{{featured_button_text}}

High School

Boys Basketball

E.C. Central 70, Bowman Academy 46

E.C. CENTRAL (13-17-26-14)

Blacknell 3 2-3 9, S. Williams 8 5-5 21, L. Williams 2 5-5 9, Okeke 5 0-1 11, D. Williams 0 0-0 0, Clemons 3 5-8 14, Brown 1 0-0 3, Nixon 0 0-0 0, Jones-Johnson 0 0-0 0, Jones 1 0-0 3, Holden 0 0-0 0. Totals — 23 17-22 70.

3-point field goals: E.C. Central (Blacknell 1, Clemons 3, Okeke 1, Brown 1, Jones 1). E.C. Central Leaders — Rebounds: Blacknell 7. Assists: L. Williams 5. Steals: L. Williams 1. Total fouls: E.C. Central 11. Fouled out: None (EC). Records: E.C. Central 3-5.

Hanover Central 68, Clark 32

HANOVER CENTRAL (15-11-21-21)

CLARK (7-4-7-14)

Lake Central 65, Highland 44,

HIGHLAND (10-10-8-16)

Simmons 0 0-0 0, Gonzales 0 0-0 0, Arce 2 0-0 4, Foundos 1 0-0 3, Benninghoff 3 0-1 6, C. Scheidt 0 0-0 0, Morinville 1 0-0 2, Slaven 0 0-0 0, T. Scheidt 11 3-6 26, Siska 1 0-0 3, Kovacek 0 0-0 0. Totals — 19 3-7 44.

LAKE CENTRAL (21-21-10-13)

Davis 2 0-0 5, James 2 2-4 8, Mileusnic 1 0-0 2, Khatra 0 0-1 0, Ciapponi 5 0-0 10, Cheney 1 0-0 2, Blum 5 6-6 21, Zezovski 5 6-8 21. Totals — 21 14-19 65.

3-point field goals: Foundos 1, T. Scheidt 1, Siska 1 (H); Davis 1, James 2, Blum 5, Zezovski 1 (LC). Team fouls: Highland 14, Lake Central 12. Fouled out: None.

T.F. South 52, Reavis 36

T.F. SOUTH (15-8-17-12)

Jalen Fields 4 0-0 12, James Drummond 3 2-3 9, Elijah Stewart 3 2-2 9, Elijah Watson 3 0-0 6, Andrew Stewart 2 1-1 5, Korey Harris 2 0-0 4, London Denman 2 0-2 4, Dekwan Turner 1 1-2 3, Karlos Dickson 0 0-0 0, Jayden Findley 0 0-0 0, Marcus Hayes 0 0-0 0, Jalil Lambert 0 0-0 0, Xavier Lewis 0 0-0 0, Edwards Olaleye 0 0-0 0, Brandon Berry 0 0-0 0. Totals — 20 6-10 52.

REAVIS (4-7-12-13)

3-point field goals: Fields 4, Drummond 1, E. Stewart 1 (TFS). Leaders — Rebounds: E. Watson 6 (TFS). Assists: Turner 3 (TFS). Steals: E. Stewart 4 (TFS). Team fouls: T.F. South 8. Fouled out: None.

Girls Basketball

Chesterton 68, Hobart 21

CHESTERTON (16-12-31-9)

Evelyn Pabon 2 0-0 6, Ashley Craycraft 5 5-6 18, Sydney Balas 0 0-0 0, Molly Slatcoff 1 0-0 2, Marney Sisson 2 7-8 11, Nalani Malackowski 5 0-0 15, Carley Balas 1 0-1 2, Haley Moore 1 3-3 5, Emma Schmidt 1 0-0 2, Hollie Skoczek 2 0-0 6, Kaitlyn Carr 0 0-2 0, Tori Gerhardt 0 1-2 1, Jaelynne Corral 0 0-0 0. Totals — 20 16-22 68.

HOBART (5-5-5-6)

Melanie Leonard 1 0-0 2, Samantha Vode 1 0-0 2, Trinity Collins 1 0-0 2, Gabbie Ramirez 0 0-0 0, Kora Neace 1 0-0 3, Lexi Williams 0 0-0 0, Amaya Shinkle 1 2-4 4, Ariah Rivera 0 1-2 1, Dillen Pendleton 0 0-0 0, Mary Bonner 0 0-0 0, Paige Cooper 1 0-0 3, Grace Nestich 1 2-4 4. Totals — 7 5-10 21.

