Subscribe for 33¢ / day
Quote logo2

nwipreps.com

Boys Basketball

21st Century 74, Morgan Twp. 56

MORGAN TOWNSHIP

Luke Savage 2 1-2 5, Hunter Swivel 3 0-1 6, Trevor Braden 9 5-6 23, Jeremy Landgrebe 3 2-3 8, Cody Maxwell 2 4-4 7, Josh Bencie 2 1-2 5. Totals — 21 13-18 56.

3-point field goals: Morgan Twp. (Maxwell). Leaders — Rebounds: Swivel 11 (MT). Assists: Maxwell 6 (MT). Steals: Landgrebe 2 (MT). Total fouls: Morgan Twp. 13. Records: 21st Century 14-5, Morgan Twp. 10-5.

Concord 52, LaPorte 49

LAPORTE (12-22-9-6)

Garrott Ott-Large 12, Austin Haferkamp 10, Carson Crass 7.

CONCORD (15-8-15-14)

Records: LaPorte 4-11.

Covenant Christian 54, Faith Christian 53

COVENANT CHRISTIAN (14-11-16-13)

Gavin Herrema 3 4-4 11, Ben Lins 2 1-1 5, Andrew Ingram 3 1-2 7, Carson Bakker 2 1-3 6, Cade Walstra 0 0-3 0, Adam Kopka 1 0-0 3, Luke Zylstra 1 2-2 5, Chris Beezhold 7 2-3 17. Totals — 19 11-18 54.

FAITH CHRISTIAN (14-11-17-11)

3-point field goals: Covenant Christian (Herrema, Bakker, Kopka, Zylstra, Beezhold). Records: Covenant Christian 16-1.

Crown Point 62, SB Washington 58

SB WASHINGTON (11-17-15-15)

Totals — 22-49 10-15 58.

CROWN POINT (16-9-21-16)

Matt Hanlon 2-5 0-0 5, Jake McCallister 0 0-0 0, Chris Karakozis 0 0-0 0, Sam Snodgrass 5 0-1 13, Sam Krutz 1 7-8 9, Elias Gerodemos 4 2-3 11, Cameron Pimentel 2 2-2 6, Sam Decker 5 2-4 12, Vince Smith 3 0-0 6. Totals — 22 13-18 62.

3-point field goals: Crown Point (Hanlon, Snodgrass 3, Gerodemos). Leaders — Rebounds: Snodgrass 5 (CP). Assists: Krutz 4 (CP). Steals: Hanlon 2, Snodgrass 2, Krutz 2 (CP). Total fouls: SB Washington 17, Crown Point 18. Fouled out: none. Technical fouls: none. Records: Crown Point 7-9.

Gavit 40, Highland 39

HIGHLAND (11-8-11-9)

Tyler Scheidt 6 2-5 14, Tyler Brankin 4 1-2 11, Isaac Sytsma 3 0-1 7, Alex Pulleyblank 1 1-2 3, Raul Maldonado 1 0-0 2, Nick Thompson 1 0-0 2. Totals — 16 4-10 39.

GAVIT (16-12-6-6)

Justyn McClinton 7 3-3 18, George Tucker 2 4-6 8, Mike Anderson 3 1-2 7, Kevin Shelton 2 0-0 4, Cameron Riley 1 0-0 3. Totals — 15 8-11 40.

3-point field goals: Highland 3 (Brankin 2, Sytsma 1), Gavit 2 (Riley 1, McClinton 1). Leaders — Rebounds: Highland 24 (Scheidt 8, Sytsma 3, Maldonado 3), Gavit 18 (Tucker 6, Shelton 4, Anderson 4). Assists: Highland 9 (Brankin 3), Gavit 9 (Tucker 3, Riley 3). Steals: Highland 7 (Brankin 5), Gavit 11 (McClinton 5). Team fouls: Highland 15, Gavit 16. Fouled out: Mike Anderson (G). Technical fouls: None. Records: Highland 10-8, Gavit 4-12).

