Saturday's Prep Sports Box Scores

2010-09-18T22:00:00Z 2010-09-24T13:23:02Z Saturday's Prep Sports Box Scores nwitimes.com
September 18, 2010 10:00 pm

Boys Cross  Country

New Prairie Invitational

AT NEW CARLISLE

Class AAA

1. CHESTERTON 115, 2. SOUTH BEND ST. JOSEPH'S 117, 3. LAPORTE 149, 4. MISHAWAKA 158, 5. VALPARAISO 186, 6. NORTHRIDGE 213, 7. FORT WAYNE DWENGER 240, 8. PORTAGE 252, 9. NEW PRAIRIE 265, 10. ANDREAN 302, 11. WARSAW 325, 12. MUNSTER 382, 13. HOBART 392, 14. CARROLL 397, 15. CONCORD 413, 16. MERRILLVILLE 431, 17. PENN 465, 18. CROWN POINT 476, 19. EAST NOBLE 538, 20. MCCUTCHEON 548, 21. SOUTH BEND CLAY 554, 22. HIGHLAND 555, 23. LAKE CENTRAL 559, 24. SOUTH BEND RILEY 565, 25. LOGANSPORT 660, 26. MICHIGAN CITY 753, 27. HARRISON (WEST LAFAYETTE) 757, 28. MARION 808, 29. FORT WAYNE NORTHROP 827, 30. SOUTH BEND ADAMS 853, 31. ELKHART CENTRAL 856, 32. LOGANSPORT 884, 33. ELKHART MEMORIAL 888, 34. WEST SIDE, OAK HILL INC.

Top 20

1. James Martin (Ca) 15:22.8, 2. Brad Hess (Ca) 15:28, 3. Ahmad Aljobeh (V) 15:39, 4. Kyle Overway (L) 15:41, 5. Mitch Hubner (LP) 15:45, 6. AJ Walker (Mi) 15:53, 7. Morgan Welsh (Mc) 15:54, 8. Blake Lawson (NP) 15:56, 9. Andrew Morris (C) 15:59, 10.  Joey Zielinski (SBSJ) 16:05, 11. Miguel Lozano (Mi) 16:10, 12. Connor Method (SBSJ) 16:12, 13. Josh O'Brien (SBSJ) 16:13, 14. Ryan Cutter (C) 16:16, 15. Jacob Baranowski (Hi) 16:19, 16. Josh Hojnacki (LP) 16:23, 17. Dylan Harrison (Me) 16:27, 18. Anthony Best (P) 16:27, 19. Jordan Scroggs (Wa) 16:28, 20. Michael Bobos (V) 16:28.

Class AA

1. WEST LAFAYETTE 54, 2. FAIRFIELD 96, 3. WESTERN 128, 4. INDIANAPOLIS CHATARD 132, 5. RENSSELAER 199, 6. ROCHESTER 238, 7. BELLMONT 239, 8. GRIFFITH 250, 9. PLYMOUTH 278, 10. LOWELL 280, 11. ANGOLA 287, 12. KANKAKEE VALLEY 288, 13. MISHAWAKA MARIAN 311, 14. KNOX 312, 15. HANOVER CENTRAL 349, 16. GLENN 364, 17. FORT WAYNE CONCORDIA 412, 18. GAVIT 498, 19. NORTHWESTERN 521, 20. PERU 533, 21. SOUTH BEND WASHINGTON 541, 22. BOONE GROVE 587, 23. TWIN LAKES 641, 24. CALUMET 645, 25. TIPPECANOE VALLEY 685, 26. JIMTOWN 687, 27. CLARK 737, 28. CULVER ACADEMIES, LEW WALLACE, NILES (MICH) INC.

Top 20

1. Zane Copperider (WL) 16:17, 2. Chase Lewark (WL) 16:30, 3. Jordan Smeltzer (F) 16:32, 4. Andrew Cartwright (WL) 16:38, 5. Chris Love (W) 16:40, 6. Patrick Massoels (Re) 16:47, 7. Evan Boucher (B) 16:52, 8. Trent Nagel (Re) 16:55, 9. John Ribiero (WL) 16:57, 10. Alex Shafer (W) 16:58, 11. Tony Spalding (MM) 16:59, 12. John Wilson (A) 17:01, 13. Matt Grider (W) 17:03, 14. Dillon Hinen (F) 17:07, 15. Austin Welch (CA) 17:09, 16. Travis Conley (KV) 17:11, 17. Nick Boyce (IC) 17:12, 18. Nick Fuelling (B) 17:14, 19. Eddie Rodriguez (HC) 17:16, 20. Joel Kepchar (G) 17:28.

