Quote logo2

nwipreps.com

Boys Basketball

Chesterton 73, Michigan City 67

MICHIGAN CITY (15-17-12-23)

Will Hanyard 5-7 2-3 13, Evan Bush 1-3 0-0 2, Jaivion Reid 4-9 2-2 11, Rayshon Howard 10-13 0-0 20, Alex Thomas 5-7 0-0 10, Daijon Reddix 3-11 2-2 9, Keyshawn McGill 1-1 0-0 2. Totals -- 29-51 6-7 67.

CHESTERTON (26-10-19-18)

Tyler Nelson 6-9 1-3 15, Jake Wadding 5-8 2-2 12, Noah Mahoney 2-2 0-0 4, Ky Palombizio 5-10 1-2 14, Austin Peterson 9-13 4-4 24, Kolton Cardenas 0-3 2-3 2, Josh Matthews 1-1 0-1 2, Harley Lohmeyer 0-0 0-0 0, Nick Mullin 0-0 0-0 0. Totals -- 28-46 10-15 73.

3-point field goals: Michigan City 3 (Hanyard, Reid, Reddix); Chesterton 7 (Palombizio 3, Nelson 2, Peterson 2). Leaders -- Rebounds: Howard 4, Hanyard 4 (MC); Wadding 7 (C). Assists: Hanyard 4 (MC); Palombizio 3, Peterson 3 (C). Steals: Palombizio 4 (C). Team fouls: Michigan City 20, Chesterton 12. Fouled out: None. Records: Michgan City 8-11 (3-1 DAC); Chesterton 16-2 (4-1).

Crown Point 64, Portage 54

PORTAGE (13-16-7-18)

James Havrilla 7 0-0 17, Greg Milledge 5 6-7 16, Maurion Martin 4 0-0 11, Jalen Smith 2 0-0 5, Kale Nelson 1 0-0 3, Brandon English 1 0-0 2. Totals — 20 6-7 54.

CROWN POINT (22-9-13-20)

Elias Gerodemos 10 0-2 21, Sam Snodgrass 5 7-9 18, Sam Krutz 2 4-4 9, Sam Decker 3 1-2 8, Vince Smith 2 0-0 4, Matt Hanlon 1 2-3 4. Totals — 23 14-20 64.

Halftime score: Crown Point 31, Portage 29. 3-point field goals: Crown Point 4-10 (Decker 1-1, Gerodemos 1-1, Krutz 1-2, Snodgrass 1-5, Hanlon 0-1); Portage 8-15 (Havrilla 3-4, Martin 3-6, Smith 1-2, Nelson 1-2, Sims 0-1). Leaders — Rebounds: Crown Point 25 (Krutz 5, Snodgrass 5, Gerodemos 5); Portage 13 (Havrilla 3, Milledge 3). Assists: Crown Point 15 (Krutz 5); Portage 11 (Smith 3, Milledge 3). Steals: Crown Point 5 (Snodgrass 2, Krutz 2); Portage 6 (Martin 3). Total fouls: Crown Point 9; Portage 18. Fouled out: None.

Hammond 74, Clark 56

CLARK (15-15-12-14)

Jeremy Shannon 6 0-0 14, Derrius Ross 1 0-0 2, Triston Cano 0 0-0 0, Corey Clark 5 0-2 10, Victor Malave 3 0-0 8, Julian Davis 1 0-0 2, Jesse Magee 5 0-1 10, Darrell Reed 5 0-2 10. Totals — 26 0-5 56.

HAMMOND (22-15-17-20)

Elijah Fuller 0 0-0 0, Senior Lindsey 0 0-0 0, Amid Young 7 0-0 18, Montell Bates 3 0-0 8, Malik Miller 7 7-7 22, Tresean Neal 1 0-0 2, Javiar Styles 1 0-1 2, Dale James 4 0-2 8, Manny Anderson 6 0-1 12, Shamar Hale 1 0-0 2. Totals — 30 7-11 74.

