Subscribe for 33¢ / day
Spring scoreboard stock

Spring scoreboard stock

Baseball

Andrean 7, Bishop Noll 0

Bishop Noll;000 000 0 — 0 3 2
Andrean;400 012 x — 7 13 2

2B — Matt Lelito, Joe Rycerz (A). HR — Mike Doolin (A). Leading hitters — Bishop Noll — Zavesky (2-3); Andrean — Clay Thompson (2-4), Doolin (2-4, 2 runs), Rycerz (2-3, 3 RBIs), Tyler Nelson (2-3), Lelito (2-3).

Crown Point 5, Portage 4

Crown Point;200 012 0 — 5 6 3
Portage;200 100 1 — 4 5 4

Pitching summary — Portage — Jack Dickson (7 IP, 6 H, 2 BB, 4 SO). Leading hitter — Portage — Kale Nelson (2 hits).

Lake Central 4, Chesterton 3

Lake Central;003 000 1 — 4 6 1
Chesterton;010 002 0 — 3 6 0

2B — Hoffman, Lopez (LC); Lawson (C). HR — Torres (C). Pitching summary — James (5 2/3 IP, 3 R, 5 H, 4 BB, 2 SO), Tomasic (1 1/3 IP, 0 R, 1 H, 0 BB, 0 SO); Chesterton — Brunt (3 IP, 3 R, 4 H, 2 BB, 4 SO), Gilbertsen (4 IP, 1 R, 2 H, 1 BB, 7 SO). WP — Tomasic. LP — Gilbertsen. Leading hitters — Lake Central — Lopez (2 runs), Hoffman (2 RBIs); Chesterton — Torres (2-3, 3 RBIs).

LaPorte 10, Michigan City 0, 5 inn.

LaPorte;802 00 -- 10 7 0 
Michigan City;000 00 -- 0 3 2 

Pitching summary -- LaPorte -- Noah Mathias (7 IP, 3 H, 0 R, 7 SO). WP -- Mathias. Leading hitters -- LaPorte -- Drake Vergin (2-3, RBI). Record: LaPorte 17-9 (7-7 DAC).

Merrillville 5, Valparaiso 4

Merrillville;002 111 0 — 5
Valparaiso;110 101 0 — 4

2B — Ryan Vendl (V). 3B — Vendl (V). Pitching summary — Merrillville — Woods (7 IP, 4 R, 8 H, 1 BB, 6 SO); Valparaiso — Alex Coil (3 2/3 IP, 3 R, 3 H, 4 BB, 5 SO), Ryan Troxel (1 1/3 IP, 2 R, 2 H, 1 BB, 3 SO), Gunnar Pullins (2 IP, 0 R, 2 H, 1 BB, 3 SO). WP -- Woods. LP -- Troxel. Leading hitters — Merrillville — Israel Woods (2-4), Max Govert (2-4); Valparaiso — Vendl (3-4), Logan Spillers (2-3).

Porter County Conference Tournament

Semifinals

Washington Twp. 6, Hebron 3

Hebron;000 030 0 — 3 7 2

Washington Twp.;420 000 x — 6 6 2

2B — Hunter Hachey, Matt Rogers, Dylan Clem (WT). 3B — Peyton Doelling (H). Pitching summary — Hebron — Jake Monachino (2 IP, 3 H, 6 ER, 4 BB, 4 SO); Travis Patrick (4 IP, 3 H, 0 ER, 0 BB, 7 SO). Washington Twp. — Hunter Hachey (4 2/3 IP, 6 H, 3 R, 0 ER, 0 BB, 8 SO); Bryce Malamatos (2 1/3 IP, 1 H, 0 ER, 2 BB, 2 SO). WP — Hachey. LP — Monachino. Leading hitters — Hebron — Monachino (2-4, 1 run, 1 RBI); Patrick (1-3, 1 RBI); Doelling (1-3, 1 run, 1 RBI). Washington Twp. — Brock Pappas (1-2, 1 run, 1 RBI); Jake Nelson (1-3, 1 run, 1 SB); Rogers (1-3, 1 RBI); Hachey (1-3, 2 runs). Records — Washington Twp. 18-9-1, Hebron 12-10.

