{{featured_button_text}}

Boys Basketball

Hebron 55, Wheeler 50

HEBRON (12-10-18-15)

Friel 11 3-4 25, Clemens 3 0-0 6, Kubiak 0 0-0 0, Lara 0 0-0 0, Clark 2 0-0 4, Moore 0 0-0 0, Drook 5 0-0 13, Briggs 2 3-4 7. Totals 23 6-8 55.

WHEELER (18-9-5-18)

Kyle Horan 2 1-1 5, Dylan Radinsky 3 0-0 9, Peyton Kostbade 5 1-1 11, Cam Morton 2 1-1 5, Dane Simatovich 7 3-4 20, Cole Kostblade 0 0-0 0, Griffen Belt 0 0-0 0, Garrett Spoor 0 0-0 0. Totals — 19 6-7 50. 

3-point field goals: Hebron (Drook 3); Wheeler (Radinsky 3, Dimatovich 3). Team fouls: Hebron 11, Wheeler 12. Fouled out: none.

Valparaiso 69, South Bend Washington 48

SOUTH BEND WASHINGTON (12-7-14-15)

Totals — 16 11-18 48. 

VALPARAISO (22-13-18-16)

Mason Schmidt 0 0-0 0, Brandon Newman 10 5-7 28, Colton Jones 2 2-2 6, Tommy Cavanaugh 0 0-0 0, Max Otterbacher 0 2-2 2, Grant Comstock 0 0-0 0, Nate Aerts 4 3-4 12, Luke Balash 0 0-0 0, Brandon Mack 4 0-0 11, Jacob Evans 3 0-0 6, Cooper Jones 1 0-0 2, Clay MacLagan 0 0-0 0, Breece Walls 1 0-0 2. Totals — 25 12-15 69.

3-point field goals: Valparaiso (Newman 3, Aerts 1, Mack 3). Valparaiso Leaders — Rebounds: Newman 7. Assists: Newman 3, Jones 3. Steals: Newman 2. Team fouls: South Bend Washington 13, Valparaiso 14. Fouled out: Evans (V)


Girls Basketball

Class 4A Regional Semifinal

AT LAPORTE

Crown Point 65, Kankakee Valley 49

KANKAKEE VALLEY (11-8-15-15)

Sarah Martin 7 5-7 19, Maddie Swart 2 3-3 7, Catherine Cavinder 3 0-0 6, Courtney Sizemore 2 1-2 5, Kaylee Barrett 1 1-4 4, Karmen Nowak 1 2-4 4, Taylor Miller 1 0-0 2, Carley DeKock 1 0-0 2, Aubrey Toppen 0 0-0 0, Samantha Martin 0 0-0 0, Kailee Webster 0 0-0 0, Lexy Swart 0 0-0 0. Totals — 18 12-20 49.

CROWN POINT (19-14-16-16)

Jessica Carrothers 8 11-13 28, Ellie VanDeel 4 4-7 13, Lilly Stoddard 3 4-10 10, Alyna Santiago 2 4-4 9, Caitlyn Phillips 1 0-0 3, Allie Govert 1 0-0 2, Sydney Goodman 0 0-0 0, Grace Tyndall 0 0-0 0, Yasmine Porter 0 0-0 0, Paige Sanborn 0 0-0 0. Totals — 19 23-34 65.

3-point field goals: Kankakee Valley (Barrett 1); Crown Point (Phillips 1, Carrothers 1, VanDeel 1, Santiago 1). Total fouls: Kankakee Valley 27, Crown Point 15. Fouled out: Cavinder (KV). Records: Kankakee Valley 20-5, Crown Point 27-0.

Class 2A Regional Semifinal

AT WINIMAC

Central Noble 64, Bishop Noll 51

BISHOP NOLL (11-11-13-16)

Courtney Blakely 6 5-7 20, Eris Harris 1 2-2 4, Whitney Piggott 0 0-0 0, Rose Fuentes 4 5-7 15, Emily Sutton 0 0-0 0, Kristian Steele 3 2-4 10, Laila Rogers 1 0-0 2. Totals — 15 14-20 51. 

CENTRAL NOBLE (5-23-16-20)

Totals — 21 16-20 64.

3-point field goals: Bishop Noll (Blakely 3, Fuentes 2, Steele 2). Team fouls: Bishop Noll 20, Central Noble 17. Fouled out: Blakely, Harris (BN). 

Class 1A Regional Final

AT CASTON

Marquette Catholic 57, Fremont 25

FREMONT (‎‎‎‎‎3-12-0-10)

Macayla Guthrie 0 0-0 0, Bella Dangerfield 2 2-3 6, Madelyn Cress 0 0-0 0, Sydney Applegate 1 0-0 3, Grace Schmucker 1 0-0 2, Samantha Kuhn 0 0-2 0, Maddie Beeman 0 0-0 0, Jada Rhonehouse 2 0-0 5, Katie Berlew 2 2-3 6, Eva Foulk 0 3-4 3, Ashanti Combs 0 0-0 0. Totals — 8 7-12 25.

