Scouting Local Illnois Girls Volleyball Regionals

Scouting Local Illnois Girls Volleyball Regionals

2013-10-27T17:45:00Z 2013-10-28T02:46:06Z Scouting Local Illnois Girls Volleyball RegionalsTimes Staff nwitimes.com
October 27, 2013 5:45 pm  • 

(Seedings in parentheses)

Class 1A

Seton Academy Regional

Today

Match 1 -- (4) Hope Academy vs. (5) Seton Academy, 6 p.m.

Match 2 -- (3) Providence-St. Mel vs. (6) Bridgeview Aqsa, 7 p.m.

Tuesday

(1) Bridgeview Universal vs. Winner Match 1, 6 p.m.

(2) St. Francis de Sales vs. Winner Match 2, 7 p.m.

Thursday

Championship, 6 p.m.

Favorite: Bridgeview Universal

Darkhorse: St. Francis de Sales

Advancement: Winner plays North Shore Country Day champion at 6 p.m., Nov. 5 in one semifinal of the Harvest Christian Academy Sectional.

Players to Watch: St. Francis de Sales-- Erika Galan S; Stephanie Galan, (S/OH; Keaera Cunningham OH. Seton Academy -- Amber Abogunrin H; Ashley Stewart H.

Grant Park Regional

Today

Match 1 -- (4) Tri-Point vs. (5) Donovan, 7 p.m.

Tuesday

(1) Grant Park vs. Winner Match 1, 6 p.m.

(2) Gardner-South Wilmington vs. (3) Illinois Lutheran, 7 p.m.

Thursday

Championship, 6 p.m.

Favorite: Grant Park

Darkhorse: Wilmington

Advancement: Winner plays Flanagan-Cornell champion at 6 p.m., Nov. 5 in one semifinal of the Woodland Sectional.

Players to Watch: Illinois Lutheran -- Paige Seehausen, OH; Carly Seehausen S/OH; Angela Schrementi, S/L.

Class 2A

Wilmington Regional

Today

(4) Momence vs. (5) Southland College Prep Charter, 6 p.m.

(3) Wilmington vs. (6) Braidwood Reed-Custer, 7 p.m.

Tuesday

(1) Mt. Assisi Academy vs. Winner Match 1, 6 p.m.

(2) Beecher vs. Winner Match 2, 7 p.m.

Thursday

Championship, 6 p.m.

Favorite: Mt. Assisi

Darkhorse: Beecher

Advancement: Winner plays Spring Valley Hall champion at 6 p.m., Nov. 5 in one semifinal of the El Paso-Gridley Sectional.

Players to Watch: Beecher -- Danielle Snuckel, OH; Savanah Stluka, S.

Class 3A

Evergreen Park Regional

Today

Match 1 -- (14) Bogan vs. (20) Hyde Park, 6 p.m.

Match 2 -- (12) Perspectives Charter/Leadership vs. (21) Thornridge, 7 p.m.

Tuesday

(4) Evergreen Park vs. Winner Match 1, 6 p.m.

(6) Chicago University vs. Winner Match 2, 7 p.m.

Thursday

Championship, 6 p.m.

Favorite: Evergreen Park

Darkhorse: Chicago University

Advancement: Winner plays Little Village champion at 6 p.m., Nov. 5 in one semifinal of the Chicago Christian Sectional.

Players to Watch: Thornridge -- May Garrett, S.

Class 3A

Lincoln-Way West Regional

Today

Match 1 -- (4) Rich Central vs. (5) Rich East 6 p.m.

Match 2 -- (3) Rich South vs. (6) Hillcrest

Tuesday

(1) Lincoln-Way West vs. Winner Match 1, 6 p.m.

(2) Illiana Christian vs. Winner Match 2, 7 p.m.

Thursday

Championship, 6 p.m.

Favorite: Lincoln-Way West

Darkhorse: Illiana Christian

Advancement: Winner plays Manteno champion at 6 p.m., Nov. 5 in one semifinal of the Coal City Sectional.

Players to Watch: Illiana Christian -- Jamie Petrarca, MH; Sydnee VanBeek, OH; Rachel Herrera, L.

Class 4A

Andrew Regional

Today

Match 1 -- (14) Andrew vs. (18) Thornwood, 6 p.m.

Match 2 -- (11) Richards vs. (22) Washington, 7 p.m.

Tuesday

(3) Sandburg vs. Winner Match 1, 6 p.m.

(6) T.F. South vs. Winner Match 2, 7 p.m.

Thursday

Championship, 6 p.m.

Favorite: Sandburg

Darkhorse: T.F. South

Advancement: Winner plays Marist champion at 7 p.m., Nov. 5 in one semifinal of the Sandburg Sectional.