Tuesday's Late Results

Morton 17, West Side 5, 5 inn.

Morton;363 41 — 17 11 1

West Side;230 00 — 5 3 10

Pitching summary — Morton — Eduardo Sosa (2 IP, 4 H, 5 R, 4 ER, 4 SO); Gabe Campos (2 IP, 0 H, 0 ER, 3 SO); Johnny Lamb (1 IP, 0 H, 0 SO). Leading hitters — Morton — Lamb (3-4); Josh Lamb (3-4, 2 RBIs).


Boys Golf

Andrean 186, Hobart 189

AT INNSBROOK (Front), Par 36

ANDREAN —Joe Curtin 42, Dillan Mori 43, Mark Sebben 44, Jacob Corey 57.

HOBART — Harrison Smith 44, Jerry Lozano 46, Ben Cormier 46, Nathan Schammert 53.

Boone Grove 178, Westville 194, Knox 217

BOONE GROVE — Conner Lucas 39, Aaron Lukas 42, Nick Kazmieczak 49, Kyle Wauro 48.

WESTVILLE — Brandon Eaton 58, Tim Slatton 67, Nick Stoll 69, Mason Brown 72.

Gavit 238, River Forest 240

AT WICKER PARK

GAVIT — Don Mercado 57, Tyler Loebbaka 56, Luke Miller 59, Josh Tieron 66.

RIVER FOREST —Austin Bastin 57, Christian Wilson 57, Osvaldo Guzman 60, Ricardo Camacho 66.

LaPorte 188, Michigan City 197, Merrillville 255

AT BEECHWOOD

LAPORTE — Conrad Porter 45, Max Holmes 46, Cas Pulaski 48, Jack Schable 49.

JV score — LaPorte 211, Michigan City 248.

Munster 169, Lowell 185

AT PHEASANT VALLEY (Back), Par 36

Medalists: Tony Daniels (M), Luke Dragicevich (M).

RECORDS — Lowell 7-6, Munster 10-2.


Softball

Bishop Noll 11, Morton 8

2B — Allison Hathaway, Serena Rodriguez 2 (M). Leading hitters — Morton — Alyssa Madera (3-4).

Crown Point 4, Lowell 2

Crown Point;000 031 0 — 4 11 1
Lowell;100 010 0 — 2 11 1

2B — Madi Elish, Anna Holloway (CP); Hailey Boylan, Gaby Malave (L). 3B — Holloway (CP). Pitching summary — Crown Point — Madi Young (4 1/3 IP, 2 R, 7 H, 1 BB, 2 SO), Elish (2 2/3 IP, 0 R, 4 H, 0 BB, 4 SO). Leading hitters — Crown Point — Holloway (3-4), Maggie Ballentine (2-4), Caitlyn Phillips (3-3, 2 runs); Lowell — Haley Penman (3-4, 2 runs), Malave (2-4), Boylan (2-3).

Hobart 11, Lake Station 0, 5 inn.

Lake Station;000 00 — 0 0 6
Hobart;533 00 — 11 10 2

2B — Brooke Niksich (H). Pitching summary — Lake Station — Priscilla Agreda (4 IP, 11 R, 10 H, 3 BB, 2 SO); Hobart — Saylem Smith (5 IP, 0 R, 0 H, 1 BB, 6 SO). Leading hitters — Hobart — Emily Zanolla (2-3, 2 runs), Niksich (2-2, 3 runs), Hannah Camarena (3 runs), Smith (3-3, 4 RBIs).

Lake Central 14, Highland 2

Lake Central;160 214 — 14 12 5
Highland;000 101 — 2 5 3

2B — Olivia Peterson, Selena Michko (LC). 3B — Jacey Bertalan (H). HR — Jenna Towle (LC). Pitching summary — Lake Central — Alexa Pinarski (5 IP, 1 R, 3 H, 0 BB, 5 SO), Grace Renschen (1 IP, 1 R, 2 H, 0 BB, 0 SO); Highland — Kiley Elbaor (1 2/3 IP, 7 R, 6 H, 3 BB, 1 SO), Sydni Gizynski (3 1/3 IP, 7 R, 5 H, 5 BB, 4 SO), Emma Hamiton (1 IP, 0 R, 1 H, 0 BB, 1 SO). WP — Pinarski (15-2). Leading  hitters — Lake Central — Peterson (3-5, 3 RBIs), Towle (3-4, 3 runs, 2 RBIs), Michko (2-3, 2 RBIs), Rylee Platusic (2 runs), Alexis Johnson (2 runs), Amanda Noblett (2-4, 2 RBIs); Highland — Bertalan (2-3, 2 runs), Gizynski (2 RBIs). Records: Lake Central 22-3.