Class A

1. BEECHER (ILL.) 64, 2. HEBRON 65, 3. BRIDGMAN (MICH) 115, 4. CARROLL (FLORA) 159, 5. WHEELER 179, 6. TRITON 187, 7. CLINTON PRAIRIE 203, 8. BREMEN 266, 9. FREMONT 270, 10. TRI-COUNTY 344, 11. WHITING 356, 12. KOUTS 361, 13. MORGAN TWP. 377, 14. LACROSSE 389, 15. LAVILLE 403, 16. PIONEER 407, 17. WEST CENTRAL 436, 18. NORTH MIAMI 436, 19. NEW BUFFALO (MICH) 472, 20. BISHOP NOLL 481, 21. NORTH JUDSON 482, 22. LAFAYETTE CENTRAL CATHOLIC 527, 23. WASHINGTON TWP. 577, 24. SOUTH CENTRAL 610, 25. LALUMIERE 612, 26. BRANDYWINE (MICH), FORT WAYNE CANTERBURY, EASTERN (GREENTOWN), LIGHTHOUSE ACADEMY, OAK HILL, OREGON-DAVIS, RIVER FOREST, RIVER VALLEY (MICH), WESTVILLE, WINAMAC INC.

Top 20

1. Keigan Culler (F) 15:51, 2. Grant Nykaza (Be) 16:10, 3. Griffin Nykaza (Be) 16:13, 4. Jasen Egolf (H) 16:15, 5. Blake Mills (C) 16:29, 6. Jamie Dority (CP) 16:40, 7. Cameron Magro (Bri) 16:41, 8. Jordan Joaquin (Be) 16:42, 9. Ryan Horner (E) 16:58, 10. Kyle Schmidt (H) 16:59, 11. Trevor Lewin (H) 17:06, 12. Alec Kostelnik (MT) 17:07, 13. Nicholas Amor (LV) 17:08, 14. Kyle Nurse (Wh) 17:13, 15. Ryan Harrington (TC) 17:14, 16. Eric Shaffer (LV) 17:15, 17. Jon Hogg (H) 17:19, 18. Conner Magro (Bri) 17:21, 19. Blake Lemier (Tr) 17:27, 20. Jordan Tooley (C) 17:29.

 

Girls Cross Country

New Prairie Invitational

AT NEW CARLISLE

Class AAA

1. VALPRAISO 88, 2. CARROLL 98, 3. CROWN POINT 127, 4. NORTHRIDGE 150, 5. LAKE CENTRAL 185, 6. PORTAGE 188, 7. WARSAW 199, 8. CHESTERTON 217, 9. PENN 229, 10. FORT WAYNE NORTHROP 306, 11. MARTINSVILLE 347, 12. MISHAWAKA 360, 13. HARRISON (WEST LAFAYETTE) 382, 14. LAWRENCE NORTH 395, 15. MUNSTER 398, 16. ANDREAN 409, 17. MICHIGAN CITY 447, 18. MARION 481, 19, LAPORTE 494, 20. CONCORD 612. 21. ELKHART MEMORIAL 647, 22. SOUTH BEND ADAMS 650, 23. HOBART 656, 24. MERRILLVILLE 688, 25. SOUTH BEND RILEY 702, 26. MCCUTCHEON 731, 27. WEST SIDE 736, 28. LOGANSPORT 784, 29. RICHMOND 826, 30. SOUTH BEND CLAY 853, 31. ELKHART CENTRAL 876, 32. CULVER ACADEMIES, OAK HILL INC.

Top 20

1. Waverly Neer (CA) 18:26, 2. Brianna Johnson (Ca) 18:38, 3. Katelyn DeVries (V) 18:45, 4. Elena Lancioni (LP) 18:59, 5. Laicee Pierce (CP) 18:59, 6. Celena Guerrero (Ho) 19:03, 7. Shelby Carroll (LC) 19:09, 8. Lauren McCarroll (CP) 19:11, 9. Sarah Field (LN) 19:16, 10. Paige Pizer (Po) 19:19, 11. Coral Whaley (Ca) 19:20, 12. Becca Conley (A) 19:22, 13. Emma Mihrwaldt (FWN) 19:23, 14. Ashley Erba (W) 19:24, 15. Tiffany Fortney (V) 19:34, 16. Erica Wirsing (V) 19:36, 17. Kristina Galat (Pe) 19:41, 18. Tatiana Lazic (LC) 19:41, 19. Olivia Hippensteel (Ca) 19:42, 20. Corinne Cominator (N) 19:43.

