Quote logo2

nwipreps.com

Boys Basketball

Morgan Township 71, North Judson 51

MORGAN TOWNSHIP

Abbett 1 0-0 2, Anderson 3 0-0 6, Savage 0 0-0 0, Swivel 4 7-8 15, Braden 11 1-4 23, Landgrebe 2 0-0 4, Maxwell 5 0-0 11, Lawton 0 0-0 0, Bencie 4 0-0 8. Totals — 31 8-12 71.

3-point field goals: Morgan Township (Maxwell). Leaders — Rebounds: Braden 9 (MT). Assists: Savage 5 (MT). Steals: Maxwell 4 (MT). Total fouls: Morgan Twp. 20. Fouled out: none. Records: Morgan Twp. 6-2.

Big Dipper Tournament

Consolation Bracket

3rd Place

Michigan City 60, Rich Central 53

MICHIGAN CITY (12-10-19-19)

Daijon Reddix 0 0-0 0, Chris French 0 0-0 0, Cormac McLinden 1 0-0 3, Keyshawn McGill 0 0-0 0, William Hanyard 1 7-8 9, Chamar Sherrod 0 0-0 0, Donye Grant 0 0-0 0, Darren McCray 0 2-2 2, Evan Bush 1 0-0 3, Jaivion Reid 6 4-8 19, Rayshon Howard 5 3-5 13, Alex Thomas 4 3-3 11, Wayne Spears 0 0-0 0, Javant Hodges 0 0-0 0. Totals — 18 19026 60.

RICH CENTRAL (12-13-7-21)

Totals — 18 11-13 53.

3-point field goals: Michigan City (McLinden 1, Bush 1, Reid 3). Total fouls: Michigan City 11; Rich Central 19. Fouled out: Thomas (MC).

Championship Bracket

5th Place

Hammond 67, Bowman Academy 65

BOWMAN ACADEMY (19-14-17-15)

Joseph Moore 1 0-0 5, A'Torione Howard 1 0-0 2, Amari Sherrod 0 0-0 0, Avion Holt 0 0-0 0, Nathan Morris 2 6-6 10, Cleveland Neal 3 1-2 7, Jaquez Williams 2 0-0 4, Tarik Booker 0 0-0 0, Raymond Terry 0 0-0 0, Langston Stalling 0 2-2 2, Marvin Davis 0 0-0 0, Chinedu Okanu 8 4-5 20, Meeko Bond 7 1-1 15. Totals — 25 14-16 65.

HAMMOND (7-19-15-26)

Elijah Fuller 0 0-0 0, H. Woods 0 0-0 0, Amiri Young 2 2-2 7, Montell Bates 3 0-0 7, Malik Miller 8 2-2 19, Tre'Sean Neal 0 0-0 0, L. Greenwood 0 0-0 0, Jamar Styles 0 0-0 0, Dale James 0 0-0 0, Reggie Abrams 4 2-3 10, Immanuel Anderson 11 2-6 24, Sharmar Hale 0 0-0 0, Jalian Cook 0 0-0 0. Totals — 28 8-13 67.

3-point field goals: Bowman Academy (Moore 1). Hammond (Young 1, Bates 1, Miller 1). Leaders — Rebounds: Bond 9 (B); Anderson 14 (H). Assists: Stalling 3, Okanu 3 (B); Abrams 5 (H). Steals: Morris 3 (B); Abrams 5 (H). Total fouls: Bowman Academy 18; Hammond 13. Fouled out: None.

Bob Wettig Tournament

AT RICHMOND

Third Round

Portage 49, Indpls. Park Tudor 44

PORTAGE (9-11-14-15)

Greg Milledge 15, Maurion Martin 11, Noah Penrose 9, Kale Nelson 6, James Havrilla 5, Jalen Smith 3.

INDPLS. PARK TUDOR (9-11-10-14)

Leaders — Rebounds: Havrilla 8, Martin 8 (P). Records: Portage 5-4.

Columbia City/Huntington Tournament

Lake Central 63, New Haven 55

Semifinal

NEW HAVEN

Totals — 22 8-14 55.