LaPorte 5, Munster 4

LaPorte;113 020 0 — 5 7 1
Munster;000 200 2 — 4 8 5

Pitching summary — LaPorte — Avery Wolfenbarger (6 SO). Leading hitters — LaPorte — Sophie Sorg (3-4, 2 RBIs), Megan Reed (2-4).

Marquette Catholic 5, LaCrosse 0

HR — Summer Johnson (MC).

Washington Twp. 5, Wheeler 1

Washington Twp.;020 010 2 — 5 9 2
Wheeler;010 000 0 — 1 3 3

3B — Hailey Ruesch (WT). Pitching summary — Washington Twp. — Katelyn Majda (7 IP, 1 R, 3 H, 3 BB, 4 SO); Wheeler — Hailie Minard (2 IP, 2 R, 4 H, 3 BB, 1 SO), Brooke Dusseau (5 IP, 3 R, 5 H, 0 BB, 6 SO). WP — Majda. LP — Minard. Leading hitters — Washington Twp. — Majda (2-4), Ruesch (2 RBIs); Wheeler — Shelby Klimczak (run), Minard (RBI).

Porter County Conference Tournament

Championship

Boone Grove 10, Morgan Twp. 0, 6 inn.

Boone Grove;302 023 — 10 10 0
Morgan Twp.;000 000 — 0 1 3

2B — Rachel Pate, Rachel Wilkening (BG). HR — Kellie Marcheschi (BG). Pitching Summary — Boone Grove — Marcheschi (6 IP, 1 H, 0 R, 11 SO, 2 BB); Morgan Twp. — Kelsi Lemmons (6 IP, 10 H, 10 R, 7 SO, 3 BB). WP — Marcheschi. LP — Lemmons. Leading hitters — Boone Grove — Wilkening (3-4, 3 runs, 2 RBIs), Mikaela Kraus (3-4, RBI), Pate (2-4, 2 runs). Records — Boone Grove 11-5; Morgan Twp. 21-2.

Tuesday's Late Result

Hobart 5, Andrean 2

Hobart;102 002 0 — 5 10 0
Andrean;000 020 0 — 2 6 2

2B — Camarena, Bernhardt, Hostetler (H); Talaga (A). HR — Talaga. Pitching summary — Hobart — Uhles (7 IP, 2 R, 6 H, 3 BB, 5 SO); Andrean — Navarro (7 IP, 5 R, 10 H, 2 BB, 7 SO). Leading hitters — Hobart — Zanolla (2-4), Smith (3-4), Bernhardt (2-3), Niksich (2 runs); Andrean — Talaga (2-3, 2 RBIs).


Girls Tennis

Crown Point Sectional

Crown Point 5, Lowell 0

SINGLES — Ana Maksimovich (CP) d. Tatiana Mireles 6-0, 6-0; Emily Rhee (CP) d. Madison Berbig 6-2, 6-2; Karlye Sopczak (CP) d. Heather O'Leary 6-1, 6-0

DOUBLES — Emily Campbell-Caroline Sarbieski (CP) d. Madison Jusevitch-Faith Miramonte 6-1, 6-1; Caroline Johnson-Erica Green (CP) d. Anna Nichols-Emily Grecco 6-0, 6-0.

Kankakee Valley 5, Rensselaer 0

SINGLES — Hannah Wiesemann (KV) d. Jaci Engleking 6-1, 6-1; Aubrey Toppen (KV) d. Jenna Rule 6-1, 7-5; Abby Sawyers (KV) d. Kiara Britt 6-1, 6-0.

