Quote logo2

nwipreps.com

Boys Basketball

Covenant Christian 58, Culver 31

CULVER (8-5-10-8)

COVENANT CHRISTIAN (16-15-12-15)

Chris Beezhold 4 1-2 9, 

Adam Kopka 4 0-0 9, Cade Walstra 3 2-3 8, Gavin Herrema 3 0-0 7, Danny Bultema 3 0-0 6, Carson Bakker 2 1-1 6, Daniel VanKley 2 0-0 4, Ben Lins 2 0-0 4, Luke Zylstra 1 0-0 3, Nick Walstra 1 0-1 2.

Hammond 56, Frontier 35

HAMMOND (9-14-15-18)

FRONTIER (6-18-9-2)

Hebron 59, LaCrosse 39

HEBRON (15-14-11-16)

Roeske 7 6-7 20, Doelling 4 1-2 10, Ryan 1 2-2 4, Friel 4 6-7 16, Clemens 2 0-0 4, Drook 0 0-0 0, Vaupel 1 0-0 2, Kubiak 0 0-1 0, Briggs 0 0-0 0, Schatz 1 0-0 3. Totals — 20 15-19 59.

LACROSSE (12-8-8-11)

Frazier 8 0-1 17, Jones 2 0-0 4, Tucker 1 1-1 3, McDougal 1 0-0 2, Brust 4 3-5 11, Mitzner 0 0-0 0, Wendland 1 0-0 2, Z. Brust 0 0-0 0, Brown 0 0-0 0. Totals — 17 4-7 39.

3-point field goals: Friel 2, Doelling (H); Frazier (L). Team fouls: Hebron 13, LaCrosse 16. Fouled out: None. Records: Hebron 3-1 (2-0 PCC), LaCrosse 0-3 (0-2).

Kouts 69, South Central 30

KOUTS (12-18-22-17)

Dillan Matthes 5 2-3 12, Jake Stewart 3 2-2 8, Tyler Heimberg 2 4-7 8, Brent Wireman 4 0-0 9, Cole Wireman 6 1-1 15, Zac Nomanson 3 2-3 9, Cale Wireman 2 0-0 5, Jay Heinold 0 0-0 0, Riley Cavinder 1 0-0 3, Peyton Clinkenbeard 0 0-0 0. Totals — 26 11-16 69.

SOUTH CENTRAL (5-9-10-6)

Jason Hughes 0 0-0 0, Zach Christy 0 2-2 2, Carson Husmann 3 6-6 12, Josh Sims 3 0-1 7, Trent Smoker 1 0-0 2, Brady Glisic 1 1-4 4, Jake Osburn 0 1-2 1, BJ Intagliata 1 0-0 2, Trent Olling 0 0-0 0, Kolton Bailey 0 0-0 0. Totals — 9 10-16 30.

3-point field goals: Cole Wireman 2, B. Wireman, Nomanson, Cale Wireman, Cavinder (K); Sims, Glisic (SC). Team fouls: Kouts 17, South Central 14. Fouled out: None. Leaders —Rebounds: Heimberg 9 (K); Husmann 6 (SC). Assists: B. Wireman 6 (K); Husmann 2 (SC). Steals: B. Wireman 5 (K), Husmann 3 (SC). Records: Kouts 3-2 (1-1 PCC); South Central 0-6 (0-1). JV score: Kouts 53, South Central 42.

Lafayette Jefferson 62, Highland 49

HIGHLAND (9-12-12-16)

Tyler Scheidt 6 1-2 13, Isaac Sytsma 4 1-2 10, Alex Pulleyblank 4 3-4 10, Tyler Brankin 3 0-0 7, Nick Thompson 2 3-4 7, Damen Castillo 1 0-0 2.

LAFAYETTE JEFF (17-14-19-12)

Friday's Late Results

T.F. South 65, Evergreen Park 43

T.F. SOUTH

Eric Blair 23, DeKwan Turner 9, Cameren Terrell 11.


Girls Basketball

Boone Grove 67, North Newton 25

NORTH NEWTON (3-8-6-8)

Totals — 8 6-16 25.

BOONE GROVE (23-16-20-8)

Kate Pfister 7 2-2 18, Madi Pfister 4 1-2 9, Mackenzie Cantwell 3 0-0 7, Angela Casanova 1 2-2 4, Rachel Wilkening 5 5-6 15, Annika Ehrlich 4 0-0 8, Ferguson 0 0-0 0, Emily Zoll 1 0-0 2, Katelyn Downham 1 2-2 4, Abbey Bender 0 0-0 0, Ward 0 0-0 0. Totlas — 26 11-14 67.

