Boys Basketball

Lake Central 52, LaPorte 39

LAKE CENTRAL (16-16-7-13)

LAPORTE (7-16-12-4)

Garrott Ott-Large 11, Austin Haferkamp 8, Carlos Jenkins 7.

Records: Lake Central 8-4 (1-0 Duneland Athletic Conference); LaPorte 4-6 (0-1).

Lowell 40, Highland 37

HIGHLAND (7-7-15-8)

Tyler Brankin 5 0-0 14, Nick Thompson 3 3-6 9, Tyler Scheidt 2 1-2 6, Alex Pulleyblank 2 0-0 5, Isaac Sytsma 1 1-2 3. Totals — 13 5-10 37.

LOWELL (8-15-8-9)

Dustin Hudak 6 1-4 15, Noah Durr 4 0-0 10, Grant Monix 4 0-0 9, Christopher Mantis 2 0-0 4, Brandon Chocholek 1 0-0 2, Ethan Igras 0 0-0 0, Hayden Ingram 0 0-0 0, Zack Cory 0 0-0 0. Totals — 17 1-4 40.

3-point field goals: Highland 6 (Brankin 4, Pulleyblank 1, Scheidt 1), Lowell 5 (Hudak 2, Durr 2, Monix 1). Leaders — Rebounds: Highland 29 (Thompson 11), Lowell 26 (Cory 6, Hudak 6). Assists: Highland 6 (Sytsma 3), Lowell 5 (Durr 2). Steals: Highland 3 (Brankin 1, Pulleyblank 1, Thompson 1), Lowell 7 (Hudak 2, Monix 2, Mantis 2). Total fouls: Highland 10, Lowell 10. Fouled out: none. Records: Lowell 5-7 (2-0 Northwest Crossroads Conference); Highland 7-5 (0-1).

Merrillville 76, Chesterton 56

CHESTERTON (14-11-15-16)

Tyler Nelson 1 2-4 5, Jack Eaton 1 0-0 3, Jake Wadding 7 1-3 15, Ky Palombizio 7 2-3 20, Austin Peterson 2 3-4 7, Harley Lohmeyer 0 0-0 0, Joshua Matthews 1 0-0 2, Noah Mahoney 1 2-2 4. Totals — 20 10-16 56.

MERRILLVILLE (16-22-9-29)

Johnny Bernard 5 7-11 18, Jaylon Holmes 5 0-0 10, Rob Sanders 4 7-7 15, Darryon Bandy 4 0-0 8, Rishard Balkcom 9 6-7 24, Will Fulton 0 0-0 0, Cameron Wright 0 0-0 0, Keon Thompson 1 0-0 2, Lavari Ruffin 0 0-0 0. Totals — 28 20-25 76.

3-point field goals: Eaton 1, Palombizio 4, Nelson 1 (C); Bernard 1 (M). Leaders — Rebounds: Wadding 8 (C); Holmes 8 (M). Assists: Wadding 5 (C); Holmes 7 (M). Steals: Wadding 4 (C); Holmes 4 (M). Team fouls: Chesterton 21, Merrillville 19. Fouled out: Peterson (Ch). Technical foul: Peterson (Ch); Bandy (M). Records: Merrillville 8-4 (1-0 DAC); Chesterton 9-2 (0-1). JV score: Merrillville 62, Chesterton 51.

North Newton 47, Hammond Academy 25

HAMMOND ACADEMY (2-3-7-13)

Michael Lewis 0 0-0 0, Jashaun Lanier 3 2-6 8, Marshon Washington 2 1-2 5, Steve Peterson 0 3-6 3, Evan Manley 1 0-2 2, Joe Raices 1 0-0 2, Fred Lambert 1 0-0 2, LaMarion Short 1 0-0 3. Totals — 9 6-16 25.

NORTH NEWTON (11-12-9-15)

Totals — 18 8-11 47.

3-point field goals: Hammond Academy (Short). Total fouls: Hammond Academy 9, North Newton 10. Records: Hammond Academy 1-7.

Valparaiso 76, Penn 61

PENN (13-14-20-14)

Drew Lutz 6 3-3 18, Beau Ludwick 2 0-0 5, Noah Applegate 9 2-2 22, Kegan Hoskins 4 0-0 8, Noah Krathwohl 1 2-2 4, Drew Schneider 0 4-4 4. Totals — 22 11-11 61.

