Skip to main content
You are the owner of this article.
You have permission to edit this article.
Edit
High school results
agate urgent

High school results

{{featured_button_text}}
Basketball stock

Basketball stock

Coaches may report scores by email to: MUNSports@lee.net.

Tuesday's Results

Boys Basketball

Bowman 63, EC Central 56 (OT)

BOWMAN (18-16-8-12-9)

Lamont Wilkerson 7, Jevon France 0, Judah Tolbert 14, Ajani Nixon 6, Koron Davis 27, Leon Smith 0, Leon Grimes 2, Dylan Jones 4, Eric Edwards 3. Totals – 24 12-19 63.

EC CENTRAL (15-17-10-12-2)

Cotton 4, Ross 8, Andrews 16, Morgan 12, Kincaid 2, Cooley 2, French 12, White 0. Totals – 23 8-14 56.

3-point field goals: Bowman 3 (Wilkerson, Davis, Edwards); EC Central 2 (Morgan, French). Team fouls: Bowman 16, EC Central 12. Fouled out: Cooley (ECC).

Lake Central 59, Highland 51

HIGHLAND (17-7-14-13)

Kyle Dempsey 3, Brayden Chappell 2, Kyren Abbott 13, Matt Gonzales 4, Nick Steele 5, Camden Scheidt 24. Totals – 19 6-14 51.

LAKE CENTRAL (15-14-17-13)

Myles Yekich 9, Ethan Knopf 7, Kyle Ross 15, Mark Mileusnic 3, Jaiden Clayton 7, Brandon Escobedo 2, Jack Mahoney 10, Nate Oakley 6. Totals – 23 8-15 59.

3-point field goals: Highland 7 (Dempsey, Abbott, Gonzales, Scheidt 3); Lake Central 5 (Yekich 2, Knopf, Mileusnic). Team fouls: Highland 17, Lake Central 14. Fouled out: None.

Girls Basketball

Chesterton 60, Hobart 31

CHESTERTON (15-13-16-16)

Bonner 4, Hurst 5, Richards 3, Raffin 0, Malachowski 11, Balas 11, Pope 3, Schmidt 12, M. Davis 2, Care 0, L. Davis 7, Pokorney 2. Totals – 23 11-16 60.

HOBART (12-4-9-6)

Belk 2, Neace 2, Weber 0, Knight 0, Ortiz 0, Williams 1, Rivera 0, Pendleton 0, Donald 0, Sanchez 0, Latinovic 0, Asia Donald 24, Leonard 2. Totals – 13 4-7 31.

3-point field goals: Chesterton 3 (Richards, Malachowski, Schmidt); Hobart 1 (A. Donald). Team fouls: Chesterton 13, Hobart 12. Fouled out: None.

Crown Point 79, Munster 31

CROWN POINT (24-20-23-12)

Alyvia Santiago 10, Emily Phillips 0, Jessica Carrothers 23, Mariana Maldonado 2, Zoey Wells 2, Ava Ziolkowski 0, Alyna Santiago 11, Nikki Gerodemos 11, Allie Govert 5, Ali Rawls 0, McKayla Henry 0, Lilly Stoddard 15. Totals – 31 11-12 79.

MUNSTER (4-5-18-4)

Duff 0, Kaim 13, Hogge 0, Lenaburg 2, Mason 1, Lorenz 4, Bailey 2, Clark 2, Mongerie 9, Odeluga 0. Totals – 12 6-11 31.

3-point field goals: Crown Point 6 (Alyvia Santiago 2, Carrothers, Alyna Santiago, Gerodemos, Govert); Munster 1 (Kaim). Team fouls: Crown Point 15, Munster 13. Fouled out: None.

Kankakee Valley 29, Highland 17

KANKAKEE VALLEY (10-4-5-10)

Lilly Toppen 12, Abby Grandchamp 4, Taylor Schoonveld 3, Kate Thomas 3, Colby Sizemore 2, Genna Hayes 2, Amie Ramus 2, Courtney Fox 1.

HIGHLAND (4-7-5-1)

Chloe Churilla 11, Payton Reid 3, Breanna Burbridge 2, Zelyah Barajas 1. Totals: 5 6-11 17.

3-point field goals: Highland 1 (Reid 1), Kankakee Valley 4 (Toppen 4). Team fouls: Highland 10, Kankakee Valley 12. Technical fouls: None. Fouled out: None.

Kouts 47, LaCrosse 30

KOUTS (13-10-16-8)

Lyndsey Kobza 8, Desiree Hall 4, Lauryn Koedyker 4, Ally Capouch 21, Taylor Moyer 0, Emma Garavalia 6, Macie Sanders 0, Olivia Miller 2, Emma Poitras 0, Cassidy Ryan 2, Kourtney Lockett 0. Totals — 19 4-6 47.

