Try 1 month for 99¢

High School

Boys Basketball

Crown Point 54, E.C. Central 47

E.C. CENTRAL (11-12-10-14)

Blacknell 4 0-0 9, S. Williams 6 1-2 14, L. Williams 3 0-0 6, Okeke 3 0-0 8, D. Williams 0 0-2 0, Brown 1 0-0 2, Nixon 1 0-0 2, Jones 3 0-0 6. Totals — 21 1-4 47.

3-point field goals: S. Williams 1, Okeke 2, Blacknell 1 (ECC). Leaders — Rebounds: Okeke 7 (ECC). Assists: L. Williams 5 (ECC). Steals: L. Williams 5 (ECC). Team fouls: E.C. Central 17. Fouled out: None. Records: E.C. Central 0-2.

Lowell 61, Hebron 40

HEBRON (4-12-5-19)

Friel 3 2-2 11, Grennes 3 0-0 9, Clark 3 3-4 9, Marrs 2 0-0 6, Kubiak 1 1-1 3, Clemens 1 0-0 2. Totals — 13 6-7 40,

LOWELL (18-19-14-10)

Hudak 8 0-0 17, Mantis 6 0-0 15, Edwards 7 0-0 14, Austgen 2 0-0 6, Chavez 1 0-0 3, Chocholek 1 0-0 2, Juszczak 1 0-0 2, Porch 1 0-0 2. Totals — 31 0-1 61.

3-point field goals: Lowell (Hudak 1, Mantis 3, Chavez 1, Austgen 2); Hebron (Friel 3, Marrs 2, Grennes 3). Leaders — Rebounds: Mantis 8 (L); . Assists: Chavez 5 (L); P. Steals: Hudak 3 (L); Blocks: Edwards 5. Team fouls: Lowell 12; Hebron 11. Records: Lowell 3-1

Oak Lawn 73, T.F. South 59

Victory Christian 103, City Baptist 11

CITY BAPTIST (2-5-1-3)

VICTORY CHRISTIAN (36-25-22-20)

Grant Jakubowski 7 0-0 15, Caleb Aguilar 3 0-0 6, Lincoln Thomae 6 2-2 18, Deakon Lee 1 0-0 2, Nolan Sonnenberg 2 0-0 5, Flynn Carlson 5 0-0 10, Zeke Shock 4 2-2 10, Tyler Schmidt 9 2-2 21, Ethan Ogorek 3 0-0 7, Maverick Wade 2 0-0 4, Will Brechner 2 0-0 5.

3-point field goals: Jakubowski 1, Thomae 3, Sonnenberg 1, Schmidt 1, Ogorek 1 (VC). Records: Victory Christian 6-1.

Girls Basketball

Whiting 48, Covenant Christian 30

COVENANT CHRISTIAN (6-6-11-7)

G. DeBoer 1 1-2 3, L. Zeldenrust 1 0-2 2, A. Flroes 3 0-0 7, L. Buiter 2 2-4 8, N. Zylstra 2 0-0 4, D. Holmes 0 0-0 0, H. Kopka 0 0-0 0, R. Thomas 0 0-0 0, C. James 1 1-1 3, S. Bakker 1 1-1 3, D. Bennet 0 0-0 0. Totals — 11 5-10 30.

WHITING (12-12-9-15)

L. Zorich 1 1-2 4, Allison Casanova 1 0-0 3, M. Urbieta 0 0-0 0, A. Adam 2 0-0 4, J. Mercer 5 0-0 10, E. Balcazar 5 2-2 14, K. Ledezma 1 0-0 2, A. Toth 5 0-3 11. Totals — 20 3-7 48.

3-point field goals: Flores 1, Buiter 2 (CC); Zorich 1, Casanova 1, Balcazar 2, Toth 1 (W). Team fouls: Covenant Christian 10; Whiting 14. Fouled out: None.

Lake Central 68, Hobart 33

HOBART (6-9-8-10)

S. Vode 5 2-9 12, T. Collins 0 0-0 0, G. Ramirez 4 0-0 8, K. Neace 2 0-0 6, L. Williams 0 3-6 3, A. Shinkle 0 0-0 0, A. Rivera 0 0-0 0, P. Cooper 0 0-0 0, G. Nestich 1 2-6 4. Totals — 12 7-21 33.

LAKE CENTRAL (25-10-21-12)

Tiana Morales 1 1-4 4, Sara Zabrecky 5 0-2 14, Allie Mularski 4 2-2 10, Aubrey Rowser 2 2-2 7, Taylor Jaksich 4 2-3 11, Stephanie Dijak 1 0-0 2, Abby Oedzes 4 3-7 13, Bailey Fehrman 2 1-2 6, Essence Johnson 0 0-0 0, Julia Nawrot 0 1-2 1. Totals — 23 12-24 68.