LAKE CENTRAL

Nick Anderson 0 0-0 0, Derek Hobbs 3 6-9 12, Conner Tomasic 9 0-1 19, Jack Davis 1 0-0 3, Isaac Beatty 0 0-0 0, Zack Dobos 0 0-0 0, Keon Sellers 4 0-0 8, Ami Khatra 0 0-0 0, Justin Graciano 6 7-10 21, Dominic Ciapponi 0 0-0 0, Dawson Cheney 0 0-0 0, Kyle Blum 0 0-0 0, Hunter Zezovski 0 0-0 0. Totals — 23 13-20 63.

3-point field goals: Lake Central (Tomasic 1, Davis 1, Graciano 2), Total fouls: New Haven 17; Lake Central 15. Fouled out: Washington (NH). Records: Lake Central 7-3.

Highland Holiday Hoopfest

First place

Andrean 66, Highland 57

ANDREAN (19-5-17-25)

Caden Helfrich 2 0-0 5, Dorian Harris 3 0-0 6, John Carrothers 3 2-3 9, James Hudson 10 1-2 22, Curtis Jones 3 1-2 8, Matthew Lelito 2 0-0 4, Kyle Ross 3 1-3 8, Nick Flesher 1 2-2 4. Totals — 27 7-12 66.

HIGHLAND (12-16-11-18)

Tyler Brankin 3 1-1 9, Isaac Sytsma 6 4-4 20, Raul Maldonado 0 0-0 0, Allex Pulleyblank 2 1-2 6, Nick Thompson 4 3-3 11, Billy Morinville 0 0-0 0, Tyler Scheidt 3 4-6 11. Totals — 18 13-16 57.

3-point field goals: Andrean (Helfrich, Carrothers, Hudson, Jones, Ross); Highland (Sytsma 4, Pulleyblank, Brankin 2, Scheidt). Leaders — Rebounds: Ross 12 (A); Thompson 6 (H). Assists: Hudson 2 (A); Maldonado 2, Thompson 2 (H). Steals: Carrothers 2, Jones 2 (A). Total fouls: Andrean 12, Highland 12. Fouled out: none. Records: Andrean 7-2, Highland 7-4.

Fifth place

S.B. Washington 92, Morton 78

S.B. WASHINGTON (22-16-23-31)

MORTON (13-16-15-34)

Omarion Brown 29, Kionne Layne 22, Khyre Hines 11.

Kankakee Christmas Tournament

Illiana Christian 68, Peotone 34

ILLIANA CHRISTIAN (23-12-20-13)

Payton Smit 7 0-0 16, Daniel Chandler 5 4-6 14, Joshua Harris 5 2-3 12, Colton DeJong 4 0-0 10, Andrew Smits 1 3-3 5, Kyle Mulderink 2 0-0 4, Collin Flipse 1 2-2 4, Alex Eenigenburg 1 0-0 2, Evan Jones 0 1-4 1, Isaac Gibson 0 0-0 0. Totals — 26 12-18 68.

PEOTONE (7-12-8-7)

Totals — 13 4-7 34.

3-point field goals: Illiana Christian 4 (Smit 2, DeJong 2). Leaders — Assists: Flipse 2 (IC). Steals: Flipse 3 (IC). Total fouls: Illiana Christian 8; Peotone 14. Fouled out: None.

Lebanon Tournament

First place

21st Century 77, Marquette Catholic 73

21ST CENTURY (18-16-26-17)

Lomax 2 0-2 5, Rogers 5 2-2 15, Hayes 2 0-1 4, Davis 5 5-9 16, Hayes 0 0-0 0, Hardiman 0 0-0 0, Velez 7 0-0 14, Gholston 10 2-5 25. Totals — 31 9-19 77.

MARQUETTE CATHOLIC (18-15-16-24)

Colin Kenney 10 2-2 26, Tommy Gotsch 2 0-0 4, Buddy Jaffee 4 0-0 10, Joe Andershock 5 3-4 14, Chandler Goodwin 7 5-11 19, Jalen Russell 0 0-0 0, Jake Tarnow 0 0-0 0, Connor Donaldson 0 0-0 0. Totals — 28 10-17 73.

3-point field goals: 21st Century (Rogers 3, Lomax, Davis, Gholston); Marquette Catholic (Kenney 4, Gotsch 2, Andershock). Total fouls: 21st Century 17, Marquette Catholic. Fouled out: Gholston (21C). Records: 21st Century 11-3, Marquette Catholic 4-8.

