{{featured_button_text}}

Boys Basketball

Covenant Christian 79, North White 72

COVENANT CHRISTIAN (15-33-15-16)

Ben Lins 9 12-13 32, Danny Bultema 1 1-2 4, Cade Walstra 6 1-2 13, Gavin Herrema 9 4-6 28, Isaac Alblas 0 2-2 2. Totals — 25 20-25 79.

3-point field goals: Lins 2, Bultema 1, Herrema 6 (CC). JV score: North White 48, Covenant Christian 27.

LaCrosse 60, West Central 53

LACROSSE (13-16-12-19)

Mitzner 3 0-1 6, Frazier 3 6-6 12, Jones 3 4-6 10, Tucker 2 1-6 6, McDougal 7 3-7 17, Garwood 3 0-0 6, Brust 0 0-0 0, Grieger 1 0-0 3. Totals — 22 14-26 60.

WEST CENTRAL (12-15-10-16)

Totals — 20 8-10 53.

3-point field goals: Tucker 1, Grieger 1 (L). Team fouls: LaCrosse 13, West Central 18. Fouled out: None.

Lake Central 58, Michigan City 50

LAKE CENTRAL (21-11-9-17)

Anderson 7 3-4 23, Edwards 0 0-0 0, Davis 3 0-0 7, Nichols 0 0-0 0, James 1 0-0 3, Dobos 0 0-0 0, Mileusnic 0 0-0 0, Ciapponi 5 3-4 13, Cheney 0 0-0 0, Blum 3 0-0 8, Zezovski 1 2-2 4. Totals — 20 8-10 58.

3-point field goals: Anderson 6, Davis 1, James 1, Blum 2 (LC). Team fouls: Lake Central 13, Michigan City . Fouled out: None.

Lake Station 56, Boone Grove 38

BOONE GROVE (9-10-12-7)

Jake Mayersky 1 2-2 4, Johnny Parker 3 0-0 8, Kevin Josifoski 2 0-0 4, Erik Buth 3 2-4 8, Quinn Walker 1 0-0 3, Chandler Murray 2 0-0 4, Cooper Jones 3 0-0 6, Gabe Gillespie 0 0-2 0, Drew Murray 0 1-2 1. Totals — 15 5-10 38.

LAKE STATION (10-19-12-15)

Sean Gooch 3 0-0 6, Angelo Guerra 3 0-0 9, Jared Jones 1 0-0 2, Darius Moses 3 2-2 8, Dominque Smith 7 10-12 25, Nate Dukich 3 0-0 6, Dante Pritchett 0 0-1 0. Totals — 20 12-15 56.

3-point field goals: Parker 2, Walker 1 (BG); Guerra 3, Smith 1 (LS). JV score: Boone Grove 40, Lake Station 37.

Marian Catholic 77, Benet Academy 68

MARIAN CATHOLIC (24-14-15-24)

Jordan Green 10 4 26, Ahron Ulis 7 8 23, Elijah Jones 3 1 7, Chris White 5 4 17, Breion Hill 1 0 2, Yemi Elutilo 1 0 2, Yemi Elutilo 1 0 2, Blair Crutcher 0 0 0, Jalen Walsh 0 0 0. Totals — 27 17-22 77.

BENET ACADEMY (18-14-18-18)

Totals — 26 7 68.

3-point field goals: Green 2, Ulis 1, White 3 (MC). Team fouls: Marian Catholic 14, Benet Academy 22. Fouled out: E. Jones, Hill (MC); Trevor Casmere (BA).

Merrillville 71, LaPorte 68

LAPORTE (14-16-15-23)

Ethan Osowski 2 0-0 6, Carson Crass 4 0-4 8, Garrott Ott-Large 3 0-0 9, Jake Spence 6 3-3 20, Drake Gunn 6 2-4 15, Mason Schroeder 0 0-0 0, Grant Ott-Large 5 0-3 10. Totals — 26 5-14 68.

