 3, Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 1:30 p.m.; Game 4, Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 1:30 p.m.

Northridge Tournament: Game 9: East Noble vs. Northridge, 9 a.m.; Game 10, Andrean vs. Portage, 9 a.m.; Game 11, NorthWood vs. South Bend Adams, 10:30 a.m.; Game 12, Lake Central vs. Columbia City, 10:30 a.m.; Games 13-16, 7th, 5th, 3rd and 1st place games

Plainfield Tournament: Game 1, Lapel at Plainfield, 9 a.m.; Marquette Catholic vs. Indpls. Roncalli, 10:30 a.m.; Game 3, Loser Game 1 vs. Loser Game 2, 5 p.m.; Game 4, Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 6:30 p.m.

West Central Winter Tournament: Game 3, Loser Game 1 vs. South Central, 4:30 p.m.; Game 4, Winner Game 1 vs. Winamac, 4:30 p.m.

Illiana Christian at Lisle Christmas Tournament, TBA

Boys Swimming

Lake Central at LaPorte, 10 a.m.

Girls Swimming

Lake Central at LaPorte, 10 a.m.

Wrestling

Valparaiso at Spartan Invitational at Connersville, 8:30 a.m.

Clark, E.C. Central, Hammond, Highland, River Forest, Whiting at Griffith Invitational, 9 a.m.

Gavit, Hebron, Wheeler at John Williams Memorial Super Duals at Hanover Central, 9 a.m.

Calumet, Chesterton, Hobart, LaPorte, Lowell, Munster at Al Smith Invitational at Mishawaka, 9:30 a.m.

Portage at Brecksville Holiday Wrestling Invitational, 11 a.m.

Subcribe to the Times

Reporting like this is brought to you by a staff of experienced local journalists committed to telling the stories of your community.
Support from subscribers is vital to continue our mission.

Become a subscriber

Thank you for being a loyal subsciber

Your contribution makes our mission possible.

 
0
0
0
0
0