Class AA

1. WEST LAFAYETTE 40, 2. FORT WAYNE CONCORDIA 72, 3. ANGOLA 168, 4. SOUTH BEND ST. JOSEPH'S 177, 5. KANKAKEE VALLEY 209, 6. INDIANAPOLIS CHATARD 211, 7. NEW PRAIRIE 232, 8. EAST NOBLE 253, 9. FAIRFIELD 276, 10. CULVER ACADEMIES 311, 11. HIGHLAND 343, 12. LOWELL 349, 13. WESTERN 360, 14. NORTHWESTERN 389, 15. PLYMOUTH 393, 16. PERU 408, 17. MISHAWAKA MARIAN 439, 18. BELLMONT 552, 19. HANOVER CENTRAL 552, 20. NILES (MICH) 553, 21. ROCHESTER 574, 22. RENSSELAER 589, 23. GRIFFITH 593, 24. TIPPECANOE VALLEY 599, 25. TWIN LAKES 605, 26. JIMTOWN 629, 27. SOUTH BEND WASHINGTON 728, 28. CALUMET 798, 29. GLENN, CLARK, GAVIT, KNOX, WALLACE INC.

Top 20

1. Mary Davis (IC) 18:51, 2. Anna Reibs (FWC) 18:59, 3. Kaisa Goodman (WL) 19:14, 4. Grace Lachmund (WL) 19:22, 5. Darby Mountford (SBSJ) 19:26, 6. Ericka Rinehart (A) 19:29, 7. Taylor Jones (WL) 19:31, 8. Taylor Austin (G) 19:35, 9. Alex McBride (NP) 19:39, 10. Cayla Pusey (FWC) 19:47, 11. Kristin Fritts (KV) 19:49, 12. Michaela Harrison (WL) 19:54, 13. Marina Konow (FWC) 19:57, 14. Cailey Dulaga (WL) 20:09, 15. Bobbie Burgess (WL) 20:15, 16. Kaye Sitterley (CA) 20:16, 17. Rachel Thompson (NP) 20:21, 18. Mary Gamble (NP) 20:24, 19. Sarah Wieser (L) 20:27, 20. Corianne Myer (W) 20:28.

Class A

1. HEBRON 81, 2. TRI-COUNTY 83, 3. EASTERN (GREENTOWN) 93, 4. BOOONE GROVE 146, 5. BREMEN 152, 6. BEECHER (ILL) 152, 7. WHEELER 219, 8. FREMONT 224, 9. NORTH JUDSON 271, 10. KOUTS 314, 11. CLINTON PRAIRIE 314, 12. WEST CENTRAL 320, 13. BRIDGMAN (MICH) 330. 14. CARROLL (FLORA) 336, 15. WASHINGTON TWP. 349, 16. WINAMAC 364, 17. WHITING 397, 18. LACROSSE 389, 19. PIONEER 413, 20. NORTH MIAMI 448, 21. LALUMIERE 456, 22. BRANDYWINE (MICH), FORT WAYNE CANTERBURY, LAFAYETTE CENTRAL CATHOLIC, LAVILLE, MARQUETTE, MORGAN TWP., NEW BUFFALO (MICH), OREGON-DAVIS, RIVER FOREST, RIVER VALLEY (MICH), SOUTH CENTRAL, TRITON, WESTVILLE INC.

Top 20

1. Jordan Chester (BG) 18:51, 2. Jordan Hope (Bre) 19:14, 3. Bethany Neeley (E) 19:21, 4. Jordan Hanaway (H) 19:26, 5. Elaine Schmeltz (LV) 19:29, 6. Michaela Sheldon (TC) 19:51, 7. Brittany Neeley (E) 19:54, 8. Anna Aldrich (F) 20:11, 9. Kelly O'Shea (Whe) 20:19, 10. Abby Hostetler (F) 20:26, 11. Tara Hamstra (K) 20:31, 12. Laura MacNeill (H) 20:50, 13. Larissa Swanson (Be) 20:51, 14. Amara Sheldon (TC) 20:51, 15. Sara Slabaugh (Bre) 20:53, 16. Sarah Steinhilber (BG) 21:00, 17. Sarah Wagner (E) 21:05, 18. Bridgett Peden (C) 21:07, 19. Rose Barbarich (TC) 21:07, 20. Natalie Kaczmarski (H) 21:15.