Knox 52, Kouts 46

KOUTS (18-8-16-4)

Dillan Matthes 2 0-0 4; Jake Stewart 3 1-1 7; Tyler Heimberg 3 4-6 10; Cole Wireman 0 0-0 0; Brent Wireman 7 1-2 20; Cale Wireman 0 5-5 5; Jay Heinold 0 0-0 0; Anthony Norman 0 0-0 0. Totals 15 11-14 46.

KNOX (13-10-13-16)

Totals 18 11-17 52.

3-point field goals: B.Wireman 5 (K). Rebounds: Stewart 10 (K). Assists: Heimberg 3, B.Wireman 3 (K). Steals: B.Wireman 2 (K). Total fouls: Kouts 19; Knox 14. Fouled Out: Cole Wireman, B.Wireman. Records: Kouts 9-6; Knox 12-4. JV Score: Kouts 41, Knox 38.

LaCrosse 66, Hammond Academy 31

LACROSSE (13-19-17-17)

Dakic 0 1-2 1, Frazier 2 0-0 5, Tucker 0 0-0 0, McDougal 9 2-3 20, B. Brust 11 4-6 26, Jones 1 0-1 2, Wendland 0 0-0 0, Mitzner 2 0-0 5, Rogers 1 0-0 2, Z. Brust 2 0-0 5. Totals — 28 7-12 66.

HAMMOND ACADEMY (10-6-15-0)

Smith III 6 1-1 14, Lewis 0 0-0 0, Washington 1 1-1 3, Peterson 1 0-2 2, Raices 0 0-0 0, Lambert 1 0-0 2, Kelly 2 0-0 5, Riley 0 0-0 0, Wilson 0 0-0 0, Short 0 0-1 0, Lanier 0 0-0 0, Lewis 1 0-0 3. Totals — 13 2-4 31.

3-point field goals: LaCrosse (Mitzner, Z. Brust, Frazier); Hammond Academy (Smith, Kelly, Lewis). Team fouls: LaCrosse 12, Hammond Academy 12. Fouled out: None. Records: LaCrosse 3-10, Hammond Academy 1-14.

Marquette Catholic 67, Winamac 44

WINAMAC (11-5-11-13)

Totals — 17 5-6 44.

MARQUETTE CATHOLIC (17-13-24-13)

Chandler Goodwin 10 3-4 23, Colin Kenney 6 2-2 16, Joe Andershock 3 3-3 10, Tommy Gotsch 3 0-0 7, Jake Tarnow 1 1-1 4, Buddy Jaffee 1 0-0 3. Totals — 26 9-10 67.

3-point field goals: Marquette Catholic (Kenney 2, Andershock, Gotsch, Tarnow, Jaffee). Records: Marquette Catholic 7-12.

Merrillville 86, Lowell 53

LOWELL (11-13-17-12)

Zack Cory 0 0-0 0, Dustin Hudak 5 1-4 11, Grant Monix 5 0-0 10, Christopher Mantis 3 0-0 8, Brandon Chocholek 1 0-0 2, Ethan Igras 0 0-0 0, Noah Durr 10 2-3 22. Totals – 24 3-7 53.

MERRILLVILLE (18-28-23-17)

Johnny Bernard 14 2-5 32, Jaylon Holmes 6 5-6 17, Rob Sanders 5 2-3 13, Will Fulton 4 0-0 11, Cameron Wright 1 2-2 4, Keon Thompson 0 4-4 4, Brandon Stubbs 0 0-0 0, Isaiah Maynard 1 0-0 2, Aahric Whitehead 0 0-0 0, Xavier Alston 1 0-0 3, Kolby Ford 0 0-0 0. Totals — 32 15-20 86.

3-point field goals: Lowell (Mantis 2); Merrillville (Bernard 2, Sanders, Fulton 3, Alston). Leaders — Rebounds: Mantis 6 (L); Holmes 10 (M). Assists: Hudak 4 (L); Holmes 5 (M). Steals: Hudak 3 (L); Bernard 7 (M). Total fouls: Lowell 15, Merrillville 14. Fouled out: None. Technical foul: None. Records: Merrillville 11-7; Lowell 7-10. JV score: Merrillville 60, Lowell 28.

Portage 57, Kankakee Valley 49

KANKAKEE VALLEY (4-10-12-23)

PORTAGE (13-11-14-19)

Greg Milledge 21, Maurion Martin 19, James Havrilla 7, Kale Nelson 5, Noah Penrose 3, Jalen Smith 1, Evan Olson 1.