Semifinal

Marquette Catholic 73, Kokomo 66

MARQUETTE CATHOLIC (14-17-19-23)

Jake Tarnow 0 0-0 0, Colin Kenney 11 11-14 36, Chandler Goodwin 3 2-4 8, Tommy Gotsch 1 2-2 4, Buddy Jaffee 1 2-2 4, Connor Donaldson 0 0-0 0, Joe Andershock 8 4-4 21. Totals — 24 21-26 73,

KOKOMO (12-13-19-22)

Totals — 28 6-11 66.

3-point field goals: Marquette Catholic (Kenney 3, Andershock 1). Leaders — Rebounds: Donaldson 10 (MC). Assists: Goodwin 4 (MC). Steals: Kenney 3 (MC). Total fouls: Marquette Catholic 9; Kokomo 20. Fouled out: Julian Wallace (K). Records: Marquette Catholic 4-7.

Wheeler North-South Classic

AT HOOSIER GYM

Pool play results

Morristown 87, Wheeler 55

Lake Station 52, Hobart 49

Morristown 87, Union City 45

Hobart 56, Cambridge City Lincoln 53

Wheeler 76, Union City 51

Lake Station 54, Cambridge 47

Thursday's Late Results

Columbia City/Huntington Tournament

Lake Central 52, Columbia City 40

LAKE CENTRAL

Nick Anderson 0 0-0 0, Derek Hobbs 0 0-0 0, Conner Tomasic 4 1-1 19, Jack Davis 1 0-0 3, Isaac Beatty 2 0-0 5, Zack Dobos 0 0-0 0, Keon Sellers 10 4-6 24, Ami Khatra 0 0-0 0, Justin Graciano 5 0-0 11, Dominic Ciapponi 0 0-0 0, Dawson Cheney 0 0-0 0, Kyle Blum 0 0-0 0, Hunter Zezovski 0 0-0 0. Totals — 22 5-7 52.

COLUMBIA CITY

Totals — 15 4-4 40.

3-point field goals: Lake Central (Davis 1, Beatty 1, Graziano 1). Total fouls: Lake Central 6, Columbia City 7. Fouled out: None.

Lake Central 63, Belmont 33

LAKE CENTRAL

Nick Anderson 2 0-0 6, Derek Hobbs 3 0-2 6, Conner Tomasic 7 0-0 15, Jack Davis 5 0-0 14, Isaac Beatty 1 0-0 2, Zack Dobos 0 0-0 0, Keon Sellers 4 2-5 10, Ami Khatra 0 0-0 0, Justin Graciano 0 0-0 0, Dominic Ciapponi 0 0-0 0, Dawson Cheney 3 0-0 6, Kyle Blum 0 0-0 0, Hunter Zezovski 1 2-2 4. Totals — 26 4-9 63.

BELMONT

Totals — 15 2-6 33.

3-point field goals: Lake Central (Anderson 2, Tomasic 1, Davis 4). Total fouls: Lake Central 12; Belmont 14.

Highland Holiday Hoopfest

First round

Andrean 60, South Bend Washington 44

ANDREAN (17-12-11-20)

Caden Helfrich 1 1-2 3, Peter Galanos 0 0-0 0, Dorian Harris 0 0-2 0, John Carrothers 6 8-11 20, James Hudson 5 0-0 11, Curtis Jones 3 0-1 6, Matt Lelito 3 0-1 6, Kyle Ross 5 1-2 11, Nick Flesher 0 3-4 3, Ben Jones 0 0-0 0. Totals — 23 13-21 60.

SOUTH BEND WASHINGTON (9-9-13-13)

Totals — 16 6-14 38.

3-point field goals: Andrean 1 (Hudson); South Bend Washington 6. Team fouls: Andrean 15, South Bend Washington 19. Fouled out: None.

Munster 69, Gavit 48

MUNSTER (23-14-12-20)

Tyler Zabrecky 7 6-7 22, Eric Jerge 0 2-2 2, Jevon Morris 2 2-3 6, Josh Davis 2 1-2 5, Greg Charles 0 0-0 0, Tommy Maloney 1 0-0 2, Luka Balac 8 4-4 22, Blake Stepanovich 0 0-0 0, Nick Fies 5 1-2 12, Scott Farmer 0 0-0 0. Totals — 25 16-20 69.