DOUBLES — Allison Dykstra-Olivia Arnold (KV) d. Madisyn Marchand-Kaili Chapman 6-1, 6-1; Taylor Schultz-Alexis Armbula (KV) d. MaryGrace Heining-Madison Haynes 6-1, 6-0.

LaPorte Sectional

LaPorte 3, Marquette Catholic 2

SINGLES — Rose Pastoret (MC) d. Alaina Majors 6-3, 6-2; Tally Wolf (L) d. Mackenzie Bardol 6-0, 6-0; Allison Varda (L) d. Jade Isbell 6-0, 6-0.

DOUBLES — Kaitlyn Silvas-Michaela Jennings (MC) d. Jory Bales-Rachel Kaminski 7-5, 6-2; Madeleine Nunn-Madeline Fleshman (L) d. Evan Chambers-Kassandra Loza 6-1, 6-4.


Girls Track

Tuesday's Late Results

Advancement: Top three finishers in all events plus any finisher meeting the 3 Participant Standard advance to the May 22 Portage Regional.

Chesterton Sectional

1. Chesterton 152, 2. Valparaiso 138, 3. LaPorte 125, 4. Michigan City 61 1/2, 5. Portage 60 1/2, 6. Wheeler 34, 7. New Prairie 28, T8. Westville 9, T8. South Central 9, 10. Washington Twp. 6.

100 — 1. Brianna Molnar (C) 12.65, 2. Jaedyn Lowe (P) 12.67, 3. Asia McLemore (MC) 12.85, 4. Janelle O'Neal (LP) 12.87, 5. Lauren Anglin (LP) 12.98, 6. Joani Ashley (MC) 13.05.

200 — 1. Molnar (C) 26.4, 2. Lowe (P) 26.45, 3. Tyjae Combs (P) 27.38, 4. Alexa Tumidalsky (C) 27.65, 5. Kayla Jones (L) 27.87, 6. Naomi Ashley (MC) 28.15

400 — 1. Amaya Turner (W) 59.6, 2. Bella Grisafi (V) 59.63, 3. Riley Ott (LP) 1:02.98, 4. Nicole Bernth (C) 1:02.98, 5. Alexandra Pomeroy (MC) 1:03.23, 6. Analise Franklin (P) 1:03.96.

800 — 1. Ava Gilliana (V) 2:15.41 (SECTIONAL RECORD), 2. Katerina Shuble (LP) 2:18.28, 3. Ashley Craycraft (C) 2:25.9, 4. Callie Metzger (NP) 2:29.94, 5. Elena Giorgi (W) 2:30, 6. Kara Krol (C) 2:32.7.

1,600 — 1. Gilliana (V) 5:20.48, 2. Krol (C) 5:25.23, 3. Isabella Applegarth (L) 5:27.46, 4. Rachel Hoffmann (C) 5:28.59, 5. Emily Worthington (V) 5:34.95, 6. Sierra Beach (L) 5:38.08.

3,200 — 1. Shelby Bullock (C) 11:06.38, 2. Logan Ferngren (V) 11:10.92, 3. Haley Orosz (W) 11:16.79, 4. Shelby Riehle (LP) 11:22.34, 5. Jenny Noll (LP) 11:27.67, 6. Nalani Malackowski (C) 11:53.82.

100 H — 1. Riley Tuerff (LP) 15.84, 2. Haley Moore (C) 16.41, 3. Precious Harvey (V) 16.77, 4. Jael Martin (MC) 16.83, 5. Kirsten Wozniak (C) 17.02, 6. Adrianna McFadden (V) 17.27.

300 H — 1. Tuerff (LP) 47.08, 2. Wozniak (C) 49.22, 3. Kalena Harrop-Haywood (P) 50.15, 4. Harvey (V) 50.34, 5. McLemore (MC) 50.76, 6. Kellee Davidson (V) 50.97.

400 RELAY — 1. Chesterton (Ashley Craycraft, Molnar, Alex Smith, Tumidalsky) 50.06, 2. LaPorte 50.63, 3. Portage 51.0, 4. Michigan City 52.37, 5. Valparaiso 54.98, 6. Wheeler 56.0

1,600 RELAY — 1. Valparaiso (Gilliana, Grisafi, Bridget McGrath, Anastasia Tsagris) 4:05.79, 2. LaPorte 4:12.94, 3. Chesterton 4:15.56, 4. New Prairie 4:31.63, 5. Michigan City 4:33.61, 6. Wheeler 4:47.98.