VALPARAISO (16-24-12-24)

Brandon Newman 11 15-19 39, Nate Aerts 6 4-4 19, Marcus Gholston 3 4-6 10, Colin Walls 1 0-0 2, Charlie Healy 1 2-2 4, Max Otterbacher 0 0-0 0, Jack Barrasas 0 0-0 0, Cooper Jones 1 0-0 2, Colton Jones 0 0-0 0, Noah Comstock 0 0-0 0, Brandon Mack 0 0-0 0, CJ Opperman 0 0-0 0. Totals — 23 25-31 76.

3-point field goals: Penn 6 (Lutz 3, Applegate 2, Ludwick); Valparaiso 5 (Aerts 3, Newman 2). Rebounds: Ludwick 11 (P); Newman 15 (V). Assists: Lutz 5 (P); Newman 4, Walls 4 (V). Steals: Lutz 4 (P); Gholston 3 (V). Team fouls: Penn 21, Valparaiso 14. Fouled out: Lutz, Hoskins (Penn). Records: Valparaiso 8-3; Penn 6-2. JV score: Valparaiso 52, Penn 44.


Girls Basketball

E.C. Central 53, Valparaiso 44

VALPARAISO (11-9-15-9)

Jessica Gast 1 1-2 3, Sarah Dougals 2 5-7 9, Shea Pendleton 4 0-2 9, Taylor Zimmerman 1 0-0 3, Ari Gerdt 2 5-8 9, Taelynn Oelling 4 3-4 11, Kiana Oelling 0 0-0 0. Totals — 14 14-23 44.

E.C. CENTRAL (15-12-16-10)

Jenasae Bishop 9 3-8 22, Nia Hurt 1 0-0 3, Tai-yanna Jackson 7 2-3 18, Tiara Jackson 4 0-3 8, T. Jackson 1 0-0 2, K. Lopez 0 0-0 0, A. Cooper 0 0-0 0, K. Couisnard 0 0-0 0. Totals — 22 5-14 53.

3-point field goals: Valparaiso (Pendleton, Zimmerman); E.C. Central (Tai. Jackson 2, Bishop, Hurt). Total fouls: Valparaiso 15, E.C. Central 18. Fouled out: T. Jackson (ECC). Records: E.C. Central 8-11, Valparaiso 11-8.

Lafayette Jeff 49, Crown Point 40

LAFAYETTE JEFF (11-12-12-14)

Totals — 19 5-10 49.

CROWN POINT (6-15-8-11)

Caitlyn Phillips 2 2-2 8, Ellie VanDeel 4 3-5 12, Sydney Goodman 0 0-0 0, Taylor Tyndall 0 0-2 0, Alyna Santiago 1 2-4 4, Mya Scheidt 3 0-0 7, Paige Sanborn 2 1-2 7, Abby Stoddard 1 0-3 2, Gabbie Vania 0 0-0 0. Totals — 13 8-19 40.

3-point field goals: Crown Point (Sanborn 2, Phillips 2, VanDeel, Scheidt). Total fouls: Lafayette Jeff 15, Crown Point 12. Fouled out: none. Records: Crown Point 9-8.

Lake Central 49, LaPorte 31

LAKE CENTRAL (16-14-10-9)

Rachael Robards 5 5-6 17, Lauren Smolen 2 0-0 4, Sara Zabrecky 2 5-6 9, Taiylour Kirkwood 1 0-0 2, Lauren Ladowski 3 7-7 13, Cheyenne Mathas 0 1-2 1, Taylor Jaksich 1 0-0 3, Albrianna Gibbs 0 0-0 0, Madison Dulski 0 0-0 0, Allie Mularski 0 0-0 0, Bailey Fehrman 0 0-1 0, Aubrey Rowser 0 0-0 0. Totals — 14 18-22 49.

LAPORTE (10-4-9-8)

Ryin Ott 1 2-3 5, Madison Pierro 0 0-0 0, Janelle O'Neal 3 2-6 8, Jacqui Leal 0 2-2 2, Riley Ott 3 3-4 9, Kayla Jones 2 0-0 4, Nichole Flowers 0 0-0 0, Nyla Asad 1 1-2 3, Summer Lowe 0 0-0 0, Keatyn Boren 0 0-0 0, Andrea Franklin 0 0-0 0. Totals — 10 10-17 31.

3-point field goals: Lake Central (Robards 2, Jaksich); LaPorte (Ry. Ott). Leaders — Rebounds: Smolen 8 (LC); O'Neal 8 (LP). Assists: Ladowski 3 (LC). Steals: Robards 2 (LC); Jones 3, Ry. Ott 3 (LP). Total fouls: Lake Central 17, LaPorte 20. Fouled out: none. Technical fouls: Mathas (LC). Records: Lake Central 14-5 (4-1 Duneland Athletic Conference); LaPorte 11-4 (4-1).