Leaders — Rebounds: Havrilla 7 (P). Assists: Nelson 5 (P). Records: Portage 8-9, Kankakee Valley 3-14.

Valparaiso 56, Munster‎ 55

MUNSTER (‎‎‎‎16-13-17-9)

Tyler Zabrecky 2 5-5 10, Jevon Morris 6 4-5 16, Josh Davis 2 0-0 5, Tommy Maloney 2 2-3 7, Nick Fies 5 5-5 17, Eric Jerge 0 0-0 0, Scott Farmer 0 0-0 0, Greg Charles 0 0-0 0, Blake Stepanovich 0 0-0 0. Totals — 17 16-18 55. ‎‎

VALPARAISO (‎‎‎‎‎15-21-6-14)

Colin Walls 1 0-0 3, Charlie Healy 2 0-0 6, Brandon Newman 8 2-2 23, Nate Aerts 5 2-2 14, Marcus Gholston 3 1-3 7, Max Otterbacher 1 0-1 3, Colton Jones 0 0-0 0, Jacob Evans 0 0-1 0, Cooper Jones 0 0-0 0. Totals — ‎‎‎‎‎20 5-8 56.

3-point field goals: Munster (Zabrecky, Davis, Fies 2, Maloney); Valparaiso (Healy 2, Newman 5, Aerts 2, Otterbacher, Walls). Leaders — Rebounds: Morris 8 (M); Newman 7 (V). Assists: Davis 2, Maloney 2 (M); Walls 4 (V). Team fouls: Munster 11, Valparaiso 17. Fouled out: None. Technical fouls: None. JV score: Valparaiso 64, Munster 54. Records: Munster 13-4, Valparaiso 11-4.

Friday's Late Results

Michigan City 70, Portage 65

PORTAGE (11-17-14-25)

Maurion Martin 25, Greg Milledge 13, James Havrilla 11, Kale Nelson 6, Brandon English 5, Jalen Smith 3, Jacobie Sims 2.

MICHIGAN CITY (23-14-17-16)

Records: Michigan City 7-10 (3-0 Duneland Athletic Conference); Portage 7-9 (0-3).

Valparaiso 57, Merrillville 54 (OT)

VALPARAISO (8-10-20-15-4)

Brandon Newman 7-12 8-12 22, Nate Aerts 8-17 4-5 22, Charlie Healy 1-2 0-0 3, Colin Walls 0-1 2-2 2, Marcus Gholston 2-6 0-0 4, Colton Jones 1-4 0-0 2, Max Otterbacher 1-1 0-0 2, Jacob Evans 0-0 0-0 0. Totals — 20-43 14-19 57.

MERRILLVILLE (12-14-8-19-1)

Keon Thompson 1-3 2-3 4, Cameron Wright 1-1 0-0 2, Johnny Bernard 7-16 6-10 22, Braedan Stubbs 1-1 0-0 2, Jaylon Holmes 3-6 4-13 10, Will Fulton 0-2 0-0 0, Isaiah Maynard 0-0 0-0 0, Rob Sanders 3-7 5-6 12, Lavari Ruffin 1-1 0-0 2, Xavier Alston 0-0 0-0 0. Totals — 17-37 17-32 54.

3-point field goals: Valparaiso 3 (Aerts 2, Healy); Merrillville 3 (Bernard 2, Sanders). Leaders — Rebounds: Newman 10 (V); Bernard 5 (M). Assists: Gholston 3, Walls 3 (V); Fulton 3 (M). Steals: Walls 3 (V); Bernard 4 (M). Team fouls: Valparaiso 28, Merrillville 19. Fouled out: Gholston, Healy, Bernard. Technical fouls: None. Records: Valparaiso 9-4 (3-0 Duneland Athletic Conference); Merrillville 10-7 (3-1). JV: Valparaiso won in overtime.