3-point field goals: Clark (Shannon 2, Malave 2); Hammond (Young 4, Bates 2, Miller 1). Total fouls: Clark 10; Hammond 12. Fouled out: None.

Lake Station 71, Kouts 69

LAKE STATION (16-11-19-25)

Donta Long 13 9-9 36, Jared Jones 0 0-0 0, Darius Moses 3 1-1 7, Dominique Smith 2 15-20 19, Nate Dukich 3 0-2 6, Angelo Guerra 1 0-0 3, Dorian Hale 0 0-0 0, Michael Parrillo 0 0-0 0, Nathan O'Malley 0 0-0 0. Totals — 22 25-32 71.

KOUTS (20-15-12-22)

Dillan Matthes 6 1-3 13, Jake Stewart 3 3-6 9, Tyler Heimberg 4 1-1 9, Cole Wireman 4 0-1 9, Brent Wireman 4 11-13 19, Cale Wireman 3 0-2 6, Jay Heinold 0 0-0 0, Anthony Norman 1 2-3 4. Totals — 25 18-29 69.

3-point field goals: Lake Station (Long, Guerra); Kouts (Cole Wireman). Leaders — Rebounds: Moses 10, Dukich 10, Long 9 (LS); Stewart 10 (K). Assists: Smith 5 (LS); Brent Wireman 6 (K). Steals: Long 2 (LS); Brent Wireman 5 (K). Total fouls: Lake Station 24; Kouts 20. Fouled out - Long (LS); Cole Wireman, Heimberg, Stewart (K). Records: Lake Station 12-6; Kouts 9-7. JV score: Kouts 66, Lake Station 32.

Merrillville 66, Lake Central 56

LAKE CENTRAL (8-15-17-16)

Derek Hobbs 4 0-0 8, Conner Tomasic 3 2-2 9, Jack Davis 1 2-2 3, Keon Sellers 5 0-1 10, Justin Graciano 5 5-8 18, Nick Anderson 1 0-0 2, Isaac Beatty 2 0-0 5. Totals — 21 9-13 56.

MERRILLVILLE (15-16-15-20)

Johnny Benard 9 5-6 23, Rob Sanders 4 2-2 11, Braeden Stubbs 2 0-1 4, Jaylon Holmes 8 0-4 16, Keon Thompson 2 3-4 7, Will Fulton 2 0-0 5, Cameron Wright 0 0-0 0, Eric Whitehead 0 0-0 0. Totals — 27 10-16 66.

3-point field goals: Lake Central 5 (Graciano 3, Beatty, Tomasic); Merrillville 2 (Fulton , Sanders). Leaders — Rebounds: Sellers 8 (LC); Holmes 10 (M). Steals: Hobbs 2 (LC); Holmes 5 (M). Team fouls: Lake Central 16, Merrillville 17. Fouled out: Holmes (M). Technical Fouls: Davis (LC), Holmes (M). Records: Lake Central 10-8 (1-3 Duneland Athletic Conference); Merrillville (12-7, 4-1). JV: Merrillville 50, Lake Central 46.

Morgan Twp 48, South Central 31

MORGAN TWP. (13-18-13-4)

Maxwell 6 0-0 14, Braden 5 2-2 13, Anderson 2 0-0 5, Savage 2 0-0 4, Landgrebe 2 0-1 4, Bencie 2 0-1 4, Lawton 2 0-1 2, Abbett 1 0-0 2. Totals – 21 2-4 48.

SOUTH CENTRAL (10-8-7-6)

Husmann 5 0-1 12, Sims 2 1-2 6, Smoker 2 0-0 5, Glisic 1 0-1 2, Osburn 0 2-2 2, Sallee 1 0-0 2, Christy 1 0-0 2. Totals – 12 3-7 31.