3,200 RELAY — 1. LaPorte (Noll, Shelby Riehle, Shuble, Ariana Steele) 9:44.71, 2. Valparaiso 9:58.03, 3. Wheeler 10:01.17, 4. Chesterton 10:30.17, 5. Michigan City 11:31.20, 6. Portage 11:54.91.

HJ — 1. Caleah Smith (LP) 5-2, 2. Gina Butz (P) 5-2, 3. Brittney Troup (C) 5-1, 4. Brittney Clark (V) 5-0, 5. Annalise Warnock (LP) 5-0, 6. Kathryn Pastoret (V) 4-10.

PV — 1. Clark (V) 12-1 (SECTIONAL RECORD), 2. Zoi Heideman (C) 10-6, 3. Alyssa Ido (V) 9-6, 4. Caity Bogue (C) 9-6, 5. Meghan Miller (MC) 9-0, 6. Hannah Chlebowski (NP) 9-0.

LJ — 1. J. Ashley (MC) 16-9, 2. Hannah Geiser (C) 16-3, 3. N. Ashley (MC) 16-1/2, 4. Nichole Flowers (LP) 15-7, 5. Trolisia Lacey (P) 15-4 1/4, 6. Jamie Stento (C) 15-3.

SP — 1. Madison Ochs (V) 42-10, 2. O'Neal (LP) 35-2, 3. Victoria Gerhardt (C) 33-9 1/2, 4. Keatyn Boren (LP) 33-7, 5. Skylar Denton (NP) 33-2, 6. Kaylynn Popp (W) 32-3.

DIS — 1. Ochs (V) 130-1, 2. Emily Hundt (NP) 113-3, 3. Cassie Janas (W) 94-8, 4. Yasmin Brown (C) 90-7, 5. Mary Johnson (V) 90-1, 6. Tessa Tilden (C) 88-8.

Highland Sectional

1600 RELAY -- 1. Munster (Abigail Nita, Kylee Galvan, Aleena Mongerie, Imani Brown) 4:11.93, 2. West Side 4:13.79, 3. Morton 4:16.27, 4. Lighthouse 4:16.57. 400 RELAY -- 1. Bowman (Emijah Davis, Christian Haggard, Melody Jones, Jessica Palmer) 49.03, 2. Lighthouse 50.29, 3. Munster 51.15, 4. Morton 51.35.

Kankakee Valley Sectional

1. Morgan Twp. 113 1/2, 2. Kankakee Valley 101 1/2, 3. Rensselaer 85, 4. Kouts 75 1/2, 5. Hebron 41, 6. Covenant Christian 37, 7. North Judson-San Pierre 35, 8. Winamac 32, 9. Boone Grove 29, 10. North Newton 26, 11. Knox 23 1/2, 12. LaCrosse 15, 13. West Central 6, 14. Oregon-Davis 4.

100 — 1. Kennedi Sternberg (Ko) 13.03, 2. Emily Rastovski (MT) 13.25, 3. Courtney Sizemore (KV) 13.52, 4. Gracie Stevens (NN) 13.82, 5. Catherine Cavinder (KV) 13.85, 6. Payton McIntire (Kn) 13.9.

200 — 1. Sternberg (Ko) 27.84, 2. Stevens (NN) 28.63, 3. Sizemore (KV) 28.71, 4. Shalihn Compton (W) 28.86, 5. Alannah Hodges (MT) 28.96, 6. Desiree Holmes (CC) 29.13.

400 — 1. Audrey Benefield (Ko) 1:03.18, 2. Sydney Good (MT) 1:03.19, 3. Hailey Sanders 1:04.65, 4. Emma O'Brien (MT) 1:04.68, 5. Katelyn Porte (CC) 1:04.75, 6. Ryleigh Cadwell (Ko) 1:05.11.