GAVIT (12-18-14-4)

Darius Phillips 2 0-0 5, George Tucker III 2 0-5 4, Cameron Riley 4 0-0 10, Denver Taylor 0 2-6 2, Lee 0 0-0 0, Mason Walker 0 0-0 0, Justyn McClinton 6 5-6 19, Julian Ramirez 0 0-0 0, Darius Moore 0 0-0 0, Anderson 1 0-0 2, Kevin Shelton 1 0-0 2, Caleb Jones 2 0-0 4. Totals —18 7-17 48.

3-point field goals: Munster 5 (Zabrecky 2, Balac 2, Fies); Gavit 5 (Phillips, Riley 2, McClinton 2). Team fouls: Munster 17, Gavit 19. Fouled out: Phillips.

Semifinals

Andrean 65, Munster 57 (OT)

ANDREAN (19-11-14-13-8)

Curtis Jones 1-4 1-2 3, Matt Lelito 2-3 0-0 5, James Hudson 6-12 2-3 17, Kyle Ross 8-14 1-4 21, John Carrothers 2-9 7-8 11, Caden Helfrich 0-1 1-2 1, Dorian Harris 0-1 0-0 0, Nick Flesher 2-4 2-4 7. Totals — 21-48 14-23 65.

MUNSTER (12-20-17-8-0)

Jevon Morris 4-9 2-3 10, Tyler Zabrecky 1-6 2-2 5, Nick Fies 4-10 3-6 12, Josh Davis 1-8 3-7 6, Tommy Maloney 5-7 2-2 12, Luka Balac 3-5 0-0 6, Scott Farmer 2-2 0-0 4, Greg Charles 0-0 0-0 0, Eric Jerge 1-2 0-0 2. Totals — 21-49 12-20 57.

3-point field goals: Andrean 9 (Ross 4, Hudson 3, Lelito, Flesher); Munster 3 (Zabrecky, Fies, Davis). Leaders — Rebounds: Carrothers 7 (A); Morris 9 (M). Assists: Carrothers 4 (A); Maloney 2, Balac 2 (M). Steals: Hudson 3, Ross 3 (A). Team fouls: Andrean 20, Munster 18. Fouled out: None.

Bob Wettig Tournament

AT RICHMOND

Richmond 56, Portage 52 (OT)

PORTAGE

Maurion Martin 8 3-3 22, Penrose 1 0-0 3, Sims 1 0-0 2, James Havrilla 4 1-2 10, Psomadelis 0 0-0 0, Greg Milledge 7 1-5 15, Hufford 0 0-0 0, Kale Nelson 0 0-0 0, Smith 0 0-0 0. Totals — 21 5-10 52.

RICHMOND

Totals — 19 14-18 56.

3-point field goals: Portage 5 (Martin 3, Penrose, Havrilla); Richmond 4.


Girls Basketball

Westville 45, Whiting 28

WHITING (4-11-4-9)

Mercer 1-9 1-2 3, Adam 0-5 0-2 0, Balcazar 2-5 0-0 5, Casanova 0 0-0 0, Pacheco 6-0 1-1 13, Ledezma 0 0-0 0, Vega 1-2 2-4 4, Toth 0 3-6 3. Totals — 10 7-15 28.

WESTVILLE (12-5-12-16)

Weston 5 3-5 13, Albers 2 0-0 5, Fortune 0 0-0 0, Griffin 0 0-0 0, Shreves 6 6-6 18, Meyers 0 0-0 0, Sidhu 1 0-0 3, Rodgers 0 2-2 2, Pender 1 0-0 2, Riffett 0 0-0 0, Brindza 0 0-0 0, Neic 1 0-0 2. Totals — 16 11-13 45.

3-point field goals: Whiting (Balcazar); Westville (Albers, Sidhu). Leaders — Rebounds: Balcazar 6 (Wh); Pender 9 (We). Assists: Weston 3 (We). Steals: Albers 7 (We). Total fouls: Whiting 12, Westville 11. Fouled out: none. Records: Westville 10-5, Whiting 8-8.

Hall of Fame Classic

New Castle High School

Semifinal

Zionsville 53, E.C. Central 51

E.C. CENTRAL (6-17-14-14)

Taiyanna Jackson 4 0-2 11, Tiara Jackson 1 1-2 3, Jenasae Bishop 9 7-9 26, Nia Hurt 4 0-0 11, Zariah Frierson 1 1-2 3, Ta'Kara Jackson 0 0-0 0, Jasmin Bonilla 0 0-0 0, Ashyia Cooper 0 0-0 0. Totals – 19 9-15 51.

