Skip to main content
You are the owner of this article.
You have permission to edit this article.
Edit
High school results
agate urgent

High school results

Track and field stock

Track and field stock

Wednesday's Results

Baseball

Crown Point 5, Chesterton 2

Chesterton;000 002 0 — 2 6 2 
Crown Point;005 000 x — 5 7 1 

2B – Bachman (CP). HR – Stout (CP). Pitching summary – Chesterton — Kasper (3 IP, 5 H, 5 R, 5 ER, 2 BB, 4 SO), Donley (3 IP, 2 H, 0 R, 0 BB, 4 SO). Crown Point – Santaguida (5 IP, 6 H, 2 R, 2 ER, 2 BB, 2 SO), Galocy (2 IP, 0 H, 0 R, 1 BB, 4 SO). Leading hitters – Chesterton – Campbell (RBI), Garcia (RBI), Lemmon (run), Mullen (run). Crown Point – Bachman (2-3, 2B, R, RBI), Stout (HR, 3 RBI), Curiel (R, RBI). JV score -- Crown Point, 4-0.

Gavit 10, Hammond 2

Hammond;001 001 0 — 2 3 3 
Gavit;310 204 x — 10 10 1 

2B – Gholson (H); Vukobratovich, Dziepak (G). 3B – Blankman (G). Pitching summary – Hammond – Figueroa (5 IP, 7 H, 9 R, 8 ER, 5 BB, 7 SO), Sandifer (1 IP, 3 H, 1 R, 1 ER, 0 BB, 1 SO). Gavit – Peppers (5 IP, 2 H, 1 R, 0 ER, 2 BB, 13 SO), Blankman (2 IP, 1 H, 1 R, 1 ER, 4 BB, 3 SO). Leading hitters – Hammond – Gholson (3-3, 2B), Blackman (run), Robinson (run). Gavit – Vukobratovich (3-3, 2B, 4 R, RBI), Tiscareno (2-4, 3 RBI), Blankman (3B, R, RBI), Dziepak (2B, R).

Illiana Christian 4, Munster 3 (10 inn.)

Illiana Christian;002 000 000 2 — 4 9 2 
Munster;110 000 000 1 — 3 5 1 

2B – Colloran, Bandstra (IC); Ginaven (M). 3B – Van Beek (IC). HR – Thometz (M). Pitching summary – Illiana Christian – Colloran (7 IP, 4 H, 2 R, 1 ER, 1 BB, 8 SO), Smith (2 2/3 IP, 1 H, 1 R, 1 ER, 3 BB, 2 SO). Munster – Schaum (6 2/3 IP, 5 H, 2 R, 2 ER, 2 BB, 14 SO), Bobb (3 1/3 IP, 4 H, 2 R, 2 ER, 2 BB, 3 SO). Leading hitters – Illiana Christian – Colloran (2-5, 2B), Barker (2-4, R, RBI), Bandstra (2B, R), Van Beek (3B, R, 2 RBI), Gouwens (1-4, R). Munster – Thometz (2-4, HR, RBI), Ginaven (2B, RBI), Lukowski (RBI), Minniefield (1-3, R), Greiner (1-4, R).

Lake Central 12, Portage 1 (5 inn.)

Portage;010 00 — 1 4 3 
Lake Central;20(10) 0x — 12 12 0 

3B – Blake Schulte (P). Pitching – Portage – Josh Ortiz (2 IP, 7 H, 6 ER, 3 BB, 1 SO), Dan Vida (2 IP, 5 H, 3 ER, 1 BB). Leading hitters – Portage – Schulte (2-2, 3B, R), Antione Pierson (1-3), Danny Puplava (1-2).

TF South 7, Argo 0

Argo;000 000 0 -- 0 3 2 
TF South;321 100 x -- 7 8 3 

2B – Clark, Salas (TFS). Pitching summary – Argo – Rodriguez (5 IP, 7 H, 7 R, 5 ER, 1 BB, 7 SO), Smith (1 IP, 1 H, 0 R, 1 BB, 2 SO). TF South – James (7 IP, 3 H, 0 R, 3 BB, 4 SO). Leading hitters – TF South – Boswell (3-4, 2 R), Clark (2-4, 2B, R, 2 RBI), Salas (2B, R), Sims (3 R).

