Subscribe for 33¢ / day
Quote logo2

nwipreps.com

Boys Basketball

Friday's Late Results

Chesterton 48, West Side 47

WEST SIDE (12-8-9-18)

Quimari Patterson 1-7 1-1 3, Emmanuel Calhoun 4-8 0-0 9, Teionte Marshall 5-9 2-2 12, Jimmie Washington 1-2 0-0 2, Keontae Lee 0-1 0-0 0, Jaylin Hughes 6-12 1-1 14, Jessie Walker 0-0 0-0 0, Chrishawn Christmas 2-3 0-0 4, Paron Roberson 0-1 3-4 3, Jason Randolph 0-0 0-0 0. Totals -- 19-43 7-8 47.

CHESTERTON (8-10-13-17)

Tyler Nelson 3-7 4-4 11, Ky Palombizio 1-10 2-2 5, Josh Matthews 0-2 3-4 3, Austin Peterson 3-11 8-10 14, Harley Lohmeyer 0-1 0-0 0, Jack Eaton 1-1 0-0 3, Kolton Cardenas 4-5 0-1 10, Nick Mullen 1-3 0-0 2, Drew Vanderwoude 0-0 0-0 0. Totals -- 13-40 17-21 48.

3-point field goals: West Side 2 (Calhoun, Hughes); Chesterton 5 (Cardenas 2, Nelson, Palombizio, Eaton). Leaders -- Rebounds: Mitchell 7 (WS); Palombizio 6 (C). Assists: Peterson 4 (WS); Cardenas 2, Vanderwoude 2 (C). Steals: Calhoun 4 (WS). Team fouls: West Side 18. Chesterton 6. Fouled out: Washington (WS). Records: West Side 12-9, Chesterton 20-3.

Hanover Central 63, Gavit 56

HANOVER CENTRAL (18-20-12-13)

Joe Jackson 9, Kole Popko 9, Avi Vega 2, Jared Comia 2, Dillon Koontz 6, Dominic Lucido 20, Luke Barach 15.

GAVIT (17-10-15-16)

Jaylen Hutton 4, Caleb Jones 8, Justyn McClinton 14, Dennis Williams 2, Cameron Riley 8, Kevin Shelton 2, George Tucker 15, Mike Anderson 3.

Goshen 72, Marquette Catholic 70, 2 OT

Marquette Catholic

Colin Kenney 34, Buddy Jaffee 11, Chandler Goodwin 9.

Portage 78, Morton 76

PORTAGE

Greg Milledge 26, Maurion Martin 17, Ian Mulle 16, Noah Penrose 8, Jalen Smith 6, and James Havrilla 5.

TF South 42, Oak Forest 36

TF South

Cameren Terrell 15.


Girls Basketball

Class A

State Championship

AT BANKERS LIFE FIELDHOUSE, INDIANAPOLIS

Marquette Catholic 38, Vincennes Rivet 31

VINCENNES RIVET (11-2-11-7)

Molly Niehaus 0-5 0-0 0, Macee Hamilton 1-6 0-0 3, Tia Tolbert 3-12 4-6 11, Megan Niehaus 1-5 0-1 2, Grace Waggoner 3-12 7-8 14, Lauren Carie 0-3 1-2 1, Caroline Herman 0-3 0-0 0. Totals — 8-46 12-17 31.

MARQUETTE CATHOLIC (6-11-10-11)

Sophia Nolan 6-11 0-0 12, Mackenzie Marovich 0-2 0-0 0, Emmery Joseph 1-2 2-2 4, Morgan Crook 2-9 0-0 5, Emma Nolan 4-8 0-0 8, Claire Salyer 3-7 1-2 9, Ally McConnell 0-3 0-0 0. Totals — 16-42 3-4 38.

3-point field goals: Vincennes Rivet 3-16 (Hamilton 1-3, Tolbert 1-3, Waggoner 1-5, Mo. Niehaus 0-2, Me. Neihaus 0-2, Herman 0-1); Marquette Catholic 3-15 (Salyer 2-6, Crook 1-2, E. Nolan 0-2, S. Nolan 0-3). Leaders — Rebounds: Vincennes Rivet 38 (Waggoner 11); Marquette Catholic 29 (S. Nolan 7, E. Nolan 7). Assists: Vincennes Rivet 7 (Tolbert 2, Me. Niehaus 2); Marquette Catholic 11 (Crook 6). Steals: Vincennes Rivet 6 (Tolbert 2, Herman 2); Marquette Catholic 7 (McConnell 3). Total fouls: Vincennes Rivet 12, Marquette Catholic 16. Fouled out: none. Technical fouls: none. Records: Vincennes Rivet 26-3, Marquette Catholic 27-2.


Gymnastics

Chesterton Sectional

(The top three teams, the top six individuals in each event and any other gymnasts reaching the state qualifying standard in a given event advance to Saturday's Valparaiso Regional)

1. CHESTERTON 114.975, 2. VALPARAISO 113.7, 3. PORTAGE 110.225, 4. CROWN POINT 110.1, 5. MERRILLVILLE 108.65, 6. MICHIGAN CITY 105.45, 7. LAKE CENTRAL 104.1, 8. HOBART 96.975, 9. LOWELL 94.05, 10. LAPORTE 88.5.