 

Girls Golf

Kankakee Valley Sectional

AT SANDY PINES, Par 72

1. TWIN LAKES 359, 2. RENSSELAER 384, 3. KANKAKEE VALLEY 404, 4. LOWELL 406, 5. WINAMAC 411, 6. HANOVER CENTRAL 414, 7. NORTH JUDSON 427, 8. NORTH NEWTON 438, 9. SOUTH NEWTON 449, 10. WEST CENTRAL 482.

Medalist -- Grace Amsler (TL) 74.

Individuals advancing without a team

1. Alexis Calabrese (WI) 93, 2. Alison Howard (NJ), Taylor Richlik (LO) 97.

TWIN LAKES -- Grace Amsler 74, Morgan Kyburz 89, Taylor Russell 94, Taylor Homung 102.

RENSSELAER -- Liz Gifford 89, Bobbie Jo Culp 94, Taylor Meyer 97, Katie Davisson 104.

KANKAKEE VALLEY -- Kim Proud 96, BreAnne Chevrette 99, Bethany Jansma 103, Taylor Patrick 106.

LOWELL -- Taylor Richlik 97, Shelbi Hardin 101, Natalie Johnson 102, Taylor King 106.

WINAMAC -- Alexis Calabrese 93, Felicia Gradowski 106, Ellie Kiser 106, Sierra Rife 106.

HANOVER CENTRAL -- Hanna Green 100, Alison Kubiak 102, Ashley Loy 106, Cheyenne Cox 106.

NORTH JUDSON -- Allison Howard 94 Madalyn Allender 104, Ellie Eccles 106, Cameron Croyle 123.

NORTH NEWTON -- Alaina Hamilton 103, Kaylee Zylo 104, Nicole Kenney 115, Amber Little 116.

SOUTH NEWTON -- Samantha Sanders 106, Mackenzie Honn 108, Tiphany Reigle 112, Charlene Mollencupp 123.

WEST CENTRAL -- Chelsea Schultz 99, Joelyn Flowtow 116, Zoe Viktora 123, Jenna Wagner 144.

Valparaiso Sectional

AT VALPARAISO COUNTRY CLUB, Par 72

Note: Top three teams and top three individuals from non-qualifying squads advance to the LaPorte Regional on Sept. 25.

Team Scores

1. CHESTERTON 364, 2. VALPARAISO 367, 3. NEW PRAIRIE 412, 4. HOBART 416, 5. LAPORTE 421, 6. PORTAGE 434, 7. MARQUETTE 471, 8. MICHIGAN CITY 475, 9. BOONE GROVE 519, 10. WHEELER 531.

Medalist -- Kelly Grassel (Chesterton) 75 (SECTIONAL RECORD).

Individual Regional Qualifiers

Sydney Bailey (South Central) 82, Mary-Katherine Slattery (Marquette) 90, Sarah Dienes (Portage) 93.

CHESTERTON -- Grassel 75, Marissa Kroeger 96, Jennifer Kattalia 96, Emily DeLache 97.

VALPARAISO -- Harley Dubsky 78, Lindsey Holmes 95, Susan Friedlander 96, Ellie Gorski 98.

NEW PRAIRIE -- Lauren O'Malley 98, Chelsea Purkal 98, Michelle Ferro 105, Alysia Hendricks 111.

HOBART -- Allison Smith 94, Aimee Pope 97, Marina Tiplod 109, Teague Pawlak 116.

LAPORTE -- Stephanie Klingenmeier 101, Taylor Thompson 104, Delanie Alcorn 107, Katie Gurnicz 109.

PORTAGE -- Sarah Dienes 93, Kenzie Barcelli 110, Jessica Morris 114, Lauren Murray 117.

MARQUETTE -- Slattery 90, Erin Krueger 125, Christina Bar 130, Ashley Dickson 130.