Valparaiso 9, Michigan City 0

Michigan City;000 000 0 — 0 3 1 
Valparaiso;213 003 x — 9 10 1 

2B – Alex Contreras (MC); Ty Gill (V). Pitching summary – Michigan City – Ryan Cuma (2 2/3 IP, 7 H, 6 R, 6 ER, 2 BB, 1 SO), Chris Gault (1 1/3 IP, 1 H, 0 R, 2 BB, 1 SO), Bryan Drzewiecki (2 IP, 2 H, 3 R, 3 ER, 4 BB, 2 SO). Valparaiso – Grant Comstock (5 IP, 2 H, 0 R, 1 BB, 8 SO), Kyle Lawrence (2 IP, 1 H, 0 R, 0 BB, 2 SO). WP – Comstock. LP – Cuma. Leading hitters – Michigan City – Contreras (2B), Gavin Kaletha (hit), Reece Carlson (hit). Valparaiso – Gill (3-3, 2B, 2 R, RBI), Michael Zajac (2-2, R, RBI), Josh Brinson (2-3, 2 R).

Boys Golf

LaCrosse 194, Hobart 203

AT RIVER POINTE

(White, par 36)

LACROSSE — Kyle Gorski 42 (medalist), Ben Garwood 49, Ian Doms 50, Noah Doms 53.

HOBART — Logan Kingery 47, Parker Glass 47, Chad Tomaga 54, Ethan Cover 55.

Munster 158, Highland 164

AT WICKER PARK

(Front, par 36)

MUNSTER – John Linnane 38, Blake Siurek 39, Yianni Delis 40, Torin Mulcahy 41, Max Ladd 41.

HIGHLAND — Connor Raab 36, Andrew Kutchka 42, Dane Richardson 43, Tom Castellanos 43.

RECORDS — Munster 10-1 (4-0 NCC), Highland 8-5 (2-2).

JUNIOR VARSITY — Munster 183, Highland 214

Softball

Hebron 6, Gavit 5

Hebron;201 012 0 — 6 10 1
Gavit;030 011 0 — 5 7 2 

2B – Friel, Chopps (H); Stasko (G). Pitching summary – Hebron — Bowgren (5 1/3 IP, 5 H, 5 R, 4 ER, 5 BB, 5 SO), Friel (1 2/3 IP, 2 H, 0 R, 0 BB, 1 SO). Gavit – Whitford (7 IP, 10 H, 6 R, 4 ER, 1 BB, 4 SO). Leading hitters – Hebron – Friel (2-4, 2B, R, 3 RBI), Chopps (2-4, 2B, R, RBI), Kinkade (2-4, 3 R). Gavit – Stasko (2-2 2B), Morris (2-2, 2 R, 2 RBI), Stepek (2-3, (RBI), Peterson (2 R).

Lake Central 10, Portage 0 (5 inn.)

Portage;000 00 — 0 1 1 
Lake Central;040 06 — 10 14 0 

2B – Doloszycki 2, Conner, Creasbaum, Renschen 2 (LC). Pitching summary – Portage – Ray (1 1/3 IP, 4 H, 4 R, 4 ER, 2 BB, 0 SO), Freeman (2 IP, 5 H, 2 R, 1 ER, 2 BB, 1 SO), Music (1 IP, 5 H, 4 R, 4 ER, 1 BB, 0 SO). Lake Central – Pepkowski (5 IP, 1 H, 0 R, 0 BB, 13 SO). Leading hitters – Portage – Deleon (hit). Lake Central – Adams (3-3, RBI), August (2-4, 2 RBI), Doloszycki (2-3, 2 2B, R, 2 RBI), Renschen (2-4, 2 2B, R, RBI), Creasbaum (2-2, 2B, R), Conner (2B, 2 R, 2 RBI), Mitchell (1-2, 2 R, 2 RBI). Records – Lake Central (13-1 DAC).