3-point field goals: Boone Grove (K. Pfister, Cantwell). Leaders — Rebounds: Wilkening 10 (BG). Assists: M. Pfister 5 (BG). Steals: K. Pfister 3 (BG). Total fouls: North Newton 9, Boone Grove 14. Fouled out: none. Records: Boone Grove 11-0.

Marquette Catholic 52, E.C. Central 29

E.C. CENTRAL (9-4-5-11)

Nia Hurt 5 0-0 13, Zariah Frierson 2 2-4 7, Tai-yanna Jackson 2 0-0 5, Tiara Jackson 2 0-0 4, Jasmin Bonilla 0 0-0 0, Kalani Couisnard 0 0-0 0, Ashyia Cooper 0 0-0 0, Ta'Kara Jackson 0 0-0 0, Amari Jefferson 0 0-0 0. Totals — 11 2-4 29

MARQUETTE CATHOLIC (9-12-15-16)

Sophia Nolan 7 6-6 21, Mackenzie Marovich 0 0-0 0, Emmery Joseph 0 0-0 0, Morgan Crook 4 0-0 11, Emma Nolan 8 0-0 18, Claire Salyer 0 2-2 2, Dia Rallings 0 0-0 0. Totals — 19 8-8 52.

3-point field goals: E.C. Central (Hurt 3, Frierson, Tai. Jackson); Marquette Catholic (Crook 3, E. Nolan 2, S. Nolan). Leaders — Rebounds: Tai. Jackson 6 (ECC); E. Nolan 8 (MC). Assists: Hurt 2 (ECC); Joseph 5 (MC). Steals: Hurt 2, Tia. Jackson 2 (ECC); Crook 3 (MC). Total fouls: E.C. Central 12, Marquette Catholic 8. Fouled out: Ti. Jackson (EC). Technical fouls: Tai. Jackson (EC). Records: Marquette Catholic 9-1, E.C. Central 11-2.

Morgan Township 63, Kouts 37

MORGAN TOWNSHIP (9-17-26-11)

Talia Bee 5 0-0 13, Emmy Wells 3 0-2 8, Sahara Bee 9 0-1 18, Kelsi Lemmons 4 0-0 9, Emma O'Brien 2 0-0 5, Alexis Longoria 0 0-0 0, Gracie Abbett 1 0-0 3, Kassie Stanko 1 0-0 2, Karlie Lemmons 1 0-0 2, Macy Chayhitz 1 0-0 3, Sydney Good 0 0-0 0, Katie Henderson 0 0-0 0. Totals -- 27 0-3 63.

KOUTS (8-7-13-9)

Sadie Leatherman 4 3-5 11, Morgan Kobza 4 3-4 12, Claire Cochran 1 1-3 3, Olivia LaPrad 1 0-0 2, Audrey Benefield 2 0-0 4, Mckenna Magura 1 3-8 5, Madolyn Smith 0 0-0 0, Kaylee Clindaniel 0 0-0 0. Totals 13 10-20 37.

3-point field goals: T. Bee 3, Wells 2, Kelsi Lemmons, O'Brien, Abbett, Chayhitz (M); Kobza (K). Team fouls: Morgan 15, Kouts 8. Fouled out: None. Leaders -- Rebounds: S. Bee 8 (M); Leatherman 7 (K). Assists: Wells 5 (M); Magura 3 (K). Steals: Kelsi Lemmons 4 (M); Benefield 2, LaPrad 2, Magura 2 (K). Records: Morgan 7-3 (2-1 PCC), Kouts 4-7 (1-3). JV -- Morgan 45, Kouts 16.

River Forest 54, Hanover Central 44

RIVER FORST (10-18-14-12)

Erika Cerventes 3 0-0 6, Yesenia Cervantes 3 3-4 9, Abby Galligan 4 7-8 18, Fabiola Cervantes 2 0-1 4, Avery Vanderberg 4 1-1 12, Samantha Bowen 0 0-0 0, Marissa Mays 2 1-4 5. Totals -- 18 12-18 54.

HANOVER CENTRAL (10-14-9-11)

Julie Bartoszek 0 0-3 0, Amanda Schreiber 7 2-4 16, Brianne Kickert 3 0-3 6, Sarah Spangler 2 1-2 5, Camryn Sterkowitz 4 2-3 13, Madison Fanta 1 2-2 4, Savanna Ferry 0 0-0 0, Kaylee Huyser 0 0-0 0. Totals -- 17 7-17 44.

