{{featured_button_text}}
Tennis

Tennis

Boys Soccer

Class 3A

Munster Sectional

Monday's result

Highland 2, Lowell 0

Tuesday's results

Morton 2, Munster 0

Bishop Noll 4, EC Central 1

Wednesday's games

Game 5: Lake Central vs. Highland, 5:30 p.m.

Game 6: Morton vs. Bishop Noll, 7 p.m.

Saturday's game

Championship: Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 2 p.m.

Valparaiso Sectional

Monday's result

Merrillville 4, Portage 0

Tuesday's results

Crown Point 6, Kankakee Valley 1

Chesterton 5, Hobart 0

Wednesday's games

Game 5: Valparaiso vs. Merrillville, 5 p.m.

Game 6: Crown Point vs. Chesterton, 7 p.m., WEFM-FM (95.9), www.rrsn.com

Saturday's game

Championship: Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 2 p.m., WEFM-FM (95.9), www.rrsn.com

South Bend Adams Sectional

Monday's results

Plymouth 2, SB Riley 0

Michigan City 7, Mishawaka 2

Wednesday's games

Game 5: Plymouth vs. Michigan City, 4 p.m.

Game 6: SB Adams vs. LaPorte, 6 p.m.

Saturday's game

Championship: Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 1 p.m.

Class 2A

Griffith Sectional

Monday's results

Griffith 8, Gavit 0

Clark 4, Wheeler 2

Wednesday's games

Game 5: Griffith vs. Clark, 5 p.m.

Game 6: River Forest vs. Hammond, 7 p.m.

Saturday's game

Championship: Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 2 p.m.

West Lafayette Sectional

Monday's results

Twin Lakes 1, Benton Central 0

West Lafayette 4, Boone Grove 3

Wednesday's games

Game 5: Twin Lakes vs. West Lafayette, 4 p.m.

Game 6: Rensselaer vs. Hanover Central, 6 p.m.

Saturday's game

Championship: Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 4 p.m.

Class A

Andrean Sectional

Monday's result

Hammond Academy 3, Hebron 0

Wednesday's games

Game 5: Andrean vs. Covenant Christian, 5 p.m.

Game 6: Kouts vs. Hammond Academy, 7 p.m.

Saturday's game

Championship: Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 2 p.m.

LaVille Sectional

Monday's results

Morgan Twp. 7, Oregon-Davis 0

LaVille 4, Washington Twp. 3

Wednesday's games

Game 5: Morgan Twp. vs. LaVille, 5 p.m.

Game 6: Marquette vs. Westville, 7 p.m.

Saturday's game

Championship: Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 1 p.m.

Girls Soccer

Class 3A

EC Central Sectional

Tuesday's results

Munster 4, Highland 0

Crown Point 3, Lake Central 2

You have free articles remaining.

Become a Member

Keep reading for FREE!
Enjoy more articles by signing up or logging in. No credit card required.

Thursday's games

Game 5: Munster vs. Crown Point, 5 p.m.

Game 6: Morton vs. EC Central, 7 p.m.

Saturday's game

Championship: Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 7 p.m.

Hobart Sectional

Tuesday's results

Chesterton 12, Merrillville 0

Portage 5, Hobart 2

Thursday's games

Game 5: Chesterton vs. Portage, 5 p.m.

Game 6: Michigan City vs. Valparaiso, 7 p.m.

Saturday's game

Championship: Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 7 p.m., WEFM-FM (95.9), www.rrsn.com

South Bend Riley Sectional

Tuesday's result

SB St. Joseph 14, SB Riley 0

Thursday's games

Game 5: SB Adams vs. Mishawaka, 4 p.m.

Game 6: LaPorte vs. SB St. Joseph, 6 p.m.

Saturday's game

Championship: Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 6 p.m.

Class 2A

Wheeler Sectional

Tuesday's results

Game 1: River Forest vs. Clark, late

Griffith 9, Gavit 0

Thursday's games

Game 5: Winner Game 1 vs. Griffith, 5 p.m.

Game 6: Hammond vs. Wheeler, 7 p.m.

Saturday's game

Championship: Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 6 p.m., www.rrsn.com (video)

Hanover Central Sectional

Tuesday's results

West Lafayette 7, Hanover Central 0

Lowell 1, Kankakee Valley 0

Thursday's games

Game 5: West Lafayette vs. Lowell, 5 p.m.

Game 6: Twin Lakes vs. Benton Central, 7 p.m.

Saturday's game

Championship: Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 7 p.m.

Class A

Boone Grove Sectional

Monday's result

Rensselaer 2, Hebron 0

Tuesday's result

Andrean 5, Bishop Noll 2

Wednesday's game

Game 5: Rensselaer vs. Andrean, 4:30 p.m.

Thursday's game

Game 6: Boone Grove vs. Oregon-Davis, 4:30 p.m.

Saturday's game

Championship: Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 4:30 p.m.

Covenant Christian Sectional

Tuesday's results

Covenant Christian 8, Morgan Twp. 0

Kouts 4, Westville 0

Thursday's games

Game 5: Covenant Christian vs. Kouts, 5 p.m.

Game 6: Washington Twp. vs. Marquette, 7 p.m.

Saturday's games

Championship: Winner Game 5 vs. Winner Game 6, 7 p.m.

Boys Tennis

LaPorte Regional

Tuesday's results

LaPorte 4, Valparaiso 1

South Bend St. Joseph 4, Penn 1

Wednesday's match

Championship: Valparaiso vs. South Bend St. Joseph, 4:30 p.m.

Munster Regional

Tuesday's matches

Crown Point 5, Merrillville 0

Munster 5, Morton 0

Wednesday's match

Championship: Crown Point vs. Munster, 4:30 p.m.

0
0
0
0
0

Sports Copy Editor

Jim is a copy editor for The Times who works out of Valparaiso. A South Central High School (1984) and Ball State ('89) grad, he’s covered preps most of his career. He received the Indiana High School Wrestling Coaches Association’s Media Award in 1997.