{{featured_button_text}}
Baseball stock

Babe Ruth

State Tournament Bracket

16-18-year-olds

AT CROWN POINT

Monday, July 8

Game 1: Munster Hitmen vs. CP Diamond Dogs, 5:30 p.m.

Game 2: Logansport vs. CP Screwballs, 5:30 p.m.

Game 3: Hammond Hurricanes Purple vs. NWI Rippers, 8 p.m.

Game 4: Highland Blue vs. New Castle, 8 p.m.

Tuesday, July 9

Game 5: Winner Game 1 vs. Outlaws, 5:30 p.m.

Game 6: Highland Gold vs. Winner Game 2, 5:30 p.m.

Game 7: Winner Game 3 vs. Noblesville, 8 p.m.

Game 8: Loser Game 4 vs. Loser Game 2, 8 p.m.

Wednesday, July 10

Game 9: Loser Game 5 vs. Loser Game 3, 5:30 p.m.

Game 10: Loser Game 1 vs. Loser Game 7, 5:30 p.m.

Game 11: Winner Game 8 vs. Winner Game 9, 8 p.m.

Game 12: Loser Game 6 vs. Winner Game 10, 8 p.m.

Thursday, July 11

Game 13: Winner Game 4 vs. Winner Game 5, 5:30 p.m.

Game 14: Winner Game 6 vs. Winner Game 7, 5:30 p.m.

Game 15: Loser Game 13 vs. Winner Game 12, 8 p.m.

Game 16: Loser Game 14 vs. Winner Game 11, 8 p.m.

Friday, July 12

Game 17: Winner Game 13 vs. Winner Game 14, 5:30 p.m.

Game 18: Winner Game 16 vs. Winner Game 15, 5:30 p.m.

Game 19: Loser Game 17 vs. Winner Game 18, 8 p.m.

Saturday, July 13

Game 20: (Championship game) Winner Game 17 vs. Winner Game 19, 10 a.m. 

Game 21 (if necessary): Winner Game 20 vs. Loser of 20 if first loss, 12:30 p.m.

15-year-olds

AT DYER

Friday, July 5

Game 6: Schererville 12, Munster 2

Game 7: Griffith 13, Valparaiso 0

Saturday, July 6

Game 8: Crown Point 6, Dyer 2

Game 9: Griffith 4, Munster 3

Game 10: Liberty Rec/Duneland 7, Crown Point 1

Game 11: Schererville 6, Lakeshore 3

Sunday, July 7

Game 12: Griffith 8, Liberty Rec/Duneland 3

Game 13: Griffith 6, Lakeshore 1

Monday, July 8

Game 14: (Championship) Schererville vs. Griffith, 5:30 p.m.

Game 15 (if necessary): Same teams as Game 14 , 8 p.m.

14-year-olds

AT LAKESHORE

Wednesday, July 3

Game 2: Griffith 10, Hammond Optimist 3

Friday, July 5

Game 3: CP Wardogs 5, Lakeshore 3

Saturday, July 6

Game 4: Hammond Hermits 8, Hammond Optimist 4

Game 5: CP Wardogs 19, Griffith 4

Game 6: Lakeshore 14, Hammond Hermits 1

Sunday, July 7

Game 7: Lakeshore 15, Griffith 6

Game 8: Lakeshore 7, CP Wardogs 0

Monday, July 8

Game 9 (Championship): Lakeshore vs. CP Wardogs, 5:30 p.m.

13-year-olds

AT MUNSTER

Friday, July 5

Game 1: Hammond Optimist 7, Crown Point 5

Game 2: Munster 19, Liberty Rec/Duneland 13

Saturday, July 6

Game 3: Hammond Optimist 7, St. John 0

Game 4: Crown Point 5, Liberty Rec/Duneland 4

Game 5: Munster 16, Hammond Optimist 3

Game 6: St. John 19, Crown Point 0

Sunday, July 7

Game 7: Hammond Optimist 7, St. John 0

Game 8: (Championship) Munster 19, Hammond Optimist 1

0
0
0
0
0