3-point field goals: Galligan 3, Vanderberg 3 (RF); Sterkowitz 3 (HC). Team fouls: Hanover Central 15, River Forest 17. Fouled out: Vanderberg (RF).

Friday's Late Results

LaCrosse 33, Hebron 27

LACROSSE (4-10-10-9)

Dana Wherrett 0 1-2 1, Morgan Wozniak 1 0-0 3, Mya Morrow 0 0-3 0, Erin O'Connor 3 3-4 9, Katie Bell 3 0-0 6, Allison McCormick 2 0-1 5, Madison Heavilin 0 0-0 0, Claire Garwood 3 2-2 9. Totals — 12 6-12 33.

HEBRON (9-6-7-5)

Ryan 1 0-0 2, Davies 0 2-2 2, Cherry 4 1-2 9, Jones 0 0-0 0, Walstra 1 1-4 3, Hano 2 0-0 4, Roy 1 0-0 2, Stater 0 0-0 0, Rokosz 0 0-0 0, Molchan 2 0-0 5. Totals — 11 4-8 27.

3-point field goals: Wozniak, McCormick, Garwood (L); Molchan (H). Team fouls: Hebron 15, LaCrosse 6. Records: Hebron 4-7 (0-3 PCC), LaCrosse 7-4 (2-0).

Morton 59, Hammond 49

HAMMOND (17-8-5-19)

MORTON (15-13-15-16)

ShanEttine Butler 30, Hannah Hammar 15.

Record: Morton 7-4 (2-0 Great Lakes Athletic Conference); Hammond 3-7 (1-1).

Washington Twp. 42, Victory Christian 41

VICTORY CHRISTIAN (8-6-11-16)

Maddy Butcher 4 2-6 10, Savannah Shock 1 1-2 3, Autumn Thomae 0 0-0 0, Grace Crain 2 0-4 4, Leighton Huber 7 0-2 14, Ashtyn Huber 1 0-0 3, Hailey Butcher 3 0-0 7, Elisabeth Penner 0 0-0 0. Totals — 18 3-10 41.

WASHINGTON TOWNSHIP (6-5-20-11)

Olivia Klinger 4 3-6 13, Morgan Spicer 0 0-0 0, Katelyn Majda 1 0-0 2, Jillian Burton 1 1-2 4, Sydney Yagelski 1 9-13 11, Emma Hawkins 1 0-0 2, Megan Boby 0 2-2 2, Mikaela Armstrong 3 2-6 8. Totals — 11 17-29 42.

3-point field goals: Victory Christian (A. Huber, H. Butcher); Washington Twp. (Klinger, Burton). Total fouls: Victory Christian 17, Washington Twp. 10. Fouled out: Thomae, L. Huber (VC). Records: Washington Twp. 5-4, Victory Christian 3-2.


Hockey

Bishop Noll 4, Brebeuf 0

BISHOP NOLL -- Tyler Stalley 2 goals; Anthony Alleva 2 goals.


Boys Swimming

Penn 122, Lake Central 63

200 MEDLEY RELAY — Penn 1:43.18. 200 FREE — Matt Rauch (P) 1:49.24. 200 IM — Evan Dies (P) 2:01.1. 50 FREE — Axel Brandenburg (P) 22.6. DIVING — Devin Menconi (P) 168.7. 100 FLY — Dies (P) 55.64. 100 FREE — Brandenburg (P) 49.65. 500 FREE — Jack Tinsley (LC) 4:56.83. 200 FREE RELAY — Penn 1:30.48. 100 BACK — Dies (P) 55.56. 100 BREAST — Rauch (P) 1:02.73. 400 FREE RELAY — Penn 3:21.3.

Homestead Invitational

1. CHESTERTON 654.5, 2. HOMESTEAD 546, 3. HAMILTON SOUTHEASTERN 353, 4. NORTH CENTRAL 298.5, 5. NORTHRIDGE 264, 6. YORKTOWN 54.