LACROSSE (2-9-2-17)

Avery Hendrixson 2, Kaylee Welkie 10, Jesse Bartels 9, Addie Gorski 5, Miranda Wozniak 2, Kendra Frazier 0, Emily Pontbriand 0, Rain Walker 2, Trinity Hendon 0, Schultz 0. Totals — 11 7-10 30.

3-point field goals: Kouts 5 (Capouch 5); LaCrosse 1 (Gorski). Rebounds: Koedyker 9 (K); Welkie 6 (L). Assists: Kobza 4 (K); Gorski 3. Steals: Moyer 4 (K); Wozniak 5 (L). Team fouls: Kouts 13, LaCrosse 6. Fouled out: None. Records: Kouts 11-4 (3-2 PCC); LaCrosse 2-12 (1-3).

Morgan Township 46, Washington Township 29

WASHINGTON TWP. (8-5-10-6)

Josie Whitcomb 4, Andie Graf 11, Addie Graf 7, Jocelynn Ewing 1, Mikaela Armstrong 4, Sarah Boby 2. Totals – 10 6-9 29.

MORGAN TWP. (3-18-9-16)

Emma O’Brien 23, Grace Good 0, Shelby Whitaker 0, Ella DePorter 2, Sydney Good 10, Kassie Stanko 8, Peyton Honchar 2, Victoria Detraz 1. Totals – 16 12-17 46.

3-point field goals: Washington Twp. 3 (Andie Graf 3); Morgan Twp. 2 (O’Brien, S. Good). Team fouls: Washington Twp. 9, Morgan Twp. 13. Fouled out: None. Records: Morgan Twp. 14-3 (5-0 PCC); Washington Twp. 8-5 (1-5).

Gymnastics

Chesterton 109.100, Hobart 103.500, Wheeler 35.750

AT HOBART

VAULT — 1. Mia Pak (C) 9.70, 2. Aisha Arias (H) 9.30, 3. Sarah Mella (W) 9.10.

BARS — 1. Pak (C) 9.80, 2. Haylie Skripac (H) 9.150, 3. Mella (W) 9.00.

BEAM — 1. Mella (W) 9.40, 2. Pak (C) 9.10, 3. Chloe Larson (C) 9.050.

FLOOR — 1. Pak (C) 9.550, 2. Caitlyn Cook (C) 9.40, 3. Arias (H) 9.10.

ALL-AROUND — 1. Pak (C) 38.150, 2. Mella (W) 35.750, 3. Cook (C) 35.200.

Boys Swimming

Highland, Portage, Valparaiso

(Team scores n/a)

AT VALPARAISO

200 MEDLEY RELAY – 1. Valparaiso (Liam Shepherd, Aidan McKenzie, Will Miltenberger, Shay Patheja) 1:51.19, 2. Valparaiso (Theo Pigott, Kale Rausch, Will Young, Aidan Clifford) 2:03.03.200 FREE – 1. Zach Juhl (V) 1:53.86, 2. Harry Wainman (V) 2:01.66. 200 I.M. – 1. Miltenberger (V) 2:12.84, 2. Colby Breault (P) 2:16.37. 50 FREE – 1. Shepherd (V) 23.61, 2. Zach Piech (H) 24.95. DIVING – 1. Tyson Borgelt (V) 211.00, 2. Bryce Benard (V) 196.60. 100 FLY – 1. Kyle Seward (V) 56.79, 2. Juhl (V) 57.69. 100 FREE – 1. Trey Nash (V) 52.26, 2. Joey Opitz (H) 58.45. 500 FREE – 1. Nash (V) 5:10.87, 2. Shepherd (V) 5:32.53. 200 FREE RELAY – 1. Valparaiso (Juhl, Jason Isley, Wainman, Patheja) 1:36.10, 2. Highland (Alex Smith, Opitz, Jacob Kowal, Iain Krull) 1:50.84. 100 BACK – 1. Miltenberger (V) 57.32, 2. Michael Burns (H) 1:14.57. 100 BREAST – 1. Seward (V) 1:08.31, 2. Zach Maxey (V) 1:27.32. 400 FREE RELAY – 1. Valparaiso (Isley, Wainman, Patheja, Seward) 3:39.58, 2. Highland (Smith, Michael Burns, Opitz, Piech) 3:58.84.

