Subscribe for 33¢ / day
Quote logo2

nwipreps.com

Boys Basketball

Hanover Central 85, North Newton 54

HANOVER CENTRAL (25-17-29-14)

Joe Jackson 4 0-0 10, Avi Yega 1 0-0 2, Wyatt Chalos 0 1-2 1, Joey Glidewell 4 1-2 11, Jared Comia 1 2-2 4, Ryan Raezyowski 2 1-2 5, Dillon Koontz 3 1-1 7, Dominic Lucido 12 2-2 30, Luke Barach 5 0-0 15, Ben Malum 0 0-0 0. Totals — 32 8-11 85

NORTH NEWTON (15-14-12-13)

Totals — 21 11-19 54.

3-point field goals: Jackson 2, Glidewell 2, Lucido 4, Barach 5 (HC). Total fouls: Hanover Central 18.

Monday's Late Result

Chicago Uplift 72, Lighthouse 69

CHICAGO UPLIFT (15-9-25-19)

LIGHTHOUSE (15-20-14-20)

Devonaire Glass 4 3-5 12, Davion Deloney 7 0-2 14, Timothy Mays 2 0-0 6, Jonte Morgan 3 1-2 9, Treyvon Byrd 5 1-1 11, Antoine Clark 2 3-4 7, Justin Cook 0 0-0 0, Rayumos 1 0-0 2, Dingkar Molang 1 0-0 2, Michael Whittle 2 0-0 6. Totals — 27 8-14 69.

3-point field goals: Lighthouse (Glass, Mays 2, Morgan 2, Whittle 2). Leaders — Rebounds: Glass 12, Byrd 12 (L). Steals: Byrd 4 (L). Total fouls: Lighthouse 12. Records: Lighthouse 4-11.


Girls Basketball

Calumet Christian 46, Illinois Lutheran 24

ILLINOIS LUTHERAN (9-9-4-2)

CALUMET CHRISTIAN (12-14-13-7)

Highland 61, Griffith 27

HIGHLAND (16-18-15-12)

GRIFFITH (5-5-4-13)

Vicky Perez 1 0-0 2, Skylar Davenport 0 3-7 3, Grace Szymanski 0 0-0 0, Julissa Hamm 2 3-4 7, Briah Strezo 2 2-2 6, Sierra Slaven 0 1-3 1, Savanah Ronjak 0 0-0 0, Ariel Esquivel 2 2-4 8, Yanetta Martinez 0 0-0 0. Totals — 7 11-20 27.

3-point field totals: Griffith (Esquivel 2). Leaders — Rebounds: Pereza 9 (G).

Kankakee Valley 39, Crown Point 36

CROWN POINT

Ellie Van Deel 17, Caitlyn Phillips 6, Sydney Goodman 6, Mya Scheidt 6, Abby Stoddard 1.

KANKAKEE VALLEY

Catherine Cavinder 11, Kaylee  Barrett 10, Karmen Nowak 5, Lindsey Stokes 4, Maddie Swart 4, Kailee Webster 3, Aubrey Toppen 2.

Records: Kankakee Valley 15-3, Crown Point 12-9.

North White 59, Covenant Christian 35

NORTH WHITE (21-13-11-14)

COVENANT CHRISTIAN (8-6-16-5)

Maria Nanninga 5 0-0 10, Katelyn Porte 4 0-0 8, Mya Herrema 4 0-1 8, Lindsay Zeldenrust 1 1-2 3, Ashley Flores 1 0-2 2, Sydnie Bakker 1 0-0 2, Grace DeBoer 0 0-0 0, Leanna Buiter 1 0-0 2, Hope Zylstra 0 0-0 0. Totals — 17 1-5 35.

Leaders — Rebounds: Porte 9 (CC). Assists: Flores 3 (CC). Steals: Herrema 3 (CC).