MERRILLVILLE (17-16-15-24)

Kolby Ford 0 0-0 0, Darryon Bandy 1 1-2 4, Dorian Harris 0 0-0 0, Keon Thompson 12 6-10 30, Will Fulton 2 0-0 6, Lavari Ruffin 2 2-2 6, Rishard Balkcom 9 3-4 22, Mark Leon 3 0-0 6. Totals — 30 12-18 71.

3-point field goals: LaPorte 11 (Spence 5, Garrott Ott-Large 3, Osowski 2, Gunn); Merrillville 4 (Fulton 2, Bandy, Balkcom). Leaders — Rebounds: Gunn 9 (L); Balkcom 11 (M). Steals: Crass 3 (L); Balkcom 4 (M). Team fouls: LaPorte 11, Merrillville 11. Fouled out: None. Technical Fouls: Balkcom, Howard (M). JV score: Merrillville 39, LaPorte 37.

Morgan Twp. 85, Westville 44

MORGAN TWP.

Swivel 5 0-0 11, Braden 9 2-3 22, Lesko 3 4-5 10, Maxwell 7 1-2 17, Ivanyo 8 1-4 17, Venice 1 0-0 2, Anderson 3 0-1 6. Totals — 36 8-15 85.

3-point field goals: Swivel 1, Braden 2, Maxwell 2 (MT). Leaders — Rebounds: Braden 5 (MT). Assists: Swivel 7 (MT). Steals: Swivel 3 (MT). Team fouls: Morgan Twp. 14. Fouled out: None.

West Side 48, Munster 44

WEST SIDE (19 8-16 48)

Peterson 4 0-2 8, Irby 1 1-3 3, Walker 2 0-0 6, Williams 1 0-2 2, Roberson 3 1-1 7, Roberson 2 0-1 4, Washington 3 5-6 11, Washington 3 1-1 7. Totals — 19 8-16 48.

MUNSTER (15 10-15 44)

Tyler Zabrecky 0 0-0 0, Eric Jerge 0 0-0 0, PJ Katona 0 0-0 0, Jevon Morris 3 2-4 9, Josh Davis 0 0-0 0, Jeremiah Lovett 0 2-2 2, Luka Balac 5 4-4 14, Nick Fies 4 0-1 11, Dorian Benford 3 2-4 8, Jeffrey Hemmelgarn 0 0-0 0, Scott Farmer 0 0-0 0. Totals — 15 10-15 44.

3-point field goals: Walker 2 (WS); Morris 1, Fies 3 (M). Leaders — Rebounds: Peterson 7 (WS); Benford 6 (M). Assists: Roberson 4 (WS); Davis 4 (M). Steals: Balac 3 (M). Team fouls: West Side 17, Munster 16. Fouled out: Washington 5 (WS); Balac (M).

Whiting 82, Westville 56

WHITING

Totals — 32-68 14-27 82.

WESTVILLE

C. Young 5 4-4 15, J. Dechantal 6 0-0 15, J. Woods 2 2-3 8, P. Lake 2 0-0 6, L. Wilson 2 1-2 5, B. Qualkenbush 1 2-2 5, E. Bogart 1 0-0 2, C. Sherwood 0 0-0 0, A. Hannon 0 0-0 0, J. Hannon 0 0-0 0, A. Schmitt 0 0-0 0. Totals — 19 9-11 56.

3-point field goals: Young 1, Dechantal 3, Woods 2, Lake 2, Qualkenbush 1 (W). Leaders — Rebounds: Dechantal 8 (W). Assists: Woods 4 (W). Steals: Wilson 2 (W). Team fouls: Westville 23. Fouled out: None.


Girls Swimming

State Finals — Prelims

200  MEDLEY RELAY — 1. Carmel 1:41.91, 8. Chesterton (Jaclyn Klimczak, Jenn Gillen, Sophia Gill, Jadah Eshenaur) 1:46.12, 9. Lake Central (Jourie Wilson, Michaela Spears, Maggie DePirro, Paige Bakker) 1:46.51.