Girls Basketball

Argos 56, Westville 52, OT

WESTVILLE (9-17-6-16-4)

Sarah Weston 5 1-1 12, Nicole Albers 2 5-7 11, Morgan Shreves 6 8-9 20, Hayley Meyers 1-4 0-2 2, Peyton Rodgers 2 1-2 5, Halie Riffet 0 0-0 0, Marissa Neic 1 0-0 2. Totals — 17 15-22 52.

ARGOS (12-14-10-12-8)

Totals — 18 15-20 56.

3-point field goals: Westville (Albers 2, Weston). Leaders — Rebounds: Shreves 11 (W). Assists: Weston 6 (W). Steals: Albers, Shreve, Meyers all with 2 (W). Total fouls: Westville 18, Argos 15. Fouled out: Strycker (A). Records: Westville 11-9.

Beecher 43, Hanover Central 41, 2 OT

BEECHER (0-15-11-3-8-6)

HANOVER CENTRAL (6-4-12-12-3-4)

Amanda Schreiber 15, Camryn Sterkowitz 8, Sarah Spangler 7.

Records: Hanover Central 9-14.

LaPorte 62, SB Adams 17

SB ADAMS (4-2-7-4)

LAPORTE (13-19-12-18)

Madison Pierro 1 2-2 4, Riley Ott 6 0-0 12, Kayla Jones 3 0-2 7, Jacqui Leal 2 2-2 8, Ryin Ott 3 0-0 6, Nyla Asad 3 0-0 6, Janelle O'Neal 7 2-2 17, Keatyn Boren 1 0-0 2, Summer Lowe 0 0-0 0. Totals — 26 6-8 62.

3-point field goals: LaPorte (Leal 2, O'Neal, Jones). Leaders — Rebounds: Ry. Ott 7, Pierro 7 (LP). Assists: Ri. Ott 6 (LP). Steals: Ri. Ott 3 (LP). Total fouls: LaPorte 11. Records: LaPorte 17-5.

Marquette Catholic 78, Lighthouse 41

LIGHTHOUSE (6-10-21-4)

Lyric Ward 1 4-9 6, Kadrea White 0 0-0 0, Daijah Smith 10 5-6 30, Prenticss Gates 0 3-4 3, Kayla Corral 1 0-0 2, Sylvia Brown 0 0-0 0, Joylene Spence 0 0-2 0. Totals —12 12-21 41.

MARQUETTE CATHOLIC (14-20-23-21)

Sophia Nolan 9 2-4 24, Claire Sayler 0 0-0 0, Mackenzie Marovich 2 0-0 5, Dia Rallings 3 0-0 7, Amani Corral 2 4-5 8, Emmery Joseph 0 0-0 0, Morgan Crook 3 0-0 9, Emma Nolan 10 4-4 25. Totals — 29 10-13 78.

3-point field goals: Lighthouse (Smith 5); Marquette Catholic (S.Nolan 4, Crook 3, E. Nolan). Leaders — Rebounds: Smith 6 (L); E.Nolan 17 (MC). Assists: Crook 7 (MC). Steals: Smith 3 (L); Joseph 2 (MC). Total fouls: Lighthouse 15; Marquette Catholic 16. Fouled Out: Corral (L). Records: Lighthouse 12-10; Marquette Catholic 20-2.

Friday's Late Results

Hobart 50, Hammond 40

HAMMOND (10-6-12-12)

Collins 3 1-3 9, Rivera 0 0-0 0, Bailey 1 0-0 3, Watts 6 5-10 17, Lewis 0 0-0 0, Adams 0 0-0 0, Bolian 0 0-0 0, King 4 0-0 11, Hughes 0 0-0 0. Totals — 14 6-13 40.

HOBART (14-12-17-7)

Sam Vode 9 1-6 19, Trinity Collins 0 0-0 0, Gabbie Ramirez 0 0-0 0, Kora Neace 0 2-3 2, Lexi Williams 0 0-0 0, Amaya Shinkle 3 0-0 6, Paige Nestich 6 0-0 13, Calynn Drobac 1 0-0 2, Insydia Rivera 0 0-2 0, Karleys Mendoza 0 0-0 0, Grace Nestich 4 0-0 8. Totals — 23 3-11 50.

3-point field goals: Hammond (King 3, Collins 2, Bailey); Hobart (P. Nestich). Total fouls: Hammond 11, Hobart 17. Fouled out: none. Records: Hammond 7-13, Hobart 5-18.