Morton 17, Bishop Noll 4

Morton;201 162 5 -- 17 11 1 
Bishop Noll;002 100 1 -- 4 6 4 

2B – Campos, Rodriguez (M); Crawford 2, Meija 2 (BN). HR – Rodriguez (M). Pitching summary – Morton – Campos (6 IP, 4 H, 3 R, 2 ER, 3 BB, 7 SO), Green (1 IP, 2 H, 1 R, 1 ER, 0 BB, 0 SO). Bishop Noll – Pavichevich (4 IP, 7 H, 10 R, 3 ER, 4 BB, 1 SO), Guerrero (1 IP, 3 H, 1 R, 1 ER, 2 BB, 1 SO), Reid (2 IP, 1 H, 6 R, 5 ER, 6 BB, 1 SO). Leading hitters – Morton --  Rodriguez (3-3, 2B, HR, 3 R, 5 RBI), Campos (2-3, 2B, 3 R, RBI), Figueroa (2-4, 2 R, 2 RBI), Lopez (2-4, R), Givens (3 R, RBI). Bishop Noll – Crawford (2-4, 2 2B, RBI), Meija (2-4, 2 2B, R, RBI).

Boys Tennis

Oak Forest 5, TF United 0

AT TF SOUTH

SINGLES – I. Projopati (OF) d. Adrien Sanchez 6-1, 6-0; D. Projopati (OF) d. Cesar Moreno 6-0, 6-2.

DOUBLES – Hamrin/C. Patel (OF) d. Javier Alcantar/Rushi Patel 6-2, 6-1; Gzhant/McNamee (OF) d. Robert Caballero/Cameron Turner 6-0, 6-0; J. Patel/H. Patel (OF) d. Angel Sanchez/Angel Urquizo 6-0, 6-0.

Girls Tennis

Crown Point Sectional

(Round 1)

Crown Point 5, Renseelaer 0

SINGLES — Alex Baron (CP) d. Kelsey Rodibaugh 6-0, 6-0; Gina Chiarella (CP) d. Jessie Ringen 6-0, 6-0; Katherine Ho (CP) d. Abigail Pullins 6-0, 6-0.

DOUBLES — Olivia Rhee/Hannah Gerner (CP) d. Faith Kruithof/Cadence Manns 6-0, 6-0; Payton Smith/Ivy Coppolillo (CP) d. Karina Herrera/Sarah Kaufman 6-0, 6-0.

Kankakee Valley 3, Illiana Christian 2

SINGLES — Sabrina Lopez (IC) d. Julie Dykstra 6-0, 6-0; Elisa Carli (KV) d. Josie Plank 3-6, 6-1, 7-5; Avery Olthof (IC) d. Adrie Frieden 6-2, 6-2.

DOUBLES — Taylor Schultz/Toni Daniels (KV) d. Madelyn Smith/Morgan Trivette 6-2, 6-2; Lilly Toppen/Colleen Grafton (KV) d. Christine DeYoung/Sydnee Turk 6-2, 6-4.

Lowell 5, Hanover Central 0

SINGLES — Abby Ingram (L) d. Lucy Gutierrez 6-1, 6-1; Abby Myers (L) d. Kate Sarna 6-4, 6-2; Madeline Payn (L) d. Ana Blagojevic 6-0, 6-0.

DOUBLES — Mackenzie Mantel/Madison Polak (L) d. Katherine Jackowski/Maddie Stutsman 6-0, 6-3; Ava Fleming/Rebecca Hirjak (L) d. Heidi Considine/Joy Gliwa 6-2, 6-3

EC Central Sectional

(Round 1)

Whiting 5, Morton 0

SINGLES – Sasha Adams (W) d. Destiny Wells 6-0, 6-0; Caitlin McEnery (W) d. India Williams 6-0, 6-0; Kristine Pearson (W) d. Melanie Rodriguez 6-1, 6-0.

DOUBLES – Ana Strezo/Renee Patton (W), won by forfeit; Daniela Jimenez/Brianna Weston (W), won by forfeit.

Whiting 4, Bishop Noll 1

SINGLES – Sasha Adams (W) d. Addison Cipowski 6-0, 6-0; Caitlin McEnery (W) d. Jasmin Romo 6-0, 6-2; Kristine Pearson (W) d. Arianna Magallanes 6-0, 6-2.