800 — 1. Cavinder (KV) 2:22.4, 2. Grace DeBoer (CC) 2:32.5, 3. Halle Frieden (CC) 2:32.88, 4. Megan Krzyzanowski (NJ) 2:36.4, 5. Abby Donovan (BG) 2:40.65, 6. Wiejanne Bolhuis (WC) 2:41.23.

1,600 — 1. Gracie Abbett (MT) 5:35.53, 2. Kelsie Wuethrich (R) 5:40.16, 3. Justene Charlesworth (L) 5:45.95, 4. Sam Martin (KV) 5:47.25, 5. Donovan (BG) 5:53.55, 6. Emma Rakowski (MT) 5:56.22.

3,200 — 1. Wuethrich (R) 12:15.46, 2. Holly Kuebler (Ko) 12:18.93, 3. Madison Elijah (H) 12:34.27, 4. Lindsey Simpson (Kn) 12:53.48, 5. Madeline Schumacher (NJ) 12:54.81, 6. Sam Martin (KV) 12:56.91.

100 H — 1. Allison Hano (H) 17.22, 2. Hodges (MT) 17.31, 3. Megan Nannenga (KV) 17.36, 4. Hailey Sanders (W) 17.41, 5. Lauryn Edwards (OD) 18.09, 6. Kayla Rossa (NJ) 18.32.

300 H — 1. Darian McAdow (R) 48.8, 2. Hano (H) 50.25, 3. Rossa (NJ) 50.85, 4. Sydney Dixon (BG) 50.98, 5. Nannenga (KV) 52.7, 6. Megan Teitge (MT) 52.72.

400 RELAY — 1. Morgan Twp. (Kylee Havlin, Hodges, Faith Marvel, Rastovski) 52.02, 2. Kankakee Valley 52.62, 3. Knox 53.34, 4. North Judson 53.64, 5. Rensselaer 53.79, 6. Hebron 54.99.

1,600 RELAY — 1. Morgan Twp. (Olivia White, Good, O'Brien, Rakowski) 4:22.68, 2. Kouts 4:23.98, 3. North Judson 4:27.67, 4. Kankakee Valley 4:30.07, 5. Rensselaer 4:37.03, 6. Covenant Christian 4:46.13.

3,200 RELAY — 1. Morgan Twp. (Abbett, Kiersten Duzan, Makenna Schnick, Anna Pressel) 10:31.65, 2. Rensselaer 10:35.15, 3. Kankakee Valley 10:37.8, 4. Covenant Christian 10:41.91, 5. Hebron 11:10.83, 6. West Central 11:17.24.

HJ — 1. Emily Rastovski (MT) 5-0, 2. Stephanie Ziemniak (BG) 4-11, 3. Allison Arnold (R) 4-11, 4. Ivy Allen (NN) 4-10, 5. Krzyzanowski (NJ) 4-8, T6. Sydnee Hill (Ko), Viktoria Evert (KV) 4-8.

PV — 1. Emma Tharp (Ko) 9-6, 2. Zoe Parsons (H) 9-6, 3. Kailee Tuesberg (KV) 9-0, 4. Mackenzie Dresbaugh (NN) 8-6, 5. Piper Kimes (BG) 8-0, 6. Emilee Richardson (Kn) 8-0.

LJ — 1. Hill (Ko) 16-5 1/2, 2. Tuesberg (KV) 16-1 1/2, 3. Alexis Healey (R) 15-11 1/4, 4. Sanders (W) 15-10 1/4, 5. Madilyn Friant (KV) 15-3 3/4, 6. McIntire (Kn) 15-4 1/4.

SP — 1. Hannah Redlin (R) 35-10 1/4, 2. Ella Bormet (MT) 34-5, 3. Claire Garwood (L) 31-10 1/2, 4. Jaiden Luttrell (R) 31-1, 5. Kirsten Hentschel (KV) 29-11 1/2, 6. Macy Williams (CC) 29-9 3/4.

DIS — 1. Redlin (R) 138-5, 2. Bormet (MT) 109-10, 3. Sara Groen (KV) 104-0, 4. Compton (W) 102-9, 5. Mackenzie Cantwell (BG) 98-5, 6. Hentschel (KV) 94-7.

0
0
0
0
0