{{featured_button_text}}

HIGH SCHOOL

Saturday's Late Results 

Boys Cross Country

New Prairie Invitational

LaPorte results

14. LAPORTE — 10. Mitchell Gits 16:29, 60. Connor Havens 17:35, 78. Cole Raymond 17:49, 93. Sam Bell 18:11, 117. Jeremy Groth 18:30.

T.F. North Invitational

T.F. North 67, Victory Christian 80, Bremen 100, Chicago Christian 109, Oak Forest 110, Lindblom 120, Marian Catholic 175, T.F. South 177, Southland College Prep 233, Bloom 233, Hillcrest 308, Bishop McNamara (Inc.), Leo (Inc.)

2. Espinoza Jesus (TFN) 16:30.9, 6. Sam Siquieros (TFS) 17:55.8; 10, Xavier Williams (TFN) 18:08.6.

Girls Cross Country

T.F. North Invitational

Bishop McNamara 36, Bloom 56, Marian Catholic 71, T.F. South 85, Bremen 139, T.F. North 149, Lindblom 174, Chicago Christian (Inc.), Hillcrest (Inc.), Southland Prep (Inc.)

New Prairie Invitational

17. Illiana Christian

ILLIANA CHRISTIAN — 29. Cate Peerbolte.

Girls Soccer

Rensselaer 4, Gavit 2

GAVIT — Sofia Patino 1 goal; Viv Marroquin 1 goal; Cece Velasquez 6 saves.

Lake Central 4, Concord 2

AT CONCORD

LAKE CENTRAL — Daena Schuh 2 goals; Caroline Puch 1 goal; Veronica Ruiz-Avila 1 goal, 1 assist; Anne Marie Hemmerling 2 assists; Maggie Fudacz 1 assist; Tatum Damron 4 saves.

Hanover Central 2, Kouts 1

HANOVER CENTRAL — Brianna Nirtaut 1 goal; Savannah Ferry 1 goal.

COLLEGE

Women's soccer

Valparaiso 2, IUPUI 1

INDIANAPOLIS

VALPARAISO — Cory Griffith 1 goal; Ava Porlier 1 goal; Natalia Kontul 2 assists; Kelsey Jahn 1 assist; Kezia Gesell 2 saves.

IUPUI — Jessica Flores 1 goal; Jessi Cowen 1 assist; Braegan Lyon 1 assist; Sophia Lipka 5 saves; Team 2 saves.

RECORDS — Valparaiso 3-4-1, IUPUI 2-6-2.

Men's tennis

River Forest Collegiate Invitational

RIVER FOREST, ILLINOIS

NO. 1 SINGLES — Finals, Brandon Ancona (Valparaiso) d. Danylo Veremeichuk (Youngstown State) 6-2, 6-0.

NO. 2 SINGLES — Finals, Brian Pecyna (Valparaiso) d. Eric Marbach (Northern Illinois) 7-5, 6-4.

NO. 3 SINGLES — Fifth-place, Vasileios Vardakis (Youngstown State) d. Franklin Brozovich (Valparaiso) 6-3, 3-6, (10-4).

NO. 4 SINGLES — Finals, Kweisi Kenyatte (Valparaiso) d. Pavel Badaiants (Saint Louis) 6-4, 6-3.

NO. 5 SINGLES — Finals, Alvaro Arce (Detroit) d. Gabriel Carvajal (Valparaiso) 3-6, 7-5, (10-8).

NO. 6 SINGLES — Fifth-place, Daniel Langston (Valparaiso) d. Shaddy Khalafallah (Marquette) 6-3, 6-1.

NO. 7 SINGLES, Group A — Round 3, William Wale (Illinois-Chicago) d. Mick Marino (Valparaiso) 6-4, 7-5.

Saturday's late results

Men's tennis

River Forest Collegiate Invitational

RIVER FOREST, ILLINOIS

NO. 1 SINGLES — Quarterfinals, Brandon Ancona (Valparaiso) d. Greg Anderson (Marquette) 6-1, 7-5; Semifinals, Ancona d. Luka Soskic (Detroit) 6-2, 6-2.

NO. 2 SINGLES — Quarterfinals, Brian Pecyna (Valparaiso) d. Yevhen Sirous (Detroit) 6-0, 7-6 (8-6); Semifinals, Pecyna d. Joao Mendonca Garreto (Youngstown State) 6-3, 3-6 (10-8).

NO. 3 SINGLES — Quarterfinals, Pelle Strandberg (Illinois-Chicago) d. Franklin Brozovich (Valparaiso) 2-6, 7-5, (10-7); Consolation semifinals, Brozovich  d. Julian Robinson (Marquette) 5-7, 7-5 (10-8).

NO. 4 SINGLES — Quarterfinals, Kweisi Kenyatte (Valparaiso) d. Bor Muzar (Northern Illinois) 3-6, 6-4, (10-3); Semifinals, Kenyatte d. Gvidas Motuzas (Detroit) 7-6 (6), 6-2.

NO. 5 SINGLES — Quarterfinals, Gabriel Carvajal (Valparaiso) d. Braden Davis (Eastern Illinois) 6-0, 6-1; Semifinals, Carvajal d. Ignacio Tintore (Saint Louis) 6-2, 6-3.

NO. 6 SINGLES — Quarterfinals, Yossi Dahan (Youngstown State) d. Daniel Langston (Valparaiso) 5-7, 6-3, (10-5); Consolation semifinals, Langston d. John Paul McKenzie (Saint Louis) 6-3, 6-2.

NO. 7 SINGLES, Group A — Round 1, Erik Gran (Youngstown State) d. Nick Marino (Valparaiso) 6-2, 6-1; Round 2, Marino d. Luka Knieling (Eastern Illinois) 2-6, 7-6 (4), (10-6).

NO. 1 DOUBLES — Quarterfinals, Ancona-Kenyatte (Valparaiso) d. Veremeichuk-Mendonca Garreto (Youngstown State) 6-1; Semifinals, Ancona-Kenyatte d. Sirous-Soskic (Detroit) 6-1; Final, Ancona-Kenyatte d. Marbach-Ortega (Northern Illinois) 8-2.

NO. 2 DOUBLES — Quarterfinals, Bonetta-Motuzas (Detroit) d. Carvajal-Langston (Valparaiso) 7-6 (5); Consolation semifinals, Carvajal-Langston d. O'Brian-Hernandez (Eastern Illinois) 6-3; Fifth-place, Nguyen-Parlklo (Illinois-Chicago) d. Carvajal-Langston 8-5.

NO. 3 DOUBLES — Quarterfinals, Pecyna-Brozovich (Valparaiso) d. Dahan-Blanco (Youngstown State) 7-5; Semifinals, Pecyna-Brozovich d. Hedstrom-Wale (Illinois-Chicago) 6-2; Finals, Yu-Spolidorio (Northern Illinois) d. Pecyna-Brozovich 8-4.

0
0
0
0
1

The Times Media Company is dedicated to improving the quality of life in Northwest Indiana, through local news, information, service initiatives and community partnerships.