3-point field goals: Neace 2 (H); Morales 1, Zabrecky 4, Rowser 1, Jaksich 1, Oedzes 2, Fehrman 1 (LC). Team fouls: Hobart 17. Lake Central 21. Fouled out: Fehrman (LC). JV score: Lake Central 51, Hobart 9.

Washington Twp. 76, 21st Century 36

21st CENTURY (8-10-5-13)

Duncan 1 0-0 2, Paige 5 2-3 15, Brown 1 0-0 2, Crews 2 0-0 4, Bates 5 4-15 14, Martin 0 1-2 1, Johnson 1 0-0 2.

WASHINGTON TWP. (18 24-22-12)

Olivia Klinger 6 3-5 15, Jillian Burton 4 1-2 9, Emma Hawkins 2 0-0 4, Megan Boby 7 3-9 17, Mikaela Armstrong 7 0-2 14, Mia Lewis 4 2-5 10, Zoe Brickner 2 0-0 4, Olivia Martinez 1 0-2 2, Claire Horvath 1 1-2 3, Alaina White 1 0-0 2, Alexa Mecchia 1 0-0 2, Jocelynn Ewing 1 0-0 2.

3-point field goals: Paige 3 (21st). Team fouls: 21st Century 20; Washington Twp. 14. Fouled out: Brown, Johnson (21st).

Bowling

Oak Forest 1,976, T.F. North 1,905

T.F. NORTH — Jaylen Little 236-223, Michael Gunn 210-170, Elliott Taylor 171-147, Devin Gunn 212-187, Darren Gunn 173-176.

Boys Swimming

Chesterton 136 1/2, Michigan City 41 1/2

200 MEDLEY RELAY — Chesterton (Lucas Piunti, Connor Casbon, Andrew Alders, Ethan Wing) 1:39.98. 200 FREE — Declan Tharp (C) 1:48.52. 200 IM — Andrew Alders (C) 1:55.67. 50 FREE — Ethan Wing (C) 21.76. DIVING — Peter Gondeck (MC) 200.30. 100 FLY — Connor Casbon (C) 53.28. 100 FREE — Andrew Alders (C) 48.09. 500 FREE — Ethan Wing (C) 4:56.77. 400 FREE RELAY — Michigan City (Jack Smith, Luke Heitmann, Connor Baker, Alec Marter) 3:26.52. (Results not provided for 200 free relay, 100 back and 100 breast.)

Highland 95, Kankakee Valley 57

(Kankakee Valley first place finishes)

200 MEDLEY RELAY — Kankakee Valley (Bryce Martin, Nick Pearson, Mark Nuttall, Bryce Brodner) 2:07.36. 50 FREE — Bryce Brodner (KV) 25.10.

Lake Central 150, Merrillville 35

200 MEDLEY RELAY — Lake Central (Riley Ingram, Matt Gacek, Leo Bowman, KC Gondek) 1:46.92. 200 FREE — Jonathan Thrall (LC) 1:50.72. 200 IM — Jack Tinsley (LC) 2:04.34. 50 FREE — Riley Ingram (LC) 22.98. DIVING — Zach Ramacci (LC) 244.30. 100 FLY — Jack Tinsley (LC) 56.54. 100 FREE — Michael Zajac (LC) 50.38. 500 FREE — Cameron Williams (LC) 5:27.73. 200 FREE RELAY — Lake Central (Leo Bowman, Eric Tinsley, Carter Schuster, KC Gondek) 1:39.96. 100 BACK — Jonathan Thrall (LC) 55.68. 400 FREE RELAY — Lake Central (Jack Tinsley, Matt Gacek, Cameron Williams, Jonathan Thrall) 3:32.20.

LaPorte 93, Portage 69

(LaPorte first place finishes)

200 IM — Jordan Hull (L) 2:23.02. 100 FREE — Graham Siefker (L) 52.77. 100 BACK — Graham Siefker (L) 59.51. 200 FREE RELAY — LaPorte (Moffitt, Butcher, Banic, Fuertes). 400 FREE RELAY — LaPorte (Siefker, Warner, Moffitt, Hull). DIVING — Chris Breault (L) 182.25. 100 FLY — Mikey Dempsey (M) 1:00.48. 100 FREE — Kenny Reed (M0 49.95.

Munster 137, Lowell 43

200 MEDLEY RELAY — Munster (Martin Barnard, Tony Bohling, Fenry Zhou, Grant Afman) 1:44.05. 200 FREE — Scott Robbins (M) 1:55.14. 200 IM — Aidan Smith (M) 2:09.05. 50 FREE — Kenny Reed (M) 22.82. 500 FREE — Scott Robbins (M) 5:13.79. 200 FREE RELAY — Munster (Mikey Dempsey, Tony Bohling, Kenny Reed, Victor Vatchev) 1:34.45. 100 BACK — Grant Afman (M) 56.33. 100 BREAST — Fenry Zhou (M) 1:03.79. 400 FREE RELAY — Munster (Scott Robbins, Victor Vatchev, Kenny Reed, Justin Singh) 3:27.00.

