Try 1 month for 99¢

High School

Boys Cross Country

Late Results

Porter County Round Robin

BOONE GROVE — Konnor Wauro 18:19, Mason Bills 18:33, Stanley Zubek 19:13, Dominguez Jorge 20:10, Clay Kraus 21;20.

HEBRON — Connor Nuest 17:59, Jacob Stewart 18:23, Noah Weaver 18:44, Maxwell Pastrick 20:56, Patrick Adamczyk 21:40.

KOUTS — Chase Jefferson 17:53, Joey Demarco 19:49, Luke Higgins 19:50, Noah Young 20:21, Hunter Yager 20:34.

LACROSSE — Matyas Tomsicek 19:23, Kyle Gorski 20:25, Jerry Danford 21:08, Jesse Rhoda 21:49, Bradlee Sheeley 21:59.

MORGAN TWP. — Trevor Braden 17:22, Joshua Kutkiewicz 17:55, J.L. Venice 17:58, Reed Lawless 18:55, Gavin Braden 19:04.

SOUTH CENTRAL — Trenton Olling 18:07, Jacob Ross 18:49, Kolten Becker 19:38, Fabian Pena 20:07, Ethan Thompson 21:52.

WASHINGTON TWP. — Tyler Hachey 17:30, Matthew Sears 18:41, Ethan Jones 19:09, Michael DeHaven 19:27, Michael Brickner 20:24.

WESTVILLE — Zack Mitchell 20:16, John Bonczek 21:04, Alec Hannon 21:09, Jaron Hannon 22:07, Dillan McKern 22:59.

Girls Cross Country

Late Results

Porter County Round Robin

BOONE GROVE — Kyra Flesvig 20:19, McKenna Palmer 22:52, Amelia Strzechowski 30:26, Willa Wingard 41:10.

SOUTH CENTRAL — Adelaide Young Brust, 20:25, Katrin Marks 27:59, Kate Fine 28:00, Katelyn Adams 28:11, Adi Patsky 28:30.

WASHINGTON TWP. — Quinlan Scott 24:16, Emily Walsworth 27:11, Val Churchill 30:29, Allison Haines 31:07, Jennifer Cahillane 33:52.

WESTVILLE — Nicole Albers 22:54, Peyton Rodgers 26:46, Grace Shebel 29:21.

HEBRON — Ellena Wagoner 21:28, Madison Elijah 21:54, Nicole Schmidt 22:09, Alyssa Rokosz 23:00, Skyla Smolen 24:03.

KOUTS — Holly Kuebler 20:50, Lilly Belle Nuest 23:49, Rebecca Benefield 26:28, Madison Cadwell 26:37, Beanna Carlson 27:01.

LACROSSE — Hailey O'Brien 23:30, Kelsey Rennier 25:39, Morgan Wozniak 27:40, Haley Ross 29:35, Rain Walker 32:23.

MORGAN TWP. — Emma Rakowski 21:13, Klaire Lemmons 21:18, Gracie Abbett 22:02, Anna Pressel 22:04, Makenna Schnick 22:19.

