Scouting area boys soccer sectionals

2011-10-01T16:00:00Z 2012-10-12T02:18:36Z Scouting area boys soccer sectionals nwitimes.com
October 01, 2011 4:00 pm

Class 2A

Lake Central

Wednesday

Highland vs. Griffith, 5 p.m.

Gavit at Lake Central, 7 p.m.

Saturday

Championship, 7 p.m.

Favorite: Lake Central.

Darkhorse: Highland.

Players to watch: Griffith -- Nick Kudyba, Sr., G; Ryan Avalos, Sr., F; Joe Vaclavik, Sr., D. Highland -- Mike Anderson, Sr., G; Pablo Baldetti, Sr., D; Joe Mastej, Sr., D; Connor Moynihan, Sr., MF; Milos Galic, Sr., MF; Matt Dyer, Sr., MF; Alex Young, Sr., MF; Mike Bert, Sr., F.; Richard Syvertson, Sr., D. Lake Central -- Randy Maksimik, Sr., D; Josh Crague, Jr., F; Kyle Uzubell, Sr., MF; Ethan Donovan, Sr., MF; Nick Schultz, Sr., D.

Fast fact: Lake Central edged Highland 1-0 on a penalty kick earlier this season.

Merrillville

Wednesday

Lowell vs. Kankakee Valley, 5 p.m.

Crown Point at Merrillville, 7 p.m.

Saturday

Championship, 5 p.m.

Favorite: Crown Point

Darkhorse: Kankakee Valley

Players to watch: Crown Point -- Zach Sneiderwine, Jr., F; Anthony Zervos, Jr., D; Bay Kurtz, So., MF; Dan Naumoski, Sr., D; Nyle Fuerstenberg, Sr., F; Nico Garcia-Vicente, Jr., MF; Brett Bayer, Sr., D. Lowell -- Mike Scott, Sr., MF/F; Matt Edwards, Sr., MF; Aaron Burgans, Sr., D; Erick Tiemens, Sr., D. Merrillville -- Austin Jamerson, Jr., SW; Manny Calvillo, Sr., F; Luis Sanchez, Jr., F; Peter Berlanga, Jr., D; Miguel Lagunas, Jr., MF.

Fast fact: Kankakee Valley won the Lowell Sectional last season.

Munster

Monday

E.C. Central at Munster, 5 p.m.

Wednesday

Clark vs. Hammond, 5 p.m.

Morton vs. Munster-E.C. Central winner, 7 p.m.

Saturday

Championship, 2 p.m.

Favorite: Munster

Darkhose: Clark

Players to watch: Clark -- Arturo Avila, Sr., D; Geovanny Joya, Sr., D. E.C. Central -- Itzael Gonzalez, Sr., MF; Oscar Rios, Jr., MF; Esrain Santos, Jr., D; Tony Garcia, Sr., F. Morton -- Jawayne Spence, Sr., F; Roberto Martinez, Jr., D; Jorge Velazquez, Sr., MF. Munster -- Jeff Lawler, Sr., D; Eric Frasco, Sr., MF; Antonio Ceja, Sr.; MF; Zarko Coric, Jr., F.

Fast fact: Munster has won nine straight sectional championships.

South Bend St. Joseph's

Wednesday

South Bend Washington at South Bend St. Joseph's, 5 p.m.

LaPorte vs. Michigan City, 7 p.m.

Saturday

Championship, 6 p.m.

Favorite: South Bend St. Joseph's.

Darkhorse: LaPorte.

Players to watch: LaPorte -- Josh Aaron, Jr., MF/F; Zach McCory, Sr., MF. Michigan City -- James Rubino IV, Sr., MF.

Fast fact: The host Indians lead the field with eight sectional crowns.

Valparaiso

Wednesday

Portage at Valparaiso, 5 p.m.

Chesterton vs. Hobart, 7 p.m.

Saturday

Championship, 5 p.m.

Favorite: Chesterton.

Darkhorse: Portage.

Players to watch: Chesterton -- Ben Molnar, Sr., F; John Morris, Sr., MF. Portage -- Alex Becker, Jr., D; Donovan Cole, Sr., MF. Valparaiso -- Berkley Ramsey, Sr., MF; John Virgil, Sr., F.

Fast fact: Portage and Chesterton each won sectional titles the last two seasons.

Class A

Bishop Noll

Monday

Marquette vs. Bishop Noll, 6 p.m.

Wednesday

Westville vs. Andrean, 5 p.m.

Washington Twp. vs. Marquette-Bishop Noll winner, 7 p.m.

Saturday

Championshp, 2 p.m.

Favorite: Andrean.

