Scouting local wrestling sectionals

2013-01-22T17:00:00Z 2014-01-29T03:45:06Z Scouting local wrestling sectionals nwitimes.com
January 22, 2013 5:00 pm

E.C. Central

When: 9 a.m. Saturday

Advancement: The top four place finishers in each weight class advance to the Feb. 2 Calumet Regional.

Participating schools: E.C. Central, Hammond, Bishop Noll, Clark, Gavit, Morton, Lake Central, Merrillville, Munster, Whiting

Defending champion: Lake Central

Favorite: Merrillville

Darkhorse: Lake Central

Ranked wrestlers: Michael Garza (M), 106; Adam Garcia (M), Matt Lechowicz (LC), 120; Jake Covaciu (M), 132; Damian Gomez (BN), 152; Matt Hollins (M), 160; Bobby Steveson (M), 170; Gelen Robinson (LC), 220; Shawn Streck (M), 285

Fast fact: Merrillville was moved from the Calumet Sectional to E.C. Central.

 

Calumet

Advancement: The top four place winners in each weight class advance to the Feb. 2 Calumet Regional.

When: 9 a.m. Saturday

Participating schools: Calumet, Lew Wallace, West Side, Griffith, Highland, Hobart, Lake Station, Portage, River Forest

Defending champion: None

Favorite: Portage

Darkhorse: Hobart

Ranked wrestlers: Gaige Torres (P), 113; Julian Torres (P), 132; Danny Roach (P), 152; Mark Maldonado (Hi), 152; Scottie Sopko (Ho), 170; Tony Rodriguez (Ho), Exvonte Jones (P), 182

Fast fact: Portage was moved to the Calumet Sectional from LaPorte, where it won the last four titles.

 

Crown Point

When: 9 a.m. Saturday

Advancement: The top four place winners in each weight class advance to the Feb. 2 Crown Point Regional.

Participating schools: Andrean, Boone Grove, Crown Point, Hanover Central, Hebron, Kankakee Valley, Lowell, Valparaiso, Wheeler

Defending champion: Crown Point

Favorite: Crown Point

Darkhorse: Lowell

Ranked wrestlers: Riley Akers (CP), 106; Stevan Micic (HC), 113; Drew Hughes (L), 120; Josh Fuqua (CP), Max Buckley (V), 126; Trevor Burlison (CP), 132; Darden Schurg (CP), 138; Mitch Roadruck (L), 145; Dusty Schurg (CP), 152; Kenny Hughes (Lo), Dax Jones (CP), 160; Morgan Kral (CP), 195; Josh Bartoszek (HC), 285

Fast fact: Crown Point has won 10 straight titles.

 

LaPorte

When: 9 a.m. Saturday

Advancement: The top four place winners in each weight class advance to the Feb. 2 Crown Point Regional.

Participating schools: Chesterton, Glenn, Knox, LaPorte, LaVille, Michigan City, New Prairie, North Judson.

Defending champion: None

Favorite: Glenn

Darkhorse: Chesterton

Ranked wrestlers: Chris Katsafaros (C), 145.

Fast fact: Glenn defeated Chesterton 36-30 in the Knox Super Duals. It has never won a sectional.

Copyright 2014 nwitimes.com. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

Follow The Times

Fan Poll

Loading…

Which school has the area's best girls tennis team?

View Results

Follow your school

Duneland Conference

Chesterton Trojans
News
Crown Point Bulldogs
News
Lake Central Indians
News
LaPorte Slicers
News
Merrillville Pirates
News
Michigan City Wolves
News
Portage Indians
News
Valparaiso Vikings
News

Greater South Shore Conference

Bishop Noll Warriors
News
Calumet Warriors
News
Lake Station Eagles
News
Michigan City Marquette Blazers
News
North Newton Spartans
News
River Forest Ingots
News
Wheeler Bearcats
News
Whiting Oilers
News

Great Lakes Athletic Conference

Clark Pioneers
News
Gavit Gladiators
News
Hammond Wildcats
News
Morton Governors
News

Hoosier Conference

Rensselaer Bombers
News

Northwest Crossroads Conference

Andrean 59ers
News
Griffith Panthers
News
Highland Trojans
News
Hobart Brickies
News
Kankakee Valley Kougars
News
Lowell Red Devils
News
Munster Mustangs
News

Northwestern Conference

Lew Wallace Hornets
News
Roosevelt Panthers
News
West Side Cougars
News

Porter County Conference

Boone Grove Wolves
News
Hanover Central Wildcats
News
Hebron Hawks
News
Kouts Mustangs/Fillies
News
LaCrosse Tigers
News
Morgan Twp. Cherokees
News
South Central Satellites
News
Washington Twp. Senators
News
Westville Blackhawks
News

Independents

Bowman Academy Eagles
News
Calumet Christian
News
Campagna Academy
News
Covenant Christian Knights
News
E.C. Central Cardinals
News
Hammond Baptist Swordsman
News
Luther East Eagles
News

Chicago Catholic League

Mt. Carmel Caravan
News
Seton Academy Sting
News
St. Francis deSales Pioneers
News

Chicago Public League

Washington Minutemen/Minutewomen
News

East Suburban Catholic

Marian Catholic Spartans
News

Metro Suburban

Illiana Christian Vikings
News

River Valley Conference

Beecher Bobcats/Ladycats
News
Illinios Lutheran Chargers
News

South Suburban Blue

T.F. North Meteors
News
T.F. South Rebels
News

Southland Athletic Conference

Bloom Twp. Blazin' Trojans
News
Crete-Monee Warriors
News

SouthWest Suburban Blue

Homewood-Flossmoor Vikings
News

SouthWest Suburban Red

Thornridge Falcons
News
Thornton Wildcats
News
Thornwood Thunderbirds
News

Featured Businesses