Skip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
Fall prep pairings
agate

Fall prep pairings

  • Updated
{{featured_button_text}}
Football

Football 

Football

Class 6A

Sectional 1

Oct. 30

G1: Lake Central at Lafayette Jefferson, 6 p.m.

G2: Crown Point at Merrillville, 7 p.m.

Nov. 6

Championship: G1 winner vs. G2 winner, TBD

Sectional 2

Oct. 30

G1: Penn at Chesterton, 7 p.m.

G2: Elkhart at Portage, 7 p.m.

Nov. 6

Championship: G1 winner vs. G2 winner, TBD

Class 5A

Sectional 9

Oct. 30

G1: Michigan City at Valparaiso, 7 p.m.

G2: Munster at LaPorte, 7 p.m.

Nov. 6

Championship: G1 winner vs. G2 winner, 7 p.m.

Class 4A

Sectional 17

Oct. 23

G1: EC Central at West Side, 7 p.m.

G2: Hobart at Gavit, 7 p.m.

G3: Griffith at Highland, 7 p.m.

G4: Morton at Lowell, 7 p.m.

Oct. 30

Game 5: G1 winner vs. G2 winner, 7 p.m.

Game 6: G3 winner vs. G4 winner, 7 p.m.

Nov. 6

Championship: G5 winner vs. G6 winner, 7 p.m.

Sectional 18

Oct. 23

G1: SB St. Joseph at SB Clay, 6 p.m.

G2: Logansport at SB Riley, 6 p.m.

G3: New Prairie at Plymouth, 6 p.m.

G4: Kankakee Valley at Culver Academies, 6:30 p.m.

Oct. 30

Game 5: G1 winner vs. G2 winner, 6 p.m.

Game 6: G3 winner vs. G4 winner, 6 p.m.

Nov. 6

Championship: G5 winner vs. G6 winner, TBD

Class 3A

Sectional 25

Oct. 23

G1: Calumet at Hammond, 7 p.m.

G2: Knox at Benton Central, 6:30 p.m.

G3: Hanover Central at Twin Lakes, 6:30 p.m.

G4: River Forest at Clark, 7 p.m.

Oct. 30

Game 5: G1 winner vs. G2 winner, TBD

Game 6: G1 winner vs. G2 winner, TBD

Nov. 6

Championship: G5 winner vs. G6 winner, TBD

Class 2A

Sectional 33

Oct. 23

G1: Andrean at Boone Grove, 7 p.m.

G2: Whiting at Bishop Noll, 7 p.m.

G3: Wheeler at North Newton, 7 p.m.

G4: Bowman at Rensselaer, 7 p.m.

Oct. 30

Game 5: G1 winner vs. G2 winner, 7 p.m.

Game 6: G3 winner vs. G4 winner, 7 p.m.

Nov. 6

Championship: G5 winner vs. G6 winner, 7 p.m.

Class A

Sectional 41

Oct. 23

G1: Winamac at South Central, 6:30 p.m.

G2: Culver Community at Lake Station, 6:30 p.m.

G3: North Judson at West Central, 6:30 p.m.

Oct. 30

G4: South Newton at G1 Winner, TBD

G5: G2 winner vs. G3 winner, TBD

Nov. 6

Championship: G4 winner vs. G5 winner, TBD

Boys Soccer

Oct. 24

Class 3A

South Bend St. Joseph Semistate

Chesterton vs. Fishers, 10 a.m.

Saturday

Class 3A

Goshen Regional

Chesterton 2, Plymouth 0

Munster 3, Elkhart 0

Championship, Chesterton 2, Munster 0

Class 2A

Mishawaka Marian Regional

South Bend St. Joseph 1, West Lafayette 0

NorthWood vs. Clark, canceled

Championship, NorthWood 2, South Bend St. Joseph 1

Class A

Argos Regional

Kouts 1, Westview 1, Kouts won on PKs

Argos 5, Morgan Township 2

Championship, Argos 3, Kouts 2

Girls Soccer

Saturday

Class 3A

South Bend Adams Regional

South Bend St. Joseph 1, Penn 0

Chesterton 3, Crown Point 2 (OT)