Players to Watch: T.F. South -- Crystal Lee, OH; Briana Lilly, OH; Ashtyn Kapovich, L; Abbe Mullen, S; Leah Lagestee, M;Jenna Pasko (M). Thornwood -- Madison Schweitzer, S; Kearsten Schweitzer, OH; Brieanna Holmes OH.

T.F. North Regional

Today

Match 1 -- (16) Crete-Monee vs. (20) T.F. North, 7 p.m.

Tuesday

(1) Mother McAuley vs. Winner Match 1, 6 p.m.

(8) Homewood-Flossmoor vs. (9) Oak Lawn, 7 p.m.

Thursday

Championship, 6 p.m.

Favorite: Mother McAuley

Darkhorse: The field

Advancement: Winner plays Marian Catholic champion at 6 p.m., Nov. 5 in one semifinal of Sandburg Sectional.

Players to Watch: Homewood-Flossmoor -- Lexi Jung, OH;, Kandace Tate, MB. T.F. North -- Ester Fagbemi, MH. Crete-Monee -- Bayle Bennet, OH;, Lexie Gayton, OH; Abby King, L.

Marian Catholic Regional

Today

Match 1 -- (13) Marian Catholic vs. (19) Bloom Twp., 6 pm.

Match 2 -- (12) Stagg vs. (21) Thornton, 7 p.m.

Tuesday

(4) Lincoln-Way North vs. Winner Match 1, 6 p.m.

(5) Lincoln-Way Central vs. Winner Match 2, 7 p.m.

Thursday

Championship, 6 p.m.

Favorite: Lincoln-Way North

Darkhorse: Marian Catholic

Advancement: Winner plays T.F. North champion at 6 p.m., Nov. 5 in one semifinal of the Sandburg Sectional

Players to Watch: Marian Catholic -- Amber Clay, OH; Kendyl Todd, MH. Bloom Twp. -- Skye McNutt, OH; Tiffany Evancho, S/RS; Kaylee Siriani, MH.

-- Compiled by Phil Arvia

Copyright 2014 nwitimes.com. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

Follow The Times

Fan Poll

Loading…

Who was the area's best baseball player this season?

View Results

Follow your school

Duneland Conference

Chesterton Trojans
News
Crown Point Bulldogs
News
Lake Central Indians
News
LaPorte Slicers
News
Merrillville Pirates
News
Michigan City Wolves
News
Portage Indians
News
Valparaiso Vikings
News

Greater South Shore Conference

Bishop Noll Warriors
News
Calumet Warriors
News
Lake Station Eagles
News
Michigan City Marquette Blazers
News
North Newton Spartans
News
River Forest Ingots
News
Wheeler Bearcats
News
Whiting Oilers
News

Great Lakes Athletic Conference

Clark Pioneers
News
Gavit Gladiators
News
Hammond Wildcats
News
Morton Governors
News

Hoosier Conference

Rensselaer Bombers
News

Northwest Crossroads Conference

Andrean 59ers
News
Griffith Panthers
News
Highland Trojans
News
Hobart Brickies
News
Kankakee Valley Kougars
News
Lowell Red Devils
News
Munster Mustangs
News

Northwestern Conference

Lew Wallace Hornets
News
Roosevelt Panthers
News
West Side Cougars
News

Porter County Conference

Boone Grove Wolves
News
Hanover Central Wildcats
News
Hebron Hawks
News
Kouts Mustangs/Fillies
News
LaCrosse Tigers
News
Morgan Twp. Cherokees
News
South Central Satellites
News
Washington Twp. Senators
News
Westville Blackhawks
News

Independents

Bowman Academy Eagles
News
Calumet Christian
News
Campagna Academy
News
Covenant Christian Knights
News
E.C. Central Cardinals
News
Hammond Baptist Swordsman
News
Luther East Eagles
News

Chicago Catholic League

Mt. Carmel Caravan
News
Seton Academy Sting
News
St. Francis deSales Pioneers
News

Chicago Public League

Washington Minutemen/Minutewomen
News

East Suburban Catholic

Marian Catholic Spartans
News

Metro Suburban

Illiana Christian Vikings
News

River Valley Conference

Beecher Bobcats/Ladycats
News
Illinios Lutheran Chargers
News

South Suburban Blue

T.F. North Meteors
News
T.F. South Rebels
News

Southland Athletic Conference

Bloom Twp. Blazin' Trojans
News
Crete-Monee Warriors
News

SouthWest Suburban Blue

Homewood-Flossmoor Vikings
News

SouthWest Suburban Red

Thornridge Falcons
News
Thornton Wildcats
News
Thornwood Thunderbirds
News