3-point field goals: Pabon 2, Craycraft 3, Malackowski 5, Skoczek 2 (C); Neace 1, Cooper 1 (H);. Leaders — Rebounds: Sisson 9 (C); Nestich 4 (H). Assists: Craycraft 2, Slatcoff 2 (C). Steals: Craycraft 3, Sisson 3 (C). Team fouls: Chesterton 14, Hobart 4. Fouled out: Craycraft (C).

Griffith 64, Gavit 62

GRIFFITH (16-13-20-15)

Cierra Pipkins 4 2-2 10, Julissa Haman 8 1-4 17, Briah Strezo 4 2-5 10, Marissa Esquivel 4 2-2 11, Savannah Ronjak 1 3-4 5, Ariel Esquivel 4 3-7-11. Totals — 25 13-24 64.

GAVIT (12-17-12-21)

Diana Carter 2, Dominique Johnson 11, Ronnie Porter 5, Zakaiyah Lockridge 2, LaDona Ivery 14, Darlisha Reed 20, Maria Carter 9.

3-point field goals: Griffith (Esquivel 1), Gavit (Carter 3, Porter 1, Johnson 1).Team fouls: Griffith 16, Gavit 22. Fouled out: Haman.

LaCrosse 47, Kouts 38

KOUTS (10-11-10-9)

Morgan Kobza 3 2-3 8, Lyndsey Kobza 2 2-2 6, Kaylee Clindaniel 2 3-4 8, Mckenna Magura 3 3-6 12, Isabella Semento 1 0-0 2, Claire Cochran 1 0-3 2, Madolyn Smith 0 0-0 0, Audrey Benefield 0 0-0 0, Kortney Blood 0 0-0 0, Rebecca Benefield 0 0-0 0. Totals 12 10-18 38.

LACROSSE (18-11-9-9)

Madi Heavilin 3 0-0 7, Claire Garwood 3 0-0 7, Katie Bell 7 0-0 14, Mya Morrow 2 0-0 4, Morgan Wozniak 5 2-2 15, Kaylee Welkie 0 0-0 0, Jackie Osornio 0 0-0 0, Sami Vance 0 0-0 0, Jersie Bartels 0 0-0 0, Taylor Kleine 0 0-0 0. Totals 20 2-2 47.

3-Point field goals: Kouts (Magura 3); LaCrosse (Wozniak 3, Garwood, Heavilin). Leaders — Rebounds: Clindaniel 5 (K); Bell 12 (L). Assists: L.Kobza 3 (K); Morrow 9 (L). Steals: M.Kobza 4 (K); Morrow 3 (L). Team fouls: Kouts 11, LaCrosse 13. Fouled out: none. Records: Kouts 7-11 (1-5 PCC), LaCrosse 10-7 (3-2 PCC). JV score: LaCrosse 28, Kouts 25.

Morgan Twp. 61, Washington Twp. 27

MORGAN TWP. (19-18-14-10)

Abbett 3, O’Brien 5, Wells 2, G. Good 7, Whitaker 3, Deporter 1, S. Good 9, Stanko 10, Lemmons 7, Bee 14.

WASHINGTON TWP. (6-10-8-3)

Olivia Kinger 3, Mikala Armsttong 7, Mia Lewis 8, Olivia Martinez 3, Zoe Brickner 6.

Portage 46, Andrean 41

ANDREAN (5-12-10-14)

PORTAGE (13-10-11-12)

Jordan Barnes 14, Trolisia Lacey 11, Kristen Cravens 9.

West Central 47, Covenant Christian 35

WEST CENTRAL (17-8-14-8)

COVENANT CHRISTIAN (7-6-9-13)

Grace DeBoer 3 1-2 7, Desiree Holmes 0 0-0 0, Carly James 0 0-0 0, Lindsay Zeldenrust 3 0-0 6, Ashley Flores 1 0-0 2, Sydnie Bakker 5 0-0 10, Morgan Schaafsma 0 1-2 1, Dominique Bennet 0 0-0 0, Leanna Buiter 0 0-0 0, Hope Zylstra 3 0-0 6. Totals 15 2-4 32.

3-point field goals: Covenant Christian 0. Covenant Christian Leaders — Rebounds: Zeldenrust 6, Zylstra 6. Assists: Buiter 6. Steals: DeBoer 6. Record: Covenant Christian 5-12.