3-point field goals: Morgan Township 4 (Maxwell 2, Braden, Anderson); South Central 4 (Husmann 2, Sims, Smoker). Records: Morgan Township 11-5 (3-0 PCC); South Central 4-12 (1-3).

Valparaiso 77, LaPorte 51

LAPORTE (8-13-9-21)

Wes Cabrera 3 0-0 6, Ethan Osowski 0 0-0 0, Austin Haferkamp 2 0-0 6, Carson Crass 2 1-2 5, Garrott Ott-Large 2 0-0 6, Carlos Jenkins 6 3-4 15, Grant Seaburg 0 0-0 0, Mason Schroeder 0 3-4 3, Marshawn Sherrod 1 0-0 2, Drake Gunn 3 2-2 8. Totals — 19 9-12 51.

VALPARAISO (25-21-18-13)

Colton Jones 3 0-0 6, Colin Walls 1 0-0 2, Charlie Healy 1 1-1 3, Brandon Newman 9 4-5 25, Nate Aerts 5 0-0 13, Noah Comstock 3 1-3 7, Jack Barrasas 1 0-1 2, Max Otterbacher 0 4-4 4, CJ Opperman 3 2-2 8, Brandon Mack 1 3-3 5, Jacob Evans 1 0-0 2, Cooper Jones 0 0-0 0. Totals — 28 15-19 77.

3-point field goals: LaPorte (Haferkamp, Ott-Large 2); Valparaiso (Newman, Aerts 3). Leaders — Rebounds: Jenkins 8 (L); Newman 9 (V). Assists: Crass, Seaburg 2 (L); Walls 5 (V). Steals: Ott-Large 4 (L); Six tied with 1 (V). Total fouls: LaPorte 20; Valparaiso 16. Records: LaPorte 4-12 (0-5 DAC); Valparaiso 12-4 (4-0).

Washington Twp. 61, Hebron 49

HEBRON (12-12-16-9)

Jake Friel 1 0-0 2, Peyton Doelling 5 1-2 11, Josh Clemens 1 0-0 2, Carson Roeske 9 4-4 22, Logan Ryan 4 1-1 9, Ethan Drook 1 0-0 3. Totals — 21 6-7 49.

WASHINGTON TOWNSHIP (14-14-16-17)

Dylan Clem 7 2-2 17, Brock Pappas 4 1-5 9, Zach Little 6 2-3 14, Colin Burton 4 4-5 12, Jared Armstrong 0 2-2 2, Zach Brys 3 1-2 7. Totals — 24 12-19 61.

3-point field goals: Hebron (Drook); Washington Twp. (Clem). Leaders — Rebounds: Roeske 10 (H); Pappas 8, Clem 8 (WT). Assists: Friel 4 (H); Armstrong 3 (WT). Steals: Doelling 2 (H); Burton 2 (WT). Total fouls: Hebron 16, Washington Twp. 7. Fouled out: none. Technical fouls: none. Records: Hebron 5-7 (2-3 Porter County Conference), Washington Twp. (11-3, 4-0). JV score: Washington Twp. 47, Hebron 31.

Wheeler 64, Boone Grove 51

BOONE GROVE (7-11-12-21)

Cooper Jones 19, Brandon Vann 8, Quinn Walker 7, Jake Mayerski 6, Chandler Murray 6, Braeton Vann 5.

WHEELER (20-22-11-11)

Dane Simatovich 11, Jordan Bradford 11, Peyton Kostbade 10, Cameron Morton 10, Hunter Catherman 8, Bryce Catherman 8, Kyle Horan 6.


