Subscribe for 33¢ / day
Quote logo2

nwipreps.com

Boys Basketball

Mishawaka Marian 76, Marquette 49

MISHAWAKA MARIAN (12-14-30-20)

MARQUETTE (17-9-17-9)

Colin Kenney 9 0-0 20, Buddy Jaffee 4 0-0 11, Chandler Goodwin 4 1-3 9, Joe Andershock 2 0-0 5, Tommy Gotsch 1 2-2 4. Totals — 20 3-5 49.

Wednesday's Late Results

Chesterton 67, Andrean 52

CHESTERTON (18-13-18-18)

Tyler Nelson 1 0-0 2, Jack Eaton 0 0-0 0, Jake Wadding 3 2-5 9, Ky Palombizio 3 5-5 12, Austin Peterson 11 0-1 28, Harley Lohmeyer 0 0-0 0, Joshua Matthews 0 0-0 0, Noah Mahoney 6 0-2 12, Kolton Cardenas 1 2-2 4, Nick Mullen 0 0-0 0. Totals — 25 9-15 67.

ANDREAN (6-13-16-17)

John Carrothers 3 0-0 6, James Hudson 9 3-4 21, Matt Lelito 0 0-4 0, Kyle Ross 1 0-1 2, Caden Helfrich 0 0-0 0, Nick Flesher 4 1-2 9, Dorian Harris 5 0-0 10, Ben Jones 1 0-0 2, Eric Kendrick 0 0-0 0, Peter Galanos 1 0-0 2, Francis Reardon 0 0-1 0. Totals – 24 4-12 52.

3-point field goals: Wadding 1, Palombizio 1, Peterson 6 (C). Leaders — Rebounds: Wadding 10 (C); Ross 5, Hudson 5 (A). Assists: Nelson 5 (C); Harris 3 (A). Steals: Wadding 4 (C); Harris 4 (A). Team fouls: Chesterton 11, Andrean 20. Fouled out: None. Technical foul: None. Records: Chesterton 12-2; Andrean 8-5. JV score: Chesterton 63, Andrean 50.

Griffith 83, Gavit 36

GAVIT (7-9-5-15)

George Tucker III 1 0-0 2, Cameron Riley 5 0-0 12, Goodman 2 0-0 5, Jamarcus King 0 0-0 0, Justyn McClinton 1 1-4 3, Julian Ramirez 0 0-0 0, Anderson 1 0-2 2, Kevin Shelton 4 4-6 12, Caleb Jones 0 0-0 0. Totals — 14 5-12 36.

GRIFFITH

Tyree Riley 0 0-0 0, Mike Kantor 2 0-0 6, Craig Gordon 2 0-0 6, Alaa Mroueh 3 0-0 8, Tim Lawson 6 5-7 17, Kyle Iwinski 1 1-2 3, Jake Dye 4 1-1 9, Matthew Pierson 1 0-0 2, Cliff Waxton 1 0-0 2, O'Shawn Lee 7 2-2 16, AJ Lair 0 0-0 0, Helal Issa 5 0-0 12, Aairon Harvey 1 0-0 2, Joenathan King 0 0-2 0. Totals — 33 9-14 83.

3-point field goals: Gavit (Riley 2, Goodman); Griffith (Issa 2, Mroueh 2, Gordon 2, Kantor 2). Leaders — Rebounds: Lawson 9 (Gr). Assists: Gordon 4, Kantor 4, Dye 4 (Gr). Steals: Iwinski 3, Pierson 3 (Gr). Total fouls: Gavit 13. Records: Griffith 7-8, Gavit 3-10.

West Side 83, Morton 60

MORTON (9-20-14-17)

Khyre Hines 14, Emonte Collins 13.

WEST SIDE (17-24-25-17)

Records: West Side 8-5, Morton 5-10.

Porter County Conference tournament

AT HEBRON

Kouts 47, Hebron 46

KOUTS (12-12-11-12)

Dillan Matthes 8 0-2 18, Tyler Heimberg 5 5-9 15, Jake Stewart 0 0-0 0, Brent Wireman 4 0-0 10, Cole Wireman 1 0-0 2, Cale Wireman 1 0-0 2, Jay Heinold 0 0-0 0. Totals — 19 5-11 47.