Chesterton top finishers

100 FLY -- 1. Andrew Alders (C) 51.94. 200 FREE RELAY -- 2. Chesterton (Ethan Wing, Declan Tharp, Justin Wallar, Alders) 1:28.34. 400 FREE RELAY -- 1. Chesterton (Wallar, Tharp, Nick Hanas, Wing) 3:13.18. 100 BREAST -- 2. Nate Carlson (C) 1:01.53. 100 BACK -- 5. Hanas (C) 54.95. 500 FREE -- 1. Alders (C) 4:41.82. 100 FREE -- 2. Wing (C) 48.19. 50 FREE -- 4. Wing (C) 22.33. 200 IM -- 2. Alders (C) 1:55.38. 200 FREE -- 2. Wing (C) 1:45.43. 200 MEDLEY RELAY -- 2. Chesterton (Hanas, Noah Van Nevel, Alders, Tharp) 1:38.17.


Girls Swimming

Penn 105, Lake Central 81

200 MEDLEY RELAY — Penn 1:53.63. 200 FREE — Ally Langfeldt (P) 1:59.05. 200 IM — Michaela Spears (LC) 2:13.38. 50 FREE — Maddie Ziegert (P) 24.29. DIVING — Kayla Ryan (P) 180.65. 100 FLY — Makenna Bottorff (P) 58.84. 100 FREE — Ziegert (P) 53.15. 500 FREE — Langfeldt (P) 5:20.88. 200 FREE RELAY — Penn 1:39.76. 100 BACK — Spears (LC) 1:01.29. 100 BREAST — Megan Rach (P) 1:12.32. 400 FREE RELAY — Penn 3:42.09.

Griffith Invitational

1. Lowell 174 ½, 2. Kankakee Valley 80, 3. Wheeler 76 ½, 4. Clark 35, 5. Griffith 34, 6. Gavit 12, 7. Morton 11, 8. Calumet 2.

(Top two places)

200 MEDLEY RELAY — Lowell (Carly Weller, Beth Vaught, Anabel Stein, Chloe Otis) 2:05.87, Wheeler 2:08.51. 200 FREE — Rayanne Janota (L) 2:13.48, Chloe Otis (L) 2:14.38. 200 IM — Beth Vaught (L) 2:25.09, Laura Wong (W) 2:33.32. 50 FREE — Morganne Marrs (W) 26.92, Racquel Pribyl (KV) 28.57. DIVING — Kayla Musch (KV) 149.6, Diamond Ryles (L) 142.65. 100 FLY — Stein (L) 1:05.91, Marrs (W) 1:08.23. 100 FREE — Angie Fisher (L) 57.77, Janota (L) 1:01.8. 500 FREE — Morgan Blank (L) 5:43.55, Kristin West (KV) 6:06.86. 200 FREE RELAY — Lowell (Blank, Weller, Fisher, Stein) 1:47.2, Lowell 1:57.55. 100 BACK — Otis (L) 1:10.92, Lily Graske (W) 1:11.62. 100 BREAST — Wong (W) 1:18.1, Vaught (L) 1:20.72. 400 FREE RELAY — Lowell (Otis, Weller, Blank, Fisher) 3:55.4, Lowell 4:09.36.

Homestead Invitational

1. CHESTERTON 555.5, 2. NORTHRIDGE 489, 3. HAMILTON SOUTHEASTERN 410.5, 4. HOMESTEAD 391, 5. NORTH CENTRAL 284, 6. YORKTOWN 40.

Top Chesterton finishers

200 MEDLEY RELAY -- 4. Chesterton (Jaclyn Klimczak, Jenn Gillen, Olivia Kroeger, Jadah Eshenauer) 1:50.32. 200 FREE -- 2. Lauryn Kallay (C) 1:55.54. 200 IM -- 2. Klimczak (C) 2:08.45. 50 FREE -- 5. Sophia Gill (C) 25.33. 500 FREE -- 1. Maisyn Klimczak (C) 5:04.87. 100 BREAST -- 7. Jenn Gillen (C) 1:11. 400 FREE RELAY -- 3. Chesterton (Eshenauer, M. Klimczak, J. Klimczak, Kallay) 3:37.65. 100 BACK -- 1. J. Klimczak (C) 58.03. 200 FREE RELAY -- 2. Chesterton (Eshenauer, M. Klimczak, Abi Raines, Kallay) 1:40.34. 100 FREE -- 4. (tie) Eshenauer (C) and Kallay (C) 54.5. 100 FLY -- 1. J. Klimczak (C) 58.11.