ZIONSVILLE (21-10-11-11)

Megan Sheridian 1 1-1 3, Delaney Richason 3 1-2 9, Annie Tokarek 1 0-0 2, Kaylee Riggins 2 0-0 4, Maddoe Nolan 11 3-4 29, Sarah Howell 2 0-0 4, Katie Richason 1 0-1 2. Totals – 21 5-8 53,

3-point field goals: E.C. Central (Ti Jackson 1, Bishop 3); Zionsville (Richason 2, Noal 4). Leaders — Rebounds: Ta Jackson 11 (EC); Richason 8 (Z). Assists: Bishop 3 (EC); Richison 4, Riggins 4 (Z). Steals: Ta Jackson 5 (EC); Riggins 4, Noal 4 (Z). Team fouls: Zionsville 16. Fouled out: None. Technical foul: None. . Records: Zionsville 10-3, E.C. Central 8-9.

Consolation

Martinsville 42, E.C. Central 36

MARTINSVILLE (11-8-17-6)

Jessica Nix 1 3-4 5, Paige Dorsett 3 0-0 6, Gracie Johnson 2 0-0 4, Merideth Deckard 3 0-0 9, Kayana Traylor 5 5-6 16, Bethany Mackin 0 0-0 0, Christina Alexander 1 0-0 2. Totals – 15 8-10 42.

E.C. CENTRAL (8-2-15-9)

Taiyanna Jackson ,4 2-2 10, Tiara Jackson 4 1-1 9, Jenasae Bishop 5 2-4 13, Nia Hurt 2 0-0 4, Ta'Kara Jackson 0 0-0 0, Jasmin Bonilla 0 0-0 0, Ashyia Cooper 0 0-0 0, Kayla Washington 0 0-0 0. Totals – 15 5-7 36.

3-point field goals: Martinsville (Deckard 3, Traylor 1); E.C. Central (Bishop 1). Leaders — Rebounds: Traylor 9 (M); Ta Jackson 7, Ti Jackson 7 (EC). Assists: Traylor 3 (M); Hurt 4 (EC). Steals: Nix 3 (M); Ta Jackson 4 (EC). Team fouls: Martinsville 10, E.C. Central 12. Fouled out: None. Technical foul: None. . Records: Martinsville 10-7, E.C. Central 8-10.

Hoops 4 Pink Tournament

AT BISHOP NOLL

First place

Detroit Edison 85, Bishop Noll 55

BISHOP NOLL (16-19-21-11)

Faith Jackson 5 2-4 12, Courtney Blakely 8 1-1 20, Rose Fuentes 2 4-6 8, Paris Harris 0 0-0 0, Laila Rogers 3 5-7 11, Eris Harris 2 0-0 4, Emily Sutton 0 0-0 0. Totals — 20 12-18 55.

DETROIT EDISON (19-31-13-14)

Ashley Primas 3 1-2 7, Damiya Hagmann 6 5-6 20, Keairra Jennings 3 0-0 7, Shaulana Wagner 2 1-2 5, Ariel Jenkins 2 0-0 4, Deshelle Farver 1 0-0 2, Rickea Jackson 10 2-3 22, Gabrielle Elliott 8 0-1 16, Daija Tyson 0 0-0 0, Oretha Humphries 1 0-0 2. Totals — 36 9-14 85.

3-point field goals: Detroit Edison (Hagmann 1, Jennings 1), Bishop Noll (Blakely 2). Leaders – Rebounds: Hagmann 8 (DE); Fuentes 8 (BN). Assists: Hagmann 5 (DE); Rogers 3 (BN). Steals Hagmann 5 (DE); Rogers 3 (BN). Total Fouls: Detroit Edison 17, Bishop Noll 13. Fouled Out: None. Technical Fouls: Detroit Edison Bench. Records: Detroit Edison 5-0, Bishop Noll 9-6.

Third place

Plainfield East (Ill.) 73, Lighthouse 58

PLAINFIELD EAST (21-5-25-22)

Totals — 27 16-20 73.

LIGHTHOUSE (10-21-12-15)

Daijah Smith 10 10-12 32, Lyric Ward 3 2-6 8, Prentciss Gates 0 0-0 0, Sylvia Brown 0 0-0 0, Joylene Spence 3 1-2 7, Kayla Corral 3 0-0 6, Kadrea White 0 0-0 0, Shaina Johnson 2 0-0 5. Totals — 21 13-20 58.