Morton 67, Gavit 41

GAVIT (7-8-13-3)

MORTON (14-18-19-16)

Hannah Hammar 14, Khadija Harper 13, Dariel Woods 13, ShanEttine Butler 10.

Records: Morton 9-6 (4-0 Great Lakes Athletic Conference); Gavit 2-12 (0-4).

Munster 64, T.F. South 15

MUNSTER (12-19-14-19)

Izzy Bednarowski 4 1-2 11, Aleena Mongerie 4 3-3 11, Holly Kaim 3 3-4 9, Taneigh Boyd 4 0-0 8, Emily Zabrecky 2 2-2 7, Grace Helmer 1 2-2 4, Jaycee Helmer 2 0-0 4, Maddy Lakomek 1 0-0 2, Delaney McGinty 0 2-2 2, Ella McComis 0 2-4 2. Totals — 23 15-19 64.

T.F. SOUTH (3-4-5-3)

Smith 3 0-0 8, Hodges 1 0-0 2, Ellison 1 0-0 2, Keys 1 0-0 2, Benter 0 1-2 1. Totals — 6 1-2 15.

3-point field goals: Munster (Bednarowski 2, Zabrecky); T.F. South (Smith). Total fouls: Munster 11, T.F. South 13. Fouled out: Smith (TFS). Records: Munster 15-3.


Gymnastics

Viking Pairs

AT VALPARAISO

1. Valparaiso 107.35, 2. McCutcheon 103.6, 3. Lake Central 97.7, 4. Plymouth 49.45.

(Average score between two gymnasts)

ALL-AROUND — 1. Emma Taylor-Megan Walker (M) 35.85, 2. Megan Wagenblast-Hallie Utsler (V) 35.8, 3. Lizzy Wilson-Katie Pastoret (V) 35.5.

BARS — 1. Marissa Story-Jenna Algozine (V) 9.65, 2. Lizzy Wilson-Katie Pastoret (V) 9.55, 3. Ella Montgomery-Rachel Moneta (V) 9.5.

BEAM — 1. Audrey Walker-Abigail Putnam (M) 9.35, 2. Taylor-Walker (M) 9.2, 3. Megan Wagenblast-Hallie Utsler (V) 9.15.

FLOOR — 1. Wagenblast-Utsler (V) 9.1, 2. Walker-Putnam (M) 8.95, 3. Ashlen McMillen-Kyla Hecaman (P) 8.9.

VAULT — 1. Taylor-Walker (M) 9.3, 2. Walker-Putnam (M) 9.0, 3. Gabriella DeVries-Madison O'Drobinak (LC) 8.8.


Boys Swimming

Lowell Invite

(Top two places)

1. Lowell 127, 2. Kankakee Valley 62 ½, 3. Morton 54, 4. Griffith 38 ½, 5. Bishop Noll 20, 6. Gavit 2.

200 MEDLEY RELAY — Morton (Jacob Payonk, Donovan Lee, Frankie Matchain, David Kielbasa) 1:55.09, Lowell 2:02.81. 200 FREE — Rory Browne (L) 2:06.19, 2. Cameron Edwards (KV) 2:07.24. 200 IM — Brenden Kinnis (L) 2:10.49, Lee (M) 2:34.89. 50 FREE — Ethan Krucina (L) 21.8, Jacob Payonk (M) 23.1. DIVING — Chris Breault (L) 196.35, Jerek Gallion (KV) 156, Cedric Caschette (L) 139.8. 100 FLY — Payonk (M) 56.09, Richard Damron (Gr) 1:00.25. 100 FREE — Krucina (L) 47.8, Browne (L) 55.18. 500 FREE — Matthew Thomas (Gr) 5:42.18, Kielbasa (M) 5:55.52. 200 FREE RELAY — Lowell (Kinnis, Browne, Alex Huseman, Krucina) 1:35.37, Kankakee Valley 1:44.65. 100 BACK — Michael Gee (BNI) 1:14.6, Nicholas Beck (L) 1:14.86. 100 BREAST — Kinnis (L) 1:03.02, Huseman (L) 1:13.27. 400 FREE RELAY — Lowell (Krucina, Browne, Freeman, Kinnis) 3:34.68, Morton 3:53.49.


