Scouting local wrestling sectionals

Scouting local wrestling sectionals

2014-01-28T17:15:00Z 2014-01-28T22:34:12Z Scouting local wrestling sectionals nwitimes.com
January 28, 2014 5:15 pm

Calumet Sectional

When: 9 a.m. Saturday.

Participating schools: Calumet, Lew Wallace, West Side, Griffith, Highland, Hobart, Lake Station, Portage, River Forest.

Favorite: Portage.

Darkhorse: Hobart.

Wrestlers to watch: Calumet -- Alec Noworul (132), Doriante Bryant (138), Nick Fowler (182), Marshawn Manuel (285); West Side -- DeAnthony Hall (160); Griffith -- Jeremiah Reitz (106), Ben Stassing (160), Ryan Dunlap (182); Highland -- Ryne Kijurna (195); Hobart -- Brendan Black (120), Sergio Castellanos (126), Matt Burns (132), Scottie Sopko (170); Lake Station -- Jonah Shultz (220); Portage -- Tyler Joseph (106), Gaige Torres (120), Steven Lawrence (138), Travis Williams (220); River Forest -- Jose Zambrana (170), Robert Yanez (285).

Fast facts: Portage has won five consecutive sectional team championships and 20 in the last 22 seasons. ... The Indians sent 13 of 14 wrestlers to the regional in 2013. ... Joseph, Torres, Sopko and Yanez are returning individual sectional champs.

Crown Point Sectional

When: 9 a.m. Saturday.

Participating schools: Andrean, Boone Grove, Crown Point, Hanover Central, Hebron, Kankakee Valley, Lowell, Valparaiso, Wheeler.

Favorite: Crown Point.

Darkhorse: Hanover Central.

Wrestlers to watch: Crown Point -- Daylan Schurg (120), Zach Donaldson (132), Denton Schurg (145), Darden Schurg (152), Morgan Kral (195), Steven Potoskey (220); Hanover Central -- Isaac Cortez (106), Chris Ruiz (113), Adoko Neil (120), Stevan Micic (126), Evan Larsen (145), Tyler Scott (195); Kankakee Valley -- Tim Schoonveld (182), Alex Berdine (220); Lowell -- Colton Cummings (106), Jake Gross (132), Drew Hughes (138), Kenny Hughes (160), Isaac James (170); Valparaiso -- Austin Line (113), Ian Suttles (285).

Fast facts: Crown Point has won 11 titles in a row. ... Micic, Scott, both Hugheses, C.P.'s Josh Fuqua, Riley Akers, Darden Schurg, Kral and Potoskey are returning champions. ... Micic, Donaldson, both Hugheses and Kral are undefeated.

E.C. Central Sectional

When: 9 a.m. Saturday.

Participating schools: E.C. Central, Hammond, Bishop Noll, Clark, Gavit, Morton, Lake Central, Merrillville, Munster, Whiting.

Favorite: Merrillville.

Darkhorse: Lake Central.

Wrestlers to watch: E.C. Central -- Robert Rivera (195); Hammond -- Shamar Shields (220), Ronald Burnett (285); Bishop Noll -- George Sons (113), Jesus Loe (220); Clark -- Chris Diaz (120), Ismael Quintanilla (132), Maurice Dawkins (145), Kensha Funches (182); Gavit -- Frederick Taylor (126), Michael Maravilla (160); Lake Central -- Branden Truver (126), Jake Sebahar (145), Kody Christensen (152), Gelen Robinson (220); Morton -- Julian Miranda (106), Rickie Rodriguez (113), Ruben Rodriguez (120), Andy Key (170); Merrillville -- Mike Garza (113), Clarence Johnson (126), Jacob Covaciu (138), Isaac Rentas (145), Willie Armstrong (152), Matt Hollins (182), Shawn Streck (285); Munster -- Jason Crary (113), Rudy Magana (120).

Fast facts: Merrillville has won nine team sectional titles in a row. ... The Pirates won nine weight classes last season. ... Garza, Rickie Rodriguez, Covaciu, Christensen, Rentas, Armstrong, Robinson and Streck are returning individual sectional champs.

LaPorte Sectional

When: 9 a.m. Saturday.

Participating schools: Chesterton, Glenn, Knox, LaPorte, LaVille, Michigan City, New Prairie, North Judson.

Favorite: Chesterton.

Darkhorse: New Prairie.

Wrestlers to watch: Chesterton -- Jack Tolin (106), Sawyer Hallas (160), Alex Katsafaros (170), Connor Smiith (220); Knox -- Michael Sustaita (195); LaPorte -- Mike Eldridge (182), Landon Blackburn (285); New Prairie -- Chris Trent (113), Dalton Escobedo (160).

Fast facts: Chesterton is defending champion. ... Trent, Escobedo, Glenn's Austin Coach, James Frey and Adam Dodson, Chesterton's Mike Double, Eldridge and Sustaita are returning individual champions.

— Compiled by David Funk and Jim Peters

Copyright 2014 nwitimes.com. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

Follow The Times

Fan Poll

Loading…

Which school has the area's best baseball team?

View Results

Follow your school

Duneland Conference

Chesterton Trojans
News
Crown Point Bulldogs
News
Lake Central Indians
News
LaPorte Slicers
News
Merrillville Pirates
News
Michigan City Wolves
News
Portage Indians
News
Valparaiso Vikings
News

Greater South Shore Conference

Bishop Noll Warriors
News
Calumet Warriors
News
Lake Station Eagles
News
Michigan City Marquette Blazers
News
North Newton Spartans
News
River Forest Ingots
News
Wheeler Bearcats
News
Whiting Oilers
News

Great Lakes Athletic Conference

Clark Pioneers
News
Gavit Gladiators
News
Hammond Wildcats
News
Morton Governors
News

Hoosier Conference

Rensselaer Bombers
News

Northwest Crossroads Conference

Andrean 59ers
News
Griffith Panthers
News
Highland Trojans
News
Hobart Brickies
News
Kankakee Valley Kougars
News
Lowell Red Devils
News
Munster Mustangs
News

Northwestern Conference

Lew Wallace Hornets
News
Roosevelt Panthers
News
West Side Cougars
News

Porter County Conference

Boone Grove Wolves
News
Hanover Central Wildcats
News
Hebron Hawks
News
Kouts Mustangs/Fillies
News
LaCrosse Tigers
News
Morgan Twp. Cherokees
News
South Central Satellites
News
Washington Twp. Senators
News
Westville Blackhawks
News

Independents

Bowman Academy Eagles
News
Calumet Christian
News
Campagna Academy
News
Covenant Christian Knights
News
E.C. Central Cardinals
News
Hammond Baptist Swordsman
News
Luther East Eagles
News

Chicago Catholic League

Mt. Carmel Caravan
News
Seton Academy Sting
News
St. Francis deSales Pioneers
News

Chicago Public League

Washington Minutemen/Minutewomen
News

East Suburban Catholic

Marian Catholic Spartans
News

Metro Suburban

Illiana Christian Vikings
News

River Valley Conference

Beecher Bobcats/Ladycats
News
Illinios Lutheran Chargers
News

South Suburban Blue

T.F. North Meteors
News
T.F. South Rebels
News

Southland Athletic Conference

Bloom Twp. Blazin' Trojans
News
Crete-Monee Warriors
News

SouthWest Suburban Blue

Homewood-Flossmoor Vikings
News

SouthWest Suburban Red

Thornridge Falcons
News
Thornton Wildcats
News
Thornwood Thunderbirds
News

Featured Businesses