Scouting local Class 3A and 4A softball regionals

Scouting local Class 3A and 4A softball regionals

2013-05-17T18:00:00Z 2014-06-27T23:00:24Z Scouting local Class 3A and 4A softball regionals nwitimes.com

Class 3A

Lincoln-Way West Regional

Monday

Game 1 -- (5) Rich Central at (4) Rich East, 4:30 p.m.

Tuesday

(1) Lincoln-Way West vs. Winner Game 1, 4:30 p.m.

(2) Marian Catholic vs. (3) Rich South. 7 p.m.

Saturday

Championship, 11 a.m.

Advancement: Winner will play Oak Forest Regional champion at 4:30 p.m. on May 28 in one semifinal of the Coal City Sectional

Favorite: Lincoln-Way West

Darkhorse: Rich South

Local players to watch: Marian Catholic -- Becca Stanton, Sr., C/1B; Alex Nickel, Sr., SS; Megan Henson, Fr., C/1B; Susan Baranski, Fr., OF; Madison Capers, Fr., 2B.

Oak Forest Regional

Monday

Game 1 -- (5) Hillcrest at (4) Joliet Catholic, 4:30 p.m.

Game 2 -- (6) Thornridge at (3) Bremen 4:30 p.m.

Tuesday

(1) Tinley Park (H.S.) vs. Winner Game 1, 4:30 p.m.

Wednesday

(2) Oak Forest vs. Winner Game 2, 4:30 p.m.

Saturday

Championship, 11 a.m.

Advancement: Winner will play Lincoln-Way West Regional champion at 4:30 p.m. on May 28 in one semifinal of the Coal City Sectional.

Favorite: Tinley Park.

Darkhorse: Bremen.

Class 4A

Crete-Monee Regional

Monday

Game 1 -- (17) Thornton at (14) Crete-Monee, 4:30 p.m.

Tuesday

(1) Lincoln-Way East vs. Winner Game 1, 4:30 p.m.

Wednesday

(8) Joliet West vs. (9) Minooka, 4:30 p.m.

Saturday

Championship, 11 a.m.

Advancement: Winner will play Romeoville Regional champion at 4:30 p.m. on May 28 in one semifinal of the Lincoln-Way East Sectional.

Favorite: Lincoln-Way East.

Darkhorse: Joliet West.

Local players to watch: Crete-Monee -- Melanie Lambert, Sr., 1B/3B; Liz Frassinone, Sr., SP/3B; Sarah Rizzo, Jr., SP/2B; Jasmine Frenzel Jr. SP/1B. Thornton -- Amber Green, Sr., OF; Mynita Smith, Sr., OF; Kierra Williams, Jr., SP/2B.

Joliet Central Regional

Monday

Game 1 -- (19) T.F. North at (15) T.F. South, 4:30 p.m.

Tuesday

(1) Plainfield Central vs. Winner Game 1, 4:30 p.m.

Wednesday

(6) Plainfield South vs. (11) Joliet Central, 4:30 p.m.

Saturday

Championship, 11 a.m.

Advancement: Winner will play Lincoln-Way North Regional champion at 7 p.m. on May 28 in one semifinal of the Lincoln-Way East Sectional.

Favorite: Plainfield Central.

Darkhorse: Plainfield South.

Local players to watch: T.F. North -- Sara Daw, Sr., SP; Adilia Maldanado, Sr., P/3B/LF; Leslie Owens, Sr., 1B; Alexis King, Sr., C. T.F. South -- Daviea Cowans, Sr., 3B; Brianna Heintz, Jr., 2B; Ashtyn Kapovich, Jr., P/SS; Cori Reynolds, Jr., C.

Lincoln-Way North Regional

Monday

Game 1 -- (18) Thornwood at (16) Bloom Township, 4:30 p.m.

Tuesday

(2) Providence Catholic vs. Winner Game 1, 4:30 p.m.

(7) Lincoln-Way North vs. (10) Lincoln-Way Central, 7 p.m.