HEBRON (16-13-7-10)

Josh Clemens 2 2-2 6, Carson Roeske 5 4-6 14, Logan Ryan 0 2-2 2, Peyton Doelling 6 1-1 13, Jake Friel 3 2-4 9, Brenden Vaupel 1 0-0 2, Ethan Drook 0 0-0 0. Totals — 17 11-15 46.

3-point field goals: Kouts 4 (Mathes, Br. Wireman 2); Hebron 1 (Friel). Leaders — Rebounds: Heimberg 7 (K); Roeske 14 (H). Assists: Br. Wireman 6 (K); Friel 5, Doelling 4 (H). Steals: Br. Wireman 6 (K); Ryan 2, Doelling 2 (H). Team fouls: Kouts 14; Hebron 10. Fouled out: None. Records: Kouts 8-3; Hebron 4-5.

Westville 67, Boone Grove 47

WESTVILLE (21-13-16-17)

Tyrese Walker 4 5-5 16, Cade Albers 6 3-3 15, Chase Klosinski 3 2-3 8, Jose Jenkins 1 0-0 2, Josh DeChantal 4 0-0 8, LaQuan Wilson 1 2-2 4, Elliot Bogart 0 0-0 0, Chris Sherwood 0 0-0 0, Geirdon Bond 0 0-0 0, Preston Lake 0 0-0 0, Jordan Nichols 3 0-0 9, Jace Woods 2 0-0 5. Totals — 24 12-13 67.

BOONE GROVE (12-10-10-15)

Brandon Vann 1 3-4 5, Jake Mayersky 1 2-2 4, Quinn Walker 4 1-1 9, Brandon Ferguson 2 1-2 5, Cooper Jones 3 0-0 7, Kyle Wauro 1 0-0 2, Chase Campbell 0 0-0 0, Dylan Paul 2 2-2 6, Luke Crisman 0 0-0 0, Jacob Dobrowski 3 0-0 8, Braeton Vann 0 1-2 1, Johnny Parker 0 0-0 0. Totals — 17 10-13 47.

3-point field goals: Westville 7 (Walker 3, Nichols 3, Woods); Boone Grove 3 (Dobrowski 2, Jones). Leaders — Rebounds: Klosinski 9 (W); Mayersky 5 (BG). Assists: Klosinski 4 (W); Mayersky, Ferguson 3 (BG). Steals: Walker 2, Jenkins 2 (W). Team fouls: Westville 9, Boone Grove 15. Fouled out: None. Records: Westville 8-3; Boone Grove 1-10.


Girls Basketball

Covenant Christian 51, 21st Century

21ST CENTURY (7-2-9-5)

COVENANT CHRISTIAN (11-12-13-15)

Maria Nanninga 6 7-10 19, Ashley Flores 3 2-2 8, Hope Zylstra 3 1-4 7, Katelyn Porte 2 1-2 5, Sydnie Bakker 1 2-2 4, Mya Herrema 1 0-0 2, Lindsay Zeldenrust 1 0-0 2, Leanna Buiter 1 0-0 2, Erica de Jong 1 0-2 2. Totals — 19 13-20 51.

Wednesday's Late Results

E.C. Central 75, Morton 71

E.C. CENTRAL (15-17-20-23)

MORTON (11-17-15-28)

ShanEttine Butler 38, Dariel Woods 16.

Leaders — Assists: Butler 5 (M).

Lowell 55, Whiting 50 (OT)

LOWELL (8-8-7-19-13)

Abby Lewandowski 0 0-0 0, Catlyn Mulligan 2 7-9 11, Katelyn Budz 0 0-0 0, Dani Collins 1 0-0 2, Sarah Richardson 1 2-2 4, Alivia Barta 4 1-5 9, Katie Mathas 7 0-2 19, Alana Bennett 4 2-2 10. Totals — 19 12-20 55.