Football

Andrean 41, Hobart 7

Andrean;13 14 14 0 -- 41

Hobart;0 7 0 0 -- 7

A – 19-yard rush - (No Good), 1st 8:22

A – 83-yard pass, up left sideline, (Good), 1st 6:02

H – 5-yard rush, Valle, bounced outside to right (Good) 2nd 10:33

A – 39-yard rush (Good) 2nd 8:21

A – 9-yard rush, (Good), 2nd 51.7 seconds

A – 46-pass (Good) 3rd 7:03

A – 9-pass (Good), 3rd 6:38

LaPorte 28, Lake Central 13

LaPorte;14 8 0 6 — 28

Lake Central;0 7 0 6 — 13

LP — Dylan Gray 4 run (Gray run), 5:19 1st

LP — Gray 1 run (kick failed), 1:07 1st

LC — Mateo Cedano 15 pass from Zach Bundalo (Cole Rainwater kick), 8:53 2nd

LP — Gray 2 run (Isaac Alexander run), 3:19 2nd

LP — Caleb Kirkham 4 run (run failed), 11:10 4th

LC — Quincy Tribble 40 run (kick failed), 6:30 4th

;LaPorte;Lake Central

First Downs;20;16

Total Net Yards;349;306

Rushes-Yards;56-349;34-210

Passing;0;96

Comp.-Att.-Int.;0-2-0;9-19-2

Penalties-Yards;6-61;7-46

Fumbles Lost;1;1

INDIVIDUAL STATISTICS

RUSHING — LAPORTE, Caleb Kirkham 7-75, Isaac Alexander 20-96, Caleb Kuzdas 10-44, Jamaal Salary 2-4, Dylan Gray 17-130. LAKE CENTRAL, Zach Bundalo 2-5, Sir Felix Garcia 1-3, Ricky Guerrero 9-26, Quincy Tribble 18-163, Mateo Cedano 3-11, Geraud Charley 1-2.

PASSING — LAPORTE, Kirkham 0-2-0. LAKE CENTRAL, Bundalo 9-19-96.

RECEIVING — LAKE CENTRAL, Keysean Wigley 3-41, Tribble 1-0, Mateo Cedano 3-35, Daniel Nykiel 1-7, Deshaun Fort 1-13.

Lowell 13, Kankakee Valley 10

Kankakee Valley;7 3 0 0 — 10

Lowell;0 3 7 3 — 13

KV — Wade Williams 3 run (Markus Ritchie kick), 1st 8:15

L — Nathan Gard 32 field goal, 2nd 10:49

KV — Ritchie 46 field goal, 2nd 7:50

L — Tyler Wildman 2 run (Gard kick), 3rd 2:49

L — Gard 39 field goal, 4th 10:24

;KV;Lowell

First Downs;8;16

Total Net Yards;191;272

Rushes-Yards;18-78;54-224

Passing;113;48

Comp.-Att.-Int.;10-17-0; 6-8-0

Penalties-Yards;5-50;4-35

Fumbles Lost;0-0;-21

INDIVIDUAL STATISTICS

RUSHING — KANKAKEE VALLEY, Nathan Swafford 9-40, Wade Williams 8-40, Alex Gronkiewicz 1-(-2). LOWELL, Tyler Wildman 34-144, John Alessia III 11-38, Kyler Newcom 2-10, Shawn Mooney 2-30, Ryan Marx 2-(-7), Rylee Torrence 2-12.

PASSING — KANKAKEE VALLEY, W. Williams 10-17-113;LOWELL , Alessia 5-7-42, Mooney 1-1-6

RECEIVING — KANKAKEE VALLEY, Reece Williams 2-18, Chace Uylaki 1-3, Markus Ritchie 4-27, Ryan Tinnel 1-27, Swafford 1-2, Jaxon Grace 1-36. LOWELL, Michael Langen 1-5, Mooney 3-33, Alessia 1-6, Collin Sanfratello 1-4.

Valparaiso 23, Chesterton 0

Chesterton;0 0 0 0 — 0

Valparaiso;7 6 3 7 — 23

V — Reece Crossin 34 interception return (Elias Sewell kick), 1st 7:23

V — Crossin 1 run (Kick failed), 2nd 0:13

V — Sewell 21 fied goal, 3rd 1:34

V — Cooper Jones 17 fumble return (Sewell kick), 4th 1:24

;Chesterton;Valparaiso

First Downs;2;16

Total Net Yards;28;297

Rushes-Yards31-27;39-217

Passing;1;80

Comp.-Att-Int;2-11-3;8-18-0

Penalties-Yards;4-25;6-65

Fumbles-Lost;2-2;1-0

INDIVIDUAL STATISTICS

RUSHING — CHESTERTON, Jacob Coslet 3-2, Corey Boren 8-32, Bryce Pickering 11-(-8), Eric McLaughlin 1-5, Anthony Frencl 1-(-4), Jacob Bliss 2-3; VALPARAISO, Jackson Kurth 17-118, Jesse Harper 16-78, Reece Crossin 5-16, Antonio Osorio 1-5.

