{{featured_button_text}}
Swimming

Swimming stock

Saturday's late results

Boys basketball

Valparaiso 54, Penn 48

PENN (10-15-7-16)

Totals — 18 10-13 48.

VALPARAISO (11-12-18-13)

Colton Jones 3, Breece Walls 8, Brandon Mack 15, CJ Opperman 5, Cooper Jones 13, Mason Schmidt 5, Grant Comstock 0, Tommy Cavanaugh 0, Rowland Sorrick 0, Mason Jones 5, Thomas Barone 0. Totals — 14 23-35 54.

3-point field goals: Penn 2 (Markus Burton, Joe Smith); Valparaiso 3 (Schmidt, Col. Jones, Mack). Team fouls: Penn 23; Valparaiso 14. Fouled out: Walls. Records: Penn 4-5; Valparaiso 9-4.

Boys swimming

Greater South Shore Conference Meet

Team results: 1. Wheeler 507, 2. Bishop Noll 284, 3. North Newton 225, 4.Griffith 139, 5. Calumet 57.

200 medley relay: Wheeler (Bobby Emery, Liam Hostetler, Evan Nowak, Tyler Schmidt) 1:52.61, Bishop Noll 1:59.39, Griffith 2:00.86; 200 freestyle: Hudson Hall (W) 1:59.65, Thomas Taylor (G) 2:09.20, Steven Jarvis (W) 2:11.93; 200 individual medley: Nowak (W) 2:26.57, Mikey Ruane (W) 2:37.79, Jaydon Trinidad (W) 2:40.19; 50 freestyle: Riley Henslee (W) 22.79, Sonny Vitello (W) 23.44, Schmidt (w) 25.36; Diving: Seth Kochvar (W) 364.00, Jakub Castilleja (W) 261.05; 100 butterfly: Vitello (W) 56.82, Nowak (W) 1:01.99, George Hernandez (BN) 1:03.02; 500 freestyle: Hudson Hall (W) 5:45.47, Hernandez (BN) 5:49.19, Jarvis (W) 6:07.92; 200 freestyle relay: Wheeler (Henslee, Nowak, Vitello, Hall) 1:34.55, Griffith 1:45.21, North Newton 1:49.64; 100 backstroke: Emery (W) 1:02.03, Connor Begeske (G) 1:03.72, Michael Gee (BN) 1:07.79; 100 breaststroke: Liam Hostetler (W) 1:13.68, Layne Krask (BN) 1:15.78, Taylor (G) 1:16.00; 400 freestyle relay: Wheeler A (Henslee, Hall, Vitello, Emery) 3:33.48, Bishop Noll 3:59.31, Wheeler B 4:09.38.

Hobart 105, LaPorte 67

200 medley relay: Hobart (Zachary Gubricky, Chad Tomaga, Nathaniel Mamushe, Jeydan Fifer) 2:01.79; 200 freestyle: Ivan Balboa (H) 2:12.45; 200 individual medley: Lucas Banic (L) 2:28.91; Diving: Ethan Ferba (H) 231.1; 100 butterfly: Grant Olson (L) 1:09.91; 100 freestyle: Fifer (H) 58.17; 500 freestyle: Gubricky (H) 6:20.95; 200 freestyle relay: Hobart (Tomaga, Mamushe, Balboa, Fifer) 1:45.52; 100 backstroke: Gubricky (H) 1:13.05; 100 breaststroke: Tomaga (H) 1:18; 400 freestyle relay: Hobart (Ethan Sy, Balboa, Noah Bailey, Gubricky) 4:20.76.

Girls swimming

Greater South Shore Conference Meet

Team results: 1. North Newton 392, 2. Wheeler 320, 3. Griffith 214, 4. Bishop Noll 188, 5. Calumet 130.

200 medley relay: Griffith (Claire LaBadie, Emma Keene, Haylie Keene, Kylee Taylor) 2:08.37, Wheeler 2:12.88, North Newton 2:19.59; 200 freestyle: LaBadie (G) 2:19.03, Hailey Orosz (W) 2:27.75, Taylor (G) 2:28.02; 200 individual medley: E. Keene (G) 2:27.06, Bailey Fairbairn (W) 2:50.21, Emma Hellwege (W) 2:56.29; 50 freestyle: H. Keene (G) 26.54, Emily Gaylord (W) 30.99, Phoebe Busboom (NN) 31.88; Diving: Miranda Mauck (NN) 241.45, Kaitlyn Kolish (NN) 229.30, Samantha Benko (G) 197.40; 100 butterfly: Hellwege (W) 1:19.86, Antoinette Ulrich (C) 1:25.50, Dayna J Parsons (NN) 1:25.56; 100 freestyle: H. Keene (G) 58.22, Madison Kopka (NN) 1:05.68; Madeline Binge (NN) 1:06.63; 500 freestyle: LaBadie (G) 6:26.78, Orosz (W) 6:32.12, Kenlie Swank (NN) 7:33.85; 200 frestyle relay: Griffith (H. Keene, LaBadie, Taylor, E. Keene) 1:50.91, Wheeler 2:01.38, North Newton 2:06.91; 100 backstroke: Fairbairn (W) 1:14.09, Kpka (NN) 1:14.70, Taylor (G) 1:19.25; 100 breaststroke: E. Keene (G) 1:17.53, Paige Schulte (W) 1:24.63, Binge (NN) 1:26.52; 400 freestyle relay: Wheeler (Fairbairn, Gaylord, Hellwege, Orosz) 4:34.63, North Newton A 4:42.60, North Newton B 5:00.58.

LaPorte 126, Hobart 59

200 medley relay: LaPorte (Caiya Cooper, Abie Wiencek, Alicia Wireman) 2:02.08; 200 freestyle: Cooper (L) 2:05.58; 200 individual medley: Becca Shaffer (L) 2:24.07; 50 free: Wiencek (L) 25.59; Diving: Mackenzie Olson (L) 171.6; 100 butterfly: Shaffer (L) 1:04.73; 100 freestyle: Wiencek (L) 57.16; 500 freestyle: Cooper (L) 5:34.37; 200 freestyle relay: LaPorte (Callie Hekter, Wireman, Gabby Hull, Wiencek) 1:54.80; 100 backstroke: Lauren Miskowicz (L) 1:09.66; 100 breaststroke: Ana Tepavcevich (H) 1:19.68; 400 freestyle relay: LaPorte (Shaffer, Audrey Jeffers, Miskowicz, Cooper) 4:16.3.

0
0
0
0
0