Skip to main content
You are the owner of this article.
You have permission to edit this article.
Edit
High school results
agate urgent

High school results

Baseball

Tuesday's Results

Baseball

Chesterton 4, Valparaiso 3

Chesterton;100 300 0 — 4 6 0 
Valparaiso;102 000 0 — 3 5 2 

2B – Gavin Campbell (C); Cameron Milroy (V). 3B – Eric Kallen (V). Pitching summary – Chesterton – Blake Lemmon (4 IP, 3 H, 3 R, 3 ER, 6 BB, 4 SO), Sean Kasper (3 IP, 2 H, 0 R, 1 BB, 7 SO). Valparaiso – Nolan Coil (4 IP, 5 H, 4 R, 1 ER, 2 BB, 3 SO), Jake Nightingale (3 IP, 1 H, 0 R, 0 BB, 5 SO). WP – Lemmon. LP – Coil. Leading hitters – Chesterton – Josh Roof (2-3, RBI), Ryan Donley (2-4, RBI), Campbell (2B). Valparaiso – Kallen (3B). JV Score — Valparaiso, 9-8.

Highland 9, Kankakee Valley 6

Kankakee Valley;104 100 0 — 6 8 0 
Highland;002 034 x — 9 11 1 

2B – Caden Vanderhere (KV); Bryce Ozelie 2, Tyler Stewart 2 (H). Pitching summary – Kankakee Valley – Tyler Feddeler (4 IP, 7 H, 4 R, 4 ER, 2 BB, 3 SO), Vanderhere (2 IP, 4 H, 5 R, 5 ER, 2 BB, 0 SO). Highland – Stewart (2 1/3 IP, 3 H, 5 R, 5 ER, 2 BB, 2 SO), Ozelie (4 2/3 IP, 5 H, 1 R, 1 ER, 3 BB, 3 SO). WP – Ozelie. LP – Vanderhere. Leading hitters – Kankakee Valley – Vanderhere (2-4, 2B, R, 2 RBI), Colton Pribyl (2-4, 2 RBI). Highland – Stewart (3-4, 2 2B, 2 R, 5 RBI), Ozelie (2-4, 2 2B, R, 3 RBI), Camden Scheidt (3-3, 3 R).

Hobart 8, Lowell 4

Hobart;300 310 1 — 8 6 0 
Lowell;012 000 1 — 4 8 1 

2B – Jaden Deel (H); Samuel Dumbsky (L). HR – Bryce Harder (L). Pitching summary – Hobart – Marc Enslen (2 IP, 2 H, 3 R, 2 ER, 4 BB, 6 SO), Cameron Gonzalez (5 IP, 6 H, 1 R, 1 ER, 1 BB, 8 SO). Lowell – Dylan Ohlenkamp (4 IP, 4 H, 6 R, 3 ER, 6 BB, 1 SO), Harder (3 IP, 2 H, 2 R, 2 ER, 1 BB, 2 SO). Leading hitters – Hobart – Enslen (2-3, R, 2 RBI), Gonzalez (R, 2 RBI), Deel (2B, 2 R, RBI), Ryan Ellis (2 R). Lowell – Harder (2-3, HR, 2 RBI), Colin Killian (2-4), Dumbsky (2B, 2 R).

Lake Central 11, Merrillville 1 (5 innings)

Lake Central;702 20 — 11 13 2 
Merrillville;001 00 — 1 1 4 

2B – Santana, Snyder, Tobias, Neyhart, Adamczewski (LC). Pitching summary – Lake Central – Knopf (5 IP, 1 H, 1 R, 0 ER, 1 BB, 8 SO). Merrillville – Early (4 IP, 12 H, 11 R, 8 ER, 2 BB, 3 SO), Pupek (1 IP, 1 H, 0 R, 1 BB, 0 SO). Leading hitters – Lake Central – Snyder (2-4, 2B, R, RBI), Adamczewski (2-3, 2B, R, RBI), Weber (2-2, R), Mason (2-4, RBI), Tobias (2B, 3 RBI), Santana (2B, R, RBI). Merrillville – Pupek (hit, RBI), Coty (run).

Morton 7, Gavit 3

Morton;401 001 1 — 7 9 1 
Gavit;000 030 0 — 3 7 2 

2B – W. Vukobratovich (G). Pitching summary – Gavit – Vukobratovich (4 1/3 IP, 6 H, 5 R, 4 ER, 4 BB, 2 SO), E. Blankman (2 2/3 IP, 3 H, 2 R, 2 ER, 3 BB, 3 SO). Leading hitters – Gavit – J. Stepek (2-3, RBI), Vukobratovich (2B, 2 BB).

