GIRLS VOLLEYBALL

IHSAA girls volleyball pairings

2013-10-14T16:30:00Z 2013-12-12T22:39:11Z IHSAA girls volleyball pairings nwitimes.com
October 14, 2013 4:30 pm

Class 4A

Munster Sectional

Wednesday, Oct. 23

Morton vs. Munster, 6 p.m.

Thursday, Oct. 24

E.C. Central vs. West Side, 6 p.m.

Lowell vs. Highland, 7:30 p.m.

Saturday, Oct. 26

Lake Central vs. Morton-Munster winner, 10 a.m.

E.C. Central-West Side winner vs. Lowell-Highland winner, 11:30 a.m.

Championship, 4 p.m.

Crown Point Sectional

Tuesday, Oct. 22

LaPorte vs. Hobart, 5:30 p.m.

Crown Point vs. Merrillville, 7 p.m.

Thursday, Oct. 24

Portage vs. Chesterton, 5:30 p.m.

Valparaiso vs. Michigan City, 7 p.m.

Saturday, Oct. 26

LaPorte-Hobart winner vs. Crown Point-Merrillville winner, 11 a.m.

Portage-Chesterton winner vs. Valparaiso-Michigan City winner, 12:30 p.m.

Championship, 7 p.m.

Class 3A

Clark Sectional

Tuesday, Oct. 22

Roosevelt vs. Hammond, 7 p.m.

Thursday, Oct. 24

Gary Lighthouse vs. Lew Wallace, 6 p.m.

Gavit vs. Griffith, 7:30 p.m.

Saturday, Oct. 26

Clark vs. Roosevelt-Hammond winner, 11 a.m.

Gary Lighthouse-Lew Wallace winner vs. Gavit-Griffith winner, 12:30 p.m.

Championship, 7 p.m.

Knox Sectional

Tuesday, Oct. 22

Calumet vs. Hanover Central, 7 p.m.

Thursday, Oct. 24

Knox vs. Wheeler, 6 p.m.

Andrean vs. Kankakee Valley, 7:30 p.m.

Saturday, Oct. 26

New Prairie vs. Calumet-Hanover Central winner, 11 a.m.

Knox-Wheeler winner vs. Andrean-Kankakee Valley winner, 12:30 p.m.

Championship, 7 p.m.

Class 2A

Boone Grove Sectional

Tuesday, Oct. 22

Whiting vs. Lake Station, 6 p.m.

Thursday, Oct. 24

River Forest vs. Boone Grove, 6 p.m.

Bowman Academy vs. Bishop Noll, 7:30 p.m.

Saturday, Oct. 26

Hebron vs. Whiting-Lake Station winner, 11 a.m.

River Forest-Boone Grove winner vs. Bowman Academy-Bishop Noll winner, 12:30 p.m.

Championship, 5 p.m.

North Judson Sectional

Thursday, Oct. 24

Winamac vs. North Judson, 5:30 p.m.

Saturday, Oct. 26

Delphi vs. Rensselaer, 11 a.m.

North Newton vs. Winamac-North Judson winner, 12:30 p.m.

Championship, 5:30 p.m.

Class A

Marquette Catholic Sectional

Tuesday, Oct. 22

Westville vs. Kouts, 5:30 p.m.

Thursday, Oct. 24

Washington Township vs. Morgan Township, 5:30 p.m.

Marquette Catholic vs. Covenant Christian, 7 p.m.

Saturday, Oct. 26

21st Century vs. Westville-Kouts winner, 11 a.m.

Washington Twp-Morgan Twp. winner vs. Marquette Catholic-Covenant Christian winner, 12:30 p.m.

Championship, 7 p.m.

Oregon-Davis Sectional

Tuesday, Oct. 22

Argos vs. Triton, 5 p.m.

South Central vs. LaCrosse, 6:30 p.m.

Thursday, Oct. 24

Argos-Triton winner vs. South Central-LaCrosse winner, 5 p.m.

Culver Community vs. Oregon-Davis, 6:30 p.m.

Saturday, Oct. 26

Championship, 2 p.m.

Copyright 2014 nwitimes.com. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

Follow The Times

Fan Poll

Loading…

Which local prep soccer semistate qualifier will most likely reach state?

View Results

Follow your school

Duneland Conference

Chesterton Trojans
News
Crown Point Bulldogs
News
Lake Central Indians
News
LaPorte Slicers
News
Merrillville Pirates
News
Michigan City Wolves
News
Portage Indians
News
Valparaiso Vikings
News

Greater South Shore Conference

Bishop Noll Warriors
News
Calumet Warriors
News
Lake Station Eagles
News
Michigan City Marquette Blazers
News
North Newton Spartans
News
River Forest Ingots
News
Wheeler Bearcats
News
Whiting Oilers
News

Great Lakes Athletic Conference

Clark Pioneers
News
Gavit Gladiators
News
Hammond Wildcats
News
Morton Governors
News

Hoosier Conference

Rensselaer Bombers
News

Northwest Crossroads Conference

Andrean 59ers
News
Griffith Panthers
News
Highland Trojans
News
Hobart Brickies
News
Kankakee Valley Kougars
News
Lowell Red Devils
News
Munster Mustangs
News

Northwestern Conference

Lew Wallace Hornets
News
Roosevelt Panthers
News
West Side Cougars
News

Porter County Conference

Boone Grove Wolves
News
Hanover Central Wildcats
News
Hebron Hawks
News
Kouts Mustangs/Fillies
News
LaCrosse Tigers
News
Morgan Twp. Cherokees
News
South Central Satellites
News
Washington Twp. Senators
News
Westville Blackhawks
News

Independents

Bowman Academy Eagles
News
Calumet Christian
News
Campagna Academy
News
Covenant Christian Knights
News
E.C. Central Cardinals
News
Hammond Baptist Swordsman
News
Luther East Eagles
News

Chicago Catholic League

Mt. Carmel Caravan
News
Seton Academy Sting
News
St. Francis deSales Pioneers
News

Chicago Public League

Washington Minutemen/Minutewomen
News

East Suburban Catholic

Marian Catholic Spartans
News

Metro Suburban

Illiana Christian Vikings
News

River Valley Conference

Beecher Bobcats/Ladycats
News
Illinios Lutheran Chargers
News

South Suburban Blue

T.F. North Meteors
News
T.F. South Rebels
News

Southland Athletic Conference

Bloom Twp. Blazin' Trojans
News
Crete-Monee Warriors
News

SouthWest Suburban Blue

Homewood-Flossmoor Vikings
News

SouthWest Suburban Red

Thornridge Falcons
News
Thornton Wildcats
News
Thornwood Thunderbirds
News