Skip to main content
You are the owner of this article.
You have permission to edit this article.
Edit
High school results
agate urgent

High school results

{{featured_button_text}}
Basketball stock

Basketball stock

Coaches may report scores by email to: MUNSports@lee.net.

Boys basketball

Kouts 72 Rensselaer 53

KOUTS (16-14-19-23)

Parker Kneifel 8, Hunter Kneifel 15, Cooper Schoon 4, Cole Wireman 26, Cale Wireman 15, Matt Baker 2, Noah Young 0, Joe Vick 0, Connor Croff 0, Jeremy Ryan 2. Totals 28 14-18 72.

RENSSELAER (12-7-18-16)

Totals 20 9-13 53.

3-pointers: P.Kneifel, H.Kneifel (K). Rebounds: P.Kneifel 7, H.Kneifel 7 (K). Assists: H.Kneifel 3, Cale Wireman 3 (K). Steals: Cale Wireman 7 (K). Total Fouls: Rensselaer 19, Kouts 15. Fouled Out: Boyles (R). Records: Kouts 11-2, Rensselaer 2-7. JV Score: Rensselaer 67-59 (OT).

EC Central 84, Hammond Academy 39

EC CENTRAL (25-27-20-13)

Cotton 9, Ross 17, Andrews 13, Cooley 2, French 6, Kincaid 6, Morgan 11, Lipscomb 4, White 8, Wells 6, Bandies 2. Totals — 32 10-13 84.

HAMMOND ACADEMY (4-4-14-17)

Gamble 0, Reyes 4, Cross 6, Rangel 2, Lewis 10, Lopez 17. Totals — 14 5-12 39.

3-point field goals: EC Central 10 (Cotton 1, Ross 1, French 1, Morgan 3, Lipscomb 1, White 2, Wells 1; Hammond 6 (Cross 2, Lopez 4). Team fouls: EC Central 12, Hammond 10. Fouled out: French (EC).

Chesterton 44, Penn 36

CHESTERTON (14-9-7-14)

Travis Grayson 22.

PENN (8-7-14-7)

Marquette 72, Hobart 46

MARQUETTE (11-17-21-23)

Harris 20, Manna 18, Brooks 4, Tarnow 0, Lewis 9, Balling 15, Johnson 0, Welch 3, Kellom 3, Meade 0. Totals — 27 12-15 72.

HOBART (8-7-11-20)

Djankovich 6, Andrews 0, White 7, Hence 7, Tejeda 10, Salazar 3, Mullins 6, Janciola 3, Gills 3, Williams 1. Totals — 17 9-17 46.

3-point field goals: Marquette 6 (Harris 3, Lewis 1, Balling 1, Welch 1); Hobart 3 (Hence 1, Janciola 1, Gills 1). Team fouls: Marquette 12, Hobart 12.

South Central 48, Trinity 35

SOUTH CENTRAL (19-8-12-9)

Carr 18, Farrell 0, Glisic 9, Grass 0, Guevara 2, Haschel 0, Hudspeth 19, Newburn 0, Scott 0, Snyder 0, Trutko 0. Totals — 20 3-5 48.

TRINITY (8-7-5-15)

Totals — 11 13-18 35.

3-point field goals: South Central 5 (Hudspeth 5); Trinity none. Team fouls: South Central 17, Trinity 12.

La Lumiere 92, Portage Christian 72

PORTAGE CHRISTIAN — Donye Grant 29.

Girls basketball

Bishop Noll 67, South Bend St. Joseph 59

BISHOP NOLL (14-24-21-8)

C. Blakely 20, Downs 0, Robinson 7, Gonzalez 0, Fuentes 8, K. Blakely 16, Larios 0, Damacio 0, Drexler 10, Crawford 6, Campbell 0. Totals — 28 5-10 67.

SOUTH BEND ST. JOSEPH (13-6-15-25)

Totals — 22 8-17 59.

3-point field goals: Bishop Noll 6 (C. Blakely 2, Robinson 1, Fuentes 1, K. Blakely 2); SB St. Joseph (Hull 2, Hiestand 1). Team fouls: Bishop Noll 14, SB St. Joseph 12.

Morton 64, Hammond 25

MORTON (25-15-15-9)

Samya Gardner 23.

HAMMOND (0-13-7-5)

River Forest 63, EC Central 36

RIVER FOREST (19-18-16-10)

Torres 2, Stiles 2, Hall 3, Troutman 15, Whitmore 4, Pratchett 4, Alvarez 4, Purtee 3, Watts 9, Kras 0, Witt 15. Totals — 20 11-18 63.

EC CENTRAL (7-10-10-9)

Hardaway 7, Frierson 0, Smith 11, Ridle 18, Mayes 0, Williams 0. Totals — 13 10-20 36.