MARQUETTE CATHOLIC (14-18-14-11)

Sophia Nolan 6 1-2 16, Claire Salyer 4 2-2 14, Emmery Joseph 0 0-0 0, Morgan Crook 1 0-0 3, Emma Nolan 5 4-5 14, Dia Railings 1 2-2 5, Ally McConnell 2 0-0 4, Ukari Payne 0 1-2 1, Jorden Goodwin 0 0-0 0, Ryleigh Grott 0 0-0 0, Kassandra Loza 0 0-0 0, Nathaly Reynaga 0 0-0 0. Totals — 19 10-13 57.

3-point field goals: Fremont 2 (Applegate 1, Rhonehouse 1); Marquette 9 (Salyer 4, S. Nolan 3, Railings 1, Crook 1). Leaders — Rebounds: Berlew 4 (F); E. Nolan 9 (M). Assists: Guthrie 1 (F); Joseph 7 (M). Steals: eight tied with 1 (F); Salyer 3 (M). Team fouls: Fremont 14, Marquette 13. Fouled out: none. Technical fouls: none. Records: Fremont 17-9, Marquette Catholic 25-2.

Class 1A Regional Semifinal

AT CASTON

Marquette Catholic 51, South Central 28

SOUTH CENTRAL (3-8-4-13)

Marissa Carr 0 0-0 0, Daphney Williams 0 0-0 0, Skyler Wildfong 2 3-7 7, Delanie Gale 0 0-0 0, Amber Wolf 2 0-0 5, Kenzie Hudspeth 1 0-0 3, Falyn Anthony 0 0-0 0, Abbie Tomblin 3 0-0 7, Faith Biggs 1 0-0 3, Lexy Wade 0 0-0 0, Holly Noveroske 0 0-0 0, Kate Rudolph 0 0-0 0. Totals — 10 3-7 28.

MARQUETTE CATHOLIC (11-14-14-12)

Sophia Nolan 3 6-6 12, Claire Salyer 3 0-0 8, Emmery Joseph 1 0-0 2, Morgan Crook 7 1-2 21, Emma Nolan 2 1-2 6, Ryleigh Grott 0 0-0 0, Kassandra Loza 0 0-0 0, Dia Rallings 0 0-0 0, Nathaly Reynaga 0 0-0 0, Ukari Payne 0 0-0 0, Ally McConnell 1 0-0 2. Totals — 17 8-10 51.

3-point field goals: South Central (Wolf 1, Hudspeth 1, Tomblin 1, Biggs 1, Rudolph 1); Marquette Catholic (Salyer 2, Crook 6, E. Nolan 1). Total fouls: South Central 9, Marquette Catholic 10. Fouled out: none.


Gymnastics

Merrillville "Best of the Rest" Team 2 Invitational

Participating teams: Merrillville, Crown Point, Hobart, LaPorte, Chesterton. No team scores kept.

VAULT — 1. Katya Halstead (CP) 8.95, 2. Belle Marchetti (C) 8.9. 3T. Destinee Weaver (M) 8.85, 3T. Aedin Obringer (CP) 8.85.

BARS — 1. Marchetti 8.55, 2. Emily Jimenez (M) 8.45, 3. Weaver 8.4.

BEAM — 1. Marchetti 8.95, 2. Weaver 8.85, 3. Jimenez 8.75.

FLOOR — 1. Marchetti 9.25, 2. Mia Stewart (CP) 9.15, 3. Jimenez 9.05.

ALL-AROUND — 1. Marchetti 35.65, 2. Jimenez 34.85, 3. Weaver 34.85.