Girls Swimming

Laporte Sectional

Preliminaries

200 MEDLEY RELAY — 1. Chesterton (Mady Elliott, Olivia Kroeger, Jenn Gillen, Abi Raines) 1:51.78, 2. Hobart (Delaney O'Brien, Hailey Sweeney, Amanda Kowalsky, Emma Wright) 1:54.37, 3. Valparaiso (Shannon McCall, Brianna Pniak, Elizabeth Simac, Jacklyn Bontrager) 1:58.23, 4. Portage (Gillian Galinsky, Avery Johnston, Daniela Demko, Francesca Flores) 1:59.08, 5. LaPorte (Abigail Roberts, Alicia Wireman, Abigail Zila, Kelsey Creager) 2 :01.37, 6. Michigan City (Sarah Hyska, Cassie Mason, Erin McGuire, Grace Thomas) 2:05.15, 7. Wheeler (Lily Graske, Taylor Hellwege, Laura Wong, Morganne Marrs) 2:05.65, 8. Knox 2:15.06.

200 FREE — 1. Lauryn Kallay (Chesterton) 1:55.65, 2. Lauren Unruh (Chesterton) 1:56.49, 3. Maisyn Klimczak (Chesterton) 1:57.23, 4. Jacklyn Bontrager (Valparaiso) 1:59.51, 6. Erin Burke (Portage) 2:03.78, 6. Hannah Shepherd (Valparaiso) 2:04.15, 7. Alicia Wireman (LaPorte) 2:06, 8. Hailey Sweeney (Hobart) 2:06.02.

200 IM — 1. Jaclyn Klimczak (Chesterton) 2:10.04, 2. Olivia Kroeger (Chesterton) 2:15.12, 3. Katie Craig (Chesterton) 2:15.75, 4. Elizabeth Simac (Valparaiso) 2:16.72, 5. Brianna Pniak (Valparaiso) 2:19.24, 6. Shannon McCall (Valparaiso) 2:19.52, 7. Avery Johnston (Portage) 2:23.06, 8. Laura Wong (Wheeler) 2:29.22.

50 FREE — 1. Emma Wright (Hobart) 24.06, 2. Jadah Eshenauer (Chesterton) 24.74, 3. Sophia Gill (Chesterton) 25.00, 4. Abigail Roberts (LaPorte) 25.17, 5. Delaney O'Brien (Hobart) 25.31, 6. Abi Raines (Chesterton) 25.33, 7. Morganne Marrs (Wheeler) 25.66, 8. Sarah Hyska (Michigan City) 25.88.

100 FLY — 1. Olivia Kroeger (Chesterton) 59.38, 2. Sophia Gill (Chesterton) 1:00.59, 3. Abbey Koster (Chesterton) 1:01.50, 4. Lea Deyoung (Portage) 1:02.50, 5. Alicia Wireman (LaPorte) 1:03.12, 6. Morganne Marrs (Wheeler) 1:03.16, 7. Hailey Sweeney (Hobart) 1:05.60, 8. Janine Holleworth (Valparaiso) 1:07.00.

100 FREE — 1. Emma Wright (Hobart) 52.22, 2. Jadah Eshenaur (Chesterton) 53.52, 3. Lauryn Kallay (Chesterton) 54.43, 4. Jacklyn Bontrager (Valparaiso) 54.53, 5. Abi Raines (Chesterton) 55.11, 6. Abigail Roberts (LaPorte) 55.43, 7. Sarah Hyska (Michigan City) 57.05, 8. Grace Cobble (Valparaiso) 57.34.

500 FREE — 1. Maisyn Klimczak (Chesterton) 5:09.56, 2. Lauren Unruh (Chesterton) 5:10.19, 3. Katie Craig (Chesterton) 5:20.15, 4. Shannon McCall (Valparaiso) 5:28.48, 5. Erin Burke (Portage) 5:33.94, 6. Hannah Shepherd (Valparaiso) 5:36.16, 7. Cynthia Garbison (Knox) 5:51.96, 8. Gillian Rossman (Valparaiso) 5:57.53.