Wheeler 72, Griffith 18

Wheeler 81, Calumet 2

Griffith 41, Calumet 2

AT WHEELER

200 MEDLEY RELAY – 1. Wheeler (Tyler Kimberlin, Anthony Salas, Jaydon Trinidad, Steven Jarvis) 2:01.35. 200 FREE – 1. Thomas Taylor (G) 2:19.98, 2. Jesse Trujillo (G) 2:12.44. 200 I.M. – 1. Tyler Schmidt (W) 2:28.71, 2. Salas (W) 2:45.08. 50 FREE – 1. Drew Stoner (W) 24.63, 2. Vinny Ordonez (W) 25.40. DIVING – 1. Seth Kochvar (W) 252.50, 2. Jakub Castilleja (W) 169.85. 100 FLY – 1. Kimberlin (W) 1:10.01, 2. Jarvis (W) 1:15.58. 100 FREE – 1. Stoner (W) 55.10, 2. Ordonez (W) 57.72. 500 FREE – 1. Taylor (G) 6:13.32, 2. Christian Kim (W) 6:48.74. 200 FREE RELAY – 1. Wheeler (Schmidt, Trinidad, Kimberlin, Kim) 1:47.92, 2. Wheeler (Stoner, Jarvis, Ordonez, Ethan Hale)1:50.14. 100 BACK – 1. Schmidt (W) 1:14.19, 2. David Bacon (G) 1:23.61. 100 BREAST – 1. Salas (W) 1:14.14. 400 FREE RELAY – 1. Wheeler (Stoner, Jarvis, Ordonez, Hale), 4:01.20, 2. Wheeler (Schmidt, Trinidad, Kimberlin, Kim) 59.75.

Girls Swimming

Valparaiso vs. Portage

(Team scores n/a)

AT VALPARAISO

200 MEDLEY RELAY – 1. Valparaiso (Edie Patterson, Sarah Bennett, Katherine Padilla, Shannon McCall) 2:00.87. 200 FREE – 1. Padilla (V) 2:10.10. 200 I.M. – 1. Patterson (V) 2:24.13. 50 FREE – 1. Janine Holleworth (V) 27.28. DIVING – 1. Lindsey Giesler (V) 213.05. 100 FLY – 1. Holleworth (V) 1:05.62. 100 FREE – 1. Bennett (V) 1:03.71. 500 FREE – 1. Jorie Irving (V) 5:54.51. 200 FREE RELAY – 1. Valparaiso (Claudia Delaney, Irving, Holleworth, McCall) 1:51.86. 100 BACK – 1. Izzy Hearn (V) 1:14.95. 100 BREAST – 1. Patterson (V) 1:15.81. 400 FREE RELAY – 1. Valparaiso (McCall, Delaney, Holleworth, Patterson) 3:55.87.

Wheeler 81, Griffith 8

Wheeler 85, Calumet 14

Calumet 14, Griffith 8

AT WHEELER

200 MEDLEY RELAY – 1. Wheeler (Bailey Fairbairn, Lilly Simpson, Paige Schulte, Allison Serrano) 2:27.29, 2. Wheeler (Katelin Gaylord, Maddie Sullivan, Mallory Barnes, Kendall Lutz) 2:35.69. 200 FREE – 1. Claire LaBadie (G) 2:21.31, 2. Kalysta Kumicich (W) 2:35.72. 200 I.M. – 1. Liesel Ebert (W) 2:50.17, 2. Crysta Hernandez (C) 3:24.66. 50 FREE – 1. Schulte (W) 27.30, 2. Emily Gaylord (W) 30.63. DIVING – 1. Leah Lewin (W) 148.75, 2. Faith Lewin (W) 133.60. 100 FLY – 1. Fairbairn (W) 1:16.86, 2. Simpson (W) 1:28.96. 100 FREE – 1. Ebert (W) 1:07.41, 2. Lauren Hostetler (W) 1:13.08. 500 FREE – 1. LaBadie (G) 6:35.16, 2. Kumicich (W) 6:59.72. 200 FREE RELAY – 1. Wheeler (Schulte, Hostetler, Simpson, Kumicich) 2:01.36, 2. Wheeler (Ebert, E. Gaylord, K. Gaylord, Sullivan) 2:06.00. 100 BACK – 1. Fairbairn (W) 1:13.86, 2. Hernandez (C) 1:22.80. 100 BREAST – 1. Schulte (W) 1:24.42, 2. Serrano (W) 2:03.01. 400 FREE RELAY – 1. Wheeler (Fairbairn, Hostetler, Barnes, K. Gaylord) 4:47.35, 2. Wheeler (Ebert, Kumicich, Simpson, Lutz) 4:49.44.

.

Monday’s Late Results

Girls Basketball

West Side 43, Morton 34

MORTON (3-14-9-8)

WEST SIDE (8-13-10-12)

0
0
0
0
0

Be the first to know

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News

Crime

Entertainment & Dining

Latest News

Local Sports

NWI Prep Sport News

Weather Alerts