VAULT -- Mia Pak (C) 9.825, Jordan Bush (C) 9.775, Lizzie Wilson (V) 9.65, Sophie Hunzelman (C) 9.5, Whitney McKeon (V) 9.45, Rachel Moneta (V) 9.4.

BARS -- Jenna Algozine (V) 9.625, Pak (C) 9.6, Bush (C) 9.55, Hunzelman (C) 9.55, Abby Smith (M) 9.475, McKeon (V) 9.475.

BEAM -- Hunzelman (C) 9.625, Bush (C) 9.575, Moneta (V) 9.55, Caroline Weber (MC) 9.55, Michaella Drake (P) 9.525, Madison Rolle (CP) 9.35, Kaitlyn Smith (CP) 9.325.

FLOOR -- Bush (C) 9.75, Wilson (V) 9.6, Hunzelman (C) 9.6, Pak (C) 9.575, Algozine (V) 9.55, Moneta (V) 9.55, McKeon (V) 9.5, Brittney Troup (C) 9.5, Sydney Ruiz (P) 9.5, Kaleigh Stack (CP) 9.5, Paige Hein (CP) 9.45.

ALL-AROUND -- Bush (C) 38.65, Hunzelman (C) 38.275, Pak (C) 38.05, McKeon (V) 37.475, Drake (P) 37.4, Moneta (V) 37.35.


Boys Swimming

State Finals

1. Carmel 417, 2. Franklin 203, 3. Zionsville 185, 4. Chesterton 151.5, 5. Homestead 148, 6. Carroll 145.5, 7. Bloomington S. 115, 8. Fishers 113, 9. Munster 107.5, 10. Greenfield 77.5, 11. Castle 64, 12. North Central 63, 13. (tie) Penn 39, Westfield 39, 15. Hamilton Southeastern 37, 16. S. Bend Riley 35, 17. (tie) Valparaiso 32, Highland 32, 19. Concord 30, 20. Hamilton Heights 23, 27. Lake Central 14, 31. Crown Point 12, 35. LaPorte 7, 45. Lowell 1.

200 MEDLEY RELAY — 1. Carmel 1:28.03, 4. Munster (Holden Raffin, Kyle Adams, Grant Afman, Brandon Silver) 1:31.90, 7. Chesterton (Lucas Piunti, Noah Van Nevel, Andrew Alders, Ethan Wing) 1:33.41, 14. LaPorte (Graham Siefker, Isaac Temores, Justin Dusza, Jacob Cooper) 1:37.09.

200 FREE — 1. Jacob Destrampe (Franklin) 1:37.15, 5. Nick Hanas (Chesterton) 1:41.20, 15. Justin Wallar (Chesterton) 1:43.31.

200 IM — 1. Wyatt Davis (Carmel) 1:47.95, 6. Raffin (Munster) 1:51.14, 9. Alders (Chesterton) 1:50.76, 16. Piunti (Chesterton) 1:54.09.

50 FREE — 1. Drew Kibler (Carmel) 19.50, 3. Ethan Churilla (Highland) 20.38, 4. Ryan Hrosik (Valpo) 20.53, 16. Jacob Cooper (LaPorte) 21.46.

DIVING — 1. Isaac Khamis (Richmond) 583.40, 13. Jack Schwartz (Valparaiso) 406.55, 20. Peter Gondeck (Mich. City), 28. Milton Roberts (Crown Point).

100 FLY — 1. Kibler (Carmel) 47.16, 6. Alders (Chesterton) 49.85, 7. Afman (Munster) 50.11, 11. Christian Mikrut (Crown Point) 50.59, 16. Hrosik (Valpo) 51.73.

100 FREE — 1. Jack Franzman (Zionsville) 43.70, 3. Churilla (Highland) 45.35, 7. Riley Ingram (Lake Central) 46.70, 8. Ethan Wing (Chesterton) 46.71, 15. Coleman St. Aubin (Valpo) 47.32, 16. Ethan Krucina (Lowell) 47.51).

500 FREE — 1. Jacob Mitchell (Carmel) 4:26.17, 5. Hanas (Chesterton) 4:33.76, 11. Evan Holland (Crown Point) 4:39.97, 14. Wallar (Chesterton) 4:41.86, 15. Jack Tinsley (Lake Central) 4:42.05.

200 FREE RELAY — 1. Carmel 1:23.23, 5. Chesterton (Wing, Declan Tharp, Gabe Kroeger, Wallar) 1:25.10, 12. Valparaiso (St. Aubin, Will Miltenberger, Hrosik, Sam Behrend) 1:26.80.

100 BACK — 1. Davis (Carmel) 47.12, 7. Raffin (Munster) 51.01, 14. Piunti (Chesterton) 51.64.

100 BREAST — 1. Stefano Batista (Carmel) 54.74, 6. Adams (Munster) 55.99.

400 FREE RELAY — 1. Carmel 2:59.96, 4. Chesterton (Alders, Tharp, Wallar, Hanas) 3:07.54, 5. Munster (Afman, Raffin, Adams, Silver) 3:07.74.

0
0
0
0
0