Girls Swimming

Highland Invite

1. Lake Central 370.5, 2. Valparaiso 298.5, 3. Munster 251, 4. Crown Point 221.5, 5. Highland 133, 6. Portage 86.5, 7. Wheeler 32.

DIVING — 1. Moira Glowacki (M) 369.60, 2. Alli Annunziata (M) 318.75, 3. Mary Werner (V) 311.95, 4. Carson Kekelik (M) 309.75, 5. Hannah Solon (LC) 296.10, 6. Maddy Watson (LC) 230.70.

200 MEDLEY RELAY — 1. Valparaiso 1:53.39, 2. Crown Point 1:54.17, 3. Lake Central 1:55.16, 4. Munster 1:58.16, 5. Crown Point B 1:59.39, 6. Portage 2:00.13.

200 FREE — 1. Kay Foley (M) 1:52.64, 2. Jackie Bontrager (V) 2:00.95, 3. Rachel Stange (H) 2:02.03, 4. Raquel Davila (H) 2:02.79, 5. Hanna Spoolstra (LC) 2:03.26, 6. Hannah Shepherd (V) 2:03.31.

200 IM — 1. Jordan Artim (CP) 2:10.65, 2. Michaela Spears (LC) 2:13.46, 3. Liz Simac (V) 2:14.80, 4. Bri Pniak (V) 2:18.04, 5. Lindsy Vanek (M) 2:18.26, 6. Shannon McCall (V) 2:18.72.

50 FREE — 1. Savanna Spears (LC) 24.94, 2. Paige Bakker (LC) 25.24, 3. Madie Miltenberger (V) 26.47, 4. Morgan Rose (H) 26.67, 5. Emma Smith (CP) 26.73, 6. Morganna Marrs (W) 26.75.

100 FLY — 1. Adisyn Sawaska (LC) 1:01.23, 2. Maggie DePirro (LC) 1:01.92, 3. Kaitlin Gardner (CP) 1:02.30, 4. Savannah Kunas (M) 1:05.53, 5. Lilah Nelson (LC) 1:05.60, 6. Janine Holleworth (V) 1:05.72.

100 FREE — 1. Rachel Stange (H) 54.78, 2. Bontrager (V) 55.26, 3. Bakker (LC) 55.29, 4. Savanna Spears (LC) 55.54, 5. Miltenberger (V) 57.56, 6. Grace Cobble (V) 57.84.

500 FREE — 1. Foley (M) 5:01.25, 2. McCall (V) 5:25.04, 3. Jillian Murray (LC) 5:26.72, 4. Spoolstra (LC) 5:29.00, 5. Shepherd (V) 5:31.49, 6. Gardner (CP) 5:32.76.

200 FREE RELAY — 1. Lake Central (Savanna Spears, Michaela Spears, Spoolstra, Bakker) 1:41.87, 2. Munster 1:42.51, 3. Crown Point 1:43.87, 4. Valparaiso 1:45.35, 5. Highland 1:46.16, 6. Lake Central B 1:47.08.

100 BACK — 1. Vanek (M) 1:00.53, 2. Michaela Spears (LC) 1:02.03, 3. Pniak (V) 1:03.17, 4. Murray (LC) 1:03.58, 5. Grace Mikrut (CP) 1:03.75, 6. Emily Marvel (H) 1:04.47.

100 BREAST — 1. Artim (CP) 1:06.10, 2. Simac (V) 1:06.96, 3. Avery Johnston (P) 1:10.83, 4. Brisa Bohling (M) 1:12.58, 5. Tetzloff (CP) 1:12.89, 6. Kylie Deyoung (P) 1:13.22.

400 FREE RELAY — 1. Lake Central (Bakker, Sawaska, Spoolstra, S. Spears) 3:44.11, 2. Munster 3:45.10, 3. Valparaiso 3:50.76, 4. Highland 3:52.25, 5. Valparaiso B 3:58.16, 6. Lake Central B 3:58.60.