Boys Swimming

Chesterton 129, Lake Central 57

200 MEDLEY RELAY — Chesterton (Alejandro Kincaid, Lucas Piunti, Evan Dildine, Declan Tharp) 1:38 .92. 200 FREE — Andrew Alders (C) 1:42.67. 200 IM — Lucas Piunti (C) 1:56.09. 50 FREE — Ethan Wing (C) 21.88. DIVING — Zach Ramacci (LC) 253.15. 100 FLY — Andrew Alders (C) 51.78. 100 FREE — Ethan Wing (C) 47.56. 500 FREE — Jack Tinsley (LC) 4:50.92. 200 FREE RELAY — Chesterton (Ethan Wing, Gabe Kroeger, Declan Tharp, Andrew Alders) 1:26.92. 100 BACK — Alejandro Kincaid (C) 53.28. 100 BREAST — Danny Schmiegel (C) 1:01.61. 400 FREE RELAY — Chesterton (Ethan Wing, Lucas Piunti, Alejandro Kincaid, Andrew Alders) 3:14.86.

Crown Point 130, LaPorte 50

(LaPorte first place finishes)

100 BACK — Graham Seifker (L) 59.13. DIVING — Toy Hayes (L).

Lowell 113, Kankakee Valley 65

(Kankakee Valley first place finishes)

200 MEDLEY RELAY — Lowell (Anthony Carver, Malachi Freeman, Alex Huseman, Vaughn Feeley) 2:01.13.200 FREE — Jaxon Skinner (L) 2:07.93. 200 IM — Malachi Freeman (L) 2:20.48. 50 FREE — Bryce Brodner (KV) 24.98. DIVING — Chris Breault (L) 263.85. 100 FLY — Alex Huseman (L) 1:07.03. 100 FREE — Bryce Brodner (KV) 56.89. 500 FREE — Dylan weller (L) 5:19.98. 200 FREE RELAY — Kankakee Valley (Bryce Brodner, Bryce Martin, Garrett Brewster, Nick Pearson) 1:46.55. 100 BACK — Anthony Carver (L) 1:12.30. 100 BREAST — Jae Blank (L) 1:14.34. 400 FREE RELAY — Kankakee Valley (Bryce Brodner, Garrett Brewster, Nick Misner, Bryce Martin) 4:08.88.

Wheeler 161, Calumet 67, Griffith 54

200 MEDLEY RELAY — Griffith (Connor Begeeske, Richad Damron, Thomas Taylor, Aaron Gonzalez) 2:00.69, Wheeler 2:01.75. 200 FREE — Hudson Hall (W) 2:05.92, Thomas Taylor (G) 2:08.63. 200 IM — Evan Nowak (W) 2:26.54, Bobby Emery (W) 2:30.44. 50 FREE — Sonny Vitello (W) 23.82, Riley Henslee (W) 24.08. DIVING — Grant Morgan (W) 111.70. 100 FLY — Sonny Vitello (W) 59.77, Evan Nowak (W) 1:06.64. 100 FREE — Richard Damron (G) 52.05, Riley Henslee (W) 56.71. 500 FREE — Hudson Hall (W) 6:02.91, Zachary Jarvis (W) 6:22.27 200 FREE RELAY — Wheeler (Sonny Vitello, Evan Nowak, Riley Henslee, Hudson Hall) 1:38.84, Griffith 1:40.17. 100 BACK — Bobby Emery (W) 1:07.39, Mikey Ruane (W) 1:14.20. 100 BREAST — Paulo Ribeiro (W) 1:22.55, Liam Hostetler (W) 1:24.25. 400 FREE RELAY — Wheeler (Sonny Vitello, Evan Nowak, Hudson Hall, Bobby Emery) 3:48.81, Griffith 3:50.88.

Girls Swimming

Chesterton 128, Lake Central 58

200 MEDLEY RELAY — Chesterton (Jaclyn Klimczak, Sophia Gill, Jenn Gillen, Jadah Eshenauer) 1:50.95. 200 FREE — Veronika Ozimek (C) 1:56.76. 200 IM — Jaclyn Klimczak (C) 2:09.79. 50 FREE — Paige Bakker (LC) 24.42. DIVING — Marina Weinberg (C) 195.65. 100 FLY — Alana Jardenil (C) 1:01.13. 100 FREE — Paige Bakker (LC) 53.35. 500 FREE — Maisyn Klimczak (C) 5:13.18. 200 FREE RELAY — Chesterton (Veronika Ozimek, Maisyn Klimczak, Jadah Eshenauer, Sophia Gill) 1:41.05. 100 BACK — Jaclyn Klimczak (C) 57.44. 100 BREAST — Alana Jardenil (C) 1:07.21. 400 FREE RELAY — Chesterton (Veronika Ozimek, Jaclyn Klimczak, Maisyn Kllimczak, Mady Elliott) 3:40.94.