MICHIGAN CITY -- Paige Mellen 113, Elizabeth Smith 115, Olivia King 121, Laura Bennett 122.

BOONE GROVE -- Elizabeth Buth 113, Abigail Lukas 124, Kristen Buth 135, Ariel Hall 147.

WHEELER -- Abbey Wodetzki 128, Tijana Raketic 133, Emily Sell 134, Erin Mellen 136.

SOUTH CENTRAL -- Bailey 82.

 

Boys Soccer

Lake Central 4, Elkhart Central 0

AT LAKE CENTRAL

LAKE CENTRAL -- Manny Rios 1 goal; Ethan Donovan 1 goal; Chris Rassel 1 goal; Chad Rigg 1 goal; Brandon Cloutier 6 saves.

JUNIOR VARSITY -- Lake Central, 1-0.

Marquette 11, Westville 0

AT MARQUETTE

MARQUETTE -- Matt Pomranke 3 goals; William Connelly 2 goals; Reagan DePorter 2 goals; Patrick Cannon 1 goal, 1 assist; Jack Disser 1 goal, 1 assist; Dominic Fumo 1 goal; Zach Knibbs 1 goal;  Narte Wojosinski 1 assist; Ambrose Haas 1 assist; Connor Lombard 0 saves.

Merrillville 7, Hobart 2

AT HOBART

MERRILLVILLE -- Brandon Uruzquieta 3 goals, 1 assist; Tony Angotti 1 goal, 3 assists; Robin Dahl 1 goal; Bryan Uruzquieta 1 goal; Keith Yockey 1 goal; Miguel Lagunas 1 assist; Peter Berlanga 1 assist; Nick Enghofer 1 assist; Chris Stajanovski 5 saves; Alex Begala 1 save.

HOBART -- Steven Frizell 1 goal; David Hantz 1 goal; Allen 1 assist; Michael Pavlopoulos 14 saves; Alex Maldonado 1 save.

RECORD -- Merrillville 3-8; Hobart 0-9.

JUNIOR VARSITY -- Merrillville, 3-0.

Portage 3, Griffith 0

AT GRIFFITH

PORTAGE -- Brandon Swindle 2 goals, 1 assist; Greg Prohl 1 goal; Dean Anderson 1 assist; Nate Johnson 2 saves.

GRIFFITH -- Josh Kisfalusi 8 saves.

JUNIOR VARSITY -- Tie, 0-0.

Portage Christian 7, Washington Twp. 4

AT PORTAGE CHRISTIAN

WASHINGTON TWP. -- Josh Chilel 2 goals; Alex Carr 2 goals; Nick Moskwa 2 asists; Harrison Gluth 1 assist; Jeremy Lewis 8 saves.

PORTAGE CHRISTIAN -- Woody Lucas 3 goals, 1 assist; Skyler Balluch 2 goals, 1 assist; Datin Ringas 1 goal, 1 assist; Max Lucas 1 assist; Kyle Wolfe 1 goal.

RECORD -- Portage Christian 6-3.

Canterbury Invitational

AT FORT WAYNE

Washington 1, Valparaiso 0

VALPARAISO -- A.J. Ratajec 4 saves; Ian Ramirez 3 saves.

Valparaiso 1, Homestead 0

VALPARAISO -- Kenny Kollasch 1 goal; Scott Irvin 1 assist; Ian Ramirez 8 saves.

RECORD -- Valparaiso 7-3.

 

Girls Soccer

Boone Grove 4, Wheeler 1

AT BOONE GROVE

WHEELER -- Brooke Hutchins 1 goals; Stephanie Moricz 1; Christina Gandy 10 saves.

BOONE GROVE -- Paige Aguilera 3 goals, 1 assist; Jordan Chester 1 goal; Olivia McCafferty 1 assist; Mackenzie Starcevich 1 assist; Brittany Shaffer 5 saves.

RECORD -- Boone Grove 8-1 (4-0 NWISC); Wheeler 8-1-1 (5-1).

Chesterton 0, Highland 0

AT CHESTERTON

Note: The game was called at 44:45 due to lightning, and it was not resumed.

 

Boys Tennis

Greater South Shore Conference Tournament

AT HOBART

1. WHEELER 28, 2. BISHOP NOLL 24, 3. CALUMET 20, 4. RIVER FOREST 13, 5. MARQUETTE 11, 6. LAKE STATION 9.

Individual Finals

SINGLES -- Jeff Stooksbury (C) d. Drew Heinold (W) 6-0, 6-1; Nick Skurka (BN) d. Matt Houghteling (W) 6-3, 7-6(4); Lucas Jessen (W) d. John-Henry Papineau (M) 6-0, 6-1.