3-point field goals: River Forest 4 (Witt 2, Troutman 2); ECC none. Team fouls: River Forest 19, ECC 14.

Gymnastics

Viking Invite

Team scores: 1. Valparaiso 110.65, 2. Harrison 106.30, 3. Merrillville 103.70, 4. Logansport 103.05, 5. Lafayette Jeff 94.30.

Vault — 1. Gipson (HA) 9.55, 2. Gabi Grisafi (V) 9.45, 3. Nieya Abel (ME) 9.35.

Bars — 1. Grisafi (V) 9.35, 2. Clark (HA) 9.05, 3. Molly Dreher (V) 8.85.

Beam — 1. Grisafi (V) 9.75, 2. Dreher (V) 9.45, 3. Chloe Ochman (V) 9.35.

Floor — 1. Gipson (HA) 9.55, 2. Grisafi (V) 9.50, 3. Clark (HA) 9.35.

All-around — 1. Grisafi (V) 38.05, 2. Dreher (V) 36.80, 3. Clark (HA) 36.30.

Boys swimming

Kankakee Valley Invitational

Team scores: 1. Lowell 188, 2. Knox 126, 3. Kankakee Valley 106, 4. North Judson 100, 5. Morton 69, 6. South Newton 19.

Girls swimming

Northwest Crossroads Conference

Team scores: Munster 422, Hobart 311, KV 208, Lowell 136, Highland 84.

200 medley relay: 1. Munster (Rzeznikowski, McNulty, Zavala, Cortez) 1:55.67; 2. Hobart 1:57.36; 3. KV 2:08.40; 200 free: 1. Zavala (M) 2:01.66; 2. Rzeznikowski (M) 2:04.07; 3. Wegman (M) 2:07.41; 200 IM: 1. Robbins (M) 2:23.75; 2. Franco (M) 2:30.09; 3. Buck (M) 2:30.11; 50 free: 1. Wright (HO) 24.00; 2. O’Brien (HO) 25.89; 3. Cortez (M) 25.91; 100 butterfly: 1. Zavala (M) 1:00.81; 2. Robbins (M) 1:07.18; 3. West (KV) 1:08.39; 100 free: 1. McNulty (M) 56.97; 2. Cortez (M) 58.46; 3. O’Brien (HO) 58.79; 500 free: 1. Rzeznikowski (M) 5:31.42; 2. Wegman (M) 5:41.04; 3. MacDonald (M) 5:47.78; 200 free relay: 1. Munster (Robbins, Cortez, McNulty, Zavala) 1:44.84; 2. Hobart 1:45.82; 3. Lowell 2:03.79; 100 backstroke: 1. Wright (HO) 58.69; 2. Puliaeva (M) 1:08.15; 3. Sanow (M) 1:10.03; 100 breatstroke: 1. McNulty (M) 1:13.33; 2. Tepavcevich (HO) 1:16.76; 3. Johnston (HO) 1:19.06; 400 free relay: 1. Munster (Rzeznikowski, Sanow, Buck, Wegman) 4:05.06; 2. KV 4:14.51; 3. Lowell 4:26.40.

Duneland Athletic Conference

Team scores: Chesterton 514, Crown Point 378, Lake Central 353, Valparaiso 297, Michigan City 198, LaPorte 183, Merrillville 84, Portage 81