Crown Point 125, LaPorte 51

(LaPorte first place finishes)

50 FREE — Abigail Roberts (L). 100 FREE — Abigail Roberts (L).

Lowell 129, Kankakee Valley 51

200 MEDLEY RELAY — Lowell (Brooke Otis, Heather Karm, Carly Weller, Bella Tieri) 2:08.08. 200 FREE — Beth Vaught (L) 2:05.88. 200 IM — Carly Weller (L) 2:31.37. 50 FREE — Morgan Blank (L) 27.42. DIVING — Kayla Musch (KV) 220.90. 100 FLY — Anabel Stein (L) 1:07.70. 100 FREE — Beth Vaught (L) 57.60. 500 FREE — Brooke Otis (L) 5:52.40. 200 FREE RELAY — Lowell (Beth Vaught, Brooke Otis, Korrin Skinner, Kara Egnatz) 1:56.74. 100 BACK — Morgan Blank (L) 1:08.88. 100 BREAST — Rayanne Janota (L) 1:23.10. 400 FREE RELAY — Lowell (Beth Vaught, Carly Weller, Brooke Otis, Heather Karm) 3:58.30.

Wheeler 151, Griffith 110, Calumet 51

200 MEDLEY RELAY — Griffith (Kylee Taylor, Haylie Keene, Esther Rossi, Anabel Castellanos) 1:59.83, Wheeler 2:16.33. 200 FREE — Emily Gaylord (W) 2:33.49, Emma Hellwege (W) 2:51.82. 200 IM — Laura Wong (W) 2:29.20, Emma Keene (G) 2:35.26. 50 FREE — Emma Keene (G) 28.25, Hailey Orosz (W) 30.61. DIVING — Tessa Haldeman (W) 174.50, Malina Clemans (W) 129.65. 100 FLY — Bailey Fairbairn (W) 1:20.79, Antionette Ulrich (C) 1:30.05. 100 FREE — Emily Gaylord (W) 1:06.99, Abby Begeske (G) 1:08.45. 500 FREE — Aimee Bolde (W) 6:48.54, Hailey Orosz (W) 6:59.51. 200 FREE RELAY — Wheeler (Emily Gaylord, Kaitlin Shaver, Emma Hellwege, Laura Wong) 2:05.84, Griffith 2:13.67. 100 BACK — Haylie Keene (G) 1:14.03, Bailey Fairbairn (W) 1:15.20. 100 BREAST — Laura Wong (W) 1:18.25, Esther Rossi (G) 1;23.04. 400 FREE RELAY — Griffith (Haylie Keene, Kylee Taylor, Abby Begeske, Emma Keene) 4:27.21, Wheeler 4:47.97.

College

Men's Basketball

South Suburban 85, Bryant & Stratton 71

BRYANT & STRATTON

Totals — 26-56 18-25 71.

SOUTH SUBURBAN

Keenan Marseille 0 0-0 0, Sidney Mason 1-3 0-0 2, Rhyss Lewis 11-20 8-9 37, Haashim Keys 4-7 2-3 10, Danan Stewart 0 0-0 0, Chris Johnson 3-5 6-12 12, Isaiah Robinson 0-1 2-2 2, Malcolm Bell 2-9 0-1 4, Joffari Brown 1-2 2-2 5, Nathan Shead 0-3 0-0 0, Jason Towers 4-10 2-2 13, Allen White 0-1 0-0 0. Totals — 26-61 22-31 85.

3-point field goals: Bryant & Stratton 1-11; South Suburban 11-23 (Mason 0-2, Lewis 7-12, Keys 0-1, Bell 0-1, Brown 1-1, Shead 0-1, Towers 3-5). Leaders — Rebounds: South Suburban 38 (Johnson 12). Assists: South Suburban 15 (Keys 9). Record: South Suburban 19-0.

0
0
0
0
0

The Times Media Company is dedicated to improving the quality of life in Northwest Indiana, through local news, information, service initiatives and community partnerships.