Culver Academies 13, Morgan Twp. 1

Boys Golf

Wheeler 216, Griffith 244, River Forest 244

AT INDIAN RIDGE

(Front, par 36)

WHEELER – Jaydon Trinidad 51, Ilce Mizimak 53, David Horgash 55, Lazo Knezic 57.

GRIFFITH – Richie Leber 43, Brad Rose 57, Christian Gray 72, Brandon Bonner 72.

RIVER FOREST – Aiden Yi 53, Chavel Bowen 55, Aaron Scheidt 67, Nathan Custin 69.

RECORDS – Wheeler 3-1 (3-0 GSSC), Griffith 2-1 (2-1), River Forest 1-2 (1-2).

Softball

Bishop Noll 22, Calumet 0 (5 innings)

Calumet;000 00 — 0 3 3 
Bishop Noll;(10)83 1x — 22 6 1 

2B – Melina Hanes, Jalyssia Crawford (BNI). Pitching summary – Calumet – M. Thomas (1/3 IP, 0 H, 7 R, 7 ER, 5 BB, 1 SO), A. Stankus (1 2/3 IP, 3 H, 11 R, 11 ER, 9 BB, 1 SO), R. Smith (2 IP, 3 H, 4 R, 1 ER, 2 BB, 1 SO). Bishop Noll – Sarina Rardin (2 IP, 2 H, 0 R, 0 BB, 3 SO), Ally Meija (3 IP, 1 H, 0 R, 0 BB, 5 SO). WP – Rardin (1-0). LP – Thomas. Leading hitters – Bishop Noll – Hanes (2B, 4 RBI), Crawford (2B, 2 R, 5 RBI), Karissa Hernandez (2 R, 2 RBI), Savannah Murray (3 R, 2 RBI).

Boone Grove 10, North Newton 3

North Newton;100 020 0 — 3 x x
Boone Grove;240 004 x — 10 x x 

WP – M. Atteberry (5 IP, 9 H, 3 R, 2 SO). LP – Wynn (6 IP, 5 H, 10 R, 7 ER, 7 SO). Leading hitters – Boone Grove – E. Veschak (2-4, 2B, 3 R, 2 RBI), K. Coates (2-4, 3 RBI). North Newton – Hollopeter (2-4, 2 R, RBI), Wynn (2-4, RBI).

Lake Central 15, Portage 1 (5 innings)

Lake Central;042 36 — 15 18 0 
Portage;000 01 — 1 3 0 

2B – M. Creasbaum, G. Renschen 2, K. O’Drobinak, J. August, A. Aardema, B. Mitchell, S. Doloszycki, A. Blevins, A. Morales (LC). 3B – Morales (LC). HR – Renschen (LC). Pitching summary – Lake Central – Aardema (4 IP, 2 H, 0 R, 3 BB, 9 SO), O. Balog (1 IP, 1 H, 1 R, 1 ER, 1 BB, 1 SO). Portage – Ray (3 IP, 9 H, 7 R, 7 ER, 1 BB, 2 S0), player name n/a (2 IP, 9 H, 8 R, 8 ER, 2 BB, 1 SO). Leading hitters – Lake Central – Renschen (3-4, 2 2B, HR, 3 R, 4 RBI), Morales (3-3, 2B, 3B, 2 R), Doloszycki (3-4, 2B, R, 3 RBI), Aardema (2B, R, 2 RBI). Portage – Pickering (hit, run), Music (hit), Pelke (hit).

Girls Tennis

Kankakee Valley 5, Rensselaer 0

AT RENSSELAER

SINGLES — Carmen Quintero (KV) d. Kelsey Rodibaugh 6-3, 6-1; Julia Dykstra (KV) d. Jessie Ringan 6-2, 6-2; Elisa Carli (KV) d. Baylee Neira 6-1, 6-0.

DOUBLES — Taylor Schultz/Toni Daniels (KV) d. Sarah Kaufman/Faith Kruithof 6-1, 6-0; Lilly Toppen/Adrie Frieden (KV) d. Candence Manns/Kaylei Lank 6-2, 6-3.

RECORDS – Kankakee Valley 2-0.

JUNIOR VARSITY – Kankakee Valley, 6-0.