200 FREE RELAY — 1. Chesterton (Jadah Eshenaur, Abi Raines, Sophia Gill, Maisyn Klimczak) 1:40.64, 2. Hobart (Amanda Kowalsky, Hailey Sweeney, Delaney O'Brien, Emma Wright) 1:41.95, 3. Valparaiso (Janine Holleworth, Hannah Shepherd, Madeline Miltenberger, Elizabeth Simac) 1:46.77, 4. LaPorte (Alicia Wireman, Jimena Torres, Kelsey Creager, Abigail Roberts) 1:47.08, 5. Portage (Daniela Demko, Alyssa Matthews, Alexa Burney, Erin Burke) 1:48.59, 6. Michigan City (Samantha Jasinski, Grace Thomas, Erin McGuire, Sarah Hyska) 1:50.67, 7. Wheeler (Laura Wong, Aimee Bolde, Amaya Turner, Morganne Marrs) 1:55.17, 8. Merrillville (Emilie Leifelt, Prysma Valdivia, Paige Raspberry, Janaye Thomas) 2:05.92.

100 BACK — 1. Jaclyn Klimczak (Chesterton) 57.90, 2. Mady Elliott (Chesterton) 59.90, 3. Lily Soeter (Chesterton) 1:01.20, 4. Brianna Pniak (Valparaiso) 1:03.87, 5. Delaney O'Brien (Hobart) 1:04.98, 6. Grace Cobble (Valparaiso) 1:07.21, 7. Gillian Galinsky (Portage) 1:07.24, 8. Lea Deyoung (Portage) 1:07.92.

100 BREAST — 1. Avery Johnston (Portage) 1:08.73, 2. Elizabeth Simac (Valparaiso) 1:08.82, 3. Jenn Gillen (Chesterton) 1:09.23, 4. Abbey Koster (Chesterton) 1:09.52, 5. Daniela Demko (Portage) 1:10.40, 6. Erin McGuire (Michigan City) 1:10.50, 7. Hannah Stewart (Chesterton) 1:11.86, 8. Amanda Kowalsky (Hobart) 1:13.92.

400 FREE RELAY — 1. Chesterton (Lauryn Kallay, Olivia Kroeger, Jaclyn Klimczak, Lauren Unruh) 3:43.96, 2. Valparaiso (Grace Cobble, Madeline Miltenberger, Janine Holleworth, Hannah Shepherd) 3:48.03, 3. Portage (Erin Burke, Alexa Burney, Francesca Flores, Avery Johnston) 3:58.86, 4. Hobart (Mikayla Zakutansky, Anastasia Tepavcevich, Alivia Ahner, Nina Rucinski) 4:14.34, 5. Michigan City (Dania Duenas, Emily Gross, Lydia Heitmann, Cassie Mason) 4:29.59, 6. LaPorte (Jimena Torres, Alaura Shuble, Allison Zila, Abigail Zila) 4:29.97, 7. Wheeler (Lily Graske, Emily Gaylord, Amaya Turner, Aimee Bolde) 4:42.39, Knox 5:05.49.

Munster Sectional

Preliminaries

200 MEDLEY RELAY — 1. Munster 1:51.12, 2. Lake Central 1:54.63, 3. Crown Point 1:57.26, 4. Rensselaer 1:58.18, 5. Highland 1:58.84, 6. Lowell 2:02.83, 7. Kankakee Valley 2:08.29, 8. Griffith 2:13.70.

200 FREE — 1. Kay Foley (Munster) 1:52.39, 2. Hanna Spoolstra (LC) 1:57.61, 3. Rachel Stange (Highland) 2:00.68, 4. Raquel Davila (Highland) 2:02.25, 5. Grace Mikrut (Crown Point) 2:02.93, 6. Morgan Blank (Lowell) 2:03.52, 7. Samantha Buffano (Munster) 2:04.66, 8. Eve Ulloa (Crown Point) 2:04.87.