Monday's Late Results

Martin Luther King Classic

AT WEST SIDE

Morton 48, Chicago Hope Academy 41

CHICAGO HOPE ACADEMY (11-13-7-10)

MORTON (15-12-11-10)

Leaders — Rebounds: Keira Miller 7 (M). Steals: Miller 5 (M). Records: Morton 11-7.

S.B. St. Joseph 57, Bishop Noll 54

S.B. ST. JOSEPH (15-9-11-22)

Totals — 20 14-25 57.

BISHOP NOLL (12-15-16-11)

Courtney Blakely 12 1-2 28, Eris Harris 0 0-0 0, Jenna Lis 0 0-0 0, Rose Fuentes 2 1-2 5, Faith Jackson 3 1-2 7, Niya Williams-Scott 0 0-0 0, Kristian Steele 2 1-4 5, Paris Harris 1 0-1 2, Laila Rogers 3 1-2 7. Totals — 23 5-13 54.

3-point field goals: Bishop Noll (Blakely 3). Leaders — Rebounds: Rogers 4 (BN). Assists: Fuentes 2, Blakely 2 (BN). Steals: Blakely 7 (BN). Total fouls: S.B. St. Joseph 11, Bishop Noll 18. Fouled out: none. Records: Bishop Noll 12-7.


Gymnastics

Lake Central 102.20, Lowell 92.60

VAULT — 1. Gabrielle Devries (LC) 8.90, 2. Lauren Davidson (LC) 8.80, 3. Allison Mybeck (LC) 8.45.

BARS — 1. Sophie Born (LC) 8.50, 2. Gabrielle Devries (LC) 8.45, 3. Alexis Ratkay (L) 8.25.

BEAM — 1. Alexis Ratkay (L) 8.45, 2. Gabrielle Devries (LC) 8.40, 3. Lauren Davidson (LC) 8.30.

FLOOR — 1T. Sophie Born (LC) 8.85, 1T. Gabrielle Devries (LC) 8.85, 3. Madison O'Dobinski (LC) 8.65.

ALL-AROUND — 1. Gabrielle DeVries (LC) 34.60, 2. Sophie Born (LC) 33.25, 3. Alexis Ratkay (L) 33.10.


Boys Swimming

Crown Point 94, Lake Central 91

200 MEDLEY RELAY — Crown Point (Alex McCormick, Ryan Kozlowski, Christian Mikrut, Leo Gonzalez) 1:43.51. 200 FREE — Evan Holland (CP) 1:49.37. 200 IM — Mikrut (CP) 2:03.85. 50 FREE — Michael Zajac (L) 22.98. DIVING — Milton Roberts (CP) 242.70. 100 FLY — Mikrut (CP) 53.51. 100 FREE — Riley Ingram (L) 49.71. 500 FREE — Jack Tinsley (L) 4:52.13. 200 FREE RELAY — Lake Central (Michael Zajac, Riley Ingram, Jonathon Thrall, Jack Tinsley) 1:33.31. 100 BACK — Ingram (L) 55.41. 100 BREAST — Kozlowski (CP) 1:07.32. 400 FREE RELAY — Lake Central (Michael Zajac, Jonathan Thrall, Jack Tinsley, Riley Ingram) 3:22.08.

Munster 145, Highland 38

200 MEDLEY RELAY — Munster (Brandon Silver, Joey Baeza, Eric Wallace, Jake Hemingway) 1:42.07. 200 FREE — Kyle Adams (M) 1:53.69. 200 IM — Baeza (M) 2:09.57. 50 FREE — Hemingway (M) 22.76. DIVING — Joens Justin (M) 167.80. 100 FLY — Silver (M) 54.12. 100 FREE — Hemingway (M) 50.60. 500 FREE — Grant Afman (M) 4:51.23. 200 FREE RELAY — Munster (Brandon Silver, Joey Baeza, Eric Wallace, Jake Hemingway) 1:36.18. 100 BACK — Tony Bohling (M) 57.70. 100 BREAST — Silver (M) 1:03.41. 400 FREE RELAY — Munster (Tony Bohling, Kyle Adams, Holden Raffin, Grant Afman) 3:32.07.