Lake Central 5, Lowell 0

AT LAKE CENTRAL

SINGLES – Leah Palkon (LC) d. Abby Ingram 6-0, 6-1; Mia Vukas (LC) d. Abby Myers 6-1, 6-3; Jennifer Tulsiak (LC) d. Maddie Payre 4-6, 6-4, 6-1.

DOUBLES – Ingrid Owczarzak/Maya Gorney (LC) d. Mackenzie Mantell/Maddie Polak 6-0, 6-; Kate Mahoney/Maya Trivunovic (LC) d. Becca Hirjak/Ava Fleming 6-3, 6-1.

Valparaiso 5, Culver Academies 0

AT VALPARAISO

SINGLES – Rose Pastoret (V) d. Quin Vazquez 6-0, 6-2; Abby McBride (V) d. Maya Jothinagram 6-0, 6-1; Maddie Braming (V) d. Sadie Barret 6-3, 6-2.

DOUBLES – Stella Cusson/Addie Janowiak (V) d. F. Fuentes/Lucy Landry 6-7(7), 7-6(6), 10-6; Payton Gallowitch/Emily Hatseras (V) d. Ava Zalduendo/Kate Ngan 6-0, 6-0.

JUNIOR VARSITY – Valparaiso, 6-2.

Boys Track

Morgan Twp. 65, Washington Twp. 31

Kouts 63, Washington Twp. 57

Morgan Twp. 76, Kouts 41

AT WASHINGTON TWP.

LJ – Hutchinson (K) 22-2 ½, DePorter (MT) 18-9 ½. 4x800 – Morgan Twp. 9:26, Kouts 10:14. 110 HUR – Richie (MT) 18.86, Mecchia (WT) 19.4. 100 – Cavanaugh (WT) 12.1, Bryan (MT) 12.2. 1600 – Hachey (WT) 4:43, Thomas (MT) 4:44. 4x100 – Washington Twp. 49.5, Morgan Twp. 53.13. 400 – Hutchinson (K) 53.6, Fox (K) 55.22. 300 HUR – Brickner (WT) 46.2, Richie (MT) 47.56. 800 – Hachey (WT) 2:10, Thomas (MT) 2:12. SP – Arnett (MT) 51-8 ½, Henry (WT) 32-7 ½. 200 – Fox (K) 24.0, Sears (WT) 24.34. HJ – Hutchinson (K) 5-10, Hachey (WT) 5-8. DIS – Arnett (MT) 157-0, Stoner (MT) 107-6. 3200 – Thomas (MT) 10:39, Ivanyo (MT) 11:13. 4x400 – Kouts 3:50.8, Washington Twp. 3:54.78.

Morton 74, Gavit 42, Clark 13

AT MORTON

100 – Eric Collins (M) 10.95, Joe Kenady (G) 11.55. 200 – Adrian Cisneros (C) 24.51, Ken’shan Watkins (M) 24.86. 400 – Collins (M) 54.71, Gerald Tucker (M) 55.61. 800 – Sam Cervantes (G) 2:30.20, Donnovan Hope-Browder (M) 2:36.20. 1600 – Matt Hutcherson (G) 5:52.00, Hope-Browder (M) 6:17.00. 3200 – Nickolas Barrera (M) 13:48.00, Ernesto Rojo (M) 14:45.00. 110 HUR – Alexander Piech (M) 25.97. 300 HUR – Evan Johnson (G) 57.84, Piech (M) 1:03.50. 4x100 – Morton (Collins, Tucker, Devan James, Watkins) 46.65. 4x400 – Morton (Hope-Browder, Tucker, Angeno Luckett, Watkins) 4:13.90. 4x800 – Morton (Hope-Browder, Adrian Contreras, Barrera, Sergio Ramirez) 10:38.00, Gavit 10:58.00. LJ – Collins (M) 22-3, James (M) 18-5. SP – Arron Brown (C) 39-8, Kenady (G) 39-5. DIS – Aiden Meadows (G) 83-3, Isaiah Adejumo (G) 78-3.