PASSING — CHESTERTON, Jacob Coslet 1-4-1-5, Bryce Pickering 1-5-2-(-4), Corey Boren 0-2-0-0; VALPARAISO, CJ Opperman 8-17-0-80, Reece Crossin 0-1-0-0

RECEIVING — CHESTERTON, Bryce Pickering 1-5, Corey Boren 1-(-4); VALPARAISO, Antonio Osorio 1-15, Mason Maple 2-7, Jesse Harper 1-19, Jake Evans 1-33, Luke Patterson 1-8, Jackson Kurth 2-(-2).

Girls Golf

Lake Central Sectional

AT PALMIRA, Par 72

1. Lake Central 340, 2. Crown Point 348, 3. Munster 376, 4. Highland 430, 5. Hobart 442, 6. Griffith 495, 7. Andrean 495, 8. Bishop Noll 552, Hammond Academy (Inc.), Calumet (Inc.), River Forest (Inc.)

Top three teams advance to regionals.

Top three low individuals not on an advancing team advance to regional: Catherine Bryzcki (Griffith) 88, Hannah Heller (Hammond Academy) 98, Carly Stone (Highland) 98.

LAKE CENTRAL — Dominique Colantuono 81, Sarah Sanders 84, Elana Lippe 87, Isabel Spanburg 88.

CROWN POINT — Delaney Adams 84, Sydney Weiner 86, Madelyn Adams 88, Bella weisse 90.

MUNSTER — Ananya Sharma 84, Mirela Jekric 93, Becky Jones 99, Emma Ladd 100.

HIGHLAND — Carly Stone 98, Miyah Hinkel 106, Olivia Smith 108, Elise Gluth 118.

HOBART — Skye Lipke 98, Alivia Ahner 102, Mady Buxbaum 118, Faith Scott 124.

GRIFFITH — Catherine Brzycki 88, Kirsten Edwards 111, Mel Meyer 140, Bekka Rex 156.

ANDREAN —Megan Thomas 108, Sydney Kmetz 116, Nicole Farmer 132, Elle Presnol 139.

BISHOP NOLL — Abby Gula 110, Alexis Zieminski 145, Becky Vazquez 148, Michelle Garza 149.

HAMMOND ACADEMY — Hannah Heller 98.

CALUMET — Nellie Joiner 134, Aniya Griffin 146, Jenna Stacy 163.

RIVER FOREST — Rachel Pratchett 132.

LaPorte Sectional

AT BEECHWOOD, Par 72

1. Michigan City 352, 2. Culver Academies 353, 3. Glenn 400, 4. South Central 451, 5. New Prairie 466, 6. LaPorte 477, 7. Marquette Catholic 494, 8. Knox 582, Oregon-Davis (Inc.)

Top three teams advance to regionals.

Top three low individuals not on an advancing team advance to regional: Chloe Ryan (South Central) 95, Madeline Fleshman (LaPorte) 101, Jordan Winters (New Prairie) 102.

MICHIGAN CITY — Taylor Skibinski 82, Lia Thomas 88, Sara Poulin 90, Emily Gushrowski 92.

SOUTH CENTRAL — Choe Ryan 95, Morgan Hinz 117, Julie Myers 117, Evelyn Masson 122.

LAPORTE — Madeline Fleshman 101, Gabrielle Hull 118, Elizabeth Schable 125, Jayne Noll 133.

MARQUETTE CATHOLIC — Ann Peterson 118, Mary Kate Bobillo 118, Sandra Paholski 120, Sophia Wrobleski 138.