North Newton 78, Griffith 73

200 MEDLEY RELAY — Griffith (Connor Begeske, Matthew Thomas, Daniel Rossi, Richard Damron) 2:00.69. 200 FREE — Matthew Thomas (G) 2:05.31. 200 IM — Jason Gonsorowski (NN) 3:08.45. 50 FREE — Richard Damron (G) 24.09. DIVING — Jonah King (NN) 165.10. 100 FLY — Richard Damron (G) 1:04.41. 100 FREE — Cole Clinton (NN) 57.48. 500 FREE — Matthew Thomas (G) 5:37.13. 200 FREE RELAY — North Newton 1:48.03. 100 BACK — Connor Begeske (G) 1:07.47. 100 BREAST — Evan Walsh (NN) 1:14.83. 400 FREE RELAY — Griffith (Richard Damron, Daniel Rossi, Thomas Taylor, Connor Begeske) 4:00.77.


Girls Swimming

Lake Central 123, Crown Point 63

200 MEDLEY RELAY — Lake Cental (Julianna Massa, Michaela Spears, Adisyn Sawaska, Hanna Spoolstra) 1:56.54. 200 FREE — Savanna Spears (L) 2:03.81. 200 IM — Sawaska (L) 2.18.55. 50 FREE — Jordan Artim (CP) 24.51. DIVING — Emma VanProoyen (CP) 204.90. 100 FLY — Kaitlin Gardner (CP) 1:02.60. 100 FREE — Artim (CP) 53.78. 500 FREE — Spoolstra (L) 5:27.09. 200 FREE RELAY — Lake Cental (Paige Bakker, Adisyn Sawaska, Maggie DePirro, Savanna Spears) 1:43.87. 100 BACK — Spoolstra (L) 1:02.73. 100 BREAST — Spears (L) 1:11.90. 400 FREE RELAY — Lake Central — (Paige Bakker, Michaela Spears, Hanna Spoolstra, Savanna Spears) 3:52.13.

Munster 136, Highland 44

200 MEDLEY RELAY — Munster (Lindsy Vanek, Sam Buffano, Kay Foley, Clarissa Cortez) 1:58.60. 200 FREE — Brisa Bohling (M) 2:04.56. 200 IM — Vanek (M) 2:16.00. 50 FREE — Bella Blackford (M) 26.66. DIVING — Carson Kekelik (M) 184.40. 100 FLY — Savannah Kunas (M) 1:05.26. 100 FREE — Foley (M) 55.58. 500 FREE — Bohling (M) 5:42.17. 200 FREE RELAY — Munster (Sam Buffano, Clarissa Cortez, Bella Blackford, Brisa Bohling) 1:47.11. 100 BACK — Vanek (M) 1:00.75. 100 BREAST — Savannah Frazier (M) 1:19.03. 400 FREE RELAY — Munster (Lindsy Vanek, Leah John, Brisa Bohling, Kay Foley) 3:58.08.

North Newton 103, Griffith 69

200 MEDLEY RELAY — Griffith (Veronica Matthews, Haylie Keene, Esther Rossi, Kylee Taylor) 2:21.85. 200 FREE — Taylor Walsh (NN) 2:27.15. 200 IM — Madison Kopka (NN) 2:56.54. 50 FREE — Haylie Keene (G) 27.90. DIVING — Brooke Myers (NN) 189.30. 100 FLY — Taylor Walsh (NN) 1:29.64. 3. 100 FREE — Haylie Keene (G) 1:00.52. 500 FREE — Erica Dross (G) 7:00.95. 200 FREE RELAY — Griffith (Kylee Taylor, Erica Dross, Esther Rossi, Haylie Keene) 2:00.17. 100 BACK — Madison Kopka (NN) 1:20.37. 100 BREAST — Esther Rossi (G) 1:29.50. 400 FREE RELAY — North Newton 5:01.42.

0
0
0
0
0