You are the owner of this article.
Prep Honors
agate

Prep Honors

{{featured_button_text}}
Times logo

Duneland Athletic Conference

BOYS TRACK

Final conference standings: 1. Merrillville, 2. Portage, 3. Crown Point, 4. Chesterton, 5. Lake Central, 6. Valparaiso, 7. Michigan City, 8. LaPorte

Most Valuable Player: Running — Trey Sebben (Portage). Field — Ryan Stefanko (Michigan City).

All Conference Athletes

100 — Dimitri Nicholson (Chesterton). 200 — Devon Davis (Merrillville). 400 — Matthew Hanlon (Crown Point), Brett Otterbacher (Valparaiso). 800 — Isaac Beatty (Lake Central). 1600 — Cole Raymond (LaPorte). 3200 — Mitchell Gits (LaPorte). 110 HUR — Sebben (Portage). 300 HUR — Sebben (Portage). 4x100 RELAY — Portage, DAC Champion (Jaivon Gordon, Jakar Gordon, Sebben, Myles Sisco), Portage, State Meet (Zach Warchus, Jakar Gordon, Sebben, Sisco). 4x400 RELAY — Valparaiso, DAC Champion and State Meet (Evan Cavanaugh, Jon Fry, Brett Otterbacher, Ty Puskar). 4x800 RELAY — LaPorte, DAC Champion (Josh Dickson, Mitchell Gits, Connor Havens, Cole Raymond). HJ — Jordan Anderson (Valparaiso). PV — Jaylen Glass (Merrillville). LJ — Armani Glass (Merrillville). SP — Stefanko (Michigan City), Brandon English (Portage). DIS — Justin Wozniak (Michigan City).

GIRLS TRACK

Final conference standings: 1. Lake Central, 2. Chesterton, 3. Valparaiso, 4. Merrillville, 5. Crown Point, 6. LaPorte, 7. Portage, 8. Michigan City.

Most Valuable Player: Running — Riley Tuerff (LaPorte). Field — Maddie Rigg (Lake Central).

All Conference Athletes

100 — Romella Bozeman (Merrillville). 200 — Melisa Fritz (Lake Central). 400 — Maddie Russin (Crown Point). 800 —Ashley Craycraft (Chesterton), Russin (Crown Point). 1600 — Ava Gilliana (Valparaiso). 3200 — Gilliana (Valparaiso). 100 HUR — Tuerff (LaPorte). 300 HUR — Tuerff (LaPorte). Girls 4x100 RELAY — Merrillville, DAC Champion and State Meet (Bozeman, Payton McHenry, Caiyla Davis, Jordan Yanders). 4x400 RELAY — Lake Central, DAC Champion (Fritz, Meghan Long, Abby Martisek, Lilly Zubeck). 4x800 RELAY — Chesterton, DAC Champion (Frances Clancy, Craycraft, Kara Krol, Nalani Malackowski). HJ — Gina Butz (Portage). PV — Maddie Rigg (Lake Central). LJ — LaTreasure Johnson (Lake Central), McHenry (Merrillville). SP — Makeda Ellis (Lake Central). DIS — Allie Mularski (Lake Central).

0
0
0
0
0

Be the first to know

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Sports Copy Editor

Jim is a copy editor for The Times who works out of Valparaiso.He received the Indiana High School Wrestling Coaches Association’s Media Award in 1997. He can be reached at 219-548-4356 or jim.hunsley@nwi.com.

Related to this story

Most Popular

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News

Crime

Entertainment & Dining

Latest News

Local Sports

NWI Prep Sport News

Weather Alerts