DOUBLES -- Jordan Long-Mark Havens (W) d. Donovan Hayes-Gabriel Duran (BN) 6-3, 5-67, (10-7); Aleksa Todorovic-Christian Sitkoski (W) d. Zach Muchucha-David Flores (BN) 6-1, 6-1.

Merrillville Invitational

Note: Inclement weather forced the cancellation of the meet after the opening round.

First Round

SINGLES -- No. 1 -- Marc Shideler (Valpo) d. Leonard Mathews (Merrillville) 6-3, 7-6 (7-5). Ben Mast (Bethany Christian) d. Danny Morgan (Highland) 6-0, 6-0. Zach Sandlin (Centerville) d. Gary Windle (Wawasee) 6-2, 6-1. Jeff Ross (Triton) d. Harris Rosenbalm (Lowell) 6-0, 6-1.

DOUBLES -- No. 1 -- Seth Peters-Matt Hodges (High) d. Austin Davis-Jordan Everett (Tri) 6-2, 6-1. Nick Price-Westin Becker (Wawa) d. Ryan Weiser-Bryan Lubert (Low) 6-2, 6-0. Ben Wagenknecht-Jacob Lewis (Cent) d. Quinn Donnell-Josh Bartusch (Valpo) 6-4, 6-2. Brandon Shea-Tyler Shockey (Merr) d. Kyle Miller-Matt Ebersole (Beth) 5-7, 6-3, 10-8.

 

Girls Volleyball

Griffith Invitational

Championship

Griffith 25-25, Whiting 20-21

GRIFFITH -- Regina Hope 9-10 serving (3 aces), 9 assists; Kelsey Bonewits 19-22 hitting (12 kills), 11 digs; Lindsey Sopetti 15-15 serving (4 aces), 13-14 hitting; Listte Roldan 9-10 hitting (4 kills), 9 digs; Stacie Hansen 9 digs; Megan Tuttle 9 assists.

WHITING -- Paige Guiden 9-9 serving, 7-9 passing; Emelie Lovasko 9-9 serving, 17-22 passing (16 digs); Amanda Blackwell 9-9 serving, 5-7 hitting; Beth Murzyn 92-92 setting (15 assists); Kaylyn Anderson 13-14 hitting (11 kills).

Third Place

Wheeler 25-26, North Newton 20-24

Fifth Place

Calumet 25-11-15, Hanover Central 22-25-10

Seventh Place

Morton 26-26, Gavit 24-24

Pool Play

Griffith 25-25, North Newton 21-15

Griffith 25-25, Calumet 16-18

Griffith 25-25, Gavit 15-9

Whiting 25-25, Morton 17-20

Whiting 25-25, Wheeler 23-23

Calumet 21-25-18, Gavit 25-13-16

Wheeler 25-25, Morton 23-12

Hanover Central 25-25, Morton 14-16

North Newton 25-23-15, Calumet 22-25-11

Whiting 19-25-15, Hanover Central 25-21-8

North Newton 25-25, Gavit 15-9

Wheeler 22-25-15, Hanover Central 22-25-15

WHEELER -- Shannon Doyle 71-74 hitting (35 kills); 130-130 setting (41 assists); Taylor Gilles 99-110 passing (38 digs); Haley Plothow 99-111 passing (34 digs); Meghan Zappia 41-43 serving (11 aces); Natalie Roe 86-87 setting (35 assists).

RECORD -- Whiting 13-8; Wheeler 13-9.

Lafayette Jeff Tournament

Fort Wayne Carroll 24-25-25, Munster 26-13-20

Munster 25-25, Central Catholic 13-13

Munster 25-27-22, Alexandrea Monroe 11-29-25

Munster 25-25, Clinton Prairie 10-10

MUNSTER -- Heather Boyan 35-37 hitting (31 kills), 48-49 serving (6 aces), 10 block kills; Tiffany Madura 28-33 hitting (11 kills), 20-20 serving, 9 block kills; Jenna Cecil 29-31 serving, 44 assists; Chrissy Lissy 33-34 serving, 20 assists; Sam Salzidew 40 digs; Kayla Macadalo 31-40 hitting (22 kills), 16-20 serving; Lauren Macado 11-19 hitting (6 kills).