Gymnastics

Pirate Pride Invitational

AT MERRILLVILLE

1. Columbus East 109.875, 2. Merrillville 107.795, 3. Harrison 103.575, 4. Ft. Wayne Concordia 100.35, 5. Hobart 94.2, 6. Lafayette Jeff 92.85, 7. Lowell 90.875, 8. Ft. Wayne Snider 85.55, 9. Tri-County 35.5.

ALL-AROUND — 1. Adi Minor (CE) 37.85, 2. Abby Smith (M) 36.05, 3. Cheyenne Roberts (M) 36.

BARS — 1. Minor (CE) 9.65, 2. Regan Twomey (FWC) 9.4, 3. Smith (M) 9.15.

BEAM — 1. Roberts (M) 9.4, 2. Minor (CE) 9.35, 3. Taylor Gaskill (CE) 9.225.

FLOOR — 1. Taylyn Lane (CE) 9.525, 2. Julie-Anne Stephany (LJ) 9.45, T3. Mia Clark (H) 9.425, T3. Gaskill (CE) 9.425.

VAULT — 1. Minor (CE) 9.625, 2. Cryst'n Morgan (M) 9.2, 3. Twomey (FWC) 9.15.


Boys Swimming

Duneland Athletic Conference Meet

At Crown Point

1. Chesterton 508.5, 2. Valparaiso 329, 3. Crown Point 319, 4. Lake Central 298.5, 5. LaPorte 216, 6. Michigan City 169, 7. Portage 142, 8. Merrillville 98.

200 MEDLEY RELAY — 1. Chesterton (Nick Hanas, Noah Van Nevel, Andrew Alders, Ethan Wing) 1:36.08, 2. Valparaiso 1:36.89, 3. LaPorte 1:36.93, 4. Crown Point 1:41.21, 5. Portage 1:47.53, 6. Lake Central 1:48.56.

200 FREE — 1. Hanas (C) 1:42.76, 2. Justin Wallar (C) 1:46.11, 3. Evan Holland (CP) 1:47.98, 4. Jonathan Thrall (LC) 1:48.64, 5 . Alex McCormick (CP) 1:51.28, 6. Eric Carlson (C) 1:51.77.

200 IM — 1. Andrew Alders (C) 1:52:68, 2. Lucas Piunti (C) 1:56.10, 3. Christian Mikrut (CP) 2:00.73, 4. Jack Tinsley (LC) 2:01.59, 5. Sam Behrend (V) 2:01.61, 6. Evan Dildine (C) 2:02.15.

50 FREE — 1. Ryan Hrosik (V) 21.00 (MEET RECORD), 2. Jacob Cooper (LP) 21.26, 3. Wing (C) 21.80, 4. Declan Tharp (C) 22.27, 5. Alec Marter (MC) 22.35, 6. Michael Zajac (LC) 22.67.

DIVING — 1. Jack Schwartz (V) 407.40, 2. Milton Roberts (CP) 375.00, 3. Peter Gondeck (MC) 345.45, 4. Quinn Conway (C) 336.20, 5. Blake Ellenwood (C) 331.70, 6. Joe Wadowski (C) 324.90.

100 FLY — 1. Hrosik (V) 50.93, 2. Alders (C) 51.08, 3. Behrend (V) 52.02, 4. Mikrut (CP) 52.14, 5. Gabe Kroeger (C) 53.14, 6. Jack Smith (MC) 53.21.

100 FREE — 1. Cooper (LP) 47.32, 2. Cole St. Aubin (V) 47.39, 3. Wing (C) 47.70, 4. (tie) Tharp (C) 48.31, Riley Ingram (LC) 48.31, 6. Alec Marter (MC) 50.13.

500 FREE — 1. Hanas (C) 4:38.51, 2. E. Holland (CP) 4:44.07, 3. Tinsley (LC) 4:44.30, 4. Carlson (C) 4:52.39, 5. Wallar (C) 4:56.46. 6. Elijah Schoof (MC) 5:08.88.

