Skip to main contentSkip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
agate

Fall prep pairings

  • 0
Soccer

Boys Soccer

Class 3A

Lake Central Sectional

Monday, Oct. 3

Match 1: EC Central vs. Lake Central, 5 p.m.

Match 2: Hammond Central vs. Highland, 7 p.m.

Wednesday, Oct. 5

Match 3: Winner Match 1 vs. Winner Match 2, 5 p.m.

Match 4: Munster vs. Morton, 7 p.m.

Saturday, Oct. 8

Championship: Winner Match 3 vs. Winner Match 4, 7 p.m.

Hobart Sectional

Monday, Oct. 3

Match 1: Kankakee Valley vs. Valparaiso, 6 p.m.

Tuesday, Oct. 4

Match 2: Hobart vs. Crown Point, 5 p.m.

Match 3: Lowell vs. Portage, 7 p.m.

Wednesday, Oct. 5

Match 4: Merrillville vs. Winner Match 1, 5 p.m.

Match 5: Winner Match 2 vs. Winner Match 3, 7 p.m.

Saturday, Oct. 8

Championship: Winner Match 4 vs. Winner Match 5, 7 p.m.

South Bend Adams Sectional

Monday, Oct. 3

Match 1: South Bend Adams vs. New Prairie, 5 p.m.

Tuesday, Oct. 4

Match 2: Penn vs. Chesterton, 4 p.m.

Match 3: South Bend Riley vs. Michigan City, 6 p.m.

Wednesday, Oct. 5

Match 4: LaPorte vs. Winner Match 1, 4 p.m.

Match 5: Winner Match 2 vs. Winner Match 3, 6 p.m.

Saturday, Oct. 8

Championship: Winner Match 4 vs. Winner Match 3, 6 p.m.

Class 2A

Illiana Christian Sectional

Monday, Oct. 3

Match 1: Griffith vs. Illiana Christian, 5 p.m.

Match 2: Boone Grove vs. Hanover Central, 7 p.m.

Wednesday, Oct. 5

Match 3: Winner Match 1 vs. Winner Match 2, 5 p.m.

Match 4: Bishop Noll vs. River Forest, 7 p.m.

Saturday, Oct. 8

Championship: Winner Match 3 vs. Winner Match 4, 7 p.m.

Class A

Wheeler Sectional

Monday, Oct. 3

Match 1: DeMotte Christian vs. Kouts, 5 p.m.

Match 2: Wheeler vs. Andrean, 7 p.m.

Wednesday, Oct. 5

Match 3: Winner of Match 1 vs. Winner Match 2, 5 p.m.

Match 4: Hammond Academy vs. Hebron, 7 p.m.

Saturday, Oct. 8

Championship: Winner Match 3 vs. Winner Match 4, 6 p.m.

Marquette Sectional

Monday, Oct. 3

Match 1: Oregon-Davis vs. Marquette, 5 p.m.

Tuesday, Oct. 4

Match 2: Morgan Twp. vs. Westville, 5 p.m.

Wednesday, Oct. 5

Match 3: Washington Twp. vs. Winner Match 1, 5 p.m.

Saturday, Oct. 8

Championship: Winner Match 2 vs. Winner Match 3, 2 p.m.

Girls Soccer

Class 3A

Hammond Central Sectional

Tuesday, Oct. 4

Match 1: Morton vs. Munster, 6 p.m.

Thursday, Oct. 6

Match 2: EC Central vs. Hammond Central 5 p.m.

Match 3: Lake Central vs. Winner Match 1, 7 p.m.

Saturday, Oct. 8

Championship: Winner Match 2 vs. Winner Match 3, 2 p.m.

Portage Sectional

Tuesday, Oct. 4

Match 1: Crown Point vs. Valparaiso, 5 p.m.

Match 2: Hobart vs. Merrillville, 7 p.m.

Thursday, Oct. 6

Match 3: Winner Match 1 vs. Winner Match 2, 5 p.m.

Match 4: Chesterton vs. Portage, 7 p.m.

Saturday, Oct. 8

Championship: Winner Match 3 vs. Winner Match 4, 2 p.m.

South Bend St. Joseph Sectional

Tuesday, Oct. 4

Match 1: Mishawaka vs. South Bend St. Joseph, 4 p.m.

Match 2: Michigan City vs. Penn, 6 p.m.

Thursday, Oct. 6

Match 3: Winner Match 1 vs. Winner Match 2, 4 p.m.

