Subscribe for 33¢ / day
logo

High School

Boys Cross Country

Andrean, Boone Grove, Calumet, Chesterton, Covenant Christian, Crown Point, E.C. Central, Gavit, Griffith, Hanover Central, Hebron, Highland, Hobart, Illiana Christian, Kankakee Valley, Kouts, LaCrosse, Lake Central, LaPorte, Lowell, Marquette Catholic, Merrillville, Michigan City, Morgan Twp., Munster, Portage, River Forest, Valparaiso, Washington Twp., Westville, Wheeler, Whiting at New Prairie Invitational, 8:30 a.m.

T.F. South at Meteor Invitational at T.F. North, 9 a.m.

Girls Cross Country

Andrean, Boone Grove, Calumet, Chesterton, Covenant Christian, Crown Point, E.C. Central, Gavit, Griffith, Hanover Central, Hebron, Highland, Hobart, Illiana Christian, Kankakee Valley, Kouts, LaCrosse, Lake Central, LaPorte, Lowell, Marquette Catholic, Merrillville, Michigan City, Morgan Twp., Munster, Portage, River Forest, Valparaiso, Washington Twp., Westville, Wheeler, Whiting at New Prairie Invitational, 8:30 a.m.

T.F. South at Meteor Invitational at T.F. North, 9 a.m.

Football

E.C. Central at Gavit, 2 p.m.

Boys Soccer

Chesterton, Lake Central at Harrison West Lafayette, 10 a.m.

Peotone at Illiana Christian, 10 a.m.

Thornton vs. Thornton Fractional at T.F. North, 10 a.m.

John Adams at LaPorte, 11 a.m.

Lowell at Merrillville, 11:30 a.m.

Andrean at Mishawaka Marian, noon

Bethany Christian at Marquette Catholic, noon

Kouts at Hanover Central, noon

Morton at E.C. Central, noon

Mt. Carmel at Bishop Noll, noon

Wheeler at Boone Grove, noon

Valparaiso at Canterbury Classic, 12:15 p.m.

Gavit at Rensselaer, 1 p.m.

Westville at Marquette Catholic, 1 p.m.

South Bend St. Joe at Munster, 2 p.m.

Hobart at Michigan City, 2:30 p.m.

Girls Soccer

Covenant Christian at North White, 10 a.m.

Kouts at Hanover Central, 10 a.m.

Valparaiso at West Lafayette, 10 a.m.

Gavit at Rensselaer, 11 a.m.

Westville at Marquette Catholic, 11 a.m.

LaPorte at South Bend Washington, 11:30 a.m.

Wheeler at Boone Grove, 11:30 a.m.

Lake Central at Concord, 12:30 p.m.

Portage at Morton, 1 p.m.

Highland at Chesterton, 2:30 p.m.

Bishop Noll at Hobart, 6:30 p.m.

Boys Tennis

Chesterton, Highland, Merrillville at Portage Invitational, 9 a.m.

GSSC Tournament at Hanover Central, 9 a.m.

Lowell at Reed Invitational at LaPorte, 9 a.m.

Illiana Christian at South Christian Invitational, TBA

Girls Volleyball

Calumet, Calumet Christian, Clark, Gavit, Morton, Whiting at Griffith Invitational, 9 a.m.

Hebron, Kouts, LaCrosse, Marquette Catholic, River Forest, Washington Twp. at Victory Christian Invitational, 9 a.m.

Portage at Oak Lawn Invitational, 9 a.m.

T.F. South at Boilermaker Challenge at Bradley-Bourbonnais, 9 a.m.

Valparaiso at Michigan City Invitational, 9 a.m.

West Side at Goshen, 9 a.m.

Covenant Christian at South Newton Tournament, TBA

College

Football

Valparaiso at Youngstown State, 1 p.m.

Men's Golf

Purdue Northwest at Ferris State Invitational (all day)

Men's Soccer

Western Illinois at Valparaiso, 1 p.m.

Men's Tennis

Valparaiso at River Forest Invitational, 9 a.m.

Women's Tennis

Saginaw Valley State at Purdue Northwest, TBA

Women's Volleyball

IU Northwest at Manchester University Tournament: IUNW vs. Governors State, 10 a.m.; IUNW vs. Wilmington, noon

Purdue Northwest at Davenport, noon

Western Illinois at Valparaiso, 12:30 p.m.

Wright State at Valparaiso, 7 p.m.

0
0
0
0
0