Saturday

Championship, 11 a.m.

Advancement: Winner will play Joliet Central Regional champion at 7 p.m. on May 28 in one semifinal of the Lincoln-Way East Sectional.

Favorite: Providence Catholic.

Darkhorse: Lincoln-Way North.

Local players to watch: Bloom Township -- Geena Locicero, Sr., 1B; Jenna Amazzalorso Sr., LF; Morgan Zimmerman, Jr., C. Thornwood -- Crystal Nwaokocha, Sr., SP/IF; Marissa Villanueva, Sr., C/1B; Jordan Garner, Jr., P/ Utility.

Romeoville Regional

Tuesday

Game 1 -- (4) Andrew vs. (13) Homewood-Flossmoor, 4:30 p.m.

Wednesday

(5) Lockport vs. (12) Romeoville, 4:30 p.m.

Saturday

Winner Game 1 vs. Winner Game 2, 11 a.m.

Advancement: Winner will play Crete-Monee Regional champion at 4:30 p.m. on May 28 in one semifinal of the Lincoln-Way East Sectional.

Favorite: Andrew

Darkhorse: Romeoville.

Local players to watch: Homewood-Flossmoor -- Kaitlyn Shereyk, Sr., IF; Angela Roberts, Sr., P/IF.

Copyright 2014 nwitimes.com. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

Follow The Times

Fan Poll

Loading…

Which school has the area's best girls soccer team?

View Results

Follow your school

Duneland Conference

Chesterton Trojans
News
Crown Point Bulldogs
News
Lake Central Indians
News
LaPorte Slicers
News
Merrillville Pirates
News
Michigan City Wolves
News
Portage Indians
News
Valparaiso Vikings
News

Greater South Shore Conference

Bishop Noll Warriors
News
Calumet Warriors
News
Lake Station Eagles
News
Michigan City Marquette Blazers
News
North Newton Spartans
News
River Forest Ingots
News
Wheeler Bearcats
News
Whiting Oilers
News

Great Lakes Athletic Conference

Clark Pioneers
News
Gavit Gladiators
News
Hammond Wildcats
News
Morton Governors
News

Hoosier Conference

Rensselaer Bombers
News

Northwest Crossroads Conference

Andrean 59ers
News
Griffith Panthers
News
Highland Trojans
News
Hobart Brickies
News
Kankakee Valley Kougars
News
Lowell Red Devils
News
Munster Mustangs
News

Northwestern Conference

Lew Wallace Hornets
News
Roosevelt Panthers
News
West Side Cougars
News

Porter County Conference

Boone Grove Wolves
News
Hanover Central Wildcats
News
Hebron Hawks
News
Kouts Mustangs/Fillies
News
LaCrosse Tigers
News
Morgan Twp. Cherokees
News
South Central Satellites
News
Washington Twp. Senators
News
Westville Blackhawks
News

Independents

Bowman Academy Eagles
News
Calumet Christian
News
Campagna Academy
News
Covenant Christian Knights
News
E.C. Central Cardinals
News
Hammond Baptist Swordsman
News
Luther East Eagles
News

Chicago Catholic League

Mt. Carmel Caravan
News
Seton Academy Sting
News
St. Francis deSales Pioneers
News

Chicago Public League

Washington Minutemen/Minutewomen
News

East Suburban Catholic

Marian Catholic Spartans
News

Metro Suburban

Illiana Christian Vikings
News

River Valley Conference

Beecher Bobcats/Ladycats
News
Illinios Lutheran Chargers
News

South Suburban Blue

T.F. North Meteors
News
T.F. South Rebels
News

Southland Athletic Conference

Bloom Twp. Blazin' Trojans
News
Crete-Monee Warriors
News

SouthWest Suburban Blue

Homewood-Flossmoor Vikings
News

SouthWest Suburban Red

Thornridge Falcons
News
Thornton Wildcats
News
Thornwood Thunderbirds
News

Latest Local Offers