200 medley relay: Chesterton (Mady Elliott, Alana Jardenil, Lauren Unruh, Veronika Ozimek) 1:46.17, Lake Central (Jourie Wilson, Skylar Noonan, Paige Bakker, Hanna Spoolstra) 1:49.93, Crown Point (Emma Bahr, Maggie Morse, Aly Hoover, Kylie LaChapelle) 1:52.80, LaPorte (Lauren Miskowicz, Caiya Cooper, Becca Shaffer, Alicia Wireman) 1:57.85, Valparaiso (Katherine Padilla, Sarah Bennett, Hannah Letany, Stella Wainman) 1:59.10; 200 free: Maisyn Klimczak (C) 1:50.91, Spoolstra (LC) 1:55.68, Sophia Gill (C) 1:56.62, Cooper (LP) 1:58.12, Olivia Piunti (C) 1:59.16; 200 Individual Medley: Rachel Dildine (C) 2:06.87, Jardenil (C) 2:08.10, Unruh (C) 2:09.22, Becca Shaffer (LP) 2:14.76, Bahr (CP) 2:16.50; 50 freestyle: Bakker (LC) 23.64, Ozimek (C) 23.92, Sierra Jones (C) 24.96, Elliott (C) 25.17, Edie Patterson (V) 25.27; Diving: Lindsey Giesler (V) 370.80, Shelby Noonan (LC) 354.75, Madi Mercer (LC) 333.75, Sarah Weber (MC) 331.25, Lara Stamp (V) 322.20; 100 butterfly: Dildine (C) 55.28, Bakker (LC) 56.23, Shaffer (LP) 58.66, Gill (C) 59.09, Unruh (C) 59.40; 100 freestyle: Ozimek (C) 51.42, Wilson (LC) 53.79, Anna Wheele (C) 54.10, Jones (C) 54.57, LaChapelle (CP) 55.02; 500 free: Klimczak (C) 4:53.76, Spoolstra (LC) 5:11.59, Cooper (LP) 5:12.90, Shannon McCall (V) 5:17.47, Olivia Piunti (C) 5:18.44; 200 freestyle relay: Chesterton (Dildine, Jones, Gill, Klimczak) 1:38.53, Crown Point (LaChapelle, Hoover, Emma Smith, Abbie Werner) 1:43.05, Valparaiso (McCall, Janine Holleworth, Claudia Delaney, Patterson) 1:43.49, Lake Central (Anna Kabrud, Amana Abdulla, Ainsley Rothgeb, Megan O’Sullivan) 1:46.64, Michigan City (Erin McGuire, Tatiana Miller, Emma Heitmann, Serena VanBuskirk) 1:48.27; 100 backstroke: Wilson (LC) 56.96, Elliott (C) 59.28, Wheele (C) 59.72, Madline Billings (C) 1:01.45, Bahr (CP) 1:01.90; 100 breaststroke: Jardenil (C) 1:04.42, McGuire (MC) 1:07.57, Morse (CP) 1:07.97, Annamarie Easter (C) 1:08.10, Lexie Lorino (C) 1:08.93; 400 free relay: Chesterton (Ozimek, Klimczak, Dildine, Jardenil) 3:29.78, Lake Central (Spoolstra, Wilson, Noonan, Bakker) 3:37.63, Valparaiso (McCall, Delaney, Holleworth, Patterson) 3:44.99, Crown Point (Smith, Morse, Bahr, Werner) 3:55.31, LaPorte (Shaffer, Wireman, Miskowicz, Cooper) 3:55.83.

Wrestling

Duneland Athletic Conference

Team scores: Crown Point 298, Merrillville 213, Lake Central 182, LaPorte 175, Valparaiso 167, Portage 165.5, Michigan City 37.5.

Finals: 106 — Ashton Jackson (LP) d. Johnny Cortez (LC) 18-6; 113 — Anthony Bahl (CP) p. David Maldonado (MV) 3:14; 120 — Logan Frazier (CP) p. Lucas Clement (MV) 2:54; 126 — Stefan Vitello (V) p. Jackson Hague 2:15; 132 — Jack Coyle (P) d. Stephen Roberson (CP) 3-1; 138 — Jesse Mendez (CP) p. Bradley Conrad (P) 1:39; 145 — Cody Goodwin (CP) p. Alex Cornejo (P) 1:31; 152 — Javen Estrada (CP) d. Aidan Pollitt (V) 15-5; 160 — Orlando Cruz (CP) tech. Jamaal Salary (LP) 19-4 (4:56); 170 — Nick Tattini (CP) d. Dylan Kwiatkowski (V) 10-2; 182 — Jaden Browder (LP) d. Jake Sues (LC) 11-2; 195 — Will Clark (CP) p. Pierce Pine (V) 0:14; 220 — Jason Streck (MV) p. Paul Clark (CP) 0:48; 285 — Theodore Sparks (MV) d. Corey Hill (P) 6-4.

Friday's Late Result

Calumet 70, Lake Station 55

LAKE STATION (14-12-6-23)

Edward Fragoso 0, Baylor Sleziak 5, Willie Miller Jr. 18, Adam Eastland 0, Romeo Guerra 18, Aman Muhammad 8, Jordan Tidwell 6. Totals – 19 13-19 55.

CALUMET (15-20-20-15)

Ronnie Starks 10, Jacob Barry 15, Jerrell Johnson 13, Roman Hernandez 4, Jacob Holifield 0, Scott Flores 2, Malik Hubbard 8, Eric Martin 12, Jalen Bullock 5, Jeramiah Barry 1. Totals – 27 9-16 70.

3-point field goals: Lake Station 4 (Miller 3, Sleziak 1), Calumet 7 (Johnson 3, Jacob Barry 2, Starks 2). Team fouls: Lake Station 12, Calumet 17. Fouled out: Muhammad (LS). Records: Lake Station 6-5 (2-2), Calumet 5-4 (4-0).

0
0
0
0
0

Be the first to know

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News

Crime

Entertainment & Dining

Latest News

Local Sports

NWI Prep Sport News

Weather Alerts