PREP SOFTBALL | SCOUTING LOCAL CLASS 3A & 4A REGIONALS

Scouting Local Illinois Class 3A & 4A Softball Regionals

2014-05-25T18:00:00Z 2014-05-25T22:06:12Z Scouting Local Illinois Class 3A & 4A Softball RegionalsBy Mike Nieto mike.nieto@nwi.com, (219) 933-3232 nwitimes.com

(Seedings in parentheses)

All games at sites unless noted

Class 3A

Marian Catholic Regional

Today

Game 1 — (5) Rich Central at (4) Rich South, 4:30 p.m.

Tuesday

(1) Peotone vs. Winner Game 1, 4:30 p.m.

Wednesday

(2) Marian Catholic vs. (3) Rich East, 4:30 p.m.

Saturday

Championship, 11 a.m.

Favorite: Peotone

Darkhorse: Marian Catholic

Advancement: Winner plays Lincoln-Way West Regional champion at 4:30 p.m. June 4 in one semifinal of the Manteno Sectional

Local players to watch: Marian Catholic — Allison Spence, Jr., P; Susie Baranski, So., CF; Meghan Henson So. C/IF ; Carlee Wisniewski Jr. OF (.357); Gabi Angellotti Fr. C/IF.

Bremen Regional

Today

Game 1 — (5) Thornridge at (4) Hillcrest, 4:30 p.m.

Tuesday

(1) Tinley Park vs. Winner Game 1, 4:30 p.m.

Wednesday

(2) Oak Forest vs. (3) Bremen, 4:30 p.m.

Saturday

Championship, 11 a.m.

Favorite: Tinley Park

Darkhorse: Oak Forest

Advancement: Winner plays Morris Regional champion at 4:30 p.m. June 3 in one semifinal of the Manteno Sectional.

Local players to watch: Thornridge — Nivianna Martinez, Sr., P/3B; Ebony Holiday, Sr., SS; Kimberly Allison, Sr., 1B; JaySheri Cheers So., C/OF.

Class 4A

Minooka Regional

Today

Game 1 — (19) Thornton at (14) Crete-Monee, 4:30 p.m.

Tuesday

(3) Minooka vs. Winner Game 1, 4:30 p.m.

Wednesday

(5) Lincoln-Way East vs. (11) Lincoln-Way Central, 4:30 p.m.

Saturday

Championship, 11 a.m.

Favorite: Minooka

Darkhorse: Lincoln-Way East

Advancement: Winner plays Lockport Regional champion at 4:30 p.m. June 4 in one semifinal of the Andrew Sectional.

Local players to watch: Crete-Monee — Abby King Jr., C; Ashley Bartlett So, SS; Sarah Rizzo Sr., P.

Lincoln-Way North Regional

Today

Game 1 — (17) Thornwood at (16) Bloom Twp., 10 a.m.

Wednesday

(1) Joliet West vs. Winner Game 1, 4:30 p.m.

(8) Yorkville vs. (9) Lincoln-Way North, 7 p.m.

Saturday

Championship, 11 a.m.

Favorite: Joliet West

Darkhorse: Yorkville

Advancement: Winner plays Plainfield Central Regional champion at 4:30 p.m. June 3 in one semifinal of the Andrew Sectional.

Local players to watch: Bloom Twp. — Morgan Zimmerman Sr. C; Katie Frederick So. P. Thornwood — Hannah McPherson, Jr. P; Kyla Owens, Sr. C/3B.

Plainfield Central Regional

Today

Game 1 — (20) T.F. North at (13) Plainfield South, 4:30 p.m.

Tuesday

(4) Andrew vs. Winner Game 1, 4:30 p.m.

Wednesday

(6) Plainfield Central vs. (12) Homewood-Flossmoor, 4:30 p.m.

Saturday

Championship, 11 a.m.

Favorite: Andrew

Darkhorse: Plainfield Central

Advancement: Winner plays Lincoln-Way North Regional champion at 4:30 p.m. June 3 of the Andrew Sectional.