WHITING (4-10-11-17-8)

Jenna Mercer 2 2-4 6, Ariana Adam 2 0-0 5, Emily Balcazar 4 4-6 13, Nahelly Pacheco 0 0-0 0, Allison Casanova 0 2-2 2, Makenzy Crocker 0 0-0 0, Abby Toth 4 2-4 11, Desiree Vega 5 3-8 13. Totals — 17 13-24 50.

3-point field goals: Lowell (Mathas 5); Whiting (Adam 1, Balcazar 1, Toth 1). Total fouls: Lowell 18; Whiting 19. Fouled out: Balcazar, Toth (W). JV score: Lowell 40, Whiting 28.

River Forest 53, Wheeler 41

RIVER FOREST (13-8-16-16)

Erika Cervantes 7, Yesenia Cervantes 3, Abby Galligan 13, Fabiola Cervantes 11, Avery Vanderberg 3, Sam Bowen 4, Lesley Carrete 0, Marissa Mays 12, Kyla Garcia 0.

WHEELER (7-11-9-14)

Gina Stephenson 2, Delaney Bath 11, Sydney Eden 10, Aaliyah Williams 10, Anna Vettickal 0, Skylar Subart 0, Mercedes Lira, 0 Tori Subart 3, Elena Giorgi 5.

Records: River Forest 6-13 (2-4 Greater South Shore Conference); Wheeler 1-17 (0-6). JV score: Wheeler 39, River Forest 18.


Boys Swimming

Chesterton 137, LaPorte 49

200 MEDLEY RELAY — Chesterton (Danny Schmiegel, Andrew Alders, Noah VanNevel, Ethan Wing) 1:37.14. 200 FREE — Nick Hanas (C) 1:46.53. 200 IM — Andrew Alders (C) 1:55.45. 50 FREE — Jacob Cooper (L) 21.75. DIVING — Blake Ellenwood (C) 203.30. 100 FLY — Andrew Alders (C) 51.14. 100 FREE — Ethan Wing (C) 47.95. 500 FREE — Eric Carlson (C) 4:56.48. 200 FREE RELAY — Chesterton (Ethan Wing, Gabe Kroeger, Declan Tharp, Carter Casbon) 1:29.59. 100 BACK — Nick Hanas (C) 53.23. 100 BREAST — Noah VanNevel (C) 1:03.09. 400 FREE RELAY — Chesterton (Andrew Alders, Gabe Kroeger, Declan Tharp, Nick Hanas) 3:14.16.

Munster 125, Lake Central 61

200 MEDLEY RELAY — Munster (Holden Raffin, Grant Afman, Kyle Adams, Tony Bohling) 1:37.86. 200 FREE — Jack Tinsley (LC) 1:48.79. 200 IM — Holden Raffin (M) 1:57.74. 50 FREE — Kyle Adams (M) 22.60. DIVING — Devin Menconi (LC) 192.95. 100 FLY — Tony Bohling (M) 56.53. 100 FREE — Grant Afman (M) 50.69. 500 FREE — Justin Singh (M) 5:06.08. 200 FREE RELAY — Munster (Tony Bohling, Joey Baeza, Eric Wallace, Justin Singh) 1:33.27. 100 BACK — Brandon Silver (M) 54.57. 100 BREAST — Holden Raffin (M) 1:01.20. 400 FREE RELAY — Munster (Brandon Silver, Grant Afman, Kyle Adams, Holden Raffin) 3:18.96.

Wheeler 95, Kankakee Valley 81

(Kankakee Valley winners)

200 FREE — Cameron Edwards 2:06.50. DIVING — Jerek Gallion 160.60. 100 FREE — Cam Edwards 56.47.

Wednesday's Late Results

Chesterton 140, Portage 46

 


Girls Swimming

Chesterton 147, LaPorte 39

200 MEDLEY RELAY — Chesterton (Mady Elliot, Olivia Kroeger, Jenn Gillen, Abi Raines) 1:53.17. 200 FREE — Lauryn kallay (C) 1:54.09. 200 IM — Maisyn Klimczak (C) 2:16.47. 50 FREE — Abi Raines (C) 25.68. DIVING — Sarah Schimpf (C) 211.00. 100 FLY — Jaclyn Klimczak (C) 59.53. 100 FREE — Lauren Unruh (C) 55.19. 500 FREE — Lauryn Kallay (C) 5:10.18. 200 FREE RELAY — Chesterton (Abi Raines, Jaclyn Klimczak, Mady Elliot, Olivia Kroeger) 1:43.43. 100 BACK — Jadah Eshenauer (C) 1:02.41. 100 BREAST — Lauren Unruh (C) 1:12.73. 400 FREE RELAY — Chesterton (Sophia Gill, Lauren Unruh, Jadah Eshenauer, Lauryn Kallay) 3:39.02.