200 IM — 1. Maggie DePirro (Lake Central) 2:12.71, 2. Jordan Artim (Crown Point) 2:13.36, 3. Michaela Spears (Lake Central) 2:14.42, 4. Brisa Bohling (Munster) 2:14.82, 5. Lindsy Vanek (Munster) 2:14.87, 6. Miranda Adams (Munster) 2:17.72, 7. Bri Tetzloff (Crown point) 2:17.96, 8. Adisyn Sawaska (Lake Central) 2:21.20.

50 FREE — Savanna Spears (Lake Central) 24.55, 2. Paige Bakker (Lake Central) 24.97, 3. Anabel Stein (Lowell) 25.21, 4. Clarisa Cortez (Munster) 25.65, 5. Angela Fisher (Lowell) 25.78, 6. Carly Weller (Lowell) 25.94, 7. Rachel Albright (Lake Central) 26.01, 8. Deven Burse (Munster) 26.28.

100 FLY — 1. Maggie DePirro (Lake Central) 59.86, 2. Adisyn Sawaska (Lake Central) 1:00.51, 3. Elisabeth Vaught (Lowell) 1:00.99, 4. Anabel Stein (Lowell) 1:01.91, 5. Kaitlin Gardner (Crown Point) 1:01.92, 6. Savannah Kunas (Munster) 1:02.45, 7. Leah John (Munster) 1:02.76, 8. Lilah Nelson (Lake Central) 1:03.04.

100 FREE — 1. Rachel Stange (Highland) 54.10, 2. Savanna Spears (Lake Central) 54.31, 3. Audrey Beck (Munster) 54.32, 4. Paige Bakker (Lake Central) 55.19, 5. Carly Weller (Lowell) 55.96, 6. Angela Fisher (Lowell) 56.51, 7. Isabella Blackford (Munster) 56.69, 8. Clarisa Cortez (Munster) 56.93.

500 FREE — 1. Kay Foley (Munster) 5:08.83, 2. Jillian Murray (Lake Central) 5:21.63, 3. Hanna Spoolstra (Lake Central) 5:25.92, 4. Kaitlin Gardner (Crown Point)  5:28.19, 5. Raquel Davila (Highland) 5:31.92, 6. Mia Rinaldi (Lake Central) 5:32.07, 7. Deven Burse (Munster) 5:36.52, 8. Morgan Blank (Lowell) 5:37.38.

200 FREE RELAY — 1. Munster 1:38.97, 2. Lowell 1:40.96, 3. Lake Central 1:41.58, 4. Crown Point 1:46.34, 5. Highland 1:46.36, 6. Kankakee Valley 1:52.93, 7. Rensselaer 1:53.40, 8. Griffith 1:55.21.

100 BACK — 1. Lindsy Vanek (Munster) 59.66, 2. Julianna Massa (Lake Central) 1:00.85, 3. Jillian Murray (Lake Central) 1:01.00, 4. Isabella Blackford (Munster) 1:01.07, 5. Emily Marvel (Highland) 1:01.94, 6. Miranda Adams (Munster) 1:02.12, 7. Grace Mikrut (Crown Point) 1:02.23, 8. Sophia Michael (Rensselaer) 1:02.51.

100 BREAST — 1. Jordan Artim (Crown Point) 1:07.60, 2. Brisa Bohling (Munster) 1:08.88, 3. Audrey Beck (Munster) 1:09.53, 4. Mia Rinaldi (Lake Central) 1:12.42, 5. Bri Tetzloff (Crown Point) 1:12.69, 6. Savannah Frazier (Munster) 1:15.05, 7. Alyssa Hoover (Crown Point) 1:17.24, 8. Chantal Almazan (Lake Central) 1:17.32.

400 FREE RELAY — 1. Lake Central 3:41.20, 2. Lowell 3:42.39, 3. Munster 3:43.10, 4. Rensselaer 3:54.87, 5. Crown Point 4:00.63, 6. Highland 4:32.68, 7. North Newton 4:35.98, 8. Morton 4:38.86.

0
0
0
0
0