Non-tournament results

Bishop Noll def. E.C. Central

BISHOP NOLL -- Charlotte Williamson 13-14 serving, 14-15 hitting (3 kills); Kat Krzycka 15-15 serving; Brooke Ellis 13-14 serving; Alyce Jakubielski 9-13 blocking, 10-13 hitting (6 kills); Stephanie Rarick 83-88 setting (13 assists); Rose Mullaney 14-14 passing; Sophie Hernandez 13-14 passing.

E.C. CENTRAL -- Amy Aguilera 14-14 serving, 67-71 setting (15 assists); DeAuntra Pryor 16-19 serving, 20-23 hitting (8 kills), 6 digs; Zhanaja Harris 12-14 serving, 16-24 hitting (8 kills), 9 blocks, 7 digs; Tashay Riley 12-14 hitting (3 kills); Ziana Givens 13-13 setting, 7 blocks; Vanessa Vasquez 15-16 serving, 22 digs.

RECORDS -- Bishop Noll 9-7 (1-2).

Calumet Christian 21-25-25-25, Hebron 25-9-23-12

AT HEBRON

CALUMET CHRISTIAN -- Taylor Lindbloom 25-27 hitting (9 kills); Faith Rohn 32-38 hitting (23 kills); Rachel Eizenga 46-48 setting (25 assists).

HEBRON -- Hayley Marshall 8 hitting kills 3 hitting kills; Lin Tokarski 7 hitting kills; Julie Hogg 6 kills, 9-9 serving (1 ace); Ashlyn Wheeler 20 assists, 16-16 serving (4 aces); Alix Shircliss 18-18 setting; Rachael Cok 15-15 passing (3 digs).

RECORDS -- Hebron 10-8; Calumet Christian 14-3.

LaVille 16-24-25-25-15, Westville 25-26-11-8-8

AT WESTVILLE

WESTVILLE -- Caitlyn Fennell 4 kills, 2 block kills; Emily Henrich 4 block kills, 3 kills.

RECORD -- Westville 4-10.

 

 

Friday's Late Results

Boys Tennis

Valparaiso 4, Culver Academy 1

AT CULVER

SINGLES -- Marc Shideler (V) d. Wilson Wu 6-4, 6-2; Ben Kalisch (V) d. Will Stackhouse 6-1, 6-0; Marty Pochop (V) d. Kyle Riley 6-1, 6-0.

DOUBLES -- Quinlan Smith-Peter Bin (CA) d. Adam Crookston-Josh Bartusch 6-4, 3-6, 6-2; Tyler Costas-Quinn Donnell (V) d. John Connelly-Malcolm Sayden 3-6, 6-4, 7-5.

JUNIOR VARSITY -- Valparaiso, 7-4.

Boys Volleyball

Morgan Twp. 23-25-25-25, Boone Grove 25-20-16-19

AT MORGAN TWP.

BOONE GROVE -- Lucas Kemp 23-27 hitting (7 kills), 12-12 passing; Brandon Crane 29-30 hitting (6 kills), 14-14 serving; Fred Mioduski 26-28 hitting (4 kills), 18-19 passing, 5 blocks; Quintin Aubrey 13-14 serving (1 ace), 72-81 setting; Brad Garden 6 blocks.

MORGAN TWP. -- Brandon Grubl 35-39 hitting (20 kills), 16-19 serving (7 aces); Garrett Heinold 39-41 hitting (13 kills), 7 digs; Jordan Grubl 16-17 serving (6 aces); John Krantz 9-10 hitting (5 kills); Marc Ehrstein 89-92 setting (40 assists), 13-15 serving (3 aces), 3 digs; Brandon Murphy 24-26 hitting (10 kills), 9-11 serving (1 ace), 3 solo blocks; Scott Snuder 11-12 hitting (5 kills).

RECORDS -- Boone Grove 2-7 (1-1 PCC); Morgan Twp. 7-2 (2-1).

LaCrosse 25-16-25-16-15, Hanover Central 9-25-22-25-13

AT LACROSSE

LACROSSE -- Brandon Goodwin 30-31 setting (4 assists); Sam Culver 8 kills; Alex Gorrell 8 kills, 20-20 passing (9 digs); Dillon Steininger 8 kills); Joey Tharp 19-20 serving (2 aces); Todd Anson 3 block kills; Jordan Guse 2 block kills.