DOUBLES – Ana Strezo/Renee Patton (W) d. Melissa Carlos/Carmelina Komyatte 6-3, 6-7(3-7), 6-4; Kayla Arambula/Rebecca Carlos (BN) d. Daniela Jimenez/Brianna Weston 6-2, 6-0.

Hobart Sectional

(Round 1)

Hobart 5, Hammond Academy 0

SINGLES — Addison Kasch (Hob) d. 6-0, 6-0; Emma Novak (Hob) d. Alyssa Aguero 6-0, 6-0; Aoife Combs (Hob) d. Aramia Gutierrez 6-1, 6-0.

DOUBLES – Lauren Cicillian/Katrina Hansen (Hob), won by forfeit; Emma Lewis/Hayley Borman (Hob) d. Valeria Palma/Andrean Ortiz 6-0, 6-0.

Lake Station 5, River Forest 0

SINGLES – McKenna Kronthal (LS) d. Grace Sims 6-0, 6-4; Mariana Reyes (LS) d. Paige Vandever 6-0, 6-0; Arianna Seidel (LS), won by forfeit.

DOUBLES — Makayla Chabes/Alianna Albrizio (LS) d. Diana Rosales/Abigail Purtee 7-6(14-12), 6-1; Ruby Bautista/Lisette Chabes (LS), won by forfeit.

Valparaiso Sectional

(Round 1)

Wheeler 5, Portage 0

SINGLES — Savanna Cannon (W) d. Bethanie Majewski 5-7, 6-3, 6-4; Emma Santos (W) d. Ava Sykes 7-5, 6-0; Emily Bath (W) d. Sarah Torres 6-1, 4-6, 6-2.

DOUBLES – Elena Giorgi/Lily Vessely (W) d. Madeline Kujawa/Jodie Brasseur 6-1, 4-6, 6-2; Peyton Sharder/Abigail Ordonez (W) d. Jalen Williams/Kaitlyn Penrod 6-2, 4-6 7-5.

.

Tuesday’s Late Results

Baseball

Hanover Central 15, Griffith 8

Hanover Central;150 513 0 — 15 12 2 
Griffith;020 042 0 — 8 8 4 

2B – Comia (HC); Atkinson, Jovanovich (G). 3B – Cano (HC). Pitching summary – Hanover Central 00 Walker (2 IP, 1 H, 2 R, 2 ER, 2 BB, 3 SO), Zychowski (2 IP, 2 H, 0 R, 2 BB, 3 SO), Zakman (1 IP, 3 H, 4 R, 3 ER, 2 BB, 0 SO), Beilke (2 IP, 2 H, 2 R, 0 ER, 1 BB, 2 SO). Griffith – Clark (4 IP, 9 H, 11 R, 6 ER, 3 BB, 2 SO), Vrska (3 IP, 3 H, 4 R, 4 ER, 4 BB, 5 SO). Leading hitters – Hanover -  Cano (4-5, 3B, R, 5 RBI), Comia (2-5, 2B, 2 R), G. Howes (2-4, 3 R, RBI), Graham (3 RBI). Griffith – Jovanovich (2-5, 2B, R, 3 RBI), Atkinson (2B, R, RBI), Miller (2 R). ,Records – Hanover Central 20-3-1 (14-0 GSSC), Griffith 11-9 (8-3).

Illiana Christian 1, Marian Catholic 0 (9 inn.)

Marian Catholic;000 000 000 — 0 2 3 
Illiana Christian;000 000 001 — 1 5 2 

Pitching summary – Marian Catholic – Tyler Fullman (5 IP, 0 R, 3 H, 11 SO, 3 BB), Caleb Feilen (3 IP, 1 R, 0 ER, 2 H, 7 SO, 6 BB). Illiana Christian – Ian Van Beek (7 IP, 0 R, 2 H, 7 SO), Nick Boersma (2 IP, 0 R, 1 H, 4 SO). Leading hitters – Illiana Christian – Kevin Corcoran (2-3). Records – Marian Catholic 9-11.

Boys Golf

Crown Point 156, Valparaiso 162, Michigan City 219

AT MUNICIPAL

(Back, Par 36)

CROWN POINT – Ray Filter 38, Isaac Embry 38, Seth Gozo 40, Nick Wool 40.

