BOYS BASKETBALL | SCOUTING LOCAL CLASS 3A & 4A REGIOALS

Scouting Local Class 3A & 4A Boys Basketball Regionals

2014-03-02T18:00:00Z 2014-03-02T20:21:29Z Scouting Local Class 3A & 4A Boys Basketball RegionalsBy Mike Nieto mike.nieto@nwi.com, (219) 933-3232 nwitimes.com

(Seedings in parentheses)

Class 3A

Thornridge Regional

Tuesday

Game 1 — (4) Rich Central vs. (5) Thornridge, 6 p.m.

Game 2 — (3) Bremen vs. (6) Agricultural Science, 8 p.m.

Wednesday

(1) Morgan Park vs. Winner Game 1, 6 p.m.

(2) Hillcrest vs. Winner Game 2, 8 p.m.

Friday

Championship, 7 p.m.

Advancement: Winner plays Kankakee Regional champion at 7 p.m. March 11 in one semifinal of the Rich East Sectional.

Favorite: Morgan Park

Darkhorse: Hillcrest

Local players to watch: THORNRIDGE — Darrion Robinson, 6-4, Jr., F; Leeshaun Evans, 6-1, Jr., G; Xavier Robinson, 6-4, Sr., F.

Class 4A

Plainfield Central Regional

Today

Game 1 — (16) Plainfield Central vs. (18) T.F. North, 7 p.m.

Tuesday

(1) Marian Catholic vs. Winner Game 1, 6 p.m.

(8) Providence Catholic vs. (9) T.F. South, 8 p.m.

Friday

Championship, 7 p.m.

Advancement: Winner plays Bloom Township Regional champion at 7 p.m. March 11 in one semifinal of the Thornton Sectional.

Favorite: Marian Catholic

Darkhorse: Providence

Local players to watch: MARIAN CATHOLIC — Tyler Ulis, 5-9, Sr., G; Josh Cohn, 5-9, Sr., G; Ki-Jana Crawford, 5-9, Sr., G; John Oliver, 6-4, Sr., C; Terorne Parham, 6-7, Sr., F. T.F. NORTH —Sadiq Salisu, 5-5, Jr., G; Johari Dix, 5-4, Jr./, G; Christian Johnson, 6-6, Jr., F; Vance Johnson, 6-7, Jr., F; Jay Harvey, 6-8, Sr., C. T.F. SOUTH — Ronald Ryan, 6-0, Jr., G; Ka-Ton Mays, 6-3, Sr., G; Donald Stone, 6-3, Sr., F; Jamahre Baker, 5-10, Sr., G; Wendell Daniels, 6-4, Sr., G/F.

Lincoln-Way Central Regional

Today

Game 1 — (14) Lockport vs. (19) Joliet West, 6 p.m.

Game 2 — (12) Lincoln-Way Central vs. (22)  Andrew, 8 p.m.

Tuesday

(3) Thornton vs. Winner Game 1, 7 p.m.

Wednesday

(6) Homewood-Flossmoor vs. Winner Game 2, 7 p.m.

Friday

Championship, 7 p.m.

Advancement: Winner plays Eisenhower Regional champion at 7 p.m. March 12 in one semifinal of the Thornton Sectional.

Favorite: Thornton

Darkhorse: Homewood-Flossmoor

Local players to watch: HOMEWOOD-FLOSSMOOR — Tai Odiase, 6-8, Sr., F; Destin Barnes, 6-5, Jr., G; Dorian McCraney, 5-9, Sr., G. THORNTON — D'Quan Applewhite, 6-1, Jr., G; Da'Marques Turner, 5-8, Sr., G; Justin Taylor, 6-6, Sr., F; Jamani Pierce, 6-4, Sr., F.

Bloom Twp. Regional

Today

Game 1 — (13) Plainfield South vs. (20) Washington, 6 p.m.

Game 2 — (11) Crete-Monee vs. (21) Lincoln-Way East, 8 p.m.

Tuesday

Game 3 — (4)  Bloom Twp. vs. Winner Game 1, 6 p.m.

Game 4 — (5) Joliet Central vs. Winner Game 2, 8 p.m.

Friday

Championship, 7 p.m.

Advancement: Winner plays Plainfield Central Regional champion at 7 p.m. March 11 in one semifinal of the Thornton Sectional.

Favorite: Bloom Township

Darkhorse: Joliet Central

Local players to watch: CRETE-MONEE — Mike Nelson, 6-5, Jr.. G; Tyler Williams, 6-2, Jr., G; Brandon Johnson, 6-3, Sr., G. BLOOM TOWNSHIP — Zerell Jackson, 5-10, Sr., G; James Coleman, 6-5, Sr., C; Jared Johnson, 6-5, Sr., F; Mickhiell Harris, 6-3, Jr., F.