200 FREE RELAY — 1. Valparaiso (St. Aubin, Will Miltenberer, Hrosik, Behrend) 1:27.01, 2. Chesterton 1:27.22, 3. Lake Central 1:30.53, 4. Crown Point 1:34.77, 5. LaPorte 1:38.42, 6. Merrillville 1:40.50.

100 BACK — 1. Ingram (LC) 52.96, 2. Jack Smith (MC) 53.07, 3. Piunti (C) 53.66, 4. Justin Dusza (LP) 53.75, 5. Graham Siefker (LP) 54.82, 6. McCormick (CP) 55.73.

100 BREAST — 1. Cole St. Aubin (V) 58.92, 2. (tie) Evan Dildine (C) 1:02.21, 4. Isaac Temores (LP) 1:03.20, 5. Ryan Kozlowski (CP) 1:04.77, 6. Clay Hatch (V) 1:04.55.

400 free relay — 1. Chesterton (Alders, Tharp, Wallar, Hanas) 3:09.23, (MEET RECORD), 2. Lake Central 3:17.50, 3. Crown Point 3:19.64, 4. Valparaiso 3:26.33, 5. Michigan City 3:27.21, 6. LaPorte 3:27.78.


Wrestling

(Top four finishers in each weight class advance to Saturday's Crown Point Regional)

Crown Point Sectional

1. Crown Point 285.5, 2. Kankakee Valley 183, 3. Lake Central 176.5, 4. Lowell 174.5, 5. Wheeler 127, 6. Boone Grove 122.5, 7. Hebron 74, 8. Hanover Central 69.

Championship

106 — Giovanni Diaz (Wheeler) p. Jacob Carter (CP) 3:07. 113 — Andres Moreno (Lowell) d. Jose Diaz (Wheeler) 5-3. 120 — Alex Bautista (Hanover Central) maj. dec. Mac Magiera (Boone Grove) 10-0. 126 — Kaellin Kelly (CP) p. Elijah Crague (LC) 4:41. 132 — Shawn Hollis (Lowell) d. Collin Taylor (CP) 9-4. 138 — Jake Burford (CP) p. Isaiah Mohmed (Wheeler) 5:06. 145 — Daniel Park (LC) d. Noah Hollendoner (CP) 10-8. 152 — Noah Lamore (CP) d. Abel Verbeek (Lowell) tech. fall 3:37. 160 — Oszkar Kasch (CP) p. Kevin Hooley (Lowell) 1:22. 170 — Marc Buehler (Wheeler) over Mario Traficanti (CP) (inj.) 3:02. 182 — Ethan Potosky (CP) d. Randy Sneed (KV) 5-1. 195 — Ewan Donovan (Hebron) p. Nick Schoonveld (KV) 5:59. 220 — Jacob Jeeninga (CP) p. Gavin Tillema (KV) 2:58. 285 — Michael Foster (CP) p. Chandler Austgen (Lowell) 3:22.

Consolation

106 — Isaiah Ponce (LC) p. Jacob Carter (CP) 3:07. 113 — Josh Daniels (LC) d. Julio Reyes (CP) 8-0. 120 — Ty Niewoeher (KV) d. Sebastian Cortez (LC) (DQ). 126 — Zach Sands (Lowell) d. Ricardo Vasquez, 14-7. 132 — James Ferry (LC) p. Carson Hinkel (Boone Grove) 3:44. 138 — Cristian Ponce (LC) d. Dean Schmidt (KV) 12-7. 145 — Ryan Breedlove (Hanover Central) p. Brandon Hill (Boone Grove) 1:38. 152 — Aiden Sneed (KV) d. Peter Djuric (LC) 6-2. 160 — Ean Dipasquo (LC) d. Brian Spears (Boone Grove) 8-6. 170 — Robert Miller (Lowell) p. Nick Tabroski (Hanover Central) 2:20. 182 — Cameron Pfefier (Boone Grove) d. Sylas Roberts (Hebron) 10-6. 195 — Hunter Rohweder (Lowell) d. Nick Devany (CP) 9-5. 220 — Mason Diaz d. Bryer Stoner (Lowell) MD 10-2. 285 — Nick Garcia (LC) p. Nathan Holm-Hansen (KV) 2:45.