VALPARAISO – Aidan Gutierrez 33, Jacob Gaghan 42, Max Abel 43, Colin Danzi 44.

MICHIGAN CITY – Ethan Green 47, Seth Palmer 54, Gibson Godfrey 55, Reagan Hendricks 63, Ben Merrion 63.

RECORDS – Valparaiso 8-2 (7-2 DAC), Michigan City 1-12.

Softball

Morton 17, Clark 6

Morton;301 310 9 — 17 19 5 
Clark;200 030 1 — 6 9 3 

WP – Green (7 IP, 9 H, 6 R, 0 BB, 7 SO). Leading hitters – Morton — Jocelyn Rodriguez (4 hits, 2B, 3B, HR), Campos, Mariah Velez, Julissa Abeyta, Garcia, Hathaway, Givens (multiple hits).

Portage 12, Merrillville 0 (5 inn.)

Merrillville;000 00 — 0 1 2 
Portage;741 0x — 12 9 2 

Pitching – Portage — Autumn Music (3 2/3 IP, 8 SO). Leading hitters – Portage – Music (1-2, RBI), Hannah Volom (1-2, RBI, SB), Bri Trinidad (R, BB, HBP), Liv Ortiz (2 hits), Alyssa Llanos (2 hits), Lindsey Pickering (2 hits).

Girls Track

Kankakee Valley Sectional

1. KANKAKEE VALLEY 187, 2. KOUTS 73, 3. COVENANT CHRISTIAN 69, 4. RENSSELAER 62, 5. MORGAN TWP. 55, 6. BOONE GROVE 46, 7. HEBRON 32, 8. NORTH JUDSON 29, 9. WINAMAC 19.5, 10. SOUTH NEWTON 19, 11. KNOX 10.5, 12. WEST CENTRAL 8, 12. NORTH NEWTON 8, 14. OREGON-DAVIS 6.

(Top 3 places advance to Portage Regional)

3200 RELAY — 1. Morgan Twp. (Emersyn Bland, Emma Rakowski, Makenna Schnick, Klaire Lemmons) 10:00.90, 2. Kankakee Valley (Hal Frieden, Em Wilson, Audrey Campbell, Emma Bell) 10:24.13, 3. Winamac 10:49.42.

100 — 1. Kraus (NJ) 12.99, 2. Ava McKim (KV) 13.41, 3. Oliver (R) 13.61.

100 HUR — 1. Ella Patterson (Kouts) 16.09, 2. Gabbi Zeilenga (CC) 16.46, 3. Tay Schoonveld (KV) 16.64.

1600 — 1. Bell (KV) 5:29.27, 2. Campbell (KV) 5:44.40, 3. Maienbrook (R) 5:47.05.

400 RELAY — 1. Kankkakee Valley (Ella Carden, Brooke Swart, Carissa Seneczko, McKim) 51.81, 2. Rensselaer 52.93, 3. Covenant Christian (Desiree Holmes, Emma Orsburn, Dasha Frump, Zeilenga) 53.21.

400 — 1. Swart (KV) 62.13, 2. Angelia Panagiotidis (H) 63.28, 3. Elise Kasper (KV) 64.1.

300 HUR — 1. Schoonveld (KV) 47.43, 2. Zeilenga (CC) 49.19; 3. Patterson (Kouts) 49.69.

800 — 1. Rakowski (MT) 2:21.33, 2. Schnick (MT) 2:30.31; 3. Frieden (KV) 2:32.34.

200 — 1. Kraus (NJ) 26.63, 2. McKim (KV) 27.48, 3. Carden (KV) 28.18.

3200 — 1. Bell (KV) 11:55.86, 2. Kyra Flesvig (BG) 12:06.76, 3. Lemmons (MT) 12:14.30.

1600 RELAY – 1. Kankakee Valley (Frieden, Kasper, Swart, Schoonveld) 4:14.85, 2. Morgan Twp. (Rakowski, Schnick, Lemmons, Bland) 4:22.96, 3. Kouts (Cassidy Ryan, Emma Garavalia, Taylor Moyer, Lauryn Koedyker) 4:25.26.

LJ —1. Desiree Holmes (CC) 16-4.5, 2. Carden (KV) 16-1.5, 3. Patterson (Kouts) 15-11.