3-point field goals: Lighthouse (Smith 2, Johnson). Total fouls: Lighthouse 18. Fouled out: Lyric Ward (L). Records: Lighthouse 8-6.

Fifth place

West Side 59, Bowman Academy 32

BOWMAN ACADEMY (12-10-4-6)

Treasure McCrimon 2 0-1 4, Kelmetria Sistrunk 2 0-1 4, Jasmine Adams 0 1-2 1, Zharia Dodson 0 0-0 0, Faith Haggard 3 1-1 8, Dashaie Williams 4 5-7 13, Daryan Brant 0 0-0 0, Micale Dixon 1 0-0 2, Nandella Penn 0 0-0 0. Totals — 12 7-16 32.

WEST SIDE (9-12-20-18)

Antwaniya McDonald 0 0-0 0, Dash Shaw 12 1-4 30, Markisha Pritchett 2 3-4 8, Skylah Vaughn 0 0-0 0, Essence King 0 0-0 0, Trinity Thompson 1 1-2 3, Tiara Payne 3 2-3 8, Dejanai Edwards 0 0-0 0, Tahtianna Pritchett 1 2-5 4, Ja'lynn Prince 0 0-0 0, Jada Dixon 2 2-2 6, La'Royal Jones 0 0-0 0. Totals — 21 11-20 59.

3-point field goals: Bowman Academy (Haggard); West Side (Shaw 5, M. Pritchett). Total fouls: Bowman Academy 20, West Side 15. Fouled out: none. Records: West Side 10-4, Bowman Academy 5-9.

Lakeland Christian Tournament

Third place

Covenant Christian 66, Granger Christian 53

GRANGER CHRISTIAN (16-10-9-18)

COVENANT CHRISTIAN (4-15-18-29)

Maria Nanninga 15 2-2 33, Katelyn Porte 1 1-2 3, Mya Heerema 5 3-3 13, Ashley Flores 2 0-0 4, Grace DeBoer 2 0-0 4, Leanna Buiter 3 0-0 7, Hope Zylstra 1 0-0 2. Totals — 29 6-7 66.

3-point field goals: Covenant Christian (Nanninga, Buiter). Leaders — Rebounds: Porte 8 (CC). Assists: Heerema 6 (CC). Steals: Nanninga 2, Flores 2 (CC). Records: Covenant Christian 7-7.

Northridge Tournament

Pool play

Lake Central 67, South Bend Adams 35

LAKE CENTRAL (19-19-13-16)

Lauren Ladowski 4 0-1 9, Sara Zabrecky 5 0-0 12, Taiylour Kirkwood 6 0-0 12, Lauren Smolen 1 3-3 5, Stephanie Dijak 0 0-0 0, Albriana Gibbs 1 4-4 6, Cheyene Mathas 2 0-0 5, Madison Dulski 1 0-0 3, Taylor Jaksich 2 0-0 6, Bailey Fehrman 0 0-0 0, Allie Mularski 4 1-5 9. Totals — 26 8-13 67.

SOUTH BEND ADAMS (5-7-14-8)

Totals — 12 5-10 35.

3-point field goals: Lake Central (Ladowski 1, Zabrecky 2, Mathas 1, Dulski 1, Jaksich 2). Total fouls: Lake Central 9; South Bend Adams 8. Fouled out: None.

Lake Central 42, NorthWood 27

NORTHWOOD (6-5-6-10)

Totals — 10 6-11 27.

LAKE CENTRAL (8-11-11-12)

Lauren Ladowski 6 0-0 12, Lauren Smolen 3 4-4 10, Taiylour Kirkwood 3 0-0 6, Allie Mularski 2 1-1 5, Taylor Jaksich 1 0-0 3, Sarah Zabrecky 1 0-0 2, Rachael Robards 1 0-0 2, Stephanie Dijak 0 2-2 2. Totals — 17 6-6 42. 

Records: Lake Central 11-4.

Thursday's Late Results

South Central 54, New Prairie 41

NEW PRAIRIE (13-8-6-14)

Totals — 9 20-33 41.