Local players to watch:Homewood-Flossmoor — Meagan Donermeyer So., P/3B; KellyAnn Rinearson Jr., P; Kasey Nemitz Jr., 1B; Kayla Butler Jr., CF. T.F. North — Lauren Brown Sr.; Nia Livingston So.; Christin Causey Jr., Makiah Garrett Jr.

Lockport Regional

Monday

Game 1 — (18) Joliet Central at (15) Romeoville, 4:30 p.m.

Tuesday

(2) Lockport vs. Winner Game 1, 4:30 p.m.

Wednesday

(7) Providence vs. (10) T.F. South, 4:30 p.m.

Saturday

Championship, 10 a.m.

Favorite: Lockport

Darkhorse: Providence

Advancement: Winner plays Minooka Regional champion at 4:30 p.m. June 4 in one semifinal of the Andrew Sectional.

Local players to watch: T.F. South — Ashtyn Kapovich, Sr., 2B; Cori Reynolds, Sr., C; Tiambris Tate, Sr., SS; Sydney Harrison, So., 3B; Sarah Kessler, So., P; Bri Heintz, Sr., CF.

Copyright 2014 nwitimes.com. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

Follow The Times

Fan Poll

Loading…

Which local girls volleyball regional qualifier will most likely reach state?

View Results

Follow your school

Duneland Conference

Chesterton Trojans
News
Crown Point Bulldogs
News
Lake Central Indians
News
LaPorte Slicers
News
Merrillville Pirates
News
Michigan City Wolves
News
Portage Indians
News
Valparaiso Vikings
News

Greater South Shore Conference

Bishop Noll Warriors
News
Calumet Warriors
News
Lake Station Eagles
News
Michigan City Marquette Blazers
News
North Newton Spartans
News
River Forest Ingots
News
Wheeler Bearcats
News
Whiting Oilers
News

Great Lakes Athletic Conference

Clark Pioneers
News
Gavit Gladiators
News
Hammond Wildcats
News
Morton Governors
News

Hoosier Conference

Rensselaer Bombers
News

Northwest Crossroads Conference

Andrean 59ers
News
Griffith Panthers
News
Highland Trojans
News
Hobart Brickies
News
Kankakee Valley Kougars
News
Lowell Red Devils
News
Munster Mustangs
News

Northwestern Conference

Lew Wallace Hornets
News
Roosevelt Panthers
News
West Side Cougars
News

Porter County Conference

Boone Grove Wolves
News
Hanover Central Wildcats
News
Hebron Hawks
News
Kouts Mustangs/Fillies
News
LaCrosse Tigers
News
Morgan Twp. Cherokees
News
South Central Satellites
News
Washington Twp. Senators
News
Westville Blackhawks
News

Independents

Bowman Academy Eagles
News
Calumet Christian
News
Campagna Academy
News
Covenant Christian Knights
News
E.C. Central Cardinals
News
Hammond Baptist Swordsman
News
Luther East Eagles
News

Chicago Catholic League

Mt. Carmel Caravan
News
Seton Academy Sting
News
St. Francis deSales Pioneers
News

Chicago Public League

Washington Minutemen/Minutewomen
News

East Suburban Catholic

Marian Catholic Spartans
News

Metro Suburban

Illiana Christian Vikings
News

River Valley Conference

Beecher Bobcats/Ladycats
News
Illinios Lutheran Chargers
News

South Suburban Blue

T.F. North Meteors
News
T.F. South Rebels
News

Southland Athletic Conference

Bloom Twp. Blazin' Trojans
News
Crete-Monee Warriors
News

SouthWest Suburban Blue

Homewood-Flossmoor Vikings
News

SouthWest Suburban Red

Thornridge Falcons
News
Thornton Wildcats
News
Thornwood Thunderbirds
News

Latest Local Offers

Featured Businesses