Championship, South Bend St. Joseph 2, Chesterton 0

Class 2A

Culver Academies Regional

Culver Academies 1, NorthWood 0

West Lafayette 1, Wheeler 0

Championship, Culver Academies 6, West Lafayette 2

Class A

LaVille Regional

At Newton Park

Argos 3, Covenant Christian 1

Andrean 4, Bethany Christian 3

Championship, Argos 3, Andrean 2

Boys Tennis

State Finals

Saturday

At North Central

Carmel 5, Jasper 0

North Central 3, Munster 2

Championship, Carmel 3, North Central 2

Girls Volleyball

Oct. 24

Class 4A

LaPorte Regional

Munster vs. LaPorte, 9 a.m.

Penn vs. Crown Point, Noon

Championship, 6:30 p.m.

Saturday

Michigan City Sectional

Saturday

LaPorte 25-25-25, Mishawaka 22-14-15

Plymouth 25-25-23-23-15, Michigan City 16-20-25-25-5

Championship: LaPorte 26-25-25, Plymouth 24-21-17

Munster Sectional

Saturday

Munster 25-25-25, Highland 9-11-17

Merrillville 25-25-25, Morton 17-5-12

Championship: Munster 25-25-25, Merrillville 12-13-4

Valparaiso Sectional

Saturday

Chesterton 28-25-25, Portage 26-17-13

Crown Point 25-25-25, Valparaiso 20-19-12

Championship: Crown Point 25-25-25, Chesterton 12-14-15

Class 3A

Griffith Sectional

Saturday

Clark 26-25-25-24-15, Hammond 28-22-9-26-8

Griffith 25-25-25, Gavit 7-9-12

Championship: Griffith 25-25-25, Clark 7-9-12

Hanover Central Sectional

Saturday

Culver Academies 25-25-25, Wheeler 19-15-15-

Kankakee Valley 25-25-25, Hanover Central 23-21-19

Championship: Culver Academies 22-26-25-25-15, Kankakee Valley 25-28-18-19-8

Class 2A

Andrean Sectional

Saturday

Illiana Christian 25-25-25, Lake Station 12-10-13

Andrean d. Bishop Noll

Championship: Andrean 25-25-25, Illiana Christian 20-18-18

Boone Grove Sectional

Saturday

Winamac 25-25-25, Hebron 22-22-11

North Judson vs. Rensselaer, canceled

Championship: North Judson 25-25-25, Winamac 23-14-14

Bremen Sectional

Saturday

Rochester 25-25-25, LaVille 14-14-14

Bremen 25-25-25, Westville 9-18-8

Championship: Rochester 25-25-25, Bremen 21-14-10

Class A

Morgan Twp. Sectional

Saturday

Kouts 25-25-25, 21st Century 8-7-13

Marquette 16-25-25-19-15, Morgan Township 25-15-13--25-13

Championship: Kouts 25-25-13-25, Marquette 15-13-25-18

Triton Sectional

Saturday

Triton 25-25-25, Argos 9-12-8

West Central 25-17-25-25, Culver Community 22-25-19-13

Championship: Triton 25-25-25, West Central 8-9-16

0
0
0
0
0

Be the first to know

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

  • Updated

Here are the football pairings, boys and girls soccer sectional pairings, boys tennis semistate pairings, and girls volleyball sectional pairings.

  • Updated

Here are the football pairings, boys and girls soccer sectional pairings, boys tennis semistate pairings, and girls volleyball sectional pairings.

Here are the football sectional pairings, boys soccer semistate, and girls volleyball regional pairings.

Here are the football pairings, boys and girls soccer sectional pairings, boys tennis semistate pairings, and girls volleyball sectional pairings.

  • Updated

Here are the football sectional pairings, boys soccer semistate, and girls volleyball regional pairings.

  • Updated

Here are the football pairings, boys and girls soccer sectional pairings, boys tennis semistate pairings, and girls volleyball sectional pairings.

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News

Crime

Entertainment & Dining

Latest News

Local Sports

NWI Prep Sport News

Weather Alerts