SOUTH CENTRAL (17-13-12-12)

Daphney Williams 0 0-0 0, Lauren Anthony 4 3-3 11, Molly Mueller 1 0-0 3, Sarah Smoker 2 0-0 5, Makenzie Hudspeth 0 0-0 0, Faith Biggs 4 2-2 11, Marissa Carr 0 0-0 0, Amber Wolf 5 6-7 16, Morgan Ward 0 0-0 0, Skyler Wildfong 0 0-0 0, Kate Rudolph 1 0-0 3, Linda Kidwell 1 3-4 5. Totals — 18 14-16 54.

3-point field goals: South Central (Mueller 1, Smoker 1, Biggs 1, Rudolph 1). Total fouls: New Prairie 16; South Central 19. Fouled out: Anthony (SC).

Hoops 4 Pink Tournament

AT BISHOP NOLL

Bishop Noll 67, Bowman Academy 44

BOWMAN ACADEMY (8-16-12-8)

Treasure McCrimon 1 2-2 4, Kelmetria Sistrunk 2 0-4 4, Jasmine Adams 0 0-0 0, Zharia Dodson 2 0-0 4, Faith Haggard 6 4-9 17, Dashaie Williams 4 5-9 14, Daryan Bryant 0 0-0 0, Micale Dixon 0 1-2 1. Totals — 15 12-26 44.

BISHOP NOLL (19-16-21-11)

Courtney Blakely 3 3-4 10, Alexis Santos 0 0-0 0, Eris Harris 2 1-3 4, Jenna Lis 1 0-0 3, Rose Fuentes 9 0-2 21, Faith Jackson 1 0-0 2, Emily Sutton 0 0-0 0, Niya Williams-Scott 1 0-0 2, Kristian Steele 2 3-3 7, Paris Harris 2 2-3 6, Laila Rogers 4 1-1 9. Totals — 25 12-16 67.

3-point field goals: Bowman Academy (Haggard 1, Williams 1); Bishop Noll (Blakely 1, Lis 1, Fuentes 3). Leaders — Rebounds: Williams-Scott 7 (BN). Assists: Blakely 5 (BN). Steals: Blakely 3 (BN). Total fouls: Bowman Academy 13; Bishop Noll 18. Fouled out: Haggard (BA).

Plainfield East 57, West Side 38

PLAINFIELD EAST (12-20-16-9)

Totals — 19 16-27 57.

WEST SIDE (9-6-7-16)

Dash Shaw 6 4-6 17, Markisha Pritchett 1 2-4 4, Skylah Vaughn 1 0-0 2, Essence King 0 0-0 0, Trinity Thompson 1 1-2 3, Tiara Payne 2 0-2 4, Dejanai Edwards 0 0-0 0, Tahtianna Pritchett 0 0-0 0 Ja'Lynn Prince 0 0-1 0, Jada Dixon 4 0-0 8. Totals — 15 7-15 38.

3-point field goals: West Side (Shaw 1). Total fouls: Plainfield East 16; West Side 16. Fouled out: None.

Lakeland Christian Tournament

Pool play

Lakeland Christian 34, Covenant Christian 33

LAKELAND CHRISTIAN (14-6-9-5)

Totals — 15 1-7 34.

COVENANT CHRISTIAN (7-10-14-2)

Maria Nanninga 5 0-0 10, Katelyn Porte 2 5-8 9, Mya Heerema 1 0-0 2, Lindsay Zeldenrust 0 0-0 0, Ashley Flores 1 0-0 2, Sydnie Bakker 0 0-0 0, Grace DeBoer 0 0-0 0, Leanna Buiter 2 0-0 4, Hope Zylstra 3 0-2 6. Totals — 14 5-10 33.

Leaders — Rebounds: Zylstra 9 (CC). Assists: Nanninga 3 (CC). Steals: Nanninga 4 (CC).

Covenant Christian 47, S.B. Trinity 32

S.B. TRINITY (11-5-10-6)

COVENANT CHRISTIAN (11-17-13-6)

Maria Nanninga 6 2-2 15, Katelyn Porte 4 0-0 8, Mya Heerema 5 0-2 10, Lindsay Zeldenrust 0 0-0 0, Ashley Flores 1 0-0 3, Sydnie Bakker 2 2-2 6, Grace DeBoer 1 0-0 2, Leanna Buiter 0 1-2 1, Hope Zylstra 0 2-2 2, Erica de Jong 0 0-0 0, Macy Williams 0 0-0 0. Totals — 19 7-10 47.