HANOVER CENTRAL -- Roper 20 assists; Nick Spangler 15 kills, 5 blocks; Nikola Plavsa 11 kills, 5 blocks; Max Johnson 7 blocks.

RECORDS -- LaCrosse 3-7 (1-1 PCC); Hanover Central 5-3 (1-1).

Girls Volleyball

Boone Grove 25-25-25, Morgan Twp. 22-12-19

AT MORGAN TWP.

BOONE GROVE -- Morgan Marshall 18-18 serving (3 aces), 17-18 passing; Faith Dammarell 12-12 serving (2 aces), 30-30 setting; Jackie Nowicki 8-8 serving (4 aces), 13-14 hitting (6 kills); Kayla Mastey 30-30 setting; Brittaney Slicker 10-12 passing; Nicole Bender 12-12 hitting (4 kills); Hannah Dragomer 9-12 hitting (4 kills).

MORGAN TWP. -- Taylor Rhew 6-6 hitting (4 kills), 44-46 setting (20 assists), 8 digs; Shelbi Westerhouse 22-24 hitting (11 kills), 8-9 serving (2 aces), 6 digs; Logan Rassel 11-11 serving (3 aces), 12-12 setting (4 assists), 7-10 serving (2 aces), 4 digs; Abby Walker 11-12 serving, 4 digs; Claire Sands 10-15 hitting (6 kills), 4 digs; Sammy Meschede 15-21 hitting (6 kills), 9-10 serving.

RECORDS -- Boone Grove 5-14 (2-1 PCC); Morgan Twp. 3-9 (0-4).

Calumet Christian 25-25-25, Clinton Christian 16-6-15

AT FAITH CHRISTIAN

 

CALUMET CHRISTIAN -- Taylor Lindbloom 26-27 serving (9 aces); Rachel Eizenga 18 assists; Faith Rohn 16-18 hitting (9 kills).

Calumet Christian 25-25-25, Faith Christian 13-15-18

AT FAITH CHRISTIAN

CALUMET CHRISTIAN -- Holly Schaap 22-25 serving (7 aces); Rachel Eizenga 22 assists; Faith Rohn 23-24 hitting (18 kills); Ally Rohn 12 assists.

RECORD -- Calumet Christian 13-3.

Hanover Central 25-25-25, LaCrosse 12-19-16

AT LACROSSE

HANOVER CENTRAL -- Emilee Gricus 10-11 serving (1 ace), 42-51 setting (17 assists); Gabi Roggero 14-16 serving (3 aces), 18-25 passing, 11-11 (4 kills); Sami Brown 10-11 serving (1 ace); Alex Plavsa 13-17 hitting (6 kills); Alex Pedersen 3-3 blocking (1 kill); Kim McKeague 2-2 blocking.

LACROSSE -- Stephanie Evert 9-99 serving (3 aces), 20-23 passing (4 digs), 9-11 hitting (5 kills); Gabbie Sievers 10-11 serving (2 aces), 8-9 hitting (3 kills); Taylor Guse 6-6 serving (1 ace), 25-26 setting (6 assists); Whitney Goodpaster 19-22 passing (7 digs); Bri Rhodes 17-17 setting (4 assists).

RECORDS -- Hanover Central 6-3 (1-1 PCC); LaCrosse 0-12 (0-4).

 

Friday's Corrected Results

Girls Golf

Bishop Noll Sectional

AT LOST MARSH

(Top 3 teams advance to LaPorte Regional next Saturday)

1. CROWN POINT 375, 2. LAKE CENTRAL 376, 3. MUNSTER 385, 4. HIGHLAND 398, 5. MERRILLVILLE 434, 6. GRIFFITH 471, 7. CLARK 547, 8. BISHOP NOLL 549, 9. GAVIT 591. 10. ANDREAN (Inc.), 11. ROOSEVELT (Inc.)

 

CROWN POINT -- Carolyn Kupchik 81, Lucia Bracco 93, Christina Hall 100, Kelly Rostin 101.

 

Copyright 2014 nwitimes.com. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

activate-button-3
Follow The Times

Latest Local Offers

Featured Businesses

Poll

Loading…

How will the Notre Dame football team do this season?

View Results