Wheeler 63, Griffith 41, River Forest 39

AT RIVER FOREST

4x800 – Wheeler (Roger Blaney, Robby Sears, Steven Jarvis, Nolan Henslee) 9:40.90, Griffith 9:53.55. 110 HUR – Alejandro Ramirez (RF) 22.50. 100 – Ayden Hernandez (RF) 11.68, Cyrus Williams (G) 12.18. 1600 – Jonathan Baxter (G) 4:51.17, Steven Jarvis (W) 5:09.71. 4x100 – Wheeler (Dietrich Podlesak, Owen Missey, Cory Davis, Pierce Brann) 47.60, Griffith 50.85. 400 – Jacob Catizone (G) 59.04, Jobe Winters (RF) 1:01.36. 300 HUR – Hunter Unate (W) 57.75. 800 – Sears (W) 2:28.92, Jorge Almarez (RF) 2:46.59. 200 – Hernandez (RF) 23.93, Cameron Thompson (G) 24.85. 3200 – Baxter (G) 10:49.03, L. Mullen-Hardesty (RF) 12:23.28. 4x400 – Wheeler (Blaney, Jarvis, Sears, Brann) 4:14.13, Griffith 4:17.67. HJ – Jake Passauer (W) 5-8, Borg Richardson (W) 5-0. LJ – Passauer (W) 19-5, Blaney (W) 16-9. SP – Curtis Hosea (RF) 40-3, Blaise Evenson (W) 36-8. DIS – Almarez (RF) 115-10, Drake Simatovich (W) 99-7.

Girls Track

Morgan Twp. 69, Washington Twp. 47

Kouts 81, Washington Twp. 41

Kouts 75, Morgan Twp. 48

AT WASHINGTON TWP.

HJ – Horvath (WT) 5-1, Rakowski (MT) 5-0. 4x800 – Morgan Twp. 10:43, Kouts 11:04. 100 HUR – Ella Patterson (K) 16.74, Paul (K) 18.0. 100 – Flores (WT) 13.45, Moyer (K) 13.8. 1600 – Rakowski (MT)5:41, Heinhold (K) 6:09. LJ – Patterson (K) 16-6 ½, Martinez (WT) 16-1 ½. 4x100 – Washington Twp. 54.4, Kouts 55.31. 400 – Martinez (WT) 1:05.3, Ryan (K) 1:09.5. 300 HUR – Patterson (K) 51.8, Ogeego (MT) 59.15. 800 – Morgan Twp. 2:37, Garavalia (K) 2:42. 200 – Martinez (WT) 27.5, Rakowski (MT) 28.19. SP – Boone (K) 26-7 ¼, Mecchia (WT) 25-6 ¼. DIS – Mecchia (WT) 84-8, Kreischer (MT) 72-7 ½. 3200 – Lemmons (MT) 12:41, Heinhold (K) 12:55. 4x400 – Kouts 4:37.2, Morgan Twp. 5:20.12.

Morton 80, Clark 24, Gavit 16

AT MORTON

100 – Ashli Odom (M) 13.85, Jahnei Smith (M) 14.35. 200 – Odom (M) 27.12, Smith (M) 30.29. 400 – Emily Reynoso (C) 1:26.34, Cathrine Haluska (C) 1:26.74. 800 – Maria Santacruz (C) 3:05.60, Melissa Martinez (M) 3:23.00. 1600 – Santacruz (C) 6:54.00, Mia Lacey (G) 7:50.00. 3200 – Jasmine Jimenez (M) 17:52.00. 100 HUR – Regina Graves (M) 20.94. 300 HUR – Graves (M) 1:01.60. 4x100 – Morton (Trinity Collins, Smith, Dasha Mitchell, Odom) 56.81. 4x400 – Morton (Odom, Collins, Gina Trombetta, Martinez) 5:20.50. 4x800 – Morton (Jimenez, Martinez, Leslie Centeno-Rodriguez 14:00.00. HJ – Collins (M) 4-0. LJ – Mitchell (M) 13-6, Collins (M) 13-3. SP – Kennedy Bryant (M) 33-5 ½, Araceli Cisneros (C) 26-00. DIS – Bryant (M) 71-2, Cisneros (C) 51-5.

