Scouting local wrestling regionals

Scouting local wrestling regionals

2013-01-31T19:00:00Z 2014-01-14T17:38:23Z Scouting local wrestling regionals nwitimes.com
January 31, 2013 7:00 pm

Advancement: The top three individuals in each weight class advance to the individual sectionals on Feb. 8-9. The top team in each regional advances to the team sectional on Feb. 19.

Class 1A

Peotone Regional

When: 8 a.m. Saturday (first round); 2 p.m. (finals)

Advancement: The top three individuals in each weight class advance to the Plano Sectional on Feb. 8-9. The top team in each regional advances to the Wilmington sectional on Feb. 19.

Local teams competing: Beecher-Grant Park, Illiana Christian, St. Francis de Sales

Local wrestlers to watch: BEECHER-GRANT PARK -- Devin Mahnke, So., (182); Kevin McNally, Jr., (170); Tyler Tempco, Sr., (145). ILLIANA CHRISTIAN -- Lucas Miedema, Jr (120); Mike Waldmarson, Sr. (152); Zach Goren (170); Maurice Juette, Sr. (285). ST. FRANCIS DE SALES -- Paul Ivy, Sr. (160); Ade Olaniyan, Jr. (220); Daivid White, Sr. (285).

 

Class 2A

Tinley Park Regional

When: 9 a.m. Saturday (first round); 2 p.m. finals.

Advancement: The top three individuals in each weight class advance to the Rich East Sectional on Feb. 8-9. The top team in each regional advances to the Bremen Sectional on Feb. 19.

Local team competing: Marian Catholic

Local wrestlers to watch: MARIAN CATHOLIC -- Chris Harris (103); Jake Domke (120); Justin Avant (220).

Class 2A Washington Regional

When: 11 a.m. Saturday

Advancement: The top three individuals in each weight class advance to the Rich East Sectional on Feb. 8-9. The top team in each regional advances to the Bremen Sectional on Feb. 19.

Local teams competing: Thornridge, T.F. North, Washington

Local wrestlers to watch: THORNRIDGE -- Elijah Holden (132). T.F. NORTH -- Jamari Milton (132); Martell Mosley (160); Darieon Washington (220).

 

Class 3A Lockport Regional

When: 9 a.m. Saturday (first round); 3 p.m. (finals)

Advancement: The top three individuals in each weight class advance to the Moline Sectional on Feb. 8-9. The top team in each regional advances to the TBD Sectional on Feb. 19.

Local teams competing: Bloom Township, Crete-Monee, Homewood-Flossmoor

Local wrestlers to watch: BLOOM TOWNSHIP -- Raekwon Williams, Fr. (106); Alex Wiggs, Sr. (23-10); Toby Lee, Jr. (152); Johnnie Foster, Jr. (25-11); Mr. Clark, Sr (22-7); Alexzander Clark, So. (25-10). CRETE-MONEE -- Keith Bacher, Jr. (152); Kyle Tilley, Sr. (170); Rasheed Flowers, Sr. (182); Austin Rosenfeldt, Sr. (285). HOMEWOOD-FLOSSMOOR -- Mike Burke, Jr. (160); Connor Bandy, Jr. (145); Donnie Bell, Sr. (182).

Class 3A Mount Carmel Regional

When: 9 a.m. Saturday (first round); 1:30 p.m. (finals)

Advancement: The top three individuals in each weight class advance to the Shepard Sectional on Feb. 8-9. The top team in each regional advances to the Hinsdale South Sectional on Feb. 19.

Local teams competing: Mount Carmel

Local wrestlers to watch: Mount Carmel -- Jake Tucker, Fr. (120); Rodrigo Garay, Sr. (126); Jack Diana, Jr. (132); Bryce Brill, Jr (145); Notay Jackson, Sr. (152); Jack Hightower, Sr. (170); Jimmy Mickens, Jr. (182); David Denne, Sr. (220).

 

Class 3A Marist Regional

When: 10 a.m. Saturday (first round); 2 p.m. (finals)

Advancement: The top three individuals in each weight class advance to the Shepard Sectional on Feb. 8-9. The top team in each regional advances to the Hinsdale South Sectional on Feb. 19.

Local teams competing: Thornton, T.F. South, Thornwood

Local wrestlers to watch: THORNTON -- Kris Williams, So. (113); Cedrick Ramey., Jr. (145). T.F SOUTH -- Blake Tisza, Sr. (138); James Cooper, Sr. (145); Austin Berryhill, Sr. (160); Joe Young, Sr. (182); Jake Tisza, Fr. (120); Corinthian McBridge, Sr. (285). THORNWOOD -- Jorge Jemison, Sr. (132); Jesus Fernandez, Jr. (120); Dwayne Franklin, Jr. (195).

-- Compiled by Mike Nieto

Copyright 2014 nwitimes.com. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

Follow The Times

Fan Poll

Loading…

Which school has the area's best girls cross country team?

View Results

Follow your school

Duneland Conference

Chesterton Trojans
News
Crown Point Bulldogs
News
Lake Central Indians
News
LaPorte Slicers
News
Merrillville Pirates
News
Michigan City Wolves
News
Portage Indians
News
Valparaiso Vikings
News

Greater South Shore Conference

Bishop Noll Warriors
News
Calumet Warriors
News
Lake Station Eagles
News
Michigan City Marquette Blazers
News
North Newton Spartans
News
River Forest Ingots
News
Wheeler Bearcats
News
Whiting Oilers
News

Great Lakes Athletic Conference

Clark Pioneers
News
Gavit Gladiators
News
Hammond Wildcats
News
Morton Governors
News

Hoosier Conference

Rensselaer Bombers
News

Northwest Crossroads Conference

Andrean 59ers
News
Griffith Panthers
News
Highland Trojans
News
Hobart Brickies
News
Kankakee Valley Kougars
News
Lowell Red Devils
News
Munster Mustangs
News

Northwestern Conference

Lew Wallace Hornets
News
Roosevelt Panthers
News
West Side Cougars
News

Porter County Conference

Boone Grove Wolves
News
Hanover Central Wildcats
News
Hebron Hawks
News
Kouts Mustangs/Fillies
News
LaCrosse Tigers
News
Morgan Twp. Cherokees
News
South Central Satellites
News
Washington Twp. Senators
News
Westville Blackhawks
News

Independents

Bowman Academy Eagles
News
Calumet Christian
News
Campagna Academy
News
Covenant Christian Knights
News
E.C. Central Cardinals
News
Hammond Baptist Swordsman
News
Luther East Eagles
News

Chicago Catholic League

Mt. Carmel Caravan
News
Seton Academy Sting
News
St. Francis deSales Pioneers
News

Chicago Public League

Washington Minutemen/Minutewomen
News

East Suburban Catholic

Marian Catholic Spartans
News

Metro Suburban

Illiana Christian Vikings
News

River Valley Conference

Beecher Bobcats/Ladycats
News
Illinios Lutheran Chargers
News

South Suburban Blue

T.F. North Meteors
News
T.F. South Rebels
News

Southland Athletic Conference

Bloom Twp. Blazin' Trojans
News
Crete-Monee Warriors
News

SouthWest Suburban Blue

Homewood-Flossmoor Vikings
News

SouthWest Suburban Red

Thornridge Falcons
News
Thornton Wildcats
News
Thornwood Thunderbirds
News

Featured Businesses