Valparaiso Sectional

AT VALPARAISO, Par 72

1. Valparaiso 334, 2. Chesterton 410, 3. Portage 414, 4. Boone Grove 471, 5. Hanover Central 502, 6. LaCrosse 520, 7. Wheeler (Inc.), 8. Merrillville (Inc.)

Top three teams advance to regionals.

Top three low individuals not on an advancing team advance to regional: Isabel Sitkowski (Hanover Central) 109, Katie Brei (Boone Grove) 111, Annika Ehrlich (Boone Grove) 113.

VALPARAISO — Grace Cusson 78, Wynne Aldrich 83, Claire Lee 83, Annika Johnson 90.

CHESTERTON — Madison Simms 100, Addison Gentry 100, Katelyn McCoy 104, Brooke Smith 106.

PORTAGE — Olivia Wood 84, Peyton Panozzo 106, Hannah Doell 108, Gina Kapinos 116.

BOONE GROVE — Katie Brei 111, Annika Ehrlich 113, Olivia Mshar 123, Sami Mokol 124.

HANOVER CENTRAL — Isabel Sitkowski 109, Madison Victor 122, Sophia Sanchez 129, Alora Kelly 142.

LACROSSE — Autumn Scarborough 114, Madison Conover 120, Samantha Vance 136, Noel Boubourekas 150.

WHEELER — Caitlin Strezovski 132, Reema Zabaneh 142, Taylor Joseph 172.

MERRILLVILLE — Emmani Ellis 157, Chanel Day 161, Razariah Combs 172.

Boys Soccer

Thursday's Late Result

Wheeler 2, Covenant Christian 1

WHEELER — Jackson Koroluk 1 goal; Jacob Cannon 1 goal, 1 assist; Russell Moricz 14 saves.

RECORDS — Wheeler 5-4 (2-2 NWISC); Covenant Christian 5-6-1 (1-5-0).

Girls Soccer

Hebron 8, Morgan Twp. 0

HEBRON — Katlyn Cherry 3 goals; Kylee Babiak 1 assist; Madi Maas 2 goals; Allison Hano 1 goal; Zoe Parsons 1 goal, 2 assists; Heather Loser 1 assist; Kyleigh Laska 1 assist; Haley Rokosz 1 goal, 1 assist; Haylee Wiegman 1 assist.

Thursday's Late Results

Chesterton 6, Kankakee Valley 0

KANKAKEE VALLEY — Jenna James 3 saves; Courtney Fox 2 saves.

CHESTERTON — Addy Joiner 4 goals, 1 assist; Ashlee Bakaitis 2 goals, 1 assist; Caroline Liapes 2 assists; Sydney Stott 1 assist; Marney Sisson 0 saves.

Gavit 4, E.C. Central 2

E.C. CENTRAL — Sidney Berrera 1 goal; Grecia Alcantar 1 goal; Nayelly Garcia 2 saves.

GAVIT — Vivi Marroquin 2 goals; Danna Padilla 1 goal; H. Padilla 1 goal; Cece Velasquez 6 saves.

Portage 1, Griffith 0

GRIFFITH — Mackenzie Rooke 6 saves.

Wheeler 7, Covenant Christian 0

WHEELER — Lyric Green 2 goals; Riley Garcia 1 goal, 1 assists; Katlynn Mistina 1 goal, 1 assist; Claudia Philips 1 goal; Riley O'Brien 1 goal; Gia Diaz 1 goal; Morgan Putz 2 assists; Lauren Putz 1 assist; Alaina Hill 2 saves; Kyle Chevalier 1 save; Nicole Durall 1 save.

COVENANT CHRISTIAN — Dominique Bennett 13 saves.

RECORD — Wheeler 1-0.

Boys Tennis

Calumet 5, River Forest 0

SINGLES — Daniel Nieto (C) d. Austin Bastin 6-0, 6-1; Javier Lopez (C) d. Osvaldo Guzman 6-1, 6-0; Jose Bercerra (C) d. Ryan Lafollette 6-0, 6-1.

