Skip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
Prep results
agate urgent

Prep results

Baseball stock

Wednesday's Results

Baseball

Illinois Class 3A

Sectional 5

Semifinal

Marian Catholic 2, Simeon 1

Simeon;000 001 0 — 1 3 5
Marian Catholic;000 100 1 — 2 3 2 

Pitching – Marian Catholic – Caleb Feilen (5 1/3 IP, 0 R, 3 H, 5 SO, 0 BB), Richard Redding (1 2/3 IP, 1 R, 0 ER, 0 H, 2 SO, 1 BB). WP – Redding. Leading hitters – Marian Catholic – Donovan McIntyre (1-4, R, SB). Records – Marian Catholic 19-17.

Highlight – With 2 outs in the 7th, Donovan McIntyre singled, stole second and came all the way around to score the winning run on 2 throwing errors on the same play.

Boys Track

Class 3A

Homewood-Flossmoor Sectional

1. MINOOKA 147, 2. HOMEWOOD-FLOSSMOOR 86, 3. LINCOLN-WAY EAST 71, 4. TF SOUTH 65, 5. LINCOLN-WAY CENTRAL 32, T6. THORNWOOD 28, T6. THORNTON 28, T6. JOLIET WEST 28, 9. BRADLEY-BOURBONNAIS 19, 10. CRETE-MONEE 16, 11. LINCOLN-WAY WEST 15, 12. TF NORTH 9, 13. JOLIET CENTRAL 7, 14. ANDREW 4, 15. BLOOM TWP. 3

(First place, TF North and TF South finishers)

100 – 1. Ellis (HF) 10.71, 3. Tylar Mack (TFS) 10.94, 7. Ryan Coleman (TFS) 11.26, 9. Matthew McClain (TFN) 11.37, 15. Dapo Adewoye (TFN) 11.71. 200 – 1. Colwell (M) 21.61, 2. Mack (TFS) 21.73, 6. Patrick Peoples (TFS) 23.22, 11. Adewoye (TFN) 23.83. 400 – 1. Somerville (TW) 50.21, 2. McClain (TFN) 51.12, 12. Quendrick Tientcheu (TFS) 54.72, 18. Joseph Lindsey (TFS) 56.17, 19. Justin Quijano (TFN) 56.23. 800 – 1. Van Eck (M) 1:56.61, 9. Diego Duran (TFN) 2:08.75 (PR), 16. Jaylon Garner (TFS) 2:12.10 (PR), 24. Olaoluwa Olagoke (TFN) 2:21.17 (PR), 26. Fawaz Ogunlola (TFS) 2:26.69 (PR). 1600 – 1. Mines (JW) 4:18.76, 14. Duran (TFN) 4:52.96 (PR), 20. Olagoke (TFN) 5:24.58 (PR), 23. Carlos Cervantes (TFS) 6:17.42. 3200 – 1. Simone (LWC) 9:35.24, 12. Gamaliel Sotelo (TFN) 11:54.08 (PR). 110 HUR – 1. Favour Ojelabi (TFS) 15.69, 7. Davion Howard (TFS) 17.15. 300 HUR – Bartuch (M) 40.48, 2. Navonte Arnold (TFS) 41.24 (PR), 7. Khalil Jeter (TFS) 43.11. 4x100 – 1. Homewood-Flossmoor 41.40, 3. TF South (Derek Smith, Joseph Turner, Coleman, Mack) 42.77, 8. TF North (Adewoye, Donte Blackmon, Omari Davis, McClain) 44.17. 4x200 – 1. Homewood-Flossmoor 1:27.17, 4. TF South (Smith, Turner, Peoples, Mack) 1:32.11. 4x400 – 1. Minooka 3:27.29, 5. TF South (Coleman, Garner, Tientcheu, Evin Ovie) 3:35.01, 9. TF North (Gardner, Quijano, McClain, Taiwo Wusu) 3:38.90. 4x800 – 1. Minooka 7:49.74. SP – 1. Meyer (M) 52-2 3/4, 11. Isaiah Isom (TFS) 41-6 3/4, 16. Darius Gunn (TFN) 35-3 1/2, 17. Ovie (TFS) 35-3/4. DIS – 1. Isom (TFS) 156-2 3/4, 13. Gunn (TFN) 111-2 1/4, 21. Ovie (TFS) 95-1 1/4. HJ – 1. Washington (TT) 6-6, 5. Christian Heffner (TFS) 6-2 3/4, T10. Turner (TFS) 5-7. PV – 1. Undesser (M) 13-7 3/4. LJ – 1. Mackowiak (LWC) 22-10 3/4, 6. Blockmon (TFN) 20-8 3/4 (PR), 9. Peoples (TFS) 20-7 3/4 (PR), 17, Gardner (TFN) 5.91 (PR). TJ – 1. Franklin (CM) 45-4, 2. Joseph Ogunbode (TFS) 44-10 1/4, 8. Brandon Woods (TFS) 39-1, 11. Gardner (TFN) 38-3 3/4 (PR).

Class 2A

Herscher Sectional

1. HERSCHER 99, 2. KANKAKEE 85, T3. BUCKLEY-LODA 69, T3. RANTOUL 69, 5. HILLCREST 50, 6. TINLEY PARK 41, 7. PRAIRIE CENTRAL 35, 8. SOUTHLAND 32, 9. MARIAN CATHOLIC 29, 10. PROVIDENCE 25, 11. REED-CUSTER 17, 12. JOLIET CATHOLIC 4

(First place and Marian Catholic finishers)

100 – 1. Autman (K) 11.10, 7. Miles Davis (MC) 11.79, 12. Andrew Felder (MC) 12.26 . 200 – 1. Woods (He) 22.33, 5. Davis (MC) 23.61, 13. Felder (MC) 24.79. 400 – 1. Morrow (K) 51.18, 2. Michael VanHootegem (MC) 51.88, 17. David Becerra (MC) 1:08.86. 800 – 1. Busboom (BL) 2:03.17, 10. George Partin (MC) 2:20.96, 12. Noah Deabel (MC) 2:21.31. 1600 – 1. Rogers (He) 4:21.77, 3. Bryan Johnson (MC) 5:01.24, 5. Ryan Tully (MC) 5:10.47. 3200 – 1. Rogers (He) 9:13.30. 110 HUR – 1. Rush (Hi) 15.78, 3. Caleb Crokett (MC) 16.71, 5. Ryan McElroy (MC) 17.39. 300 HUR – 1. Watts (S) 40.87, 6. Crokett (MC) 46.13. 4x100 – 1. Kankakee 43.09, 5. Marian Catholic (Crokett, McElroy, VanHootegem, Davis) 45.78. 4x200 – 1. Kankakee 1:31.24. 4x400 – 1. Rantoul 3:30.26. 4x800 – 1. Herscher 8:48.94. SP – 1. Rush (Hi) 51-3, 14. Brent Patterson (MC) 29-8 1/4, 17. Patrick Sullivan (MC) 25-6 3/4. DIS – 1. Rush (Hi) 143-7 1/4, 16. Patterson (MC) 83-1 3/4 (PR), 19. Sullivan (MC) 71-9 1/2 (PR). HJ – 1. Bazzell (PC) 6-3 1/2. PV – 1. Fehr (PC) 14-0. LJ – 1. Autman (K) 20-1 3/4. TJ – 1. Caradine (R) 40-3/4.

0
0
0
0
0

Get in the game with our Prep Sports Newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

News Alerts

Breaking News

Crime

Entertainment & Dining

Latest News

Local Sports

NWI Prep Sport News

Weather Alerts