Lowell Invite

1. Lowell 162, 2. Kankakee Valley 74, 3. Clark 32, T4. Griffith, Bishop Noll 16, 6. Morton 12, 7. Gavit 10.

(Top two places)

200 MEDLEY RELAY — Lowell (Angie Fisher, Beth Vaught, Anabel Stein, Carly Weller) 2:00.53, Kankakee Valley 2:12.53. 200 FREE — Morgan Blank (L) 2:10.24, Brooke Otis (L) 2:13.25. 200 IM — Kirstin West (KV) 2:25.83, Vaught (L) 2:26.01. 50 FREE — Fisher (L) 25.72, Weller (L) 26.02. DIVING — Bridget Hoffman (KV) 162.55, Kayla Musch (KV) 152.9. 100 FLY — Vaught (L) 1:03.39, Stein (L) 1:06.4. 100 FREE — Fisher (L) 58.3, Jamie Kuiken (L) 1:03.45. 500 FREE — Blank (L) 5:51.64, West (KV) 5:55.49. 200 FREE RELAY — Lowell (Katie Smetana, B. Otis, Chloe Otis, Vaught) 1:50.84, Clark 2:07.81. 100 BACK — Weller (L) 1:09.33, C. Otis (L) 1:12.29. 100 BREAST — Smetana (L) 1:19.38, Kuiken (L) 1:20.07. 400 FREE RELAY — Lowell (Fisher, Weller, Blank, Stein) 3:55.57, Kankakee Valley 4:20.29.


Wrestling

Bellmont Main Event

Chesterton 60, Bellmont 24

Chesterton 49, Bloomington South 17

Chesterton 68, Delta 12

Chesterton 49, Mishawaka 21

Chesterton 56, Adams Central 19

Lake County Tournament

AT HANOVER CENTRAL

1. MERRILLVILLE 325, 2. LOWELL 195.5, 3. LAKE CENTRAL 192, 4. WHEELER 172.5, 5. HOBART 170.5, 6. CALUMET 163.5, 7. HIGHLAND 160.5, 8. GAVIT 158, 9. LAKE STATION 120.5, 10. MUNSTER 115, 11. RIVER FOREST 111, 12. GRIFFITH, HAMMOND 100.5, 14. ANDREAN 98, 15. WHITING 78, 16. HEBRON 77, 17. CLARK 76. 18. HANOVER CENTRAL 68, 19. E.C. CENTRAL 54, 20. WEST SIDE 18, 21. BISHOP NOLL 8.

Championships

106 -- Martin Cruz (Merr) d. Gio Diaz (Whe) 6-5. 113. -- Jose Diaz (Whe) p. Juan Madonado (Merr) 2:55. 120 -- Andres Moreno (Low) p. Pablo Russi (LS) 1:24. 126 -- Daniel More-Diaz (Cl) d. Nathan Schammert (Hob) 9-7 ()T) 132 -- Jacob Maldonado (Merr) d. Shawn Hollis (Low) 5-4. 138 -- Ahszur Ursery (Merr) d. Isaiah Watts (Ham) 6-4 (OT). 145 -- Cole Cervantes (Gr) p. Daniel Park (LC) 3:04. 152 -- Aaron Griggs (Merr) d. Michael Hunter (Hob) 5-2. 160 -- Dante Colza (Hob) d. Kevin Hooley (Low) 10-3. 170 -- Trey Buehler (Whe) p. Robert Miller (Low) 1:08. 182 -- Tyjonn Lockett (Merr) d. Bradley Groover (RF) 13-4. 195 -- A.J. Fowler (Cal) p. Ewan Donovan (Heb) 1:36. 220 -- Brandon Streck (merr) d. Caleb Thomas (Mun) 11-2. 285 -- Anthony Atria (Merr) d. Chandler Austgen (Low) 5-1.

Third Place

106 -- Mark Rodriguez (Hamm) d. Isaiah Ponce (LC) 4-3. 113 -- Josh Daniels (LC) p. Richard Whitford (Gav) 0:44. 120 -- Aleksandar Pejovski (Mer) d. Jaylan Wilkins (Gav) 9-6. 126 -- Ricardo Vasquez (HC) p. Cameron Williams (Merr) 4:00. 132 -- Mareese Underwood (Gav) p. Lorenzo Wilson (Ham) 3:41. 138 -- Isaiah Mohamed (Whe) p. Zachary Yost (RF) 5:54. 145 -- Robert Stanley (And)p. Ryan Breedlove (HC) 3:06. 152 -- Abel Verbeek (Low) d. Zane Yost (RF) 11-2. 160 -- Malik Hoover (Mer) p. Daeveion Bynum (Hamm) 4:28. 170 -- Paul Metrich (Gav) p. Aaron Stewart (LS) 5:14. 182 -- Luke Nicksic (And) d. Brian Barajas (High) 2-1. 195 -- Dennis Weston (Mer) d. Tyler Hunter (Hob) 7-1. 220 -- James Lewis (Cal) p. Sam Perez (High) 4:55. 285 -- Nick Krieger (Whit) d. Keiloun Martin (Cal) 3-2.

Outbrain