HJ — 1. Schoonveld (KV) 5-4, 2. Emily Nannenga (KV) 5-3; 3. Ariel Manns (R) 5-3.

DIS — 1. Morgan Schaafsma (CC) 100-00, 2. Kelly Downhan (BG) 89-5.5, 3. Moss (Knox) 88-3.5.

SP — 1. Maddy Friant (KV) 35-9.5, 2. Stephanie Hano (H) 31-5, 3. Madilynn Hudspeth (OD) 31-4.5.

PV — 1. Zeilenga (CC) 9-0, 2. Oliver (R) 8-6; 3. Mo Moslow (KV) 7-6.

Lowell Sectional

1. LAKE CENTRAL 213.5, 2. CROWN POINT 118.5, 3. MERRILLVILLE 102, 4. HANOVER CENTRAL 70, 5. LOWELL 64, 6. HOBART 33, 7. RIVER FOREST 10, 8. ANDREAN 9

(Top 3 places advance to Portage Regional)

100 – 1. Melissa Fritz (LC) 12.47, 2. Rylie Klaich (LC) 12.95, 3. Devyn Walters (M) 12.97.

200 – 1. Fritz (LC) 25.90, 2. Klaich (LC) 26.49, 3. Lewis (H) 26.97.

400 – Devyn Walters (M) 1:01.47, 2. Noelle Dilosa (LC) 1:01.55, 3. Bri Hulen (CP) 1:01.85.

800 – 1. Abigail Martisek (LC) 2:21.74, 2. Sabrina Siems (HC) 2:22.62, 3. Reilly Lustina (CP) 2:22.95.

1600 – 1. Karina James (L) 4:54.19, 2. Addison Roth (LC) 5:26.44, 3. Madeline Kartz (HC) 5:27.65.

3200 – 1. James (L) 10:48.17, 2. Vollrath (LC) 12:00.41, 3. Taylor Kosiek (LC) 12:12.64.

100 HUR – 1. Jordan Yanders (M) 15.22, 2. Anastasia Thompson (LC) 16.16, 3. Taylor Jackson (M) 16.21.

300 HUR – 1. Carmichael (LC) 46.83, 2. Jackson (M) 47.97, 3. Thompson (LC) 48.17.

4x100 – 1. Merrillville (Dilosa, Jackson, Paige Simpson, Yanders) 49.85, 2. Lake Central (Rylie Klaich, LaTreasure Johnson, Cali Kroncke, Eniola Oladeinde) 50.22, 3. Lowell (Juanita Rodriguez, Alexa Henke, Jasmine Anderson, Tiffani Martin) 51.39.

4x400 – 1. Lake Central (Dilosa, Thompson, Carmichael, Martisek) 4:06.04, 2. Crown Point (Kiger, Lustina, Bahr, Hulen) 4:11.20, 3. Merrillville (Smoot, Walters, Jackson, Dilosa) 4:11.96.

4x800 – 1. Lake Central (Thomas, Sydney Churilla, Danielle Moore, Martisek) 9:56.11, 2. Lowell (Boyer, Olivia Decker, James, Megan Kaczur) 10:24.61, 3. Crown Point (Kiger, Flewelling, Allie Hopkins, Lilia Hacker) 10:36.68.

HJ – 1. Oladeinde (LC) 5-1, 2. Essence Johnson (LC) 5-0, 3. Makayla Neal (CP) 5-0.

PV – 1. Gwen Schilling (LC) 9-0, 2. Ashley Williams (M) 8-6, 3. Alyssa Remenius (CP) 7-6.

LJ – 1. LaTreasure Johnson (LC) 17-7, 2. Dilosa (M) 16-5, 3. Klaich (LC) 16-2 ¾.

SP – 1. MaKayla Henry (CP) 35-10, 2. Sarah Schoonmaker (LC) 34-10, 3. Amanda Noel (HC) 34-1.

DIS – 1. Schoonmaker (LC) 115-9, 2. Seely (L) 106-3, 3. Henry (CP) 105-3.

0
0
0
0
0

Be the first to know

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News

Crime

Entertainment & Dining

Latest News

Local Sports

NWI Prep Sport News

Weather Alerts