Wheeler 70, River Forest 63, Griffith 18

AT RIVER FOREST

4x800 – River Forest (Natalie Mullholland, Samantha McAllister, Cortaysha Prachett, Megan Bucko) 12:49.67, Griffith 12:58.45. 100 HUR – Aiyanie Troutman (RF) 19.22, Citlaly Almaraz (RF) 22.17. 100 – London Holm (W) 13.14, Deandria Franklin (RF) 13.57. 1600 – Elise Byers (W) 5:49.82, Prachett (RF) 6:52.30. 4x100 – Wheeler (Holm, Paige Schulte, Nicole Luken, Rian Ledbetter) 53.69, River Forest 57.07. 400 – Emma Giorgi (W) 1:04.80, Emma Hellwege (W) 1:05.02. 300 – Schulte (W) 50.15, Lacy Edwards (G) 50.64. 800 – Hellwege (W) 2:28.88, Hailey Orosz (W) 2:33.33. 200 – Holm (W) 27.89, Franklin (RF) 29.12. 3200 – Prachett (RF) 15:28.39, Almaraz (RF) 16:54.37. 4x400 – Wheeler (Schulte, Ledbetter, Dottie Heuring, Hellwege) 4:28.71, River Forest 5:25.18. HJ – Franklin (RF) 4-8, Katelyn Hyde (W) 4-6. LJ – Troutman (RF) 14-9, Hyde (W) 14-1/2. SP – Jaecy Nelson (G) 36-1/2, Mikayla Hall (RF) 26-11 ½. DIS – Nelson (G) 97-4, Hall (RF) 96-2.

.

Monday’s Late Results

Baseball

Marian Catholic 2, Mt. Carmel 1

Mt. Carmel;000 000 1 — 1 3 2 
Marian Catholic;000 101 x — 2 3 1 

Pitching summary – Mt. Carmel – T. Egan (4 IP, 2 H, 1 R, 1 ER, 2 BB, 8 SO), J. Hachem (2 IP, 1 H, 1 R, 0 ER, 4 BB, 0 SO). Marian – Tyler Fullman (6 2/3 IP, 3 H, 1 R, 0 ER, 6 BB, 8 SO), Caleb Fellen (1/3 IP, 0 H, 0 R, 0 BB, 0 SO). WP – Fullman. LP – Egan. Leading hitters – Marian – Eddie King (1-2, 2 R, BB, 2 SB). Records – Marian Catholic 1-0, Mt. Carmel 0-1.

RailCats High School Challenge

AT U.S. STEEL YARD

Bishop Noll 16, Calumet 0 (5 innings)

Bishop Noll;317 23 — 16 11 0 
Calumet;000 00 — 0 4 6 

WP — Noah Lewis (5 IP, 4 H, 0 R, 10 SO). Leading hitters – Bishop Noll — Ethan Lopez (3 RBI), Alex Ortiz (3 RBI),Jacob Rosa (3 RBI), Aiden Companiott (2-3). Record – Bishop Noll 2-0.

Boys Golf

Boone Grove 178, Merrillville 204

AT TURKEY CREEK

(Par 35)

BOONE GROVE – Ty Knight 39, Jack Lukas 43, RJ Smith 46, Hayden Neis 50.

MERRILLVILLE — Abdullha Abdul 46, Zack Krause 50, Josh Krause 52, Austen Short 56.

Boys Soccer

TF United 7, Tinley Park 0

AT TF NORTH

RECORD — TF United 6-2-2 (6-2-2 South Suburban Blue).

Softball

Bishop Noll 20, Calumet 0 (5 innings)

Bishop Noll;43(13) 00 — 20 7 1 
Calumet;000 00 — 0 2 5 

2B – Jalyssia Crawford 2 (BNI); R. Smith (C). Pitching summary – Bishop Noll – Ally Meija (5 IP, 2 H, 0 R, 1 BB, 7 SO). Calumet – R. Smith (3 IP, 4 H, 10 R, 6 ER, 11 BB, 2 SO), J. Robinson (2 IP, 3 H, 10 R, 9 ER, 7 BB, 0 SO). WP – Meija. LP – Smith. Leading hitters – Bishop Noll – Crawford (4-4, 2 2B, 3 R, 4 RBI). Calumet – Smith (2B), Robinson (hit). Record – Bishop Noll 3-2 (1-2 GSSC).

Girls Tennis

Lowell 4, Portage 1

AT LOWELL

SINGLES – Bethanie Majewski (P) d. Abby Ingram 6-2, 6-1; Abby Myers (L) d. Ava Sykes 6-3, 4-6, 6-1; Maddie Payne (L) d. Holly Heldt 6-1, 6-0.

DOUBLES — Maddie Polak/Kenzie Matel (L) d. Sarah Torres/Kaitlyn Penrod 6-2, 6-2; Becca Hirjak/Ava Fleming (L) d. Jalen Williams/Jodie Brasseur 7-6 (12-7), 6-3.

0
0
0
0
0

Be the first to know

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News

Crime

Entertainment & Dining

Latest News

Local Sports

NWI Prep Sport News

Weather Alerts