DOUBLES — Eric Koi-Damien Bryant (C) d. Lucas Stewart-Christian Duh 7-6 (7-1), 6-2; Devonte Gore-David Johnson (C) d. Garrett Brunker-Nathan Custin 6-1, 6-0.

RECORDS — Calumet 8-3.

Lake Central 5, Illiana Christian 0

SINGLES — Andrew Walsh (LC) d. Lawton Bouwer 6-2, 7-5; David Spriggs (LC) d. Seth Bouwer 6-2, 6-2; Nick Holden (LC) d. Hayden DeYoung 6-0, 6-0.

DOUBLES — Max Galocy-Jack Scanlon (LC) d. Kade Bouwers-Parish Townes 5-7, 6-3 (10-6); Luis Martinez-Griffen Swartzentruber (LC) d. Josh Otte-Eddie Huang 6-0, 6-0.

Boys Volleyball

Washington Twp. d. Morgan Twp. 25-14, 25-10, 25-13

WASHINGTON TWP. — Jared Armstrong 25 assists; Austin Darnell 12 kills; Zach Brys 10 kills; Kyle Krawczyk 8 kills; Michael Funk 5 aces.

RECORD — Washington Twp. 9-0 (9-0 PCC).

Thursday's Late Results

LaCrosse d. Hebron 25-18, 19-25, 21-25, 25-23, 15-12

HEBRON — Christian Olsen 19-21 serving, 5 kills, 18 assists; Josh Clemens 23-24 serving, 13-18 hitting (10 kills); Matt Kubiak 15-21 hitting (8 kills); Ethan Drook 20-20 serving (20 assists); James Fentress 10-13 serving, 10-15 hitting (4 kills).

Girls Volleyball

Thursday's Late Results

Bishop Noll d. Calumet 25-6, 25-3, 25-6

BISHOP NOLL — Alley Traciak 12 aces; Felicity Miranda 8 aces; Emma Short 4 aces; Savanah Krolak 3 aces; Lucy Kraljevic 11 kills; Isabella Navarro 7 kills; Raina Gillis 6 kills; Mary Markusic 6 kills; Rose Fuentes 11 assists; Lexi Fortuna 10 assists.

Clark d. Morton 25-21, 21-25, 25-17, 18-25, 18-16

MORTON — Allison Hathaway 9 kills; Keaira Miller 6 kills; Diamonique Florence 5 kills; Julia Morris 11 assists; Aqila Coleman 6 assists, 6 aces, 6 digs; Daija Pellot 3 aces, 5 digs; Echo Brambert 3 aces, 7 digs; Alyssa Madera 26 digs.

CLARK — Jenna Tapper 13-13 hitting (7 kills); Alyssa Jasso 30-30 setting (12 assists); Emily Weinke 11-12 serving, 34-34 passing (15 digs); Delilah Phillips 20-24 passing (7 digs).

RECORD — Clark 7-5.

LaCrosse d. Hebron 16-25, 18-25, 25-21, 27-25, 16-14

HEBRON — Grace Thompson 16-16 serving (4 aces), 22 digs; Sammie Davies-Nudi 18-18 serving (2 aces), 20 digs, 33-40 hitting (5 kills); Ellery Shea 18 digs, 33-35 hitting (9 kills); Olivia Wallace 49-51 setting (9 assists); Mackenzie Hein 58-59 setting (11 assists).

Manteno d. Illiana Christian 25-23, 25-20

ILLIANA CHRISTIAN —Kacie VanKalker 8 digs; Kylie Martin 9 digs; Taylor Carlson 10 digs, 4 kills; Kennedy Rogers 2 kills; Mia Doorn 2 kills; Mickey Boss 4 kills; Ashley Clark 16 assists; Heather Reichert 3 kills.