E.C. Central Sectional

1. Merrillville 307, 2. Gavit 217, 3. Munster 143, 4. Morton 133.5, 5. E.C. Central 119, 6. Clark 108, 7. Hammond 99, 8. Whiting 68, 9. West Side 16, 10. Bishop Noll 6.

(Top four finishers in each weight class advance to Saturday's Hobart Regional)

Championship

106 — Martin Cruz (Me) p. Mark Rodriguez (H) 3:19; 113 — Derick Gosa (H) p. Juan Maldonado (Me) 1:07; 120 — Ebrardo Azpeitia (Mo) d. Aleksandar Pejovski (Me) 9-3; 126 — Daniel Mora-Diaz (C) d. Devin Pineda (Mo) 7-2; 132 — Reese Rodriguez (Mo) d. Jacob Maldonado (Me) 8-3; 138 — Ahzsur Ursery (Me) d. Isaiah Watts (H) 7-2; 145 — Devin Pope (Me) p. Tariq Muhammad (C) 0:27; 152 — Aaron Griggs (Me) d. Juan Tirado (G) 15-3; 160 — Malik Hoover (Me) p. Ryan Hyland (Mu) 0:41; 170 — Cody Crary (Mu) p. Jason Streck (Me) 1:16; 182 — Tyjonn Lockett (Me) d. Jamari Washington (G) 3-2; 195 — Erion Hogan (Mo) d. Dennis Weston (Me) 3-2; 220 — Brandon Streck (Me) d. Caleb Thomas (Mu) 15-6; 285 — Anthony Atria (Me) d. Myles Mitchell (Mo) 8-3.

Consolation

106 — Alexander Dominguez (G) fft.; 113 — Ethan Castillo (Mu) p. Richard Whitford (G) 3:18; 120 — William Rojas (Mu) p. Dejuan Jordan (H) 2:23; 126 — Juan Simpson (G) p. Tyler Turner (Me) 4:34; 132 — Lorenzo Wilson (H) d. Mareese Underwood (G) 15-7; 138 — Zacharie Tyrka (G) d. Matthew Honeycutt (W) inj. 0:32; 145 — Jacob Hiedenrieter (G) p. James Anderson (ECC) 2:03; 152 — Jaylin Standfield (ECC) d. Dayshawn Rice (C) SV 8-6; 160 — Noah Maravilla (G) p. David Magallenes (Mo) 1:59; 170 — Paul Metrich (G) p. Alex Ramirez (ECC) 1:50; 182 — Jonah Clark (Mu) p. Jose Ramirez (W) 3:00; 195 — John Stepek (G) p. Joey Trombetta (W) 2:43; 220 — Kenneth Hill (G) d. Delwyn Campbell (Mo) 2-1; 285 — Jorge Martinez (ECC) p. Magdaleno Rivas (C) 1:44.

Griffith Sectional

1. PORTAGE 322, 2. HOBART 243.5, 3. HIGHLAND 180, 4. CALUMET 157.5, 5. RIVER FOREST 125.5, 6. GRIFFITH 78, 7. LAKE STATION 68, 8. ANDREAN 51.

(Top four wrestlers in each weight class advance to Saturday's Hobart Regional)

Championship

106 — Jacob Moran (P) p. Adam Ackerman (Hi) 1:35. 113 — Ricky Hegedus (P) d. Andres Russi (LS) 6-4. 120 — Tylor Triana (Ho) d. Brock Peele (P) 3-1 (OT). 126 — Colin Poynter (P) p. Nathan Schammert (Ho) 2:47. 132 — Alec Luna (P) d. Quentin Gomez (Ho) 8-3. 138 — Kris Rumph (P) p. Zachary Yost (RF) 1:53. 145 — Kasper McIntosh (Po) p. Cole Cervantes (G) 5:28. 152 — D.J. Washington (P) tech. fall Michael Hunter (Ho) 3:09. 160 — Dante Colza (Ho) d. Cody Snook (C) 2-1. 170 — Zack Fattore (Ho) p. Drake Guerrero (P) 3:17. 182 — Jeremy Torres (P) d. Bradley Groover (RF) 7-2. 195 — Jacob Bondon (P) p. A.J. Fowler (C) 1:49. 220 — Chester Swopes (P) d. James Lewis (C) 7-2. 285 — Ricky Beehn (P) d. Keiloun Martin (C) 6-2.