Wrestling

Chris Traicoff Memorial Tournament

1. INDIANAPOLIS CATHEDRAL 5-0, 2. PORTAGE 4-1, 3. CROWN POINT 3-2, 4. MISHAWAKA 2-3, 5. LAWRENCE NORTH 4-1, 6. FLOYD CENTRAL 3-2, 7. FRANKLIN 2-3, 8. SOUTHMONT 1-4, 9. LOWELL 4-1, 10. WESTFIELD 3-2, 11. CALUMET 2-3, 12. SOUTH BEND RILEY 1-4, 13. VALPARAISO 3-2, 14. LAKE STATION 2-3, 15. MUNSTER 1-4, 16. HANOVER CENTRAL 0-5.

Round V: Indianapolis Cathedral 36, Portage 21; Crown Point 48, Mishawaka 29; Lawrence North 37, Franklin 36; Floyd Central 52, Southmont 24; Lowell 35, Westfield 31; Calumet 42, South Bend Riley 36; Lake Station 55, Hanover Central 21; Valparaiso 66, Munster 9.

Round IV: Lowell 53, Calumet 18; Portage 66, Mishawaka 12; Valparaiso 58, Hanover Central 18; Lake Station 46, Munster 30; Lawrence North 46, Southmont 27; Indianapolis Cathedral 49, Crown Point 13; Floyd Central 43, Franklin 24; Westfield 55, South Bend Riley 10.

Round III: Valparaiso 60, Lake Station 17; Munster 42, Hanover Central 21; Franklin 43, Southmont 28; Lawrence North 43, Floyd Central 30; Lowell 55, South Bend Riley 20; Westfield 48, Calumet 27; Indianapolis Cathedral 57, Mishawaka 9; Portage 44, Crown Point 18.

Round II: Calumet 39, Valparaiso 36; Lowell 69, Hanover Central 9; Crown Point 71, Southmont 6; South Bend Riley 59, Munster 21; Floyd Central 36, Miishawaka 34; Portage 58, Franklin 15; Westfield 63, Lake Station 15; Indianapolis Cathedral 65, Lawrence North 6.

Round I: Lawrence North 32, Westfield 28; Franklin 35, Lowell 31; Portage 81, Hanover Central 0; Crown Point 78, Munster 3; Indianapolis Cathedral 77, Lake Station 0; Southmont 54, South Bend Riley 26; Floyd Central 46, Calumet 27; Mishawaka 49, Valparaiso 25.

Tom Cameron Duals

Round 1

Merrillville 75, Morton 3; Plymouth 59, Penn 24; Harrison 61, Highland 9; Kankakee Valley 66, South Bend Clay 11.

Round 2

Merrillville 65, Plymouth 8; Penn 56, Morton 21; Harrison 69, Kankakee Valley 9, Highland 59, South Bend Clay 15.

Round 3

Merrillville 65, Penn 6; Plymouth 69, Morton 12; Harrison 78, South Bend Clay 0; Highland 40, Kankakee Valley 36.

Round 4

Merrillville 72, Highland 0; Harrison 60, Plymouth 17; Penn 54, South Bend Clay 24; Kankakee Valley 63, Morton 9.

Round 5

Merrillville 35, Harrison 30; Plymouth 39, Highland 39; Kankakee Valley 40, Penn 39; South Bend Clay 48, Morton 26.

Jim Nicholson Charger Invitational

AT ELKHART MEMORIAL

1. PENN 424, 2. JIMTOWN 375, 3. ELKHART CENTRAL 289, 4. ELKHART MEMORIAL 276, 5. FORT WAYNE DWENGER 245, 6. FAIRFIELD 232, 7. WHEELER 214, 8. RIVER FOREST 169.

Winners

106: Giovanni Diaz (Wheeler) 5-0.

113: Jose Diaz (Wheeler) 5-0.

120: Hunter Whitman (Jimtown) 5-0.

126: Christian Mejia (Elkhart Memorial) 5-0.

132: Matt Gimson (Jimtown) 5-0.

138: Bryton Goering (Elkhart Memorial) 5-0.

145: Austin Garcia (Elkhart Central) 4-1.

152: Koby Lundy (Elkhart Memorial) 5-0.

160: Xander Stroud (Elkhart Central) 5-0.

170: Trey Buehler (Wheeler) 5-0.

182: Bradley Groover (River Forest) 5-0.

195: Rockne Hurley (Penn) 5-0.

220: Adam Berta (Penn) 5-0.

285: Vince Yoder (Fairfield) 5-0.

Subcribe to the Times

Reporting like this is brought to you by a staff of experienced local journalists committed to telling the stories of your community.
Support from subscribers is vital to continue our mission.

Become a subscriber

Thank you for being a loyal subsciber

Your contribution makes our mission possible.

 
0
0
0
0
0