Michigan City d. Portage 25-18, 25-17, 24-26, 21-25, 15-9

PORTAGE — Mackenzie McCarty-Hubbard 14 kills; Nyah Spencer 11 kills; Kenzie Cline 10 kills; Joslihn Corradino 24 assists, 16 digs, 7 aces; Alyssa Melendez 24 digs.

Munster d. Kankakee Valley 25-21, 25-7, 25-16

MUNSTER — Haley Melby 6 kills, 2 digs; Hannah Foster 2 kills, 5 digs; Hazel Wolf 7 kills, 5 digs; Holly Kaim 3 kills, 2 digs; Jordyn Warner 6 kills, 2 digs; Laila Wallace 9 kills; Lilly Lemke 2 digs, 10 assists; Lourdes Torres 3 kills, 6 digs; Sarah Morton 9 digs.

KANKAKEE VALLEY — Kailee Webster 6 kills; Alexis Broyles 3 kills; Jillian Webster 7 assists.

South Central d. Lake Station

(scores n/a)

LAKE STATION — Alorah Hopper 15-19 serving (7 aces), 20-27 hitting (10 kills); Kaylee Himes 15-16 serving (4 aces); Julie Castillo 12-16 hitting (5 kills); Ana Zepeda 29-30 setting.

RECORD — Lake Station 4-8.

Valparaiso d. Lake Central 28-26, 25-14, 18-25, 21-25, 15-13

LAKE CENTRAL — Mackenzie Kusbel 4 kills, 9 digs; Caroline Krueger 9 kills, 4 aces, 8 digs; Taylor Marten 2 kills, 7 digs; Joie Mulligan 6 kills, 2 digs; Talia Gruthusen 5 kills, 16 digs; Amanda Robards 11 kills; Maggie Mulligan 4 kills; Samantha Hrubean 3 aces, 21 digs; Kasseidi Lessentine 7 digs; Ashleigh Griffin 7 digs; Kate Mahoney 3 digs; Hope Huenecke 9 digs.

College

Men's Cross Country

Bradley Intercollegiates

1. BRADLEY 16, 2. NORTHERN IOWA 67, 3. VALPARAISO 72, 4. COLUMBIA (Missouri) 107, 5. WESTERN ILLINOIS 149, 6. CHICAGO STATE 161, 7. GREEN BAY 203.

Individual results

1. William Anderson (B) 24:59.5. Also: 5. Alexander Bruno (VU) 25:14.5, 10. Ignacio Veloz Bonilla (VU) 25:47.6, 15. Jack Worman (VU) 26:00.4, 20. Dominic Paoletti (VU) 26:32, 22. Joey Black (VU) 26:38.7.

Women's Cross Country

Bradley Intercollegiates

1. NORTHERN IOWA 29, 2. BRADLEY 32, 3. WESTERN ILLINOIS 109, 4. VALPARAISO 119, 5. COLUMBIA (Missouri) 130, 6. GREEN BAY 140, 7. CHICAGO STATE 205.

Individual results

1. Gabby Juarez (B) 17:02.1. Also: 11. Katherine Germann (VU) 17:47, 21. Sarah Messerschmidt (VU) 19:01.4, 26. Sarah Ceasar (VU)19:27.1, 27. Taylor Justison (VU) 19:36.9, 34. Maranda Donahue (VU) 20:13.8.

Men's Soccer

Northwood 1, Purdue Northwest 0

PURDUE NORTHWEST — Raul Garrido-Garcia 8 saves.

Women's Soccer

Northern Michigan 3, Purdue Northwest 0

PURDUE NORTHWEST — Lucie Ashmore 1 save; Kelley Sharp 2 saves.

RECORDS — Purdue Northwest 2-4 0-1 GLIAC); Northern Michigan 3-2 (1-0).

0
0
0
0
0

The Times Media Company is dedicated to improving the quality of life in Northwest Indiana, through local news, information, service initiatives and community partnerships.