Consolation

106 — James Corgan (Ho) p. Jordan Steele (C) 2:38. 113 — Trevor Corle (C) d. Cristian Padilla (Ho) 5-0. 120 — Pablo Russi (LS) p. Ismael Castillo (C) 2:44. 126 — Dylan LeNeave (Hi) p. Noah Frazier (C) 0:30. 132 00 Jake Hirchak (Hi) d. Javier Bugla (RF) 8-7. 138 — Hayden Homoky (Ho) d. Raul Mendoza (Hi) 2-1. 145 — Tyler Turley (Ho) p. Robert Stanley (A) 2:53. 152 — Alex Lopez (Hi) d. Zane Yost (RF) 14-2. 160 — Zach Nugent (P) d. Lee Covarrubias (Hi) 14-1. 170 — Marvin Pyle (C) d. Aaron Stewart (LS) 6-4. 182 — Brian Barajas (Hi) d. Jacob Vode (Ho) 4-3. 195 — Mark Mummey (Ho) d. Justin Bogner (Hi) 6-0. 220 — Sam Perez (Hi) d. Nick Brock (RF) 12-5. 185 — Ryan Pisarski (Ho) d. Justin Davis (Hi) 4-3.

LaPorte Sectional

1. Chesterton 332.5, 2. LaPorte 232, 3. New Prairie 174, 4. Valparaiso 138.5, 5. Michigan City 137, 6. John Glenn 93, 7. North Judson 62, 8. Knox 37.

(Top four finishers in each weight class advance to Saturday's Crown Point Regional)

Championship

106 — Brandon Bolin (Ch) p. Carter Alexander (L) 1:10. 113 — Ian Nelson (LP) d. Danny Tolin (Ch) 8-7. 120 — Ethan Kaiser (Ch) maj. dec. Brayden Ruiz (NP) 12-3. 126 — Skyler Gomez (LP) maj. dec. Gavin Layman (Ch) 11-2. 132 — Nick Winland (Ch) d. Tyson Nisley (LP 4-3. 138 — Ian Dembowski (V) d. Troy Johnson (Ch) 6-2. 145 — Brock Ellis (Ch) d. Zach Bridegroom (NJ) 9-4. 152 — Ryne Beckman (Ch) p. Skyler Querry (LP) 1:43. 160 — Diego Lemley (Ch) p. Matt Neff (LP) 2:48. 170 — Evan Bates (Ch) d. Noah Perez (LP) 8-2. 182 — Cade Girgenti (Ch) p. Grant Johnson (NP) 3:15. 195 — Lucas Davison (Ch) p. Mike Clemons (NJ) 3:25. 220 — Kyle Simpkins (LP) d. Kevin Mochen (Ch) 5-1. 285 — Eli Pokorney (Ch) p. Leighton Rodriguez (NP) 0:20.

Consolation

106 — Jerimiah Davis (MC) d. Tristan Balmer 5-1. 113 — Jacob Krouse (V) p. Braden Hall (NP) 2:31. 120 — Kade Wagner (K) d. Juan Hernandez-Jara (LP) 3-1. 126 — Jacob Bond (V) d. Jon Sipes (NP) 6-2. 132 — David Taylor (MC) p. Cody Tibbs (JG) 0:35. 138 — Gabriel Yandek (LP) d. Deven Palm (K) 2-0. 145 — Jake Pinter (NP) maj. dec. Josh Henrich (LP) 8-0. 152 — Mason Lang (JG) p. Daniel Tyler (NP) 2:50. 160 — Colin Kwiatkowski (V) inj. Ben Margraf (NP) 4:07. 170 — Nate Ware (MC) p. Tyler Blount (NJ) 2:26. 182 — Cesar Leon (LP) d. Chris Lane (MC) 8-3. 195 — Joseph McIntyre (V) p. Luke Lenig (NP) 1:53. 220 — John Wilcher (MC) p. Kodi Schweizer (NP) 0:50. 285 — Oscar Potts (MC) p. Brody Miskimon (JG) 0:49.

 

0
0
0
0
0