200 FREE — 1. Ashlyn Underhill (Carmel) 1:48.43, 12. Jacklyn Bontrager (Valparaiso) 1:53.32, 14. Maisyn Klimczak (Chesterton) 1:53.65, 17. Lauren Unruh (Chesterton) 1:53.94, 20. Rachel Stange (Highland) 1:54.55, 21. Hanna Spoolstra (Lake Central) 1:54.66. 24. Veronika Ozimek (Chesterton) 1:56.22.

200 IM — 1. Kelly Pash (Carmel) 1:59.10, 5. Jaclyn Klimczak (Chesterton) 2:02.09, 14. Michaela Spears (Lake Central) 2:06.39, 24. Maddi Johnson (Valparaiso) 2:08.94.

50 FREE — 1. Elsa Fretz (Northridge) 23.07, 2. Paige Bakker (Lake Central) 23.32, 10. Emma Wright (Hobart) 23.62, 13. Jordan Artim (Crown Point) 23.74, 26. Jennifer Lockhart (Munster) 24.60, 32. Sophia Gill (Chesterton) 25.08.

100 FLY — 1. Kelly Pash (Carmel) 53.25, 23. Priscilla Zavala (Munster) 58.51, 30. Sophia Gill (Chesterton) 59.64.

100 FREE — 1. Elsa Fretz (Northridge) 50.24, 2. Emma Wright (Hobart) 50.43, 8. Paige Bakker (Lake Central) 51.29, 23. Jourie Wilson (Lake Central) 53.03, 24. Rachel Stange (Highland) 53.25, 24. Veronika Ozimek (Chesterton) 53.25.

500 FREE — 1. Mary Catherine Pruitt (South Bend St. Joseph) 4:51.04, 4. Maisyn Klimczak (Chesterton) 4:57.12, 16. Maddi Johnson (Valparaiso) 5:05.43, 19. Lauren Unruh (Chesterton) 5:05.65, 20. Hannah Spoolstra (Lake Central) 5:07.35.

200 FREE RELAY — 1. Carmel 1:34.49, 11. Chesterton (Veronika Ozimek, Jadah Eshenauur, Maisyn Klimczak, Sophia Gill) 1:37.93, 16. Munster (Jennifer Lockhart, Audrey Beck, Clarisa Cortez, Brisa Bohling) 1:39.21, 19. Highland (Mya Bailey, Emily Marvel, Raquel Davila, Rachel Stange) 1:40.23, 21. Lake Central (Michaela Spears, Adisyn Sawaska, Maggie DePirro, Hanna Spoolstra) 1:40.40, 23. Lowell (Carly Weller, Morgan Blank, Anabel Stein, Elisabeth Vaught) 1:40.84, 25. Crown Point (Jordan Artim, Abbie Werner, Emma Smith, Rebekah Letcher) 1:41.11.

100 BACK — 1. Jaclyn Klimczak (Chesterton) 54.34, 10. Mya Bailey (Highland) 56.05, 17. Mady Elliott (Chesterton) 56.98, 19. Jourie Wilson (Lake Central) 57.20.

100 BREAST — 1. Emily Weiss (Yorktown) 59.46, 17. Alana Jardenil (Chesterton) 1:05.26, 27. Jordan Artim (Crown Point) 1:07.02.

400 FREE RELAY — 1. Carmel 3:25.79, 10. Chesterton (Veronika Ozimek, Maisyn Klimczak, Jaclyn Klimczak, Mady Elliott) 3:31.33, 12. Lake Central (Hanna Spoolstra, Adisyn Sawaska, Jourie Wilson, Paige Bakker) 3:33.54, 19. Highland (Mya Bailey, Emily Marvel, Raquel Davila, Rachel Stange) 3:38.11, 20. Valparaiso (Maddi Johnson, Shannon McCall, Janine Holleworth, Jacklyn Bontrager) 3:38.92, 23. Munster (Jennifer Lockhart, Brisa Bohling, Lindsy Vanek, Priscilla Zavala) 3:40.79.

0
0
0
0
0

The Times Media Company is dedicated to improving the quality of life in Northwest Indiana, through local news, information, service initiatives and community partnerships.