3-point field goals: Covenant Christian (Nanninga, Flores). Leaders — Rebounds: Porte 10 (CC). Assists: Flores 4 (CC). Steals: Nanninga 4 (CC). Records: Covenant Christian 6-7.


Boys Swimming

Highland Invite

1. Munster 347.5, 2. South Bend Riley 285, 3. Crown Point 157, 4. Valparaiso 150.5, 5. Lake Central 146.5, 6. Michigan City 135, 7. Highland 96.5, 8. Portage 47.

DIVING — 1. Jack Schwartz (V) 417.45, 2. Kyle Kirkpatrick (SBR) 346.00, 3. Andrew Walkowski (SBR) 313.30, 4. Alex Rowley (MC) 309.40, 5. Peter Gondeck (MC) 303.10, 6. Devin Menconi (LC) 299.20.

200 MEDLEY RELAY — 1. Munster 1:36.67, 2. Valparaiso 1:41.73, 3. S.B. Riley 1:42.92, 4. Crown Point 1:44.50, 5. Michigan City 1:45.70, 6. Highland 1:47.14.

200 FREE — 1. Aiden Maurer (SBR) 1:46.39, 2. Brandon Silver (M) 1:46.68, 3. Evan Holland (CP) 1:49.14, 4. Jonathan Thrall (LC) 1:51.22, 5. Joey Baeza (M) 1:51.77, 6. Eli Schoof (MC) 1:52.22.

200 IM — 1. Holden Raffin (M) 1:57.72, 2. Christian Mikrut (CP) 2:01.17, 3. Tony Bohling (M) 2:03.44, 4. Joe Radde (SBR) 2:05.76, 5. Fenry Zhou (M) 2:07.23, 6. Jack Tinsley (LC) 2:07.56.

50 FREE — 1. Ethan Churilla (H) 21.09, 2. Kyle Adams (M) 21.87, 2 (tie). Ryan Hrosik (V) 21.87, 4. Errol Thomas (SBR) 22.14, 5. Cole St. Aubin (V) 22.31, 6. Grant Afman (M) 22.65.

100 FLY — 1. Grant Afman (M) 51.85, 2. Mikrut (CP) 52.13, 3. Hrosik (V) 53.43, 4. Jack Smith (MC) 53.77, 5. Radde (SBR) 54.22, 6. Sam Behrend (V) 56.00.

100 FREE — 1. Churilla (H) 46.38, 2. Riley Ingram (LC) 49.68, 3. Thomas (SBR) 49.84, 4. Jake Hemmingway (M) 49.85, 5. Baeza (M) 50.51, 6. Bohling 50.83.

500 FREE — 1. Holland (CP) 4:50.95, 2. Maurer (MC) 4:57.15, 3. Tinsley (LC) 5:00.11, 4. Schoof (MC) 5:07.29, 5. Justin Singh (M) 5:16.60, 6. Connor Baker (MC) 5:19.13.

200 FREE RELAY — 1. S.B. Riley 1:29.47, 2. Munster 1:29.67, 3. Valparaiso 1:31.14, 4. Highland 1:33.78, 5. Lake Central 1:35.51, 6. Crown Point 1:36.48.

100 BACK — 1. Raffin (M) 53.21, 2. Smith (MC) 53.77, 3. Ingram (LC) 54.78, 4. Bryce Schwing (SBR) 59.18, 5. Alex McCormick (CP) 59.96, 6. Zach Juhl (V) 1:00.47.

100 BREAST — 1. Adams (M) 58.25, 2. St. Aubin (V) 1:03.36, 3. Zhou (M) 1:04.39, 4. Michael Burns (SBR) 1:04.57, 5. Aidan Smith (M) 1:06.54, 6. Joey Gomes (SBR) 1:07.60.

400 FREE RELAY — 1.  Munster (Silver, Holden, Afman, Adams) 3:16.96, 2. Munster B 3:22.28, 3. Lake Central 3:24.82, 4. Crown Point 3:25.01, 5. Michigan City 3:27.18, 6. S.B. Riley 3:39.68.


Subcribe to the Times

Reporting like this is brought to you by a staff of experienced local journalists committed to telling the stories of your community.
Support from subscribers is vital to continue our mission.

Become a subscriber

Thank you for being a loyal subsciber

Your contribution makes our mission possible.

 
0
0
1
0
0