Darkhorse: Bishop Noll.

Players to watch: Andrean -- Hayden Fogle, Sr., F; Connor Gorny, Sr., MF; Dean Ricciardi, Sr., MF; Dave Zuccarelli, Jr., SW. Bishop Noll -- Gonzalo Romo, Jr., MF; Luis Soto, Sr., F; Angel Zamudio, Sr., F.

Fast fact: The host Warriors lead the 59ers in sectional titles 5-4.

Boone Grove

Monday

Oregon-Davis at Boone Grove, 4:30 p.m.

Wednesday

Morgan Twp. vs. Kouts, 4:30 p.m.

Saturday

Championship, noon.

Favorite: Boone Grove.

Darkhorse: Kouts.

Players to watch: Boone Grove -- Jim Buchanan, Sr., F; Clifford Goodfellow, Sr., MF; Kouts -- Dennis Deardurff, Jr., F. Morgan Township -- Ryan Reynolds, So., F.

Fast fact: The host Wolves are the lone team in the field to have won a sectional crown. Boone picked up its crown in 1999.

Rensselaer

Monday

Hanover Central vs. Hebron, 4:30 p.m.

Tuesday

Wheeler vs. Covenant Christian, 4:30 p.m.

Wednesday

Hanover Central-Hebron winner at Rensselaer, 4:30 p.m.

Saturday

Championship, 11 a.m.

Favorite: Hanover Central

Darkhorse: Rensselaer

Players to watch: Covenant Christian -- Justin Handtke. Hanover Central -- Rudy Grill, Jonathan Desiderio. Hebron -- Joe Moser, Sr., G; Alex Shrum, Sr., F. Rensselaer -- Matt Rodibaugh, Fr. Wheeler -- Gavin Voss, Sr., F; Tanner Planck, Sr., MF.

Fast fact: No team in the field has ever won a sectional championship.

Copyright 2014 nwitimes.com. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

Follow The Times

Fan Poll

Loading…

Which local prep soccer semistate qualifier will most likely reach state?

View Results

Follow your school

Duneland Conference

Chesterton Trojans
News
Crown Point Bulldogs
News
Lake Central Indians
News
LaPorte Slicers
News
Merrillville Pirates
News
Michigan City Wolves
News
Portage Indians
News
Valparaiso Vikings
News

Greater South Shore Conference

Bishop Noll Warriors
News
Calumet Warriors
News
Lake Station Eagles
News
Michigan City Marquette Blazers
News
North Newton Spartans
News
River Forest Ingots
News
Wheeler Bearcats
News
Whiting Oilers
News

Great Lakes Athletic Conference

Clark Pioneers
News
Gavit Gladiators
News
Hammond Wildcats
News
Morton Governors
News

Hoosier Conference

Rensselaer Bombers
News

Northwest Crossroads Conference

Andrean 59ers
News
Griffith Panthers
News
Highland Trojans
News
Hobart Brickies
News
Kankakee Valley Kougars
News
Lowell Red Devils
News
Munster Mustangs
News

Northwestern Conference

Lew Wallace Hornets
News
Roosevelt Panthers
News
West Side Cougars
News

Porter County Conference

Boone Grove Wolves
News
Hanover Central Wildcats
News
Hebron Hawks
News
Kouts Mustangs/Fillies
News
LaCrosse Tigers
News
Morgan Twp. Cherokees
News
South Central Satellites
News
Washington Twp. Senators
News
Westville Blackhawks
News

Independents

Bowman Academy Eagles
News
Calumet Christian
News
Campagna Academy
News
Covenant Christian Knights
News
E.C. Central Cardinals
News
Hammond Baptist Swordsman
News
Luther East Eagles
News

Chicago Catholic League

Mt. Carmel Caravan
News
Seton Academy Sting
News
St. Francis deSales Pioneers
News

Chicago Public League

Washington Minutemen/Minutewomen
News

East Suburban Catholic

Marian Catholic Spartans
News

Metro Suburban

Illiana Christian Vikings
News

River Valley Conference

Beecher Bobcats/Ladycats
News
Illinios Lutheran Chargers
News

South Suburban Blue

T.F. North Meteors
News
T.F. South Rebels
News

Southland Athletic Conference

Bloom Twp. Blazin' Trojans
News
Crete-Monee Warriors
News

SouthWest Suburban Blue

Homewood-Flossmoor Vikings
News

SouthWest Suburban Red

Thornridge Falcons
News
Thornton Wildcats
News
Thornwood Thunderbirds
News

Latest Local Offers

Need Your Drains Cleaned?

Jack & Vernon's Septic Service is here to help you out! We…

Featured Businesses