Eisenhower Regional

Today

Game 1 — (15) Sandburg vs. (17) Eisenhower, 6 p.m.

Game 2 — (10) Minooka vs. (23) Lincoln-Way North, 8 p.m.

Tuesday

(2) Thornwood vs. Winner Game 1, 6 p.m.

(7) Oak Forest vs. Winner Game 2, 8 p.m.

Friday

Championship, 7 p.m.

Advancement: Winner plays Lincoln-Way Central Regional champion at 7 p.m. March 12 in one semifinal of the Thornton Sectional.

Favorite: Thornwood

Darkhorse: Oak Forest

Local players to watch: THORNWOOD — Rashaad Alexander, 6-0, Sr., G; Chelby Frazier, 5-11, Jr., G; Kenny Bates, 6-9, Jr., C; Kaliph Fagan, 6-4, Jr., F.

Oak Lawn Regional

Today

Game 1 — (13) Kenwood vs. (17) Oak Lawn, 6 p.m.

Game 2 — (12) St. Ignatius vs. (21) Juarez, 8 p.m.

Tuesday

(4) St. Rita vs. Winner Game 1, 6 p.m.

(5) Mt. Carmel vs. Winner Game 2, 8 p.m.

Friday

Championship, 7 p.m.

Advancement: Winner plays King Regional champion at 7 p.m. March 11 in one semifinal of the Marist Sectional.

Favorite: St. Rita

Darkhorse: Mount Carmel

Local players to watch: MOUNT CARMEL — David Nichols, 6-0, Sr., G; Christian Searles, 5-10, Sr., G; Gabe Grant, 6-4, Sr., F; Montana Byrd, 6-3, Sr., G/F.

Copyright 2014 nwitimes.com. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

Follow The Times

Fan Poll

Loading…

Who was the area's best baseball player this season?

View Results

Follow your school

Duneland Conference

Chesterton Trojans
News
Crown Point Bulldogs
News
Lake Central Indians
News
LaPorte Slicers
News
Merrillville Pirates
News
Michigan City Wolves
News
Portage Indians
News
Valparaiso Vikings
News

Greater South Shore Conference

Bishop Noll Warriors
News
Calumet Warriors
News
Lake Station Eagles
News
Michigan City Marquette Blazers
News
North Newton Spartans
News
River Forest Ingots
News
Wheeler Bearcats
News
Whiting Oilers
News

Great Lakes Athletic Conference

Clark Pioneers
News
Gavit Gladiators
News
Hammond Wildcats
News
Morton Governors
News

Hoosier Conference

Rensselaer Bombers
News

Northwest Crossroads Conference

Andrean 59ers
News
Griffith Panthers
News
Highland Trojans
News
Hobart Brickies
News
Kankakee Valley Kougars
News
Lowell Red Devils
News
Munster Mustangs
News

Northwestern Conference

Lew Wallace Hornets
News
Roosevelt Panthers
News
West Side Cougars
News

Porter County Conference

Boone Grove Wolves
News
Hanover Central Wildcats
News
Hebron Hawks
News
Kouts Mustangs/Fillies
News
LaCrosse Tigers
News
Morgan Twp. Cherokees
News
South Central Satellites
News
Washington Twp. Senators
News
Westville Blackhawks
News

Independents

Bowman Academy Eagles
News
Calumet Christian
News
Campagna Academy
News
Covenant Christian Knights
News
E.C. Central Cardinals
News
Hammond Baptist Swordsman
News
Luther East Eagles
News

Chicago Catholic League

Mt. Carmel Caravan
News
Seton Academy Sting
News
St. Francis deSales Pioneers
News

Chicago Public League

Washington Minutemen/Minutewomen
News

East Suburban Catholic

Marian Catholic Spartans
News

Metro Suburban

Illiana Christian Vikings
News

River Valley Conference

Beecher Bobcats/Ladycats
News
Illinios Lutheran Chargers
News

South Suburban Blue

T.F. North Meteors
News
T.F. South Rebels
News

Southland Athletic Conference

Bloom Twp. Blazin' Trojans
News
Crete-Monee Warriors
News

SouthWest Suburban Blue

Homewood-Flossmoor Vikings
News

SouthWest Suburban Red

Thornridge Falcons
News
Thornton Wildcats
News
Thornwood Thunderbirds
News

Latest Local Offers

Featured Businesses