Lake Central 115, Munster 71

200 MEDLEY RELAY — Munster (Lindsy Vanek, Kay Foley, Audrey Beck, Brisa Bohling) 1:52.89. 200 FREE — Hanna Spoolstra (LC) 2:01.76. 200 IM — Kay Foley (M) 2:08.30. 50 FREE — Paige Bakker (LC) 34.85. DIVING — Madi Mercer (LC) 186.55. 100 FLY — Kay Foley (M) 58.71. 100 FREE — Paige Bakker (LC) 55.15. 500 FREE — Hanna Spoolstra (LC) 5:22.44. 200 FREE RELAY — Lake Central (Paige Bakker, Maggie DePirro, Michaela Spears, Savanna Spears) 1:43.74. 100 BACK — Jillian Murray (LC) 1:03.40. 100 BREAST — Michaela Spears (LC) 1:10.41. 400 FREE RELAY — Lake Central (Paige Bakker, Hanna Spoolstra, Adisyn Sawaska, Savanna Spears) 3:43.06.

Wheeler 103, Kankakee Valley 79

(Kankakee Valley winners)

200 IM — Kirstin West 2:25.71. DIVING — Bridget Hoffman 166.65. 100 FREE—Racquel Pribyl 1:03.43. 500 FREE — Kirstin West 5:56.60.

Wednesday's Late Results

Chesterton 127, Portage 59

Wrestling

Kankakee Valley 46, North Newton 34

195 — Jonathan Jonkman (K) over forfeit. 220 — Eric Scheeringa (N) over Steven Perez fall 2:29. 285 — Jeremy Dean (N) over Anthony Spoor fall 1:38. 106 — Hayden DeYoung (K) over (N) forfeit. 113 — Alex Dimeglio (N) over Jacob Thompson fall 1:23. 120 — Michael Denvit (K) over (N) forfeit. 126 — Hunter Black (K) over (N) forfeit. 132 — Tyler Tillema (K) over (N) forfeit. 138 — Dean Schmidt (K) over (N) forfeit. 145 — Alex Gronkiewicz (K) over Sam Parker 15-5. 152 — Dylan Olive (N) over Brennan Hartman MD 11-1. 160 — Zack Sarkozi (N) over Tyler Trottier (K) fall 2:50. 170 — Colin Wagner (N) over Jake Swallow (K) fall 3:31. 182 — Jeremy Piersma (K) over Jacob Ruffing fall 1:07.

Lake Station 53, Whiting 15

Wednesday's Late Results

Crown Point 63, Valparaiso 9

106 — Jacob Carter (CP) p. Alex Spoor 1:13. 113 — Julio Reyes (CP) d. Jacob Krouse 8-2. 120 — Austin Clark (CP) d. Jayce Stephens 6-3. 126 — Kaellin Kelly (CP) p. Jacob Bond 5:26. 132 — Collin Taylor (CP) major dec. Jack Thursby 14-2). 138 — Ian Dembowski (V) d. Jake Burford 7-4. 145 — Noah Hollendoner (CP) p. Jeffery Furst 4:07. 152 — Caden Rice (CP) tech. fall Rob Vedo 15-0, 0:00. 160 — Oszkar Kasch (CP) p. Valparaiso 1:48. 170 — Mario Traficanti (CP) won by forfeit. 182 — Ethan Potosky (CP) p. JB Cioe 2:25. 195 — Joseph McIntyre (V) p. Nick Devany 1:52. 220 — Jacob Jeeninga (CP) p. Tommy Stalmah 2:34. 285 — Michael Foster (CP) p. Zach Velazquez 1:48.

 

0
0
0
0
0