Girls Swimming

Chesterton 140, Michigan City 41

200 MEDLEY RELAY — Chesterton (Maisyn Klimczak, Jaclyn Klimczak, Jenn Gillen, Sophia Gill) 1:53.72. 200 FREE — Kaitlyn Kogl (C) 2:03.68. 200 IM — Alana Jardenil (C) 2:17.60. 50 FREE — Sophia Gill (C) 25.35. DIVING — Sarah Schimpf (C) 205.30. 100 FLY — Veronika Ozimek (C) 1:02.01. 100 FREE — Jaclyn Klimczak (C) 55.89. 500 FREE — Sophia Gill (C) 5:25.15. 200 FREE RELAY — Chesterton (Veronika Ozimek, Jaclyn Klimczak, Jadah Eshenauer, Lauren Unruh) 1:45.28. (Results not provided for 100 back, 100 breast, 400 free relay.)

Highland 106, Kankakee Valley 71

(Kankakee Valley first place finishes)

200 IM — Kirstin West (KV) 2:28.90. DIVING — Kayla Musch (KV) 149.80.

Lake Central 153, Merrillville 32

200 MEDLEY RELAY — Lake Central (Hanna Spoolstra, Lilah Nelson, Adisyn Sawaska, Paige Bakker) 1:58.25. 200 FREE — Adisyn Sawaska (LC) 2:13.23. 200 IM — Hanna Spoolstra (LC) 2:21.90. 50 FREE — Jillian Murray (LC) 27.88. DIVING — Hannah Solon (LC) 199.85. 100 FLY — Lilah Nelson (LC) 1:06.24. 100 FREE — Hanna Spoolstra (LC) 57.23. 500 FREE — Jourie Wilson (LC) 5:31.02. 200 FREE RELAY — Lake Central (Hanna Spoolstra, Ainsley Rothgeb, Adisyn Sawaska, Paige Bakker) 1:47.12. 100 BACK — Mia Rinaldi (LC) 1:12.28. 100 BREAST — Maggie DePirro (LC) 1:15.56. 400 FREE RELAY — Lake Central (Michaela Spears, Jourie Wilson, Abbey Lawson, Maggie DePirro) 4:00.88.

Munster 132, Lowell 50

200 MEDLEY RELAY — Munster (Elizabeth Hanas, Priscilla Zavala, Brisas Bohling, Jennifer Lockhart) 1:54.00, 200 FREE — Hannah Robbins (M) 2:05.79. 200 IM — Brisa Bohling (M) 2:16.50, 50 FREE — Jennifer Lockhart (M) 25.38. DIVING — Moira Glowacki (M) 177.35. 100 FLY — Priscilla Zavala (M) 1:01.99. 100 FREE — Jennifer Lockhart (M) 56.39. 500 FREE — Hannah Robbins (M) 5:37.34. 200 FREE RELAY — Munster (Brisa Bohling, Jennifer Lockhart, Clarisa Cortez, Hannah Robbins) 1:45.91. 100 BACK — Elizabeth Hanas (M) 1:00.87. 100 BREAST — Brisa Bohling (M) 1:12.17. 400 FREE RELAY — Munster (Hannah Robbins, Lindsy Vanek, Elizabeth Hanas, Priscilla Zavala) 3:48.85.

Portage 98, LaPorte 77

(LaPorte first place finishes)

200 IM — Becca Shaffer (L). 50 FREE — Abigail Roberts (L). DIVING — Lexi Burns (L). 100 FLY — Becca Shaffer (L). 100 FREE — Abigail Roberts (L). 200 FREE RELAY — LaPorte (Becca Shaffer, Jimena Torres, Loralei Mareska, Abigail Roberts).

Wrestling

Highland 51, Munster 20

106 — CJ Herrera (H) won by forfeit. 113 — Double forfeit. 120 — Gabe Tienstra (M) p. Joey Opitz 1:20. 126 — Will Rojas (M) p. Juan Altamirano 1:05. 132 — Adam Ahmad (H) won by forfeit. 138 — Jesse Herrera (H) p. Leo Tsirtsis 0:39. 145 — Dave Mueller (M) d. Storm Forman 15-13. 152 — Luke Hermanson technical fall over Rudolpho Ortega 15-0, 1:38. 160 — Cody LeNeave (H) p. Robert Maldonado 0:28. 170 — Rudi Sprenne (H) p. Ethan Korwick 1:18. 182 — Andrew Barsich (H) won by forfeit. 195 — Justin Bogner (H) p. Rushad Shine 1:23. 220 — Sam Perez (H) won by forfeit. 285 — Ocyrrus Taylor (H) d. Josh Burgos-Diaz (M) 5-2.

LaPorte 65, Michigan City 6

0
1
0
0
0

The Times Media Company is dedicated to improving the quality of life in Northwest Indiana, through local news, information, service initiatives and community partnerships.