Girls Swimming

Girls Swimming

IHSAA Girls Swimming/Diving State Championship

9. Chesterton 101, 12. Lake Central 51, 17. Hobart 29, 35. Valparaiso 7, 35. Highland 7, 38. Munster 6.

200 MEDLEY RELAY – 8. Chesterton (Jaclyn Klimczak, Jenn Gillen, Sophia Gill, Jadah Eshenaur) 1:46.57, 10. Lake Central 1:47.01. 200 FREE – 11. Jacklyn Bontrager (V) 1:52.94, 13. Maisyn Klimczak (C) 1:54.6. 200 IM – 3. Jaclyn Klimczak (C) 2:01.59, 16. Michaela Spears (LC) 2:08.08. 50 FREE – 6. Paige Bakker (LC) 23.47, 10. Emma Wright (H) 23.62, 16. Jordan Artim (Crown Point) 24.11. DIVING -- 29. Moira Glowacki (M) 154.35. 100 FREE – 1. Emma Wright (H) 49.95, 8. Paige Bakker (LC) 52.29. 500 FREE – 5. Maisyn Klimczak (C) 4:58.91, 16. Maddi Johnson (V) 5:08.08. 200 FREE RELAY -- 12. Chesterton 1:38.27, 14. Munster 1:39.06. 100 BACK – 2. Jaclyn Klimczak (C) 54.33, 10. Mya Bailey (HL) 56.45. 400 FREE RELAY – 9. Chesterton (Veronika Ozimek, Maisyn Klimczak, Jaclyn Klimczak, Mady Elliot) 3:30.92, 11. Lake Central 3:32.62.


Wrestling

E.C. Central semistate

1. Crown Point 87, 2. Portage 81.5, 3. Merrillville 71.5, 4. Culver Academy 67.5, 5. Wawasee 55, 6. Mishawaka 45, 7. Penn 44, 8. Chesterton 42, 9. Harrison 25, 10. Calumet 24, 10. Wheeler 24, 12. Attica 23, 13. Plymouth 21, 14. LaVille 20, 15. Morton 16, 16. LaPorte, 17. Hebron 11, 17 West Lafayette 17, 19. Valparaiso 10, 20. Griffith 9, 20. Lowell 9, 22. Gavit 8, 22. New Prairie 8, 22. Winamac 8, 25. Lafayette Jefferson 7, 25. Rensselaer Central 7, 27. Lafayette Central Catholic 6, 27. McCutcheon 6, 29. Benton Central 0, 29. Frontier 0, 29. Glenn 0, 29. Clark 0, 29. Highland 0, 29. Hobart 0, 29. Kankakee Valley 0, 29. Lake Central 0, 29. Lake Station 0, 29. Logansport 0, 29. Michigan City 0, 29. Munster 0, 29. North Newton 0, 29. North White 0, 29. River Forest 0, 29. South Bend Adams 0, 29. South Bend St. Joseph 0, 29. South Bend Washington 0, 29. Tippecanoe Valley 0, 29. Triton 0, 29. Twin Lakes0, 29. Warsaw 0, 29. West Central 0, 29. Whiting 0.

Championship

106 — Brennan Cernus (CA) d. Malik Hall (MV) 7-3; 113 — Jacob Moran (Port) d. Martin Cruz (MV) 13-3; 120 — Riley Bettich (CP) d. William Finnearty (CA) 3-0; 126 — Jesse Mendez (CP) p. Brendon Mark (Mish) 1:28; 132 — Geremia Brooks (Wawa) d. Reese Rodriguez (Mo) 12-6; 138 — Braxton Alexander (Wawa) p. AJ Poindexter (Har) 1:39; 145 — Jorden Douglass (Att) d. Jacob Maldonado (MV) 9-1; 152 — Brock Ellis (CH) d. Isaiah Mohmed (Wh) 6-0; 160 — DJ Washington (Port) d. Braden Welch (CA) 17-4; 170 — Graham Calhoun (Ply) d. Joseph Walker (Mish) 5-4; 182 — Evan Bates (CH) d. Andrew Donoahue (CA) 5-4; 195 — Rockne Hurley (Pe) d. Ethan Potosky (CP) 5-3; 220 — AJ Fowler (Cal) p. Drew Bailey (MV) 1:02; 285 — Alex Cartwright (LV) d. Yehezquel Devault (Pe) 11-6.

3rd place

106 — Stephen Roberson (CP) d. Dominic Skees (LCC) 8-0; 113 — Giovanni Diaz (Wh) d. Jake Armstong (Win) 11-0; 120 — Jace Alexander (Wawa) p. Ty Haskings (Port) 2:05; 126 — Brock Peele d. Evan Burge (MCC) 8-1; 132 — Rickey Hegedus (Port) d. Elijah Hickman (RC) 7-3 ; 138 — Gabriel Weeks (Mish) d. Cameron Worley (LJ) 11-6; 145 — Jake Burford (CP) d. Jeffrey Harper (Pe) 7-6; 152 — Cole Cervantes (Gr) d. Noah Hollendonner (CP) 10-6; 160 — Abel Verbeek (Low) d. Jaymiere Johnson (Gav) 7-3; 170 — Colin Kwiatkowski (V) d. Jason Streck (MV) 14-2; 182 — Noah Perez (LP) d. Noah Brown (Pe) FF; 195 — Ewan Donovan (He) p. Grant Johnson (NP) 0:40; 220 — Joey Kidwell (WL) d. Damari Dancy (Port) 3-2; 285 — Will Crider (Har) d. Anthony Atria (MV) 6-4.

0
0
0
0
0