Match 4: South Bend Adams vs. LaPorte, 6 p.m.

Saturday, Oct. 8

Championship: Winner Match 3 vs. Winner Match 4, 1 p.m.

Class 2A

Highland Sectional

Tuesday, Oct. 4

Match 1: River Forest vs. Hanover Central, 5 p.m.

Match 2: Lowell vs. Highland, 7 p.m.

Thursday, Oct. 6

Match 3: Winner Match 1 vs. Winner Match 2, 5 p.m.

Match 4: Griffith vs. Boone Grove, 7 p.m.

Saturday, Oct. 8

Championship: Winner Match 3 vs. Winner Match 4, 2 p.m.

Kankakee Valley Sectional

Tuesday, Oct. 4

Match 1: Kankakee Valley vs. West Lafayette, 5:30 p.m.

Thursday, Oct. 6

Match 2: Rensselaer vs. Twin Lakes, 5 p.m.

Match 3: New Prairie vs. Winner Match 1, 7 p.m.

Saturday, Oct. 8

Championship: Winner Match 2 vs. Winner Match 3, 2 p.m.

Class A

DeMotte Christian Sectional

Tuesday, Oct. 4

Match 1: Andrean vs. Wheeler, 5 p.m.

Match 2: Illiana Christian vs. DeMotte Christian, 7 p.m.

Thursday, Oct. 6

Match 3: Winner Match 1 vs. Winner Match 2, 5 p.m.

Match 4: Hebron vs. Bishop Noll 7 p.m.

Saturday, Oct. 8

Championship: Winner Match 3 vs. Winner Match 4, 2 p.m.

Kouts Sectional

Monday, Oct. 3

Match 1: Washington Twp. vs. Kouts, 4:30 p.m.

Tuesday, Oct. 4

Match 2: Westville vs. Morgan Twp., 4:30 p.m.

Thursday, Oct. 6

Match 3: Marquette vs. Winner Match 1, 4:30 p.m.

Saturday, Oct. 8

Championship: Winner Match 2 vs. Winner Match 3, 2 p.m

Boys Tennis

Munster Regional

Tuesday, Oct. 4

Hobart vs. EC Central Sectional winner

Crown Point vs. Munster

Wednesday, Oct. 5

Championship, 4:30 p.m.

LaPorte Regional

Tuesday, Oct. 4

Chesterton vs. LaPorte

Penn vs. South Bend St. Joseph

Wednesday, Oct. 5

Championshipm 4:30 p.m.

Crown Point Sectional

Wednesday, Sept. 28

Lowell 3, Kankakee Valley 2

Hanover Central 3, Match 2: Lake Central 2

Thursday, Sept. 29

Crown Point 5, Lowell 0

Hanover Central d. Rensselaer

Friday, Sept. 30

Championship: Crown Point 3, Hanover Central 2

EC Central Sectional

Wednesday, Sept. 28

Hammond Academy 3, Bishop Noll 2

Morton 3, EC Central 2

Thursday, Sept. 29

Match 3: Hammond Central vs. Hammond Academy

Match 4: River Forest vs. Morton

Friday, Sept. 30

Championship: Winner Match 3 vs. Winner Match 4, 4 p.m.

Hobart Sectional

Wednesday, Sept. 28

Andrean 4, Merrillville 1

Hobart 4, Lake Station 1

Thursday, Sept. 29

Championship: Hobart 3, Andrean 2

LaPorte Sectional

Wednesday, Sept. 28

New Prairie 5, Marquette Catholic 0

LaPorte 3, Michigan City 2

Friday, Sept. 30

LaPorte 5, New Prairie 0

Munster Sectional

Wednesday, Sept. 28

Munster 5, Illiana Christian 0

Thursday, Sept. 29

Highland 5, Griffith 0

Friday, Sept. 30

Championship: Munster 5, Highland 0

Valparaiso Sectional

Wednesday, Sept. 28

Portage 4, Wheeler 1

Chesterton 5, Valparaiso 0

Thursday, Sept. 29

Championship: Chesterton 5, Portage 0

0 Comments
0
0
0
0
0

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Here's a look at the prep sports schedule for Saturday, Dec. 3, 2022

Here's a look at the prep sports schedule for Friday, Dec. 2, 2022

Here's a look at the prep sports schedule for Tuesday, Nov. 29, 2022

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News

Crime

Entertainment & Dining

